PDA

View Full Version : پارتیشن های لینوکس

Dracula
دوشنبه 30 تیر 1382, 12:40 عصر
با سلام

لطفا در مورد پارتیشن های لینوکس توضیح بدید .

متشکرم . http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/40.gif

hosseinzadeh
سه شنبه 31 تیر 1382, 10:46 صبح
سلام
در مورد پارتیشنها:
پارتیشنهایی که ردهت پیشنهاد کرده و ساخت آنها لازم است به این شرح است:

1. Swap: در حقیقت به عنوان حافظه مجازی Virtual Memory)) به کار می رود.یعنی در صورت پر شدن رم فایلها به اینجا کپی میشوند.حجم آن باید دو تا چهار برابر رم باشد.توجه داشته باشید اگر قصد Upgrade رم خود را دارید باید این مقدار را زیادتر انتخاب کنید.

2. /boot:این پارتیشن حاوی فایلهای کرنل(هسته) لینوکس است و لینوکس از روی آن لود می شود.حجم 75 مگایایت برای بیشتر کاربران حجم مناسبی است.

3. /root : که در ان “/“ یا دایرکتوری ریشه قرار می کیرد. در هنگام نصب تمام فایلها غیر از آنهایی که در /boot ذخیره شده اند در آن ذخیره می شوند.1.5 گیگابایت حجم برای نصب یک نسخه خانگی مناسب است اما فضای خالی بسیار کمی می ماند.اما با 4.5 گیگابایت حجم علاوه بر نصب لینوکس می توانید بسیاری از پچیجهای دیگر را نیز نصب کنید.

Dracula
سه شنبه 31 تیر 1382, 13:07 عصر
دوست عزیز از پاسخ شما متشکرم .

من همیشه از ویندوز 2000 استفاده میکنم و خیلی خیلی هم ازش راضی هستم . حالا قصد دارم لینوکس ( نسخه WorkStation ) رو هم بروی کامپیوترم نصب کنم .

اول اینکه بنده تا به حال فقط نسخه Server لینوکس رو نصب کردم و حتما میدونی که برای نصب نسخه Server لینوکس احتیاجی نیست که حتما دستی پارتیشن بندی کنی . ( اتوماتیک انجام میده ) ولی برای نسخه Workstation حتما باید پارتیشن بندی رو دستی انجام داد .

دوم اینکه من بلد نیستم با لینوکس پارتیشن بندی کنم .

سوم اینکه چطوری میشه هم ویندوز 2000 داشته باشم هم لینوکس Workstation .

باز هم از شما تشکر میکنم .
دراکولا ...

hosseinzadeh
چهارشنبه 01 مرداد 1382, 11:44 صبح
با سلام و تشکر،
در نسخه WorkStation هم می توان به طور اتوماتیک پارتیشن بندی کرد اما این کار به هیج وجه توصیه نمی شود زیرا در اکثر مواقع اطلاعات از بین می رود.
پارتیشن بندی لینوکس با DiskDruid بسیار ساده است .ان شاء الله اگر فرصت شد آنرا نیز توضیح می دهم.
به طور کلی نصب لینوکس و ویندوز به صورت هم زمان و داشتن Dual boot مشکل خاصی به دنبال ندارد.اما باید توجه داشت که اولا همیشه ویندوز قبل از لینوکس نصب شود. ثانیا نسخه های قدیمی ممکن است بعضی مشکلات خاص داشته باشند.مثلا نسخه های قدیمی ردهت(قبل از 7.2) بیش از دو پارتیشن ویندوزی را پشیبانی نمی کنند و بیش از دو پارتیشن ویندوزی ایجاد خطای سیلندری می کند.

محمد حسین شکور
دوشنبه 28 مهر 1382, 10:08 صبح
من با disk duird هم نتوانستم پارتیشن ایجاد کنم مثلا یک فضا 9 گیگا بایتی از fat32 را هم حذف کردم ولی هنگام ساختن پازتیشنهای لینوکس پیام عدم وجود فضای کافی مشاهده می شود ورژن مورد استفاده 7.1 است.

shaniaki
سه شنبه 29 مهر 1382, 00:24 صبح
با عرض ادب:
به عنوان یک مرجع دم دستی
معمولا در documentation همراه نسخه لینوکس اطلاعات کافی هم برای تازه کارها و هم اطلاعات و تغییرات جدید برای کاربران حرفه ای توضیح داده شده. به عنوان نمونه شما که از ردهت استفاده می کنید در سایت آن میتوانید از توضیح پارتیشن ها گرفته تا tutorial نصب لینوکس را پیدا کنید (قسمت documentation)

یه عشق برنامه نویسی خفن

hosseinzadeh
پنج شنبه 01 آبان 1382, 20:33 عصر
در مورد ردهت من اطلاع چندانی ندارم اما اگر Distro برای شما فرق نمی کند می توانید از SuSE استفاده کنید زیرا پارتیشن بندی خودکار دارد واز امکانات بسیاری نیز برخوردار است:

hosseinzadeh
جمعه 02 آبان 1382, 11:17 صبح
امتحان نید

Zoup
سه شنبه 13 آبان 1382, 16:14 عصر
ب? شک ا?نطور ن?ست که DiskDruid معمولا پارت?شن ها? هارد?سک رو پاک کنه ، بهتر?ن راه برا? کاربران تازه کار ا?نه که ? ?ا ? گ?گابا?ت خال? کن?د ! خلاص :)