PDA

View Full Version : گفتگو: دید کلی و یک پارچه به ساختار وب سایت ها

my_blithe
پنج شنبه 04 مهر 1387, 19:51 عصر
سلام
ممکنه بحثی که دارم می کنم فقط در حوزه asp.net نباشه ولی چون من خودم با دات نت کار میکنم علاقمند شدم که در این تالار مورد گفتگو قرار بگیره، امیدوارم که اساتید یاری کنند و کسانی که مثل من با دنیای حرفه ایی طراحی وب سایت و منطق حاکم بر این حوزه فاصله دارند را برای رسیدن به دنیای حرفه ایی کمک کنند.پس با یاعلی شروع میکنم:

در تقسیم بندی اولیه ایی که من شخصا به اون قایل هستم (اگر اینجا یا هرجای دیگه اشتباه می کنم ، سریحا اعلام کنید که موجب کج فهمی من و دیگران نشه ) وب سایت ها به دو نوع استاتیک و دینامیک یا همون ایستا و پویا تقسیم می شند. با سایت های استاتیک که کاری نداریم اما باز هم در در نوع دینامیک اون به دو زیر شاخه می خوریم یعنی وب سایت هایی که کار اونها فقط اطلاع رسانی و انتشار محتواست و دیگری علاوه بر این به کاربران خدماتی رو هم ارائه می کنه که با توجه با کاربرد و هدف ایجاد وب سایت ممکنه هر چیزی باشه.البته در کشور ما با توجه به اینکه هنوز خدمات الکترونیک تقریبا در حد صحبت هست و بیشتر وب سایت های دینامیک ما جنبه انتشار محتوا رو پیروی می کنند.
پس تا حالا من فقط تعاریف یا ذهنیت خودم رو در باره تقسیم بندی وب سایت ها گفتم.اما چیزی که فکر من رو بعد از ساخت و راه اندازی حدود 10-12 وب سایت پویا درگیر کرده اینه که ما به عنوان مسئولین پروژه های کوچک وبزرگ وب سایت ها چه اقدامی رو انجام بدیم که در مراحل بعدی به مشکلاتی برنخوریم که وب سایت ما رو محدود کنند.به طور واضح تر بگم ، فرضا قراره یک پرتال ساخته بشه که در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار بگیره . مثلا یک مدرسه بتونه نیاز خودش در سطح ارائه اطلاعات دانش آموزان به صورت شخصی (هرکس فقط مال خودش رو ببینه) بر آورده کنه و با همین پورتال یک شرکت مسافربری بتونه امور خودش رو به انجام برسونه ، یک دانشگاه بتونه خدمات خودشه بده ، یک مغازه دار بتونه کار خودشه انجام بده و ........... در یک کلام اینکه : پرتال ما انعطاف پذیر باشه برای هر نوع کاربری و هر سطح از انتظارات.
ما شرکت های مختلفی رو می بینیم که با ساخت تنها چند بسته نرم افزاری توانستد بسیاری از نیازهای مختلفی که درشرایت متفاوت وجود داره رو برآورده کنند.
منطق این کار چگونه است و دید مهندسی و موشکافانه ای که باید در این ماجرا به کار بره رو چطور ایجاد میکنیم و اصول و پیشبینی های لازمی که باید مدنظر قرار بگیرند چه چیزهایی هستند؟؟؟؟ ( وهزاران سوالی که در ذهن های ما وجود دارند ....)

منتظر نظرات و حرف های اساتید هستیم.

my_blithe
جمعه 05 مهر 1387, 11:41 صبح
دوستان نظری ندارند...

m.hamidreza
جمعه 05 مهر 1387, 23:01 عصر
چند تا نکته:

ما مسئول پروژه های بزرگ یا کوچیک نیستیم ما مجری پیاده سازی اونها هستیم!
این چیزی که شما میگی نشان از محدودیت وب سایت ما نیست یه مجری متناسب با شرایط و نیاز کارفرما وب سایت مینویسه. یه مهندس ساختمون هیچ وقت تو خونه ای که مالک نگفته استخر و جکوزی بساز میاد از جیب خودش پول خرج کنه استخر بسازه؟ یا اگه دو روز دیگه مالک هوس کرد استخر درست کنه و آپارتمان شرایط ایجاد استخر رو نداشته باشه این نشان از ضعف و محدودیت فکری مهندس ساختمان بوده؟!

اون چیزی که شما بعنوان پرتال منعطف نام بردی زمانی کاربرد داره که اولا یکی بیاد یه پولی بابتش به شما بده ثانیا نیازی رو برآورده کنه و ....
خلاصه این چیزی که شما گفتی نشان از ضعف وب سایت شما نیست شرایط همینه.

amironline
یک شنبه 07 مهر 1387, 15:45 عصر
به نظر من يه پورتال هر چقدر هم كه كامل باشه ممكن هست براي يك كاربردخاص جواب نده ولي براي كارهاي عمومي خوب هست
براي كارهاي خاص هم پورتال خاص بهتر جواب ميده
يه سري هم اينجا (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=87711)بزن مباحث جالبي داره

el_abdollahi
دوشنبه 08 مهر 1387, 01:03 صبح
ما مسئول پروژه های بزرگ یا کوچیک نیستیم ما مجری پیاده سازی اونها هستیم!
این چیزی که شما میگی نشان از محدودیت وب سایت ما نیست یه مجری متناسب با شرایط و نیاز کارفرما وب سایت مینویسه. یه مهندس ساختمون هیچ وقت تو خونه ای که مالک نگفته استخر و جکوزی بساز میاد از جیب خودش پول خرج کنه استخر بسازه؟ یا اگه دو روز دیگه مالک هوس کرد استخر درست کنه و آپارتمان شرایط ایجاد استخر رو نداشته باشه این نشان از ضعف و محدودیت فکری مهندس ساختمان بوده؟!

حرف های شما متین. ولی شاید ما بتونیم یه پرتال رو طوری بسازیم که هم به بشه به معمار فروخت، هم به مدرسه.یعنی تا یه حدی نیازهای طیف مختلفی رو جواب بده و در صورتی که خیلی خاص بود با تغییرات کمی بشه جوابگوی نیازها شد.
این جوری به نفع جیب شما هم میشه!!!

my_blithe
سه شنبه 16 مهر 1387, 10:48 صبح
این وسط چیزی که خیلی مهمه طراحی الگوریتمی هست که انعطاف لازم رو داشته باشه.
پس باید تمام نیازهاش شناخته بشه . حالا به نظ شما این نایز ها چی هستند؟؟