PDA

View Full Version : سوال: چه طوری می تونم تو لینوکس برنامه ام رو اجرا کنم؟

asefy2008
چهارشنبه 24 مهر 1387, 23:49 عصر
سلام می خواستم بدونم چه طوری می تونم تو لینوکس پایتون رو اجرا کنم؟البته نمی دونم بگم پایتون یا برنامه ام
البته به صورت محاوره ای اجرا کردم
در ضمن مقاله ای که تو همین سایت بود خوندم متوجه نشدم یکی کمک کنه
توجه:تو لینوکس صفر کیلو:گریه:مترم

org.kiani
جمعه 26 مهر 1387, 23:40 عصر
سلام،
اول باید دید python روی سیستمتون نصب هست یا نه! البته اغلب python روی لینوکسها نصب هست.
برای اطمینان از نصب میتونید این دستور رو در خط فرمتن اجرا کنید :

python

برای اجرای یک فایل پایتون می تونید از دستور (برنامه) python در خط فرمان با نام و آدرس فایل استفاده کنید :

python FILENAME.py

یک راه دیگه هم هست!

برای اینکار اول مسیر دستور python رو با دستور which و آرگومان python اجرا می کنیم :

which python

مسیر بدست اومده رو ( اغلب usr/bin/python/ ) همراه با کارکتر های !# در سطر اول فایل مورد نظر قرار می دیم،

#!/usr/bin/python

حالا باید بهش مجوز اجرایی اضافه کنیم:

chmod u+x FILENAME.py

و به این ترتیب اجراش کنیم :

./FILENAME.py

توی این روش حتی اگه فایل، پسوند py. رو نداشته باشه بازم سیستم متوجه میشه که این فایل حاوی کد پایتونه و اجراش میکنه!

در ضمن اگه جستجو کنید چیزای کاملتری می تونید پیدا کنید!

asefy2008
شنبه 27 مهر 1387, 19:24 عصر
ممنون از راهنماییتون من تمامی این چیزهایی که فرمودید اجراکردم ولی جواب نمیده
در ضمن قبل از ایجاد تایپیک مقاله ای که تو همین سایت بود رو مطالعه کردم ولی حل نشد مشکلم تو این هست که این خط

#!/usr/bin/python#!/usr/bin/python
در ترمینال اجرا میشه ولی از این chmod u+x FILENAME.pyخطا می گیره FILENAMEاسمش هست test1.pyوروی دسکتاپ قرار داره از این خط ./FILENAME.pyهم خطا میگیره
pythonهم روی سیستمم نصب هست
آیا باید مکان کامل فایل رو داخل filenameقرار بدم اگر این طور هست لطفا کدش رو بنویسید چون سعی کردم نشد

org.kiani
یک شنبه 28 مهر 1387, 16:09 عصر
بینید وقتی شما ترمینال رو باز میکنید مسیر جاری خط فرمان برابر با آدرس شاخه خانگی شماست که معمولا با کارکتر `~` مشخصه! حالا می تونید با دستور `cd Desktop` وارد شاخه Desktop بشید و دستور پایتون رو فقط با نام فایل اجرا کنید :

python test1.py

ویا بدون تغییر مسیر دستور python رو با آدرس نسبی فایل اجرا کنید :

python Desktop/test1.py

در هر شاخه ای که بودید می تونید از آدرس دهی مطلق استفاده کنید. مثلا نام کاربری شما asefy هست و داریکتوری خانگی شما به همین نام هست پس به این ترتیب فایل پایتون رو اجرا کنید :.

python /home/asefy/Desktop/test1.py

اگه از این ( test1.py/. ) استفاده می کنید باید مسیر جاری خط فرمان Desktop باشه.