PDA

View Full Version : گفتگو: امنیت اطلاعات در اکسس

e601
پنج شنبه 25 مهر 1387, 23:22 عصر
با سلام خدمت بزرگان این بخش آقایان قربانی ، شقاقی ، احمدی و سایر دوستان

اولا باید کسب اجازه کنم از اساتید محترم و بگم که بنده هیچ گونه ادعایی ندارم و فقط میخوام مشکلاتی که در کار با اکسس داشتم رو با کمک دوستان بررسی و رفع کنم.
من با vb و Access کار برنامه نویسی رو دنبال میکنم و البته توی این 2 ، 3 سالی که با اکسس کار کردم و برنامه هایی مثل برنامه حسابداری یا برنامه هایی تو زمینه آنالیز اطلاعات و تحلیل زیر سیستمها که برای یکی از سازمانها نوشتم و ... واقعا از اکسس راضی ام.

برخلاف نظر خیلی ها که میگن اکسس ضعیف هستش و فلان است و بهمان (به دلیل ضعفی که خودشون دارن در برنامه نویسی با اکسس) به نظر من اکسس در کار با بانکهای اطلاعاتی با حجم اطلاعات محدود و البته تک کاربره بهترین انتخاب میتونه باشه چون هم قدرت ویژوال بیسیک رو تا حد زیادی(البته نه کامل) همراه خودش داره هم ریزه کاریهایی که یک کاربر بانک اطلاعاتی بهش احتیاج داره رو پیش فرض در اختیار برنامه نویس قرار میده که به جرات میتونم بگم در سایر زبانهای برنامه نویسی به این روانی اکسس نیست و ......

به نظر حقیر تنها ایرادی که میشه به اکسس وارد کرد یکی محدودیت در شکل ظاهری برنامه هستش که این قضیه رو میشه با کمی هوشمندی و ذهن خلاق که دوستان این بخش مطمئنا همه دارن رفع کرد
اما بحث دوم که مهمتره بحث امنیت اطلاعات در اکسس هست. بدین معنی که اگر ما یک نرم افزار با اکسس بنویسم چطور میتونیم مطمئن باشیم که اطلاعات فقط از طریق فرمهای طراحی شده توسط برنامه نویس قابل به روز رسانی ، حذف و ... باشه و فقط با گزارشات برنامه قابل رویت باشه

به هر حال اگه دوستان موافقن که یه گفتگو در زمینه تامین امنیت اطلاعات در اکسس داشته باشیم قدم پیش بذارن تا بتونیم یه نتیجه قطعی بگیریم که مبنای کار همه برنامه نویسان اکسس بشه که اگرم خدا بخواد بتونیم اکسس رو یه زبان استاندارد و قوی برای کار با بانکهای با حجم محدود و تک کاربره در بازار جا بندازیم

با عرض پوزش از اینکه سرتون رو درد آوردم اگه کسی مایل به تبادل نظر هست یا علی بگه تا شروع کنیم...

Dr.Bronx
جمعه 26 مهر 1387, 00:18 صبح
درسته و حق با شماست
این که امنیتی توی اکسس وجود نداره حرفی نیست
البته نه اون امنیتی که ما می خوایم و به طور مثال یک برنامه حسابداری به اون نیازمند هست
به هر حال راههای متعددی در این زمینه پیشنهاد شد
بهترین حالت این بود که نظر دادند بانک اطلاعاتی رو به صورت کد شده قرار بدیم و فقط زمانی که نیاز بود تا اطلاعاتی از اون استخراج بشه بانک از حالت کد شده در اومده و اطلاعات برداشت بشه و خوب دوباره به حالت خودش برگرده
البته این خاصیت هایی داشت ولی در آخر به این نتیجه رسیدنند که مضراتش بیشتر از مزایای اون هست
روی پسورد گذاشتن به هیچ وجه نمیشه حساب کرد چون می دونین که خیلی راحت می شه اون رو به دست آورد
پیشنهادی که من دارم اینه که بیایم همون اطلاعاتی که قراره به سمت دیتابیس بره و در اونجا ذخیره بشه به صورت کد شده بره و در بانک هم همونجوری ذخیره بشه و در موقع خوندن دی کد بشه و استفاده بشه
خواستم نظر شما رو هم در این رابطه بدونم
البته ممکنه بعضی مضرات هم داشته باشه که خوب به مرور زمان رفع بشه

e601
جمعه 26 مهر 1387, 13:40 عصر
پیشنهادی که من دارم اینه که بیایم همون اطلاعاتی که قراره به سمت دیتابیس بره و در اونجا ذخیره بشه به صورت کد شده بره و در بانک هم همونجوری ذخیره بشه و در موقع خوندن دی کد بشه و استفاده بشه

با تشکر از همفکری شما دوست عزیز
به نظر من این راه مطئن ترین راه برای حفظ امنیت اطلاعات هست. اینکه ما اطلاعات رو کد بکنیم و در بانک بنویسیم و موقع خواندن اونا رو دیکد بکنیم. البته من بطور جدی این روش رو بررسی نکردم ولی به نظر میرسه این روش وقتی اطلاعات برنامه زیاد باشه سرعت کار برنامه رو بشدت کاهش بده...
پیشنهاد من اینه که ما بیایم و خاصیت InputMask همه فیلدهامون رو برابر Password قرار بدیم. با این روش اطلاعات با کارکترهایی که کابر وارد میکنه در جداول ذخیره میشه و فقط ظاهرشون پر میشه از کاراکتر ستاره (*)

البته فکر کنم این روش هم قطعی نیست در حال بررسیش هستم...

مهدی قربانی
جمعه 26 مهر 1387, 21:08 عصر
با تشکر از همفکری شما دوست عزیز
به نظر من این راه مطئن ترین راه برای حفظ امنیت اطلاعات هست. اینکه ما اطلاعات رو کد بکنیم و در بانک بنویسیم و موقع خواندن اونا رو دیکد بکنیم. البته من بطور جدی این روش رو بررسی نکردم ولی به نظر میرسه این روش وقتی اطلاعات برنامه زیاد باشه سرعت کار برنامه رو بشدت کاهش بده...
پیشنهاد من اینه که ما بیایم و خاصیت InputMask همه فیلدهامون رو برابر Password قرار بدیم. با این روش اطلاعات با کارکترهایی که کابر وارد میکنه در جداول ذخیره میشه و فقط ظاهرشون پر میشه از کاراکتر ستاره (*)

البته فکر کنم این روش هم قطعی نیست در حال بررسیش هستم...

سلام
فكر مي كنم كد كردن اطلاعات بهتر باشه البته براي جلگيري از كند شدن برنامه بايد سعي كرد الگوريتمي پياده بشه كه خيلي سنگين نباشه ، در مورد ماسك فكر مي كنم در صورتيكه كاربر بتونه ماسك رو حذف كنه بسادگي قادر به مشاهده صورت صحيح اطلاعات باشه .

HAMRAHSOFT.IR
شنبه 27 مهر 1387, 09:37 صبح
خوب دوستان اين كه شكه شما اعلام كرديد خوب اما راهي هم سراغ داريد كه اصل برنامه از اون محافظت بشه يعني فرمها , گزارشات و ماكرروها
چون برنامه كه با زبانهاي ديگه هم نوشته مشن وبانك اونا اكسس ميشه براحتي بدون اون برنامه و برنامه اكسس همون كارهاي كه مثلا برنامه كه با زبان VBنوشته شده كرد
من روشي كه بكمك يكي از دوستان براي اميت خود برنامه پيدا كردم البته هنوز كامل نيست راهم پيشنهاد مكنم البته براي بانك اصلاتي كد كردن هم فكر خوبي ولي ايا نميشه و يا كسي نمتوني ديكد كنه

اين لينك اينكه برنامه كه از خود برنامه حفظت مكنه درواقع برنامه ما درون يك فايل اگز محافظت مشه وبا هر بار اجرا خارج و بداز استفاد حذف البته اين اينك امان خذف ندار چون دارم انشلا اون كه خذف كن راهم ميزارم

http://barnamenevis.org/forum/showpost.php?p=610959&postcount=1

Dr.Bronx
شنبه 04 آبان 1387, 16:31 عصر
اولين مشكل اينه كه كاربر نمي بينه چي داره ميزنه و خوب اصلا جالب نيست براي كاربر

وقتی اطلاعات برنامه زیاد باشه سرعت کار برنامه رو بشدت کاهش بده...
مشكل من هم دقيقا همين بود كه از اين راه دست كشيدم
دوستان ديگه نظري در اين مورد ندارند ؟

صبا9841
یک شنبه 05 آبان 1387, 09:58 صبح
باسلام
همونطوریکه میدونید اینکه اطلاعات در بانک بصورت کد شده یا حالت پسوردی در بیاد نه تنهامشکلی رو رفع نمیکنه شاید مشکلاتی هم داشته باشه
ببینید صورت مساله امنیت برای اطلاعات توی بانک هست یعنی اینکه امکان دسترسی به شیء (Table) غیرممکن بشه
توی شیء query (کوئریهای اکشن) میشه با کد نویسی ایجاد و اعمال و حذف کوئری رو موقع باز و بسته شدن فرم یا ریپورت مورد نظر انجام داد. طوریکه توی برنامه هایی که تابحال نوشتم هیچ کوئری که قابل رویت باشه بکار نرفته.
اما در مورد شئ Table نمیدونم.:متفکر: