PDA

View Full Version : (پروژه)ساخت یک بازی

kochol
یک شنبه 29 شهریور 1383, 10:29 صبح
سلام به همه ی دوستان :flower:
چه کسانی مایلند در ساخت یک بازی 2 بعدی شرکت کنند
موضوع بازی مورد علاقه تان را بنویسید
حتی اگر هم مایل به همکاری نیستید موضوع بازی که دوست دارید بدید حتی با جزءیات ان خوش حال میشویم

Moharram
یک شنبه 29 شهریور 1383, 13:34 عصر
سلام کوچول
من که مایل به این کار هستم . چون قبلا هم اینکارو کردم

موضوع بازی مورد علاقه تان را بنویسید
موضوع بازی رو خودت پیشنهاد بده
در ضمن با چه نرم افزاری می خوای بازی بسازی

kochol
یک شنبه 29 شهریور 1383, 17:40 عصر
سلام محرم
من نمیدونم دیدی یا نه ولی من یک موضوع دیگه داشتم که دعوت به همکاری در بازی نیمه کاره ای که ساخته بودم به نام Kochol Sandwich که کسی حاضر نشد ادامش بده ومن هم بی خیالش شدم من در اون بازی تمام مشکلات انمیشنی را حل کردم و تو گفتی

چون قبلا هم اینکارو کردم
برنامه اش معلوم است VB6 چون در این قسمت گذاشتمش
و اکتیو ایکس استفاده شده هم فقط Picture Box است و برای Full Screen کردن آن هم از Direct X 8 استفاده مکنیم
و تمام انیمیشن ها فایلهای عکس هستند که فریم به فریم در ان طراحی شده اند و بریدن دور انها هم اسان است
اگر شما و یا کسان دیگری راجع به انیمیشن ان راه دیگری بلدند بگویند
موضوع بازی
من که تا حالا نتونستم موضوع خوبی برای بازی داشته باشم
ولی چند تا فکر دارم
1. ساخت یک بازی تفنگی و شلوغ مثل Sunset Riders در Sega که هیجان ان در سرعت عمل های سریع و نرم بودن بازی است و همچنین 3 نفره کردن بازی
2. یک بازی فکری مثل The Lost Vikings که موضوع ان 3 تا وایکینگ گمشده در زمان بودند و هر کدام یکجور قابلیت داشتند و 3 تا را باید تک به تک جلو می بردی
اینها بازی های ماندگارند که هر کسی با انها کلی حال کرده
3. ساخت یک بازی مثل همسایه های جهنمی که من زیاد با ان حال نکردم ولی خیلی ها با ان حالی بردن و پس از اینهنه بازی 3 بعدی یک بازی 2 بعدی میچسبه و اگر روزی بخواهیم بازی 3 بعدی بسازیم باید از همین جا شروع کنیم

kochol
یک شنبه 29 شهریور 1383, 18:30 عصر
البته مشکل من در انیمیشن ان فقط نمی توانم صفحه را ا 500 خورده ای * 400 خورده ای بزرگتر کنم
تو گفتی که قبلا این کارو کردی توضیح بده راجع به بازیت

kochol
سه شنبه 31 شهریور 1383, 08:54 صبح
هیچ کاری غیر ممکن نیست!اما گاهی بسیار مشکل میشه به طوری که فقط یه تیم گروهی منظم با پشتکار فراوان می تونن اونو انجام بدن!که ما ایرانیها از این کارها(کار گروهی)بلد نیستیم!
و من فهمیدم مصطفی313 راست میگوید.

Moharram
سه شنبه 31 شهریور 1383, 10:07 صبح
نطرت درباره نوشتن بازی با یک نرم افزار مختص این کار چیه ؟
من که نمیدونم چطور با vb این کارو کردی لطفا توضیح بده

kochol
سه شنبه 31 شهریور 1383, 13:21 عصر
سلام به همگی دوستان عزیزم:flower:
توضیح درباره ساخت بازی با vb زیاد است ولی مطمین باش سخت نیست (البته اگر نخواهی یک بازی استراتژیک بسازی که فکر کنم سخت باشه)
من فقط در 1000 خط این بازی را ساختم البته بخش اصلیشو
و توضیح راجع به ساخت بازی
1.بر روی فرم یک Picture Box و چندتا Timer بیشتر لامزم نیست
1-1 Picture Box برای نشان دادن تصاویر بازی
2-1 Timer ها برای محاسبات بازی

2.اضافه کردن 3تا یا بیشتر Module برای زیر ساخت بازی
1-2 یکی برای Load کردن عکس وساختار عکس
2-2 یکی برای جدا کردن فریمها و حذف کادر عکسها
3-2 و یکی هم برای نمایش دادن انیمیشن بر روی Picture Box

3. بالا زدن استینها و نوشتن کد برنامه

kochol
سه شنبه 31 شهریور 1383, 13:28 عصر
نطرت درباره نوشتن بازی با یک نرم افزار مختص این کار چیه ؟
من تا حالا با این نرم افزارها کار نکردم و نمی دانم چه قابلیتهایی دارند ولی این را میدانم که با برنامه نویسی می توان همون چیزی که از بازیت می خواهی بدست اوری
تو خیلی بیشتر از برنامه ای که مد نظرت هست توضیح بده
ممنون

kochol
سه شنبه 31 شهریور 1383, 14:50 عصر
به نظر شما چقدر پول می شود از این راه درآورد
یعنی ما از اینهاهم کمتریم نگاه کنید
که هر یکماه یک بار یک بازی 2 بعدی قشنگ جدید میسازند
http://www.popcap.com

Mohammad_Mnt
سه شنبه 31 شهریور 1383, 15:07 عصر
به نظر شما چقدر پول می شود از این راه درآورد
http://www.popcap.com
به نظر من فعلا نوشتن بازی توی ایران توجیه اقتصادی نداره . وقتی بهترین بازی های خارجی رو با 600-700 تومن می شه تهیه کرد ، به نظرت بازی ایرانی رو با کیفیت خیلی پایین تر ، چند می شه فروخت ؟
من خودم علاقه شدیدی به بازی نویسی دارم . ولی 2 تا مشکل دارم فعلا . اول این که این کار برگشت سزمایه نداره و دوم این که سربازم :twisted:

MM_Mofidi
سه شنبه 31 شهریور 1383, 16:37 عصر
آقای منتظر الظهور حرف شما منطقی اما
اگر یک بازی گرافیکی (نسبتا مناسب )ساخته شود منتها با محیط خودمان مثلا مسابقه اتومبیل سواری در اتوبان نیایش.فکر میکنم راحت بفروش برود.

kochol
سه شنبه 31 شهریور 1383, 16:45 عصر
با سلام
انشاالله سربازی خاطره انگیزی داشته باشی
برادر من برای فروش محصولات و خدمات در جهان امروز باید افق بلندتری را در خارج از مرزهای این کشور جستجو کنیم چرا که طرفداران بازی های کامپیوتری در تمام دنیا چشم انتظار بازی های جذابتری از طرف من تو می باشند
به امید روزی که اندیشه های خلاق ما بتواند برتری مارا به تمام جهانیان اثبات کند.انشاالله

mr_esmaily
سه شنبه 31 شهریور 1383, 16:57 عصر
سلام
به نظر من برای نوشت بازی اونم به منظور کسب درآمد و فروش"VB"گزینه مناسبی نیست و به زبانی مانند ++C نیازه.
در غیر اینصورت پیشنهاد می کنم همانطوریکه محرم عزیز گفت از نرم افزار های مختص اینکار مثله 3d game studio یا gamemaker استفاده کنید.
یه نگاهی هم به این لینکها بکنین بد نیست.

http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=8288
http://www.gamemaker.nl/

Moharram
سه شنبه 31 شهریور 1383, 17:33 عصر
سلام به همه رفقا

GameMaker یکی از نرم افزارهای بازی نویسیه (همونطور که آقای اسماعیلی گفتن)

من باهاش کار کردم خیلی جالبه .
راستش اولین بار که من دیدمش تبلیغش این بود : (( طراحی بازی بدون کدنویسی )) البته فارسی ننوشته بودا (:D)

یه سایته هلندی به آدرس زیر :

www.GameMaker.nl
برای دوستای فوتبالی هم میتونه جالب باشه چون طراح نرم افزار مارک اورمارسه (البته حتمن یه اسمه مستعار چون بعید می دونم یه فوتبالیست حرفه ای وقته این کارهارو داشته باشه)

در خود سایتش مثالهای زیادی در اختیار کاربرانه . (با در اختیار داشتن source)

البته یه توضیحی هم بدم که در واقع کدهارو با Drag کردن مثلا یه function انجام میدی . یه کم که پیشرفت کنید می بینید که می تونید واقعا کد هم بنویسید (یه syntax ای مثل C)

یه سر به سایتش بزن کوچول
موفق باشید (همه دوستان)

kochol
سه شنبه 31 شهریور 1383, 22:36 عصر
سلام
آقای کدنویس نوشته است

برید سایتش ببینید چه امکاناتی داره ؛ هر چند که تولید بازی
با این ابزارها شاید یک کار حرفه ایی به حساب نیاد اما برای
مبتدی ها خوبه یک تجربه داشته باشند.
به نظر من بیشتر به فکر بالا بردن سطح برنامه نویسی خودتان باشید
اگر ما با برنامه gamemaker یا 3d game studio بازی بسازیم می تونیم افتخاری را که بازی نوشتن با vb داره بدست بیاوریم :?
فکر کنید می خواهیم بخش MultiPlayer این بازی را بسازیم
مجبوریم برنامه برای اینترنت و رد و بدل کردن اطلاعت tcp/ip یاد بگیریم و همچین شبکه محلی LAN یاد بگیریم
و سطح خودمان را بالا ببریم
فکر موضوع بیشتر باشید

mr_esmaily
چهارشنبه 01 مهر 1383, 05:57 صبح
سلام

به نظر من بیشتر به فکر بالا بردن سطح برنامه نویسی خودتان باشید
به نظر من هم خدا هم خرما نمیشه!
شما هم می خواهید بازی به منظور فروش و یا حداقل اشتراک در اینترنت بنویسید در حالی که با وی بی امکانش کمه!
البته اگه با وی بی هم بتونید دایرکت ایکس و اپن جی ال کار کنید میشه یه کاریش کرد ولی نه در سطحی که شما می خواین:
یعنی ما از اینهاهم کمتریم

binyaz2003
پنج شنبه 02 مهر 1383, 23:49 عصر
بتونید دایرکت ایکس و اپن جی ال کار کنید
www.galaxyroad.com

kochol
یک شنبه 12 مهر 1383, 09:14 صبح
nothing

H_r_m
یک شنبه 12 مهر 1383, 13:49 عصر
سلام
کوچول جان سلام
من نظر خودمو میگم و به نظرات بقیه هم احترام میزارم
به نظر من با برنامه نویسی هر کاری میشه کرد حتی بازی و اونم تو وی بی
من هر کار که مد نظرم باشه با هر چیزی که فکرشو بکنید انجام میدم
اما راجع به بازی سازی با وی بی
دوستان پیشنهاداتی دادن و تا حدودی هم درسته که اکثر بازیهای مطرح رو با C مینویسن
ولی منم برا امتحان هم که شده دوست دارم این کار رو بکنیم و از دوستان هم خواهشمنم که تا جایی
که میتونن همکاری کنن
خب شما که بازی سازی کردی میتونی بگی که بقول دوستمون اقای مفیدی امکان ساخت بازی ماشینی
وجود داره (به نظر من ایده جالبیه) :wink:

mr_esmaily
یک شنبه 12 مهر 1383, 14:46 عصر
سلام

ممنون از اینکه اینقدر بد صحبت می کنید
خواهش می کنم!

اگه نمی خوای شرکت کنی چرا می خوای ما را منصرف کنی
انسان موجودی اختیاریه.

ارتقا یافتن از vb به c وقت می خواهد
هرکه پر تاووس خواهد جور هندوستان کشد.
بگذریم.برای کار با دایرکت ایکس در ویبی می تونین به آدرس زیر سر بزنید:
http://sheidaian.persianblog.com/

kochol
یک شنبه 12 مهر 1383, 15:49 عصر
حالا شد یه چیزی

روانشناس
دوشنبه 13 مهر 1383, 15:02 عصر
هی جلوی خودمو گرفتم چیزی تو این تاپیک ننویسم (از ترس دعواهای همیشگی) دیدم نشد.
آقا جان بازی و هر برنامه حرفه ای که دوست دارید بنویسید ولی یه چیزایی هم هست که باید در نوشتن هر برنامه ای در نظر گرفت. مثلا یکیش همین زبون مورد استفاده در برنامه های خاص مثل بازی هاست. راستی چرا همه (توجه کنید همه نه بعضی) کمپانی های بازی سازی (بازی ویدیویی منظورمه نه پازل و اینجور حرفا) دارن از C++ استفاده می کنن. بازم قصد ندارم یه تاپیک دیگه در مورد مقایسه زبانهای برنامه نویسی راه بندازم چون این مسئله از ظرفیت و علم اغلب برنامه نویسای احساسی ایرانی خارجه فقط می خوام دلایلی رو که بهش رسیدمو اینجا عنوان کنم. به نظر من دو دلیل عمده داره که اغلب (گفتم اغلب بازم مثال نقض نیارید که مثلا فلان کمپانی داره از جاوا و دلفی و غیره استفاده می کنه) کمپانی های نرم افزار سازی دنیا از C++ برای ساخت محصولاتشون استفاده می کنند:

1- همون طوری که دوست دانشمندم آقای ولدمورت هم در یکی از تاپیکها گفتن دنیای برنامه نویسی حرفه ای یه دنیای متکی به C++ است. علتش اینه که زمانی بهترین زبان برنامه نویسی C بود که همه شرکتها برای ساخت برنامه هاشون از این زبون استفاده می کردن. بعد از اومدن ویندوز اغلب این شرکتها خودشون رو به C++ و برو بچش ارتقا دادن. این مسئله خیلی مهمه چون شرکتی که با C++ برنامه نویسی کنه با کمی هزینه (اصولا مشکل اصلی ما در احساسی برخورد کردن با تکنولوژی های مختلف نداشتن تعریفی برای هزینه است چون تو ایران تقریبا همه چی داره مفتی پای بر و بچ تموم میشه) می تونه برنامه نویساشو آموزش برنامه نویسی لینوکس بده (تو لینوکس حرف اول و آخر رو C و C++ می زنن تو یونیکس هم همینجوره). تازه تصور کنید که یه شرکت مثلا بخواد از C++ خودشو به VB یا دلفی ارتقا بده. خوب پشتیبانی نرم افزارهای گذشتش چی میشه؟ هزینه ارتقای برنامه نویساش؟ هزینه های خرید نرم افزارهای مورد نیاز و بطور کلی تغییر پلتفرم شرکت؟ اینا چی میشن؟ اینه که روند C++ همچنان تو شرکتا ادامه داره. خوب طبیعیه اگه کسی بخواد وارد دنیای حرفه ای بشه بهتره (تو رو خدا به این کلمه دقت کنید تا دعوا نشه) علاوه بر زبانهایی که بلده، C++ رو هم بلد باشه.
2- یکی از بر و بچ گفته که با برنامه نویسی هر کاری میشه کرد و زبان مورد استفاده اهمیتی نداره مثلا حتی با VB بازی هم میشه نوشت. چرا خودتون رو در قید و بند یه زبان میندازید. ببینید این یک مسئله واضحه. بله با برنامه نویسی هر کاری (با کمی اغراق) میشه کرد ولی به چه قیمتی. همین آقای ولدمورت (بنده از دوستان ایشون و یا بهتره بگم از شاگردان ایشونم) یه برنامه جامع Multi Task با VB نوشتن که فوق العاده جالب بود ولی می تونیم بگیم با VB میشه سیستم عامل نوشت؟ من تا حالا نه دیدم نه شنیدم که کسی یه بازی حرفه ای پولساز (بازم منظورم ویدیوییه نه بازیهای مجانی روی اینترنت و پازلها و از اینجور حرفا) با VB بسازه. اگه فکر می کنید که توانش رو دارید و می تونید ریسک کنید و هزینه کنید بسم الله. بسازید من هم افتخار می کنم که اولین بازی ساخته شده با VB رو یه گروه ایرانی ساخته. اما یه مسئله رو باید قبول کرد و اونم اینه که زبانهای مختلف تواناییهای مختلفی دارن. همین C++ که این همه ازش تعریف کردم تو برنامه هایی که زمان تولید در اونها مهمه کم می یاره مثل ساخت برنامه های بانک اطلاعاتی که با استفاده از زبانهایی مثل دلفی و VB راحتتر ساخته می شن اما جایی که سرعت اجرا حرف اول رو میزنه فکر نمی کنم گزینه ای غیر از C++ رو در نظر بگیرن. مثل بازیها که الگوریتمهای بسیار پیچیده رندر همزمان و یا الگوریتمهای هوش مصنوعی بازی باید اینقدر سریع اجرا بشن که هیچ وقفه ای تو اجرا ایجاد نکنه و ضمنا باید کل بازی جوری باشه که از نظر سخت افزار موردنیاز هزینه ارتقای سخت افزاری معقولی برای کاربرانش داشته باشه و یا سیستم عاملها که سرویسها و خدمات زیادی رو به نرم افزارها می دن و باید وقفه های ایجاد شده حداقل باشه). تو زبان VB تا قبل از عرضه DirectX 7 حتی نمی تونستید از DirectX تو VB استفاده کنید. الان هم که اجازه استفاده از DirectX رو تو VB دادند به منظور ساخت برنامه های 3D است نه بازیها. در مورد OpenGl هم وضع به همین شکله. شما یا باید از ActiveX هایی که بصورت Com اجازه دسترسی به توابع OpenGL رو می دن استفاده کنید و یا از رابطهای Type Library که برای OpenGL طراحی شده استفاده کنید. (می تونید به فصل 29 کتاب آقای نصیری در این زمینه مراجعه کنید). به نظر شما اینها محدودیت نیست؟

فقط اینو بگم حرف من برتری یک زبان نسبت به بقیه نیست بلکه باید بتونیم هدف رو مشخص کنیم و با توجه به هدف ابزار اونو انتخاب کنیم. اگه قراره کسی بازی حرفه ای بنویسه باید C++ بلد باشه (حکایت طاووس و هندوستان). اگه کسی بخواد برای لینوکس برنامه نویسی کنه بهترین انتخاب C و C++ است و بعد از اونا Java و در آخر Delphi اگه کسی قراره در حال حاضر طراحی وب انجام بده بهتره بره سراغ ASP.NET با هر زبون دات نتی که بلده (C# و VB.NET ارجحیت دارن) و غیره.

چند نکته:
تو یه بازی حرفه ای فقط برنامه نویسیش مهم نیست. یه نگاه به قسمت Credits بازیهای حرفه ای بندازید ببینید چند نفر تو گروههای مختلف تو ساخت یه بازی شرکت دارند. برای بازی Resident Evil 1 اگه اشتباه نکنم حدود 140 نفر در تخصصهای مختلف دست اندر کار داشت.

A Game is a Software . این جمله عنوان یکی از فصول کتاب Game Design است. خیلی معنا داره. یعنی اینکه تمام اصولی که در مدیریت ساخت یه نرم افزار دخالت دارن در مدیریت ساخت یه بازی هم وجود داره چون یه بازی هم یه نرم افزاره. این یعنی مهندسی نرم افزار، یعنی کار گروهی و یعنی هر چیزی که یه نرم افزار برای ساخت نیاز داره. خوبه بدونید شرکتهای بازی سازی از متدولوژی UML استفاده می کنند (قابل توجه کسایی که فکر می کنن UML فقط برای پروژه های بانک اطلاعاتیه). و اما در مورد کار گروهی کافیه یه نگاه بازم به قسمت Credits یکی از بازیهای معروف بندازید. در بازی Silent Hill 2 فقط 23 برنامه نویس کار کردند. حالا تصور کنید تو ایران که هر کسی پا میشه یه زبون رو کار می کنه و بعد اسم خودشو میذاره برنامه نویس و اصلا هم در مورد مهندسی نرم افزار و اصول ساخت نرم افزار و نحوه کار گروهی و از اینجور مسائل سر در نمی یاره (به هیچکی بر نخوره باور کنید که اصلا منطورم کس خاصی نیست) چطور یه بازی می تونه تولید بشه که پولساز باشه و حرفه ای باشه و تازه اونور مرزها هم بشه باهاش کسب درآمد کرد؟

2 تا پیشنهاد:
1- کوچول جان بازیتون رو بصورت Open Source در اختیار بقیه بذارید تا هر کسی تغییرات دلخواه خودش رو تو اون انجام بده و یه نسخه از اون رو که اسم خودش هم علاوه بر اسم شما در اون به عنوان یکی از اصلاح کننده های بازی ذکر شده در اختیار بقیه بذاره. اینجوری جنبه آموزشی قضیه حفظ میشه و همه از جمله خود شما هم می تونید چیزهای جدیدی در ساخت بازیها هر چند غیر حرفه ای یاد بگیرید.

2- به همه توصیه می کنم یه بازی مثل NFS U رو بدید یکی بازی کنه و شما فقط بازی رو تماشا کنید و در حین تماشا به ساخت اون فکر کنید ببینید چه احساسی پیدا می کنید!!!

منابع فارسی بیشتر:
چطوری میشه بازی ساخت؟
http://forums.bazidot.com/viewtopic.php?t=380&postdays=0&postorder=asc&start=0

سایت GalaxyRoad:
http://www.galaxyroad.com/main.aspx

ساخت بازی با نرم افزار Game Maker:
http://www.persian-designers.com

H_r_m
دوشنبه 13 مهر 1383, 19:46 عصر
روانشناس عزیز استفاده کردیم :تشویق:
منظور منم تقریبا همینا بود اما تصور کنید که یکنفر که وی بی رو تا اخراش رفته و تمام ریزه کاریهاشو در آورده و توش تجربه داره یهو بیاد و بره ++C یاد بگیره یا بعدش بره سراغ دلفی و
الی آخر اونم بخاطر ساخت یه بازی :قهقهه:
حالا شما ببینید چطور میشه :shock: نه اون طرف ++C رو درست آموخته نه دلفی رو :? تازه وی بی رو هم فراموش کرده :lol:
شما گفته بودید که تو ایران همه چیز داره به نفع بچه ها مفتی تموم میشه (میشه یه مثال بیاورید) :evil:
ولی برا اینکه همدیگه رو ناامید نکنیم بهتره دست به دست هم بدیم
و به همون صورت کار گروهی یه کاری بکنیم (نه Need For Speed که آخر ماشین سواریه نه پازل و از این جور چیزا بلکه یه ایده نو :متفکر: )
در نظر بگیرید یه بازی متفاوت با بقیه اما جذاب با وی بی نوشته بشه چی میشه :mrgreen:
اگه قرار شد که شروع کنیم میتونید در مورد برنامه نویسی و تست و موسیقی رو من حساب کنید
با تشکر

mr_esmaily
دوشنبه 13 مهر 1383, 21:15 عصر
سلام

تازه تصور کنید که یه شرکت مثلا بخواد از C++ خودشو به VB یا دلفی ارتقا بده.فکر نکنم به این بشه گفت ارتقا.

همونطوریم که قبلا مطرح شد و با وجود مشکلات یادگیری زبان ++C پیشنهاد می کنم کار با یکی از نرم افزار های خاص بازی سازی مثله همون Game Maker که رایگان نیز هست شروع بشه تا در ضمن کار هم با زبان سی آشنا شده هم تجربه ای برای کار های بعدی بشه.

روانشناس
سه شنبه 14 مهر 1383, 11:04 صبح
مستر اسماعیلی بهتره یه بار دیبگه متن رو با دقت بیشتری بخونید

حرف من برتری یک زبان نسبت به بقیه نیست بلکه باید بتونیم هدف رو مشخص کنیم و با توجه به هدف ابزار اونو انتخاب کنیم.
حالا اگه هدف یه شرکت نرم افزاری یا حداقل واحدی از آن شرکت تغییر کنه، به سراغ ابزار جدید رفتن ارتقا محسوب نمیشه؟
(بابا یه کمی در زمینه مسائل مهندسی نرم افزار مطالعه کنید تو رو خدا همش که برنامه نویسی نمی شه)
پیشنهاد شما هم پیشنهاد خوبیه یعنی کار با نرم افزارهای ساخت بازی برای آشنایی بیشتر با مسائل بازی ها بدون درگیری با بعضی پیچیدگیهای ساخت بازیها.

یکنفر که وی بی رو تا اخراش رفته و تمام ریزه کاریهاشو در آورده
من نمی دونم منظور از اینکه یک نفر تا آخر یه زبون برنامه نویسی رفته یعنی چی؟
بابا مگه یه زبون برنامه نویسی چی داره؟ یه سری نوع داده و ساختار و تابع و کلاس و محیط کار از این چیزهاست. یه زمانی که برنامه نویسی تحت Dos انجام می دادیم بله این جمله معنی داشت ولی الان چی؟ تو برنامه نویسی
امروزه شما یه زبان رو یاد می گیری بعدش تازه باید با توجه به هدفی که داری استفاده از تکنولوژی های روز رو با استفاده از زبانی که بلدی یاد بگیری. مثال بیارم براتون. شما زبان VB رو یاد گرفتید. خوب این هیچ ربطی به Database نداره شما فقط زبان VB رو یاد گرفتی. حالا باید یکی از تکنولوژی های Database رو با توجه به پارامترهای مختلف انتخاب کنی مثلا ADO . به نظر شما آشنایی با یه Database ضروری نیست مثلا SQL Server. خوب برای گزارش گیری می خواهید چکار کنید؟ بهتر نیست از ActiveReport یا Crystal Report استفاده کنید؟ اینا هیچ کدوم به VB ربطی نداشت و همشون تکنولوژی های مستقلی در قالب نرم افزار های مستقل هستند. پس هیچ وقت از لفظ آخر زبان رفتن استفاده نکنید.

اونم بخاطر ساخت یه بازی
ساخت بازی امروزه یکی از پر در آمد ترین زیر مجموعه صنعت نرم افزار است. پس اونو دست کم نگیرید.

یهو بیاد و بره ++C یاد بگیره یا بعدش بره سراغ دلفی و الی آخر اونم بخاطر ساخت یه بازی

نخندید چون دوست عزیزم آقای ولدمورت همین کار را کردند یعنی ایشون الان به چندین زبان مسلط هستند البته نه به خاطر ساخت بازی. بنده هم در تلاش هستم تا این کار را بکنم.

من گفتم:

تقریبا همه چی داره مفتی پای بر و بچ تموم میشه
شما مثلا نرم افزار Visual Studio را چند خریدی؟ حتما MSDN هم داری اونو چند خریدی؟ تا حالا سایت آمازون را نگاه کردی ببیینی منابعی که تقریبا مجانی دستمون می رسه چند دلار قیمت دارن؟ Access یا SQL Server رو هم حتما داری؟ Crystal Reprt رو چی؟ مگه میشه روی کامپیوتری تو ایران Photoshop نباشه اونم همیشه آخرین ورژن، اونو چند خریدی؟ اینا رو جمع بزن و بعد با قیمت واقعیشون که راحت می تونی از تو اینترنت پیدا کنی مقایسه کن.(سایت CodeProject نرم افزارهای VS و MSDN رو به قیمت حراجی داره). بعدش ببین بازم از حرف من ناراحت میشی؟
در ضمن من قصدم نا امید کردن نیست، فقط احساس کردم می تونم کمکی بکنم تا بهتر راه رو ببینید و یه چیز دیگه اینکه مگه ساخت بازیهای پازل چه اشکالی داره؟ نمیشه که یه دفعه رفت و NFS ساخت. مجوریم از ساخت پازلهای ساده شروع کنیم تا به NFS برسیم.

اگه قرار شد که شروع کنیم میتونید در مورد برنامه نویسی و تست و موسیقی رو من حساب کنید
من فعلا در حال خودسازی هستم یعنی دارم DirectX و OpenGL و اصول ساخت بازی رو یاد می گیرم. پیشنهاد می کنم هر کس که به این مقوله علاقه داره شروع کنه.

خوب فکر می کنم که به اندازه کافی توضیح دادم و از اینجا به بعد اگه ادامه بدم بازم ممکنه که تشنج زا بشه و تاپیک بسته بشه!

موفق باشید.

H_r_m
سه شنبه 14 مهر 1383, 14:26 عصر
سلام
جناب روانشناس منم در جواب شما یه توضیحاتی بدم و بس (بخاطر تشنج و این حرفها :mrgreen: )

یه نفر تا آخر برنامه نویسی رفته یعنی اینکه بتونه تمام کارهایی رو که میشه با برنامه نویسی انجام داد رو بلد باشه (مثل همین اساتید محترمی که تو همین فروم داریم و دارن با کمال میل بچه ها رو کمک میکنن)
و من هم جا داره که اینجا از طرف همه بچه ها ازشون تشکر کنم :تشویق:
نه اینکه تا یه چیزی رو نتونست با اون زبان بنویسه سریع بره دنبال یه زبان دیگه (مثل اینکه یه نفر بخواد یه عکس رو به یه فرمت دیگه تبدیل کنه و در حالیکه برنامه ACD See رو داره بره و یه کنورتور دیگه پیدا کنه و کارش رو انجام بده )
این یعنی اخر زبان برنامه نویسی (میشه خود شما بگید که با چه زبانی برنامه نویسی میکنید و چطوری به مشکلات موجود در برنامه نویسی غلبه میکنید ؟ یا شایدم هر جا گیر کردید سراغ یه زبون دیگه میرید (:D) )

من نمیخام منکر قابلیتها و امکانات زبانها و نرم افزارهای دیگه بشم و به این موضوع هم کاملا واقفم که هر کاری ابزار مخصوص خودش رو میخواد ولی منظور کلی من اینه که در هر صورت انسان باید از امکانات موجود حداکثر استفاده رو ببره 8-)

ما همگی دوست داریم که به تمام زبانها و نرم افزارها مسلط شویم اما این میسر نمیشود مگر با تلاش و پشتکار و البته زمان (بله زمان)

ببخشید میشه بگید که چرا فقط بدست ما ایرانیها مجانی میرسه (البته دیگه از واژه مجانی بجای ارزانی استفاده نکنید :evil: )
لابد اونا مارو میبینن و میشناسن که ایرانی هستیم بعدش منابع چند دلاریشون رو برا ما میزارن تا استفاده کنیم یا شاید هم ما هکر های ماهری هستیم و خودمون خبر نداریم

یکی از دوستان در مورد کیفیت بازیها صحبت کرده بود و انصافا هم درست بود چون بازی های پازلی که شما
گفتید رو میشه با وی بی ساخت ولی از لحاظ کیفیت نمیتونه با پازلهای امروزی رقابت کنه (لطفا سری به سایتهایی که توشون بازی های فلش قرار دارن بزنین بعدش خودتون تفاوت اونها رو با پازلی که تو وی بی ساخته میشه رو میفهمید) ما میخواهیم تجربه مون رو تو وی بی بالا ببریم و به همین خاطر بازی سازی بعد اینهمه برنامه های متنی و داده ای بدک نیست :wink:
ما اگر میخواهیم با وی بی بازی یسازیم باید یه بازی باشه که قابل مقایسه با بقیه بازیها از لحاظ کمیت باشه
و در ضمن باید یه طرح خوب داشته باشه کسی هم نگفت که بیاییم و NFS بسازیم :o
در اخر اگه جسارتی کردم از همگی عذر خواهی میکنم :oops:
موفق باشید

mr_esmaily
سه شنبه 14 مهر 1383, 15:33 عصر
سلام

مستر اسماعیلی بهتره یه بار دیبگه متن رو با دقت بیشتری بخونید من متن رو با دقت کافی خوندم و با کلیاتش موافق بودم.تاکید من روه نحوه بیان جمله مذکور است.دوجمله پایین دو دوباره بخونید:

تازه تصور کنید که یه شرکت مثلا بخواد از C++ خودشو به VB یا دلفی ارتقا بده.

حالا اگه هدف یه شرکت نرم افزاری یا حداقل واحدی از آن شرکت تغییر کنه، به سراغ ابزار جدید رفتن ارتقا محسوب نمیشه؟ اگه دقت کرده باشین می فهمین که مفهوم جمله بالایی با جمله پایینی چقدر متفاوته!

بابا یه کمی در زمینه مسائل مهندسی نرم افزار مطالعه کنید تو رو خدا همش که برنامه نویسی نمی شهمن به اندازی ای که باید بدونم می دونم و ناگفته نمونه که مقدار زیادیشو مدیونه آقای ولدمورت هستم.

ما اگر میخواهیم با وی بی بازی یسازیم باید یه بازی باشه که قابل مقایسه با بقیه بازیها از لحاظ کمیت باشه فکر کنم منظور شما همون کیفیته؟میشه یه بازی با وی بی رو توی بازار مثال بزنید که در حال فروش باشه؟
چون اون طوری که من از این تاپیک متوجه شدم دوستان پس از ساخت بازی قصد فروش اون رو دارن.شما خودتون موقع خرید بازی به گرافیک و کیفیت اون توجه می کنید یا زبانی که با آن بازی نوشته شده؟به نظر من صحیح نیست که توی ایران که بهترین بازی ها رو میشه با کمترین قیمت خرید انتظار داشت خریدار هزینه ای رو برای بازی مثله پازل یا امثال اون که از لحاظ گرفیکی با بازی های دیگر قابله مقایسه نیست بپردازه.( منظورم بازی های نوشته شده با وی بیه )
البته قصد من دلسرد کردنه شما و بقیه دوستان نیست ولی اگه خودتون کمی تامل کنید متوجه می شید که وی بی برای اهدافی که در نظر گرفتین مناسب نیست!

H_r_m
سه شنبه 14 مهر 1383, 19:28 عصر
ما اگر میخواهیم با وی بی بازی یسازیم باید یه بازی باشه که قابل مقایسه با بقیه بازیها از لحاظ کمیت باشه

فکر کنم منظور شما همون کیفیته؟میشه یه بازی با وی بی رو توی بازار مثال بزنید که در حال فروش باشه؟
چون اون طوری که من از این تاپیک متوجه شدم دوستان پس از ساخت بازی قصد فروش اون رو دارن.شما خودتون موقع خرید بازی به گرافیک و کیفیت اون توجه می کنید یا زبانی که با آن بازی نوشته شده؟به نظر من صحیح نیست که توی ایران که بهترین بازی ها رو میشه با کمترین قیمت خرید انتظار داشت خریدار هزینه ای رو برای بازی مثله پازل یا امثال اون که از لحاظ گرفیکی با بازی های دیگر قابله مقایسه نیست بپردازه.( منظورم بازی های نوشته شده با وی بیه )

سلام
منظور من همون کمیته یعنی موضوع و شیوه بازی
البته با نظراتتون کاملا موافقم
ما همون طور که گفتم فقط جهت تجربه می خواهیم شروع کنیم البته نمیگم نمیشه
اگه موضوع خوب باشه و روش خوب کار بشه شاید به مرز فروش هم برسه
البته برا فروش که نمیشه رو پازل حساب کرد
حداقل باید حجم بازی با توجه به گرافیک و موزیک هاش و غیره به یک سی دی برسه تا بشه اونو روانه بازار کرد
توجه کنید که یه بازی پازل روی 1 یا 2 دیسکت روانه بازار بشه اونم به قیمتی فراتر از یک بازی تک سی دی :lol: :lol: :lol:
فکر کنم که دیگه همه نا امید شدن چون فقط ما هستیم که داریم بیخودی بحث میکنیم :shock:
حتی جناب کوچول هم که خودش تاپیک زده هم دیگه سر نمیزنه
:roll: [/quote]

kochol
چهارشنبه 15 مهر 1383, 07:43 صبح
مگه ساخت بازیهای پازل چه اشکالی داره؟ نمیشه که یه دفعه رفت و NFS ساخت. مجوریم از ساخت پازلهای ساده شروع کنیم تا به NFS برسیم.
یکی حرف دل منو زد :تشویق: :تشویق: :تشویق:

فکر کنم که دیگه همه نا امید شدن چون فقط ما هستیم که داریم بیخودی بحث میکنیم
حتی جناب کوچول هم که خودش تاپیک زده هم دیگه سر نمیزنه
اینقدر فکر نکن
دیگه باید برم سر کار فردا من هم نظرمو میگم :mrgreen:

kochol
چهارشنبه 15 مهر 1383, 20:33 عصر
سلام به همه ی دوستان :flower:

در مورد پیشنهاد آقای مفیدی که یکی دیگه از بچه ها هم از من سوال کرده بود (همون مسابقه اتومبیل رانی در اتوبان نیایش) باید بگم که دوربین از بالا می شه اونا ساخت مثل GTA2 که به نظر من GTA2 را با دایرکت 3دی ساخته اند که ماشینهاش حجم نداشتند ولی ساختمانها و تیر چراغ برق حجم داشتند

نظر من در مورد ساخت بازی با برنامه گیم میکر
ما اگه هم بخواهیم با این برنامه بازی بسازیم باید از کارهای ساده شروع کنیم البته به نظر من چرا ما که می خواهیم از کارهای ساده شروع کنیم چرا با وی بی این کارو نکنیم من پایبند وی بی نیستم و ذمی دونم که همه ی بازی ها با c نوشته می شن

حالا که بحث سر فروش تو بازار ایران است باید بگم بازی همسایه های جهنمی تو ایران کم فروش رفت سازنده ی آن فکر خلاق برای موضوع داشت و یه سری کارهای تکراری را همسایه انجام می داد و ساختش اسونه حتی با وی بی

اما من بیشتر نظرم فروش در اینترنت است
بازی lemonade tycoon را در yahoo انجام داده اید قیمتش 19.99$ بود که یه ماه پیش نسخه 2 اون هم امد با گرافیکی بالاتر و جذابیت های بیشتر
به نظر شما yahoo چطوری یعنی با چه شرایتی این بازی رو در لیست بازی هاش گذاشته و برای انها می فروشه البته همین بازی در msn هم هست و فروخته می شه

اما در رابطه با c باید بگویم دوست دارم که یاد بگیرم و کار کنم و یه روزی هم خواهم کرد (لطفا بعدش ننویسید برو هر وقت سی یاد گرفتی بیا و بازی تو بساز)

من بالاخره می خواهم از یه جایی شروع کنم دیگه

یه بار دیکه

مگه ساخت بازیهای پازل چه اشکالی داره؟ نمیشه که یه دفعه رفت و NFS ساخت. مجوریم از ساخت پازلهای ساده شروع کنیم تا به NFS برسیم.
حال می کنم از این جمله :lol:

حداقل باید حجم بازی با توجه به گرافیک و موزیک هاش و غیره به یک سی دی برسه تا بشه اونو روانه بازار کرد
توجه کنید که یه بازی پازل روی 1 یا 2 دیسکت روانه بازار بشه اونم به قیمتی فراتر از یک بازی تک سی دی
خوب می تونیم حتی اگه 1 بایت هم بود بریزیم روی سی دی معلومه که از دیسکت استفاده نمی کنیم :قهقهه: :قهقهه: :قهقهه: :قهقهه: فوقش ته سی دی رو باز می زاریم به عنوان سی دی خام می فروشیم :قهقهه: :قهقهه: :قهقهه: :قهقهه:

یه بازی جدید داره این popcap که من باهاش خیلی حال کردم در حین سادگی موضوعش اینه
یه آکواریم داری با دو تا بچه ماهی و 200$ پول که با کلیک کردن روی آکواریم 5$ از پولت کم میشه و به جاش یه غذا برای ماهی هات میندازی بعد که اولین ماهیت یک درجه بزرک شد اپگرید خرید ماهی رو می ده و ماهیت هر چند وقت یه دفعه یه سکه نقره می ندازه که باید با کلیک اونو پس انداز کنی و بعد که یک درجه بزرگتر شد اپگرید غذا و تعداد غذای پشت سر هم رو میده ویه ماهی گوشت خوار که ماهیای کوچیکتو میخوره و الماس میندازه و ماهی بزرگه هم سکه طلا می ندازه و با خرید تخمها یه مو جودای عجیب غریب می ده که یه حلضونه پول های ته اکواریمو جمع میکنه یه پری دریایی داره که اواز می خونه ماهی ها تند تند سکه میندازند یه چیزی داره که غذا می ده در موقیت حساس یعنی دقیقه 90 که ماهیت داره از گشنگی میمیره و یه عالمه چیز دیگه

kochol
یک شنبه 19 مهر 1383, 11:38 صبح
هنوزم با این جمله حال می کنم
این یک بازی با وی بی که خودم ساختم 2 بعدی است
موزیک هاش و سوندهاشو حذف کردم
آقای اسمایلی نظرتونو بگید
مچکرم
http://www.freewebs.com/kocholsoft/download.html

kochol
دوشنبه 20 مهر 1383, 19:05 عصر
سلام :flower:

پس چرا هر وقت من چیزی اینجا می نویسم کسی دیگه جوابمو نمی ده :?

من سورس بازی رو قرار دادم بازی کنید ونظرتونو بگید 8)

kochol
چهارشنبه 22 مهر 1383, 13:09 عصر
:forum: تعتیله
همه بی خیال شدید
آقای اسماعیلی ظر تو بگو دیگه 8)

mr_esmaily
چهارشنبه 22 مهر 1383, 14:09 عصر
سلام
کار جالبی بود ولی موضوع و گرافیکش خیلی خسته کنندست و فکر نکنم با وجود اینهمه بازی های متنوع و جالب بتونید درآمدی ازش بدست بیارید اما برای کسب تجربه چیز خوبیه :) .

kochol
چهارشنبه 22 مهر 1383, 22:24 عصر
سلام
در مورد موضوع باید بگویم حق با شماست
در مورد گرافیک باید بگم که من برای اینکه سختی های گرافیکی مانع از منصرف شدن من از برنامه نویسی آن شود از هر جا یه چیز وصل و پینه ای زدم رفت
من هدفم از ساخت این بازی هم همان تجربه بود ولی آدمکهاشو که با poser ساختم زیاد هم بد نشده
ممنون از نظرتون (:D)

Ali_mx
پنج شنبه 23 مهر 1383, 13:36 عصر
فکر کنم یه کم ( یه کمی هم بیش تر ) دیر شده باشه چون با این حرفایی که زده شد همه نا امید شدن
ولی من یه ایده دارم
شاید بازی BookWorm رو دیده باشد
البته اینو با Shokwave درست کردن
حالا نظرتون چیه که یه بازی مثل این ولی فارسی درست کنید(به اینجاش توجه کنید)
هم میتونه یه تجربه باشه و هم اینکه تکراری نیست
کار زیادی هم نمی‌خواد (یه database ساده + یه گرافیک ساده + چهار تا خط کد)
اینجا یه عکس ازش میزارم
نظرتون رو بگید

kochol
جمعه 24 مهر 1383, 21:16 عصر
فکر کنم یه کم ( یه کمی هم بیش تر ) دیر شده باشه چون با این حرفایی که زده شد همه نا امید شدن

نه بابا اصلا از اول هم کسی به جز من امید نداشت
من هنوزم امید وارم

Ali_mx
شنبه 25 مهر 1383, 04:46 صبح
حالا نگفتی نظرت در باره‌ی پیشنهاد من چیه ؟
:sunglass:

kochol
شنبه 25 مهر 1383, 15:04 عصر
من که موافقم :موافق:
برای شروع خوبه
ولی من می خواهم که آن را بر روی اینترنت بگذارم
که سالی 20 دلار خرج داره برای گرفتن گواهینامه
من با دات نت زیاد کار نکردم ولی فکر می کنی بشه بدون پول بزاریم تو اینترنت (:D)

kochol
شنبه 25 مهر 1383, 20:25 عصر
ولی من می خواهم که آن را بر روی اینترنت بگذارم
که سالی 20 دلار خرج داره برای گرفتن گواهینامه
من با دات نت زیاد کار نکردم ولی فکر می کنی بشه بدون پول بزاریم تو اینترنت
منظورم اینه که اگه بخواهیم بصورت اکتیو ایکس قرار دهیم بر روی اینترنت
ولی زیاد خودتو نگران نکن
خوب از کی شروع کنیم

kochol
یک شنبه 26 مهر 1383, 18:07 عصر
خوب من این بازی رو تا حالا نکردم
لطفا بگو بازیش چطوریه ولی فکر کنم باید کلمات پیدا کنیم
در ضمن رو گرافیک هم زیاد رو من حساب نکنید چون که بد سلیقه ام (:D)

Ali_mx
یک شنبه 26 مهر 1383, 21:39 عصر
من فقط پیشنهاد دادم
فعلا هم گرفتار کنکور ام و وقت این کارها رو ندارم
تو گوگل سرچ کردم
این بازی رو هم میتونی از اینجا دانلود کنی
http://www.peterhe.com/type.asp?type=Puzzles

stone cold
دوشنبه 29 آبان 1385, 03:21 صبح
برایه ساخت بازی سه بعدی کسی هست اگر کسی بود بگه من هستم

Mehrdad daneshjo
پنج شنبه 03 خرداد 1386, 12:01 عصر
سلام کوچول جان

من یه برنامه دارم که میتونیم بای یه تیم 3 و 4 نفره ، یه بازی 3 بعدی بنویسیم

اصلا سختی نداره .... برنامه خوبی هست ... می تونیم با طراحی اتاق ها و ابجکت ها و... یه بازی تو مایه های رزیدنت اویل بنویسیم .

من خودم فتوشاپ و Poser 5 و تا حدودی مایا هم بلدم

طراحی ابجکت ها با اون برنامه نیست فقط چیدن ابجکت ها و برنامه نویسی شون با اون برنامه هست .

بازی نویسی فقط در سبک ترسناک و مهیج ... خیلی برنامه خوبی هست .. واقعا عالیه

خودش یه موتور گرافیکی داره برنامه رو میگم .

میتونیم تو یه مدت کم عکسمون رو تو روزنامه ها به عنوانه بازی سازان ایرانی ببینیم ... :چشمک: