PDA

View Full Version : گفتگو: نحوه و مراحل پرداخت پول از طریق سایت

hassan_h
چهارشنبه 17 مهر 1387, 22:47 عصر
سایت مخابرات برای دریافت پول از ثبت نام کننده چطوری وصل میشه به بانک و چطوری مطمئن
میشه که پول واریز شد مراحل و دستورات برنامه نویسیش چیه؟:متفکر:

eyes_shut_number1
پنج شنبه 18 مهر 1387, 07:19 صبح
فکر کنم اگه با بانک مشورط کنید بهتر باشه

nazaninam
پنج شنبه 18 مهر 1387, 08:16 صبح
بانک های مختلف از روش های مختلف استفاده می کنند .
مثلا بانک پارسیان به صورت زیر عمل می کنه :
ابتدا یک وب سرویس در اختیار شما قرار میده ، این وب سرویس حاوی متدی برای اتصال اطلاعات کاربری شماست .
پس از فراخوانی متد و پاس دادن ورودی های مورد نیاز (مانند نام کاربری ، رمز عبور ، کد شناسه ، مبلغ و...) در صورت صحت اطلاعات وارد این متد مشتری را به صفحه ای داخل سایت بانک هدایت می کنه !
مشتری پس از ورود اطلاعات حساب دکمه تایید را کلیک می کند .
در اینجا در صورت صحت اطلاعات کاربر ، پول از حساب مشتری کم شده و به حساب شما واریز می شود .
البته این واریز حساب ممکنه یک هفته (بسته به نوع قرارداد) طول بکشد .
سپس مشتری پس از پرداخت دوباره به سایت شما بازگشت داده می شود و شما باید در اینجا کد تراکنش را ذخیره کنید تا متوجه شوید که مشتری پرداختش موفق بوده یا خیر .

بانک سامان به جای وب سرویس از httpPost استفاده می کنه که اونم فرق چندانی نداره ! همین داستان هست.

اگر اطلاعات بیشتری لازم دارید بپرسید تا در اختیارتون بگذارم
موفق باشید

kezack
پنج شنبه 18 مهر 1387, 16:21 عصر
در واقع ایا میشه گفت بیشتر کار رو خود بانک انجام میده؟
برای امنیت این کار چیکار باید کرد ؟اینکه کاربری بیاد شماره حساب خود رو وارد کنه و ....

hassan_h
جمعه 19 مهر 1387, 00:34 صبح
بانک های مختلف از روش های مختلف استفاده می کنند .
مثلا بانک پارسیان به صورت زیر عمل می کنه :
ابتدا یک وب سرویس در اختیار شما قرار میده ، این وب سرویس حاوی متدی برای اتصال اطلاعات کاربری شماست .
پس از فراخوانی متد و پاس دادن ورودی های مورد نیاز (مانند نام کاربری ، رمز عبور ، کد شناسه ، مبلغ و...) در صورت صحت اطلاعات وارد این متد مشتری را به صفحه ای داخل سایت بانک هدایت می کنه !
مشتری پس از ورود اطلاعات حساب دکمه تایید را کلیک می کند .
در اینجا در صورت صحت اطلاعات کاربر ، پول از حساب مشتری کم شده و به حساب شما واریز می شود .
البته این واریز حساب ممکنه یک هفته (بسته به نوع قرارداد) طول بکشد .
سپس مشتری پس از پرداخت دوباره به سایت شما بازگشت داده می شود و شما باید در اینجا کد تراکنش را ذخیره کنید تا متوجه شوید که مشتری پرداختش موفق بوده یا خیر .

بانک سامان به جای وب سرویس از httpPost استفاده می کنه که اونم فرق چندانی نداره ! همین داستان هست.

اگر اطلاعات بیشتری لازم دارید بپرسید تا در اختیارتون بگذارم
موفق باشید
خواهشن یه مثال عملی با کد رو بگید! مثالا چطور سایت بانک به سایت من اعلام می کنه که مبلغ واریز شده و من چطور باید تراکنش رو انجام بدم و اگه بعد از واریز وجه خطایی در سایت من رخ بده با چه کدی باید به سایت یا وب سرویس بانک بگم که واریز رو لغو کن (اگه میشه با مثال و کد بگین):متفکر:

milade
جمعه 19 مهر 1387, 06:10 صبح
مثال:
مشتری وارد بانک می شه و بعد از خرید می خواد وجه رو پرداخت کنه حالا وارد صفحه تایید می شه و بعد از تعیید شما به بانک پست می شه
به دلیل این که بانک خودش ssl داره هیچ خطری متوجه شما نیست
حالا در هنگام ارذسال به بانک یه سری متدها از جمله شماره حساب و پسورد و قیمت و... برای بانک پست می شه
در اونجا فرد شماره حساب و پسورد رو میزنه و پول رو می پردازه و بانک به سایت شما کاربر رو می فرسته
در اونجا بانک یه کد به کاربر داده که شما باید کد رو بررسی کنید اگه کد خطا بود که به کاربر error می دید در غیر این صورت اطلاعات رو ثبت می کنید مه براش کالا بفرستید
سوالات:
اگه وجهی که کاربر پرداخت کمتر بود چی؟؟؟
-اون وقت بانک یه سری کد داده که با اون می تونید تراکنش رو برگشت بزنید یا از کاربر بخواید باقی رو بریزه حساب
اگه وجهی که کاربر پرداخت بیبشتر بود چی؟؟؟
(نیش جونت)شوخی کردم
اون وقت شما مبلغ اضافه و برگشت می دید به حساب کاربر
اگه سشن کاربر باطل شد چی؟؟؟
اگه قبل از پرداخت بود که هیچی(اصلا سشن نداریم)
اگه بعد از پرداخت بود کاربر به شما اطلاع میده بعد شما با اون کدی که از بانک می گیرید ببینید از همچین حسابی به شما پول واریز شده یا نه اگه اره خوب اطلاعات رو ثبت می کنید

خلاصه اطلاعات بیشتر=بانک
(ولی بگم پدر ادم در می اد از بس متد داره)
موفق باشید

nazaninam
جمعه 19 مهر 1387, 10:28 صبح
مثال عملی را خود بانک در اختیار شما قرار میده ! یک نمونه به همراه مثال
البته معمولا مثال ها خیلی جالب نیست ، شما طبق مثال عمل کنید اگر مشکلی بود مطرح نمایید
موفق باشید

hassan_h
جمعه 19 مهر 1387, 22:16 عصر
اگه شما مثالی از بانک گرفتین بزارین تا همه دانلود کنند

hassan_h
شنبه 20 مهر 1387, 22:28 عصر
اگه شما مثالی از بانک گرفتین بزارین تا همه دانلود کنند
از اساتید کسی مثالی نداره

kezack
شنبه 20 مهر 1387, 22:45 عصر
فکر نکنم کسی اینجا همچین مثالی بزاره ؟
فکر کنم توی همین سایت راجبش قبلا بحث شده

milade
یک شنبه 21 مهر 1387, 04:33 صبح
توی فروم نمونه کد دوستان گزاشتن!

nazaninam
یک شنبه 21 مهر 1387, 10:13 صبح
آقا شما نمونه کد میخوای چیکار ؟
تا باهاشون قرارداد نبندی که نمیتونی ازش استفاده کنی

kezack
یک شنبه 21 مهر 1387, 18:08 عصر
سلام این رو ببین فکر کنم خیلی کمکت کنه
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=58978

kezack
یک شنبه 21 مهر 1387, 21:47 عصر
آقا چرا با سایت شما پرداخت کنه . تشریف می بره توی بانک و فیش رو پرداخت می کنه و کلی توی صف وایمیسه و قدر سلامت و خدمات شما رو میدونه و بعد شماره سریال فیش رو توی سایت شما ثبت می کنه و بعد شما حسابت رو با اینترنت چک میکنی اگر قبلا ثبت شده بود خدمات رو به اون شخص ارائه میدید.

توی حالت اصلی این ساده ترین راهه.من هم خودم اینجوری کار کرده ام.

خوب این روش که گفتید خیلی کم دردسر هست ولی خوب اگه تعداد کاربران زیاد باشه چی؟ چند تا کاربر شماره سریال فیش رو بدن و...
ایا میشه از سایت فرضا خودمون شماره حساب رو چک کرد؟؟!!! که باز میشه همون پرداخت از طریق سایت خودمون!

nazaninam
دوشنبه 22 مهر 1387, 06:57 صبح
دوست عزیز شما اگر با دقت پست ها را بخوانید بنده هم بانک پارسیان هم سامان را توضیح دادم .
پارسیان با وب سرویس و سامان ترکیبی از HttpPost و وب سرویس کار می کنند .
موفق باشید

milade
سه شنبه 23 مهر 1387, 04:24 صبح
راستش رو بخواید فکر میکنم و دوباره تاکید می کنم که فکر میکنم این بانک سامان با کوئری استرینگ یا یه چیزی شبیه اینها کار میکنه.@@@(شاید!)

خیر
web service>soap

آقا چرا با سایت شما پرداخت کنه . تشریف می بره توی بانک و فیش رو پرداخت می کنه و کلی توی صف وایمیسه و قدر سلامت و خدمات شما رو میدونه و بعد شماره سریال فیش رو توی سایت شما ثبت می کنه و بعد شما حسابت رو با اینترنت چک میکنی اگر قبلا ثبت شده بود خدمات رو به اون شخص ارائه میدید.
برای سایتهای کوچیک اره ولی برای سایتهای بزرگ کار عاقلانه ای نیست
ضمن اینکه سایتهای کوچیک هم اگه بخوان جلو باشن از رقبا پرداخت الکترونیک بهتره
موفق باشید

nazaninam
سه شنبه 23 مهر 1387, 07:46 صبح
خیر
web service>soap

دوست گرامی بانک سامان ارسال درخواست برای پرداخت را با HttpPost و بخش Query از بانک را با WebService انجام می دهد

milade
چهارشنبه 24 مهر 1387, 04:40 صبح
نمی دونم.
فکر کنم پارسان بود(دقیق خاطرم نیست) که توی یه مفاله از ارسال با soap صحبت کرده بود

behiunforgiven
پنج شنبه 19 فروردین 1389, 16:35 عصر
فکر کنم اگه با بانک مشورط کنید بهتر باشه

خیلی زشته که یه آدم تحصیل کرده "مشورت" رو "مشورط" بنویسه.

daffy_duck376
پنج شنبه 19 فروردین 1389, 21:16 عصر
خیلی زشته که یه آدم تحصیل کرده "مشورت" رو "مشورط" بنویسه.
دوست عزیز اگه راه حل درست و حسابی برای حل مشکل پرداخت آنلاین داری بگو اگه نه که بهتره تاپیک رو با غلط املائی گرفتن شلوغ نکنی.تو این فروم برنامه نویسی یاد میدن نه املا.

ParsaNM
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 15:10 عصر
دوستان عزيز
اگر تو مدتي که اين تراکنش داره انجام مي شه يعني وقتي که ما متد بانک رو اجرا کرديم به هر دليلي سرور ما قطع بشه و مشتري پروسه رو تموم کنه اين جواب درخواست ما چي ميشه ؟

hlikehamed
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 16:01 عصر
پروسه پرداخت به این صورت هستش که شما کاربر رو به بانک هدایت می کنید با توجه به اطلاعاتی که بانک نیاز داره به اون.
بعد از انجام تراکنش بانک اطلاعات تراکنش رو به شما بر می گردونه. شما با توجه به نتیجه تراکنش باز هم باید به بانک جواب تایید رو بدید.
اگر جواب تایید رو ندید بانک تراکنش رو برگشت میزنه.
به طور خلاصه اگر در حین انجام پرداخت به هر دلیلی سرویس قطع بشه یا از بانک جوابی به شما نیاد یا شما جوابی ندید تراکنش نیمه تمام باقی می مونه.
این روال مربوط می شد به پرداخت بانک سامان. ولی فکر می کنم که تمام بانک ها روال کارشون اینطور باشه.