PDA

View Full Version : سوال: اندازه کنترل ها هنگام بزرگ یا کوچک شدن فرم

طبیب دل
جمعه 29 شهریور 1387, 13:58 عصر
سلام من تو پروژم از یک فرم والد و چند فرم فرزند استفاده کردم می خوام وقتی یک فرم کوچک یا بزرگ می شه تمام کنترل ها با توجه به اندازه فرم و اندازه خود تغییر کنند وجابجا شوند.

SMRAH1
جمعه 29 شهریور 1387, 14:53 عصر
در هنگام طراحی فرم دو خاصیت مهم برای این مطلب در هر کنترل ،از طرف دات نت تدارک دیده شده است.
اولین اونها Dock است که شما می توانید هر کنترل فرم رو به یک یا چند یا همه لبه ها از فرم dock کنید (بچسبانید).در این صورت با تغییر اندازه فرم،کنترل مذبور به صورت مناسب بروز می شود.
دومین خصوصیت Anchor است که با تنظیم اون کنترل فاصله معینی رو (که در هنگام طراحی مشخص کرده اید) از لبه معین فرم (چپ یا بالا یا .. یا چند لبه فرم مثلا هم چپ و هم راست و هم بالا و ...) در نظر می گیرد.
توجه کنید که این دو خصوصیت را برای تک تک کنترل های روی فرم باید مشخص کنید.
در ضمن برای طراحی زیباتر حتما خصوصیات minimumSize و MaximumSize فرم رو به شکل مناسب تنظیم کنید (یعنی فرم کوچکتر و یا بزرگتر از این ابعاد نخواهد شد).

موفق باشید

رضا عربلو
جمعه 29 شهریور 1387, 15:01 عصر
از TableLayout نیز می توانید استفاده کنید. که البته در مورد فرم های با کنترل های بسیار زیاد مشکل flickering دارد.

SMRAH1
جمعه 29 شهریور 1387, 15:05 عصر
تا اونجا که من فهمیدم TableLayout برای طراحی تحت web است نه windows.با این حال اگر اشتباه می کنم لطفا راهنماییم بفرمایید.