PDA

View Full Version : سوال: میزان قدرت اکسس؟؟

khadem1386
سه شنبه 16 مهر 1387, 20:20 عصر
پاره ای دوستان می گویند که اکسس در حالت server و شبکه خیلی خوب عمل نمی کنه و اگر تنها ده تا کاربر در شبکه از یک data base اکسس استفاده کنند سرعت کار اکسس و شبکه خیلی میاد پایین. و حتی هنگ می کنه.

نظر شما در این رابطه چیه؟

در این رابطه آیا تجربه در کار های جدی و شلوغ شبکه با اکسس داشتید و چقدر موفق عمل کرده این اکسس؟

ولی یک دوست هم می گه اکسس توانایی های خیلی بالایی داره.

البته می دونم به خیلی چیزها ربط داره مثلا برنامه نویسی
یا مثلا server یا اینکه این server چقدر سرش شلوغه؟
یا خیلی چیزهای دیگر

بعضی دوستان می گن اگر می خوای یک کار چدی انجام بدی از MS SQL2005 استفاده باید بکنی و هیج رد خور نداره چون اکسس در شبکه ها جدی اگر سایت آدم شلوغ بشه خیلی قدرت نداره و سرعتش ناگهان افت می کنه.

با تشکر از اساتید محترم

sib_data
چهارشنبه 17 مهر 1387, 10:35 صبح
سلام
من چندين ساله كه اكسس كار ميكنم هم شبكه و سينگل. برنامه اي دارم كه بيش از 50 نفر در شبكه با ان كار ميكنند. ببين اگه كسي ميگه اكسس هيچ قدرتي نداره اصلا برنامه نويسي بلد نيست چون برنامه و نرم افزار به پارامترهاي زيادي برميگرده. اكسس به عنوان بانك اطلاعاتي هم به كار ميره ولي براي بانكهاي اطلاعاتي كم حجم مناسبه. در صورتي كه ميزان تبادل اطلاعات زياده بايد از sql استفاده بشه. حالا يه چيزي ميخام بگم كه حسابي كيف كني. اكسس اين امكان را داره كه توي دل خودش sql را هم به شما دسترسي بده. يعني شما در اكسس كار ميكني ولي توي sql داري جدول و يا sp ايجاد ميكني. ميخام بگي كدوم نرم افزار ديگه اين كار را ميكنه.
نكته ديگر اينكه مهمترين قسمت يه نرم افزار بانك اون هستش كه اكسس ميتونه به هر چيز ديگه اي لينك كنه و دوم وضعيت ظاهري نرم افزار كه قدرت اكسس بد نيست ولي مثل دلفي يا دات نت نميشه. از نظر ارتباط با سخت و سيستم هم به خوبي اين كار را ميكنه پس از نظر برنامه نويسي اكسس ميتونه يك گزينه مناسب باشه و كم هزينه اگه نخواهيم تعصب خاصي نشون بديم.
ممنون

saeed razaee
پنج شنبه 18 مهر 1387, 08:56 صبح
استفاده از اكسس به همراه sql در شبكه حرف نداره هم كم هزينه مي باشد و همين اينكه مي توانيد برنامه اي زيبا با تهيه گزارشات زياد را داشته باشيد تنها كافيه تيبلها را توي sql قرار دهيد و از اكسس روي سيستم كلاينتها به آن لينك شويد بوسيله odbc به همين راحتي . خيلي جالبه.

kashaneh
پنج شنبه 18 مهر 1387, 22:09 عصر
اينطور كه من متوجه شدم دوستان دارن ميگن جداول رو توي Sql SErver قرار بديم و بعد از طريق ارتباط از درون اكسس به آنها متصل بشيم!!!؟ ... خب يكي بگه اينكه نشد قدرت اكسس. قدرت وقتي معنا داره كه مستقل از نرم افزار يا سخت افزار فراهم بشه... در ضمن دوستي گفتن 50 تا يوزر در شبكه به پايگاه اكسس متصل اند و كار مي كنند!!! مطمئنا هيچ وقت پيش نيومده كه هر 50 تا همزمان تراكنشي انجام بدن وگرنه متوجه ميشدين كه چرا مايكروسافت در Documention هاي خودش حداكثر 10 يوزر براي اكسس پيشنهاد كرده و شما در ويندوز Xp هنگام Share يك فايل نمي تونين بيش از 10 حق دسترسي رو بهش بدين (بصورت نرمال)...
البته منم با تعصب مخالفم ولي بهتره اساتيد هم فقط اونچه كار كردن رو ننويسن چون هر كسي يه سطحي كار مي كنه!!!
در كل موافقم كه اكسس براي بانكهاي اطلاعاتي كوچك و متوسط سازمانهاي كوچك مناسبه. اما در زمان افزايش اطلاعات و كاربران همزمان شانسي براي اون نميشه تصور كرد.

khadem1386
چهارشنبه 01 آبان 1387, 20:01 عصر
حالا اگر از داخل access از sql استفاده کنیم چه مزییت هایی داره آیا می شه فایلهای بزرگ دیتا بیس نوشت یا به مشترکین زیادی در آن واحد در شبکه جواب داد
چه مشکل هایی از access برداشته می شود. و
چه مزییت هایی نسبت به استفاده SQL تنها داره.

راستی اگر یک مقاله ای ، تاپیکی ، چیزی برای آموزش استفاده ترکیبی SQL و ACCESS معرفی کنید
ممنون می شوم

تشکر از شما اساتید

khadem1386
چهارشنبه 01 آبان 1387, 20:03 عصر
در ضمن من ASP کار می کنم نمی دونم این حالت که می گویید یعنی استفاده ترکیبی از از SQL و aCCESS در اآن کار برد دارد یا نه؟

nabeel
پنج شنبه 21 آذر 1387, 22:38 عصر
سلام
همین اول بگم که یکی از طرفدارای متعصب Access هستم .
Access یکی از قویترین دیتابیس های رابطه ای هستش و عملاً با توجه به یکپارچگی خاصی که داره اون رو تا حدودی بی رقیب کرده ( البه انصافاً توان نرم افزار Alpha 5 رو هم دسته کم نگیریم )
در تمام سیستمهای دیگه شما نیاز به سه جزء زیر دارید :
محیط برنامه نویسی جهت اجرای دستورات و طراحی نمای کاربر ( VBA )
سیستم تراکنش اطلاعات ( Query - SQL )
و دیتا بیس
عملاً این سه مقوله با یکپارچگی بی نظیری در داخل Access گنجونده شده .
ولی با تمام این اوصاف باید در جواب دوستمون بگم که Access نیم نگاهی نه چندان قوی به مباحث شبکه داره .
مسائلی همچون امنیت , سرعت , یکپارچگی و دقت در انجام عملیات چیزی نیست که به راحتی بتونید توی شبکه بوسیله امکانات داخلی اکسس به اونها دست پیدا کنید .
مسائل مربوط به مجوزها چیزیه که همیشه در Access مساله سازه . ) Permissions (
Access گزینه مناسبی برای اجرا در حالت Client- Server نیستش .
البته مطمئناً خود برنامه نویسای Microsoft هم ادعایی ندارند در غیر اینصورت اون رو در داخل پکیج Office قرار نمیدادن .
در مجموع برای پروژه های کوچیک و تک کاربره همتا نداره ولی در خصوص پروژه های پیچیده نیاز به بررسی و تعمق بیشتری داره .
توضیح : یه نکته ابهام در رابط با بحث امنیت وجود داره که بهتره اونو یه مقدار توضیح بدم :
SQL Server عملاً به عنوان یک دیتا بیس ، ضربه پذیریهای خاص خودش رو در رابطه با امنیت اطلاعات داره . قاعدتاَ یکپارچگی و همخوانی الگوهای امنیتی اون با مجوزهای Server هستش که اون رو خیلی امن جلوه میده . اجرا و استقرار اون در پروژه های کوچیک مقرون به صرفه نیست و با دردسرهای زیادی همراهه .
عملاً فصل مشترک واضحی بین پروژهایی که با Access قابل اجرا هستن و یا با SQL Server وجود نداره . ( به دلیل اختلاف فاحش پروژه ها )

مهدی قربانی
جمعه 22 آذر 1387, 00:19 صبح
سلام
بنده هم با نظرات دوستمون nabeel موافقم .

javad490
دوشنبه 02 دی 1387, 12:01 عصر
با سلام و تشکر از مطالب ارسالی. من دیتا با حجم 2 گیگا بایت در اکسس استفاده کردم و هیچ مشکلی پیش نیامد و سرعت جستجو نیز مطلوب بود و در 7 میلیون رکورد ظرف چند ثانیه جستجو انجام می شد و نتیجه نمایان می گشت؛ البته نحوه برنامه نویسی و کدهای بکار رفته و طراحی برنامه در این امر موثر است. ولی برنامه تحت شبکه نبود.

nabeel
دوشنبه 02 دی 1387, 21:17 عصر
javad490

سلام , ممنون میشم اگه بتونید در خصوص سئوالهای زیر جوابهایی رو ارائه کنید تا به من هم در رفع مشکلم کمک کنید :

- حجم دو گیگابایتی و تعداد رکورد 7 میلیون عددی رو درست متوجه شدم ؟
- زمان مورد نیاز جهت جستجو برحسب ثانیه به صورت تقریبی ( حد فاصل رو ارائه کنید ) من فرض میکنم که رکورد هدف در ردیف 1,000,000 وجود داشته و موقعیت جاری داده هم در موقعیت ردیف یک قرار داره .
- آیا جداول به صورت Link شده هستند
- تعداد Index ها در جدول مطروحه ( همون جدولی که شما عملیات جستجو رو در داخل اون انجام دادید )
- نوع داده ای که عملیات جستجو رو در داخل اون به انجام رسوندید و ترجیحاً طول داده
- فعال بودن یا نبودن گزینه Compact
- نتایج مطرح شده حاصل از جستجو , مربوط به جستجو در داخل خود Table یا Query منتج از اونه
- جدول مطرح شده دارای لینک با جداول دیگه هستش یا نه
- جستجو به دنبال یه داده منحصر به فرد بوده , یا تکراری
- و در پایان در صورتی که براتون امکان داره بخش خیلی کوتاهی از کد مورد استفاده در جستجو رو هم ارائه کنید ممنونتون میشم (برای من تنها در حد یک اشاره خیلی کوتاه هم کفایت میکنه , به سورس کامل نیاز ندارم و یا حتی اشاره به ایده مورد استفاده بدون کد برنامه کافیه )

توضیح : قصد زیر سئوال بردن موضوع مطرح شده از سمت شما رو ندارم , ولی یکی از مشکلاتی که همیشه در داخل Access با اون مواجه بودم , مساله افزایش کارایی برنامه در پروسه جستجو بوده .
متاسفانه تلاش مضاعف من در این بخش , خیلی تفاوت فاحشی با نتایج ارائه شده از سمت شما دوست گرامی داره .
تعداد سئوالهای من خیلی زیاد شد ولی هر تعدادش رو هم که پاسخ بدید ممنون میشم .

قبلاً از توجه شما سپاسگزارم