PDA

View Full Version : سوال: قانون كپي

s.k711
دوشنبه 29 مهر 1387, 18:36 عصر
سلام دوستان.
ايا قانون كپي در ايران اجرا ميشه؟
اگه اجرا ميشه ، با كسي كه رعايت نكنه چه كار ميكنند؟
ممنون.:لبخندساده:

smile17
دوشنبه 29 مهر 1387, 23:06 عصر
:قهقهه:
ايران رو چه به اين حرفا
شما انگاري در ايران زندگي نمي كنيد

HamidNazari
دوشنبه 29 مهر 1387, 23:28 عصر
در مورد نرم​افزارهای خارجی از اونجا که خارجی​ها کافر هستن ، نه ولی در مورد نرم​افزارهای تولید داخل چرا ... یه چیزایی وجود داره به اسم "قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم​افزارهای رایانه ای" ... یه نگاه به اینجا بندازین : http://www.shci.ir/Law/Prod/CopyRight.asp

afsharm
سه شنبه 30 مهر 1387, 09:40 صبح
ايران رو چه به اين حرفا
شما انگاري در ايران زندگي نمي كنيدمملکت خیلی هم قاطی پاطی نیست. اگر موضوع دعوا نرم افزار معروف یا مهمی باشد و سارق محترم از آدم‌های دم کلفت نباشد و کل قضیه هم ارزش دعوا و دادگاه را داشته باشد می‌شود کارهایی کرد. حدس می‌زنم تا حالا چندین دعوای حقوقی این مدلی اتفاق افتاده باشد.

golihaghighi
شنبه 11 آبان 1387, 20:41 عصر
ميشه كارهايي كرد ولي هيچ نتيجه اي نداره

sepehr.net
یک شنبه 12 آبان 1387, 22:38 عصر
به نظر من این فرهنگ غلطیه که در جامعه جا افتاده و فعلا با شرایط موجود هیچ راهی برای از بین بردن این فرهنگ وجود نداره و تمامی تالاش ها در این زمینه بی نتیجه خواهد ماند

smile17
دوشنبه 13 آبان 1387, 10:12 صبح
حالا فرض بر اين كه كپي رايت در ايران بخواد اجرا بشه
اولا از جانب خيلي از شركت هاي نرم افزاري تحريم هستيم
دوما قيمت نرم افزار به خاطر ارزش اون خيلي بالاست كه هنوز اين فرهنگ موجود نيست كه ذات نرم افزار با ارزش تر از سخت افزار هست و قيمت يه نرم افزار فقط قيمت پول cd يا dvd اون نيست
سوما آيا شما يا من چنين پول هاي سرسام آوري را براي نرم افزار خواهيم داد؟
اصلا درامد افراد در ايران اجازه ي چنين كارهايي را مي دهد؟

afsharm
دوشنبه 13 آبان 1387, 10:30 صبح
دوما قيمت نرم افزار به خاطر ارزش اون خيلي بالاست كه هنوز اين فرهنگ موجود نيست كه ذات نرم افزار با ارزش تر از سخت افزار هست و قيمت يه نرم افزار فقط قيمت پول cd يا dvd اون نيست
نداشتن فرهنگ دلیل بر دزدی نیست. ارزش یک چیزی خیلی زیاد است حالا اگر کسی پول آن را ندارد که نباید آن را بدزدد.

سوما آيا شما يا من چنين پول هاي سرسام آوري را براي نرم افزار خواهيم داد؟
اصلا درامد افراد در ايران اجازه ي چنين كارهايي را مي دهد؟
قرار نیست من و شمای برنامه نویس این پول‌ها را بدهیم. قرار نیست من و شما چند هزار دلار پول بابت Visual Studio بدهیم. این پول را شرکت یا اداره محترم ما می‌دهند. ما برنامه نویس‌ها هم در منزل خود و یا در lap topهایمان از نسخه‌های express یا light استفاده می‌کنیم. چون تجربه نشان داده بیشتر کارهای ما با نسخه‌های مجانی نرم افزارها هم قابل انجام است. در ضمن اگر هم چیزی لازم شد و ما پول آن را نداشتیم Open Source که نمرده.

vahid4134
دوشنبه 13 آبان 1387, 10:43 صبح
نداشتن فرهنگ دلیل بر دزدی نیست. ارزش یک چیزی خیلی زیاد است حالا اگر کسی پول آن را ندارد که نباید آن را بدزدد.

قرار نیست من و شمای برنامه نویس این پول‌ها را بدهیم. قرار نیست من و شما چند هزار دلار پول بابت Visual Studio بدهیم. این پول را شرکت یا اداره محترم ما می‌دهند. ما برنامه نویس‌ها هم در منزل خود و یا در lap topهایمان از نسخه‌های express یا light استفاده می‌کنیم. چون تجربه نشان داده بیشتر کارهای ما با نسخه‌های مجانی نرم افزارها هم قابل انجام است. در ضمن اگر هم چیزی لازم شد و ما پول آن را نداشتیم Open Source که نمرده.
هنوز ارزش نرم افزارهای بازمتن در ایران جا نیفتاده. حتی در ایران قوانین GPL هم رعایت نمیشه و نرم افزارهای free و بازمتن هم از طرف ایرانیان مورد هجوم قرار گرفتند که نمونه هاش در جامعه زیاده. حق کپی رایت فقط مربوط به خرید نیست

smile17
دوشنبه 13 آبان 1387, 10:56 صبح
Open Source که نمرده
دقيقا .

smile17
دوشنبه 13 آبان 1387, 10:59 صبح
هنوز ارزش نرم افزارهای بازمتن در ایران جا نیفتاده. حتی در ایران قوانین GPL هم رعایت نمیشه و نرم افزارهای free و بازمتن هم از طرف ایرانیان مورد هجوم قرار گرفتند که نمونه هاش در جامعه زیاده. حق کپی رایت فقط مربوط به خرید نیست
بله همين طوره
متاسفانه خيلي از برنامه نويس ها با تغيير دادن كد برخي برنامه هاي اوپن سورس ادعاي مالكيت آن را مي كنند. !!!

s.k711
دوشنبه 13 آبان 1387, 11:18 صبح
سلام دوستان.
اما من اگه بخوام ميتونم.(من شامل همه است) :لبخندساده:
امام علي مي فرمايند: "هرچه را كه براي خود نميپسندي براي ديگران نپسند و هرآنچه را كه براي خود مي پسندي براي ديگران نيز بپسند"
من هم خيلي وقت است كه تصميم گرفته ام هر نرم افزاري كه لازم دارم بخرم چون دوست دارم برنامه اي كه مي فروشم حق فروشش انحصارا مال خودم باشه.
يك كشيش روي سنگ قبرش نوشته "بايد اول خودم را عوض ميكردم تا بعد خانواده ام و بعد كشورم و نهايتا جهان را."
پس نتيجه اينكه جلوي ضرر را هرجا بگيري منفعته و اينكه با حلوا حلوا گفتن دهان ادم شيرين نميشه و مرد عمل ميخواد.
پس چرا اول از خودمان شروع نكنيم؟؟؟
(واقعا خيلي سخته :چشمک:)

afsharm
دوشنبه 13 آبان 1387, 11:32 صبح
سلام دوستان.
اما من اگه بخوام ميتونم.(من شامل همه است) :لبخندساده:
امام علي مي فرمايند: "هرچه را كه براي خود نميپسندي براي ديگران نپسند و هرآنچه را كه براي خود مي پسندي براي ديگران نيز بپسند"
من هم خيلي وقت است كه تصميم گرفته ام هر نرم افزاري كه لازم دارم بخرم چون دوست دارم برنامه اي كه مي فروشم حق فروشش انحصارا مال خودم باشه.
يك كشيش روي سنگ قبرش نوشته "بايد اول خودم را عوض ميكردم تا بعد خانواده ام و بعد كشورم و نهايتا جهان را."
پس نتيجه اينكه جلوي ضرر را هرجا بگيري منفعته و اينكه با حلوا حلوا گفتن دهان ادم شيرين نميشه و مرد عمل ميخواد.
پس چرا اول از خودمان شروع نكنيم؟؟؟
(واقعا خيلي سخته :چشمک:)
من هم خیلی وقته که دارم سعی می‌کنم این کار را هم در مورد نرم افزارها و هم در مورد فیلم و آهنگ انجام بدم

golihaghighi
دوشنبه 13 آبان 1387, 19:16 عصر
يعني شماها واقعا ويندوزتون- دات نت- آفيس و ... رو با لايسنس خريديد؟

vahid4134
دوشنبه 13 آبان 1387, 20:02 عصر
من قدرت خرید ویندوز ندارم. ubuntu رو سفارش دادم واسم رایگان اوردند. من آفیس رو هم قدرت خریدش رو ندارم. اما open office به صورت رایگان و بازمتن روی ubuntu نصب بود. قدرت خرید فتوشاپ رو نداشتم اما gimp واسم بهتر کار می کرد و ....
ubuntu هیچی واسم کم نذاشته که بخوام از ویندوز استفاده کنم و پول بابتش بدم.
من تنها aptana رو لایسنسش رو خریدم که البته aptana نسخه رایگان کاملی رو هم داره
شما مثلا سمند رو بدون 12 میلیون و 206 رو رایگان بدن و پول خرید سمند رو نداشته باشید میرید سمند رو می دزدید؟ یا میرید 206 رو بر می دارید؟

afsharm
دوشنبه 13 آبان 1387, 20:14 عصر
نه ولی در مورد نرم افزارهای ایرانی٬ فیلم‌های ایرانی و آهنگ‌های ایرانی کپی رایت را رعایت کرده‌ام.

golihaghighi
سه شنبه 28 آبان 1387, 20:29 عصر
نه ولی در مورد نرم افزارهای ایرانی٬ فیلم‌های ایرانی و آهنگ‌های ایرانی کپی رایت را رعایت کرده‌ام.
در واقع مرگ خوبه ولي براي همسايه.