PDA

View Full Version : سوال: چطور می‌توان یک برنامه نویس حرفه‌ای UI و Ajax را تشخیص داده و استخدام کرد؟

afsharm
شنبه 13 مهر 1387, 16:00 عصر
ما برای بهبود کارکرد یو آی یک برنامه نسبتا بزرگ C#/ASPNET که شامل مجموعه‌ای از نرم افزارهای مختلف اداری مثل حسابداری و دبیرخانه و... است نیاز به یک برنامه نویس حرفه‌ای یو آی و آژاکس داریم که بتواند صفحات و کنترل‌های برنامه را مطابق با استانداردهای وب سایت‌های برتر دنیا آژاکسی کرده و کاری کند که صفحات ما مثل برق اجرا شوند. این برنامه در حال حاضر حدود ۱ سال است که در محل مشتری فعال است و برنامه نویسی آن خیلی وقت است که تمام شده. و از آنجا که بقیه قسمت‌های این نرم افزار تحت وب از سطح میانگین نرم افزارهای وطنی بالاتر است در نتیجه نسبت به انتخاب یک برنامه نویس مناسب خیلی حساس هستیم. این برنامه هم به صورت اینترانت و هم به صورت اینترنت در حال اجراست و ممکن است برای توسعه بخش یو آی آن نیاز به ایجاد کنترل‌های خاص جدیدتر یا توسعه و بهبود کنترل‌هایی که قبلا نوشته‌ایم باشد.
حال سوال این است که چطور می‌شود یک شخص مناسب برای این کار پیدا کرد؟ ما همیشه گزینه‌های مختلفی برای این کار داریم ولی مسئله این است که همیشه همه معتقدند همه چیز بلد هستند و تا وقتی که کار واقعی شروع نشود نمی‌شود فهمید که آیا همکار جدید همان توانایی‌ها که می‌گفته را دارد یا خیر؟ در واقع ما می‌خواهیم اولا به همکار جدیدمان بفهمانیم که دقیقا به چه حدی از تسلط و تخصص نیاز داریم و ثانیا با چه سوالات یا امتحاناتی بفهمیم که آیا او این توانایی‌ها را دارد یا خیر؟

Behrouz_Rad
شنبه 13 مهر 1387, 17:11 عصر
اینجور کارها رو به "یک شخص" نمیدن. به یک تیم میدن. ارزیابی تیم هم از روی رزومه ی اونها میسره. شما نمی تونی با اعضای تیم درخواست مصاحبه ی فنی و تخصصی بدی تا از سطح اطلاعات اونها مطلع بشی. فقط می تونی با سرپرست تیم توسعه قراری بگذاری و در مورد ابعاد مختلف قسمت های فنی سایت سوالاتی بپرسی و این نشست هم بعد از توضیح کامل جزئیات پروژه و 1 هفته زمان بعد از اون هست.

فردی هم که مصاحبه می کنه باید از نظر سطح معلومات کاملاً بروز باشه.
برای نوشتن سایتی برای یک موسسه ی آموزشی، بنده با یکی از افراد موسسه که میگفتن سطح اطلاعات بالایی در وب داره قرار ملاقات گذاشتیم و ایشون سوالاتی در مورد ابعاد مختلف مسائل فنی سایت از جمله تعداد افراد برنامه نویس، طراح صفحه، DBA، مشخصات هاست، تکنولوژی مورد استفاده، دلیل استفاده از اون، سازگاری با موتورهای جستجو و ... رو می پرسید و به خوبی روند یک مصاحبه ی فنی رو طی کرد.

"تکنیک مصاحبه" و "مصاحبه کننده" دو مقوله ی کلیدی هستند. به راحتی از سرپرست تیم توسعه میشه تشخیص داد که تیم اون در چه سطحی هستند.

موفق باشید.

afsharm
شنبه 13 مهر 1387, 17:49 عصر
با تشکر از راهنمایی شما:
۱- به نظرم مدیر این پروژه (من خودم فقط یکی از برنامه نویس‌های این پروژه هستم) ترجیح می‌ده که انجام این کار در محل شرکت و به صورت یکی همکاری طولانی مدت باشد. در نتیجه همکاری با یک تیم دیگر و در نتیجه برون سپاری آن کار را کمی سخت می‌کند.
۲- شما حدس می‌زنید چند تا از این طور تیم‌ها در ایران (تهران) فعال باشند و از کجا می‌شه پیداشون کرد؟
۳- در مورد این که می‌شه از «سرپرست تیم توسعه» تشخیص داد که تیم اون در چه سطحی هستند نیاز به توضیحات بیشتری دارم.

Behrouz_Rad
شنبه 13 مهر 1387, 18:24 عصر
۱- به نظرم مدیر این پروژه (من خودم فقط یکی از برنامه نویس‌های این پروژه هستم) ترجیح می‌ده که انجام این کار در محل شرکت و به صورت یکی همکاری طولانی مدت باشد. در نتیجه همکاری با یک تیم دیگر و در نتیجه برون سپاری آن کار را کمی سخت می‌کند.

این مسئله رو میشه با تیم توسعه حل کرد. تیم ما برای انجام یک پروژه برای سازمان آب و برق استان، بنا بر درخواست مدیر بخش اتوماسیون اونها، به مدت 6 ماه محل کارش رو به سازمان آب و برق انتقال داد. این برای خود ما هم بهتر بود چون می تونستیم در صورت بروز سوال در مورد قسمتی از جزئیات کار، از افراد مسئول اونجا سریعاً بپرسیم.

۲- شما حدس می‌زنید چند تا از این طور تیم‌ها در ایران (تهران) فعال باشند و از کجا می‌شه پیداشون کرد؟

تهران رو اطلاع ندارم اما این بستگی به انعطاف پذیری مدیر پروژه و مدیر شرکت داره.

۳- در مورد این که می‌شه از «سرپرست تیم توسعه» تشخیص داد که تیم اون در چه سطحی هستند نیاز به توضیحات بیشتری دارم.

البته نمی دونم چقدر حرفه ای بودن کار واست مهمه اما اصول مصاحبه، یک علمه که کتاب های مختلفی هم واسش وجود داره. تمامی حرکات و پاسخ های مصاحبه شونده در امتیازی که میگیره تاثیر داره.
قرار بود در شرکت ما فردی استخدام بشه. من وظیفه ی مصاحبه از اون رو بر عهده گرفتم. قبل از ورودش، یک خودکار روی زمین در جایی که دقیقاً مقابل چشمش بود انداختم تا عکس العملش رو بدونم. اون، خودکار رو دید، برداشت و روی میز گذاشت. فهمیدم که آدم دقیق و مسئولیت پذیریه! چند تا سوال معمولی در مورد سابقش و تفریحاتش پرسیدم و تاییدش کردم... توضیح زیاده. در گوگل به نتایج خوبی میرسی.

موفق باشید.