PDA

View Full Version : گفتگو: افراد و تخصصهای مورد نیاز برای این پروژه

GOOOGLE
سه شنبه 30 مهر 1387, 13:52 عصر
با سلام به همه ی دوستان برنامه نویس

امیدوارم در کنار شما بتونم به رشد خودم و خانواده ی برنامه نویس کمک کنم و مفید باشیم.

برای انجام یک پروژه ی بزرگ تحت وب که یه برنامه هم روی سیستم کلاینت ها نصب می کنه، نیاز به چند نفر همکار دارم.

1. فرض کنید این وبسایت قابلیتهایی شبیه سایت کلوب (فارسی) + سایت irib داشته باشد.

2. فرض کنید اون برنامه ی قابل نصب چیزی شبیه یاهو مسنجر باشه.

برنامه نویس نیستم و چیزایی هم که می دونم و می نویسم، تجربی و پراکنده هست. برای همین چند سوال داشتم:

1. چه زبانهایی رو برای هر بخش پیشنهاد می کنید؟ چرا ؟
2. زمان و هزینه رو چقدر پیشنهاد می کنید ؟
3. شما یک برنامه نویس وب رو چطور رتبه بندی می کنید؟؟ ( مثال : درجه 5 قادر به کار با سی ام اس ها و آشنا به وب مستری .... درجه 4 وب دیولاپر و قادر به کپی پیست کردن کدهای باز! آشنا به سی اس اس و.. .... درجه 3.... الی آخر )

برای اینکه طولانی نشه به همین بسنده می کنم. ممنون می شم راهنمایی کنید ( در ضمن می دونم که با هر چیزی میشه نوشت و بستگی داره و این حرفا! .. اما شما فرض کنید از اون مرحله رد شدیم و حالا می خوایم یه نظر بدیم )

ممنونم

afsharm
سه شنبه 30 مهر 1387, 17:07 عصر
این دو سایتی که مثال زده‌اید یعنی کلوب و ایریب سایت‌های خیلی بزرگی هستند. پس معنی آن این است که یک تیم تمام وقت برنامه نویس باید تا زمان مرگ وب سایت شما در حال کار باشند. یک تیم با حداقل ۲ نفر برنامه نویس، ۲ نفر طراح وب و ۱ نفر برای امورات عادی تیم. تیم اولیه‌ای هم که قرار است کدهای اولیه را بنویسند اگر واقعا سایتی در حد این دو تا می‌خواهید یک تیم اقلا ۱۰ نفره با آدم‌ها و تخصص‌های مختلف هستند. حداقل زمان را هم که بگذارید ۱۸ ماه.
و اگر هم ناراحت نمی‌شوید باید بگویم کاری در این سطح را یک آدم با تجربه فنی باید مدیریت کند. چون به نظر می‌رسد اطلاعات شما خیلی کم باشد. بهتر است شما در نقش تهیه کننده/صاحب کار/غیره کارتان را انجام دهید و این مسائل را بسپارید به یک مدیر پروژه با تجربه.

GOOOGLE
سه شنبه 30 مهر 1387, 21:36 عصر
سلام

واقعاً از نظرتون ممنونم و بر خلاف تصورتون، از راحت بودنتون خوشحال شدم.

1. در مورد تخصصهای اون 10 نفر بیشتر توضیح می دید؟

2. سوال 3 از پست قبلی رو هم لطف می کنید جواب بدید؟؟

3. بله، اطلاعات و تجربه ی فنی چندانی ندارم و نهایتاً سی ام اس نصب کردم و سایت مدیریت کردم و اینجور چیزا! (; .... فقط یه ایده ی ناب دارم که می تونم پشتوانه ی مالیش رو هم تامین کنم. اوال می خوام یه پیش بینی کلی از هزینه ها و پرسنل کنم تا بعداً مدیر پروژه رو معرفی کنم.

ازتون دوباره ممنونم و از دوستان دیگه هم می خوام نظر بدم ( لطفاً کمی ریز تر در مورد تخصصهای مورد نیاز راهنمایی کنید )

afsharm
چهارشنبه 01 آبان 1387, 15:53 عصر
1. در مورد تخصصهای اون 10 نفر بیشتر توضیح می دید؟تخصص‌هایی که به نظر من لازم هستند را شاید نتوانید خیلی راحت پیدا کنید ولی با این وجود این کار از نظر من به سه تیکه و در نتیجه به سه دسته آدم نیاز دارد.
دسته اول امورات مربوط به طراحی ساختار یو آی است. افراد این دسته باید تسلط کاملی به آژاکس، HTML، جاوا اسکریپت و ASP.NET داشته باشند. یعنی به راحتی بتوانند سایتی ایجاد کنند که با سرعتی نزدیک به جی‌میل کار کند. سایتی که با وجود تعامل خیلی زیاد با کاربر (مثل جی‌میل یا یک برنامه حسابداری تحت وب) حداقل Postback را داشته باشد. چنین سایتی واقعا باید بتواند هم با IE و هم با ff به خوبی کار کند. کاربر این سایت نباید به دیدن کلمه Done with Errors در گوشه پایین سمت چپ مرورگرش عادت کند. دقت کنید که هیچ کدام این افراد نباید فرض کنند که کاربران سایت با حداقل سرعت 256K به اینترنت وصل شده‌اند. به همین خاطر گرافیست شما که در همین دسته قرار می‌گیرد باید آنقدر با اینترنت Dial-up زجر کشیده باشد تا هیچوقت یادش نرود ۱۰۰ بایت در حجم عکس را هم باید جدی بگیرد. (حداقل ۴ نفر)
دسته دوم که کمی حساسیتش کمی کمتر است همان طراح و برنامه نویس کدهای پشت یو آی خواهند بود. این برنامه نویسان (۳ الی ۴ نفر کافیست) باید فرق بین select * from t1 و select col1,col2 from t1 را وقتی که t1 دارای چندین ستون است را بدانند. آنها نباید پهنای باند سایت را با ارسال بیخودی اطلاعات به کلاینت هدر بدهند. مسلما باید در مورد documentation به اندازه کافی آموزش دیده باشند و عمیقا به این نکته ایمان داشته باشند که طراحی اولیه بانک اطلاعاتی و معماری نرم افزار پشت سایت دقیقا مثل فونداسیون یک ساختمان است و اگر در این کار سستی کنند کل سایت را از بین برده‌اند.
دسته سوم یک یا دو نفر آدم تکنیکال وب، شبکه، ویندوز و کامپیوتر خواهند بود. این دسته به دو دسته قبلی سرویس خواهند داد. راهنمایی‌ها و اطلاعات این دسته کمک شایانی به سرعت کار تیم و خود شبکه خواهد کرد.
دسته اول و دوم به یک نفر آدم ارشد در همان رشته به عنوان مسئول تیم نیاز دارد.

2. سوال 3 از پست قبلی رو هم لطف می کنید جواب بدید؟؟این کار معمولا با دیدن نمونه کار و مدت سابقه کار انجام می‌شود ولی من تست به روز بودن در تکنولوژی‌ها، نمونه برنامه‌ای که خودم مشخص می‌کنم و مقدار مطالعه را هم اضافه می‌کنم

3. بله، اطلاعات و تجربه ی فنی چندانی ندارم و نهایتاً سی ام اس نصب کردم و سایت مدیریت کردم و اینجور چیزا! (; .... فقط یه ایده ی ناب دارم که می تونم پشتوانه ی مالیش رو هم تامین کنم. اوال می خوام یه پیش بینی کلی از هزینه ها و پرسنل کنم تا بعداً مدیر پروژه رو معرفی کنم.احتیاط کنید، این جور کارها خیلی پر هزینه و پر ریسک هستند

GOOOGLE
پنج شنبه 02 آبان 1387, 13:19 عصر
از وقتی که برای این پست گذاشتید بسیار ممنونم. ایکاش چند نفر دیگه از دوستان با تجربه هم نظر می دادند تا من بتونم اختلاف نظرها رو هم ببینم.

واقعاً از خوندن پاسختون خوشحال شدم و ترجیح می دم با وجود عدم تمایل کمک بقیه ی دوستان، به پی ام نرم تا شاید این تاپیک به درد یکی دیگه هم بخوره...

1. در مورد جواب سوال 1 ، نظرتون در مورد پی اچ پی مساعد نیست؟ چرا ؟
با توضیحاتی که دادید موافقم. ( یعنی از اون 3 نفر پشت اینترفیس یک نفر اوراکل کار حرفه ای باشه ؟ )

2. یه تاپیک برای این مورد توی بخش پی اچ پی زدم ، میتونید کمی بیشتر راهنماییم کنید ؟

3. ممنون از توجهتون... راستش روی طرحهای تجاری مشاورین خوبی دارم ( شغل دولتی من جایی هست که دسترسی به این امکانات فراهم هست). کاملاً باهاتون موافقم و معتقدم دهها نفر طرحهایی شبیه این داشتند و تنها به دلیل عدم تجربه و یا سنجش بازار و در نظر نگرفتن شرایط اضطراری، شکست های سنگین خوردند.
توی آی تی کار اولم هست، اما جاهای دیگه کارام با موفقیت به نتیجه رسیدند. (که اونا هم اولین بارم بوده!)

4. چه مسائل دیگه ای رو لازم می دونید تا در نظر بگیرم ؟؟

لطفاً کاربران قدیمی و مدیران هم منو راهنمایی کنند، حیفه که این کار عام المنفعه به دلیل کم بودن مشاوره، به نتیجه ی مطلوب نرسه

afsharm
پنج شنبه 02 آبان 1387, 16:05 عصر
در مورد جواب سوال 1 ، نظرتون در مورد پی اچ پی مساعد نیست؟ چرا ؟
فکر می‌کنم php هم انتخاب خیلی خوبی باشد. ولی چون با آن آشنا نبودم اشاره‌ای به آن نکردم.

یعنی از اون 3 نفر پشت اینترفیس یک نفر اوراکل کار حرفه ای باشه ؟
در روشی که من با آن آشنا هستم و دوستش دارم از ORM استفاده می‌شود یعنی یک چیزی مثل Hibernate، NHibernate یا LINQ و به همین خاطر خیلی کم نیاز دارم با خود دیتابیس به طور مستقیم سر و کله بزنم. Stored Procedure و Function و Trigger های خیلی کمی دارم و همه چیز را از طریق آبجکت‌هایی که ORM ارائه می‌دهد انجام می‌دهم. و از آنجا که معمولا ORMها نسبت به انتخاب Database Server حساس نیستند هر کدام را که مایل باشید می‌توانید انتخاب کنید. دست آخر هم چون کار مستقیم با بانک اطلاعاتی به شدت کاهش می‌یابد می‌توان از وجود دیتابیس کار حرفه‌ای چشم پوشی کرد و و مسائل مربوط به بانک اطلاعاتی را به همان افراد دسته سوم سپرد.

یه تاپیک برای این مورد توی بخش پی اچ پی زدم ، میتونید کمی بیشتر راهنماییم کنید ؟
چون php بلد نیست نمی‌توانم کمکتان کنم.

چه مسائل دیگه ای رو لازم می دونید تا در نظر بگیرم ؟؟
بهتر است با موسسین و برنامه نویسان سایت‌های مد نظرتان و دیگر سایت‌های مشابه ایرانی و خارجی تماس بگیرید. مطمئنا آنها تجارب و اطلاعات فوق العاده با ارزشی دارند. این اطلاعات ارزش وقت تلف کردن و منتظر بودن را دارد.

sinashahab
پنج شنبه 02 آبان 1387, 19:39 عصر
سلام من vb و vb.net بلدم که میشه باهاش asp و asp.net نوشت .
اگه خواستی می تونم کمکتون کنم .
فقط پول؟

m.hamidreza
پنج شنبه 02 آبان 1387, 23:04 عصر
وجود عدم تمایل کمک بقیه ی دوستان، به پی ام نرم تا شاید این تاپیک به درد یکی دیگه هم بخوره...

این مساله ای که در پست 2 مطرح شده و شما هم از اون اسقبال کردید رو بصورت پروژه ای اگه برآورد قیمت کنید چیزی بالغ بر 150 میلیون تومن هزینه داره! این موضوع رو هم در نظر داشته باشید.
ضمن اینکه صورت مساله به نظر من هنوز مشخص نیست که بشه راجع بهش نظر داد...

GOOOGLE
پنج شنبه 02 آبان 1387, 23:15 عصر
فکر می‌کنم php هم انتخاب خیلی خوبی باشد. ولی چون با آن آشنا نبودم اشاره‌ای به آن نکردم.

در روشی که من با آن آشنا هستم و دوستش دارم از ORM استفاده می‌شود یعنی یک چیزی مثل Hibernate، NHibernate یا LINQ و به همین خاطر خیلی کم نیاز دارم با خود دیتابیس به طور مستقیم سر و کله بزنم. Stored Procedure و Function و Trigger های خیلی کمی دارم و همه چیز را از طریق آبجکت‌هایی که ORM ارائه می‌دهد انجام می‌دهم. و از آنجا که معمولا ORMها نسبت به انتخاب Database Server حساس نیستند هر کدام را که مایل باشید می‌توانید انتخاب کنید. دست آخر هم چون کار مستقیم با بانک اطلاعاتی به شدت کاهش می‌یابد می‌توان از وجود دیتابیس کار حرفه‌ای چشم پوشی کرد و و مسائل مربوط به بانک اطلاعاتی را به همان افراد دسته سوم سپرد.

چون php بلد نیست نمی‌توانم کمکتان کنم.

بهتر است با موسسین و برنامه نویسان سایت‌های مد نظرتان و دیگر سایت‌های مشابه ایرانی و خارجی تماس بگیرید. مطمئنا آنها تجارب و اطلاعات فوق العاده با ارزشی دارند. این اطلاعات ارزش وقت تلف کردن و منتظر بودن را دارد.

ORM باعث ایجاد فاصله میشه ... به قول شما کار رو سریع و آسون میکنه، اما اگه بعداً نیاز به اصلاحات جزئی باشه، بازم باید سراغ یه متخصص رفت! :افسرده: ( اما پیشنهاد خوبیه )

( با یکی از افراد یکی از تیم های حرفه ای یه سایت بزرگ برای مدیریت این پروژه در حال مذاکره هستم، ولی به این نتیجه رسیدم هیچ تفاوتی با خیلی از بچه های همین جا ندارن و فقط تجربه ی یه کار بزرگ که براشون فراهم شده بود و یه لقمه ی آماده و مدیریت قوی، معروفشون کرد! )

GOOOGLE
پنج شنبه 02 آبان 1387, 23:19 عصر
سلام من vb و vb.net بلدم که میشه باهاش asp و asp.net نوشت .
اگه خواستی می تونم کمکتون کنم .
فقط پول؟

سلام

اهل کجایید ، چند سال سابقه کار دارید؟ نمونه کار آنلاین چند تا دارید ؟ ( چون اعضای تیم استخدام میشن، تحصیلاتتونم بگید ) و ...

در کل اگه بنا به همکاری این شکلی باشه، حتماً با مدیریت برنامه نویس برای درج آگهی هماهنگی می کنم. و برای مصاحبه هم با شخص دیگه ای باید صحبت کنید که تخصصشون اینه ( نه من! )

قرار داد هم رسمی و با بیمه و ... هست.

kashaneh
پنج شنبه 02 آبان 1387, 23:27 عصر
اگه واقعا يه طرح بزرگ و تجاري داريد پيشنهاد مي كنم حتما كار را بر اساس اصول مهندسي كه توي همه دنيا غير ايران واقعا جا افتاده و جزو الفباي مهندسي نرم افزار هستند بنا كنيد.
پيشنهادهاي من به شخصه به اين شرح هستند:

1 - تجزيه و تحليل سيستم و تهيه نمودارها و دياگرام هايي از قبيل (UseCase Diagram, Class Diagram, EER Diagram و...) كه بر اساس معماري UML و يك شخص متخصص در زمينه تجزيه و تحليل قابل تهيه مي باشد و مهمترين حسن اين كار داشتن يك شماي معماري و طراحي سيستم به همراه Documention ها مي باشد كه چنانچه بعد مدتي نياز به تقويت سيستم حتي بدون حضور برنامه نويسان ارشد و اوليه سيستم باشد، قابل انجام خواهد بود.
2 - آناليز داده ها و طراحي و انتخاب ديتابيسي مناسب با طرح، با قابليت توسعه راحت در آينده. اهميت بانك هاي اطلاعاتي تا حدي است كه امروزه كشور ما به خاطر عقب ماندگي چندين ساله و بي توجهي به آن، امروزه ساليانه ميلياردها تومان صرف طرح هاي يكپارچگي بانك هاي اطلاعاتي مي كند و دليل آن هم چيزي جز عدم طراحي بهينه و مهندسي نبودن فرآيند توليد آنها مي باشد. شخصا اوراكل يا Sql Server را پيشنهاد مي كنم كه اولي چون متخصصين كمتري دارد مشكلات بيشتري خواهيد داشت ولي استفاده از پلتفرم .Net به همراه Sql Server مي تواند يكپارچگي خوبي را براي سيستم شما بوجود آورد.
3 - برنامه نويسي بر اساس پلتفرم Net. مناسبترين تكنولوژي براي كار شما خواهد بود. دليل اين امر هم حركت گسترده و همه جانبه ي جهاني به سوي اين تكنولوژي مي باشد. استفاده از ASP كلاسيك يا PHP منسوخ نشده ولي روند توسعه آنها متوقف شده است.
4 - مديريت پروژه هم امر مهمي است. اينجا (ايران) جايي نيست كه مردم عادت به كار گروهي داشته باشند. بنابراين حتما بايد يك اهرم و ابزاري براي كنترل روند همكاري وجود داشته باشد. البته به معناي واقعي مديريت پروژه!!!!...

دوست من در پايان اين نتيجه رو ميشه گرفت كه هميشه در كشورهاي جهان سوم ايده هاي ناب وجود داشته و دارد و خواهد بود اما اينكه چرا كشورهاي پيشرفته اجرا كننده نهايي آنها هستند را بايد در رعايت اصول مهندسي و استفاده از بروزترين تكنولوژي ها دانست.... به اميد موفقيت جوانان ايراني

GOOOGLE
پنج شنبه 02 آبان 1387, 23:34 عصر
این مساله ای که در پست 2 مطرح شده و شما هم از اون اسقبال کردید رو بصورت پروژه ای اگه برآورد قیمت کنید چیزی بالغ بر 150 میلیون تومن هزینه داره! این موضوع رو هم در نظر داشته باشید.
ضمن اینکه صورت مساله به نظر من هنوز مشخص نیست که بشه راجع بهش نظر داد...

ممنون از اعلام نظرتون

میتونم خواهش کنم ریز هزینه ها رو که شما رو به این رقم رسوند بفرمایید ؟ ( چون با برآورد ما فاصله ی زیادی داره )

خوب .. شرح جزئیات یه ایده که منطقی نیست! اما با همون مثال که زده بودم میشه خیلی خوب حدود پروژه و تخصصهای مورد نیاز رو متوجه شد ( + حجم کار )

milade
جمعه 03 آبان 1387, 06:44 صبح
سلام عزیزم
من برای کلوب راهنمایی می کنم:
1-انعتاف پزیری:
امکان قرار دادن بخشهای جدید با کمترین دردسر فراهم بشه
2-منابع :
به قول دوستمون نیاد برای لاگین از select * from tbl استفاده کنه(که پدر سرور در بیاد)
3-برنامه نویس:
مهمترین مساله خستگی برنامه نویس هست (هر چند پولش رو می گیره) ولی وقتی می بینه از 1000 تا صفحه تازه یکی ساخته دل زده می شود
4-تکنولوژی:
نیاد برای یه فرم کل صفحه رو refresh کنه
مثلا از جاوا اسکریپت ، اجاکس ، و ... استفاده کنه
5-ابتکار:
وقتی به یارو می گن همچین صفحه ای بساز اینم سایت نمونه نیاد کل نمونه رو پیاده کنه
6-امنیت:
کاربر وقتی میاد به سایت بدونه فقط مدیر admin هست نه 1000 تا هکر دارند کنترلش می کنن
7-زمان:
در حداقل زمان کار رو انجام بده
3-نامفهوم نباشد(اگه برنامه نویس افتاد مرد(!) برنامه نویس بعدی بتونه کدهایجناب رو تحلیل کند
و ...
و اگه موافق بودید توی تالار php یا asp.net اگهی بدید برا جمع اوری برنامه نویسان تا بیان برا هم کاری(شاید منم اومدم!!!)
موفق باشی!

m.hamidreza
جمعه 03 آبان 1387, 16:43 عصر
استفاده ازPHP منسوخ نشده ولي روند توسعه آنها متوقف شده است.

من خودم NET. کار میکنم ولی این حرف شما رو قبول ندارم! سایت های بزرگی مثه facebook به خوبی داره با PHP کار میکنه. اتفاقا توسعه PHP هم با امکاناتی که مخصوصا به شی گراییش اضافه شده آینده بدی نخواهد داشت.

میتونم خواهش کنم ریز هزینه ها رو که شما رو به این رقم رسوند بفرمایید ؟ ( چون با برآورد ما فاصله ی زیادی داره )

البته من بحثی روی درست یا غلط بودن برآورد ساعت دوستمون ندارم چون اطلاعات اولیه کامل نیست و اون تعداد ساعت هم حدودی هست ممکنه 10 ماه کمتر یا بیشتر یا 5 نفر کمتر و بیشتر ولی طبق فرض پست 2 شما مگه نفر ساعتی چقدر حساب میکنید؟
با اون فرض این پروژه 30000 ساعت نیاز داره با خرد کردن پروژه در 4 فاز تحلیل، طراحی، پیاده سازی و آزمون و با در نظر گرفتن این موضوع که هزینه نفر ساعت تحلیل شما شاید 3 برابر نفرساعت مثلا پیاده سازی باشه و تیم مدیریتی این پروژه هم حرفه ای ها هستن اگه میانگین ساعتی 4000 تومن در نظر بگیری میشه 120 میلیون تومن. تازه به نظر من باز این قیمت در حد انتظار اون تیم نیست! ممکنه مشاور امنیت پروژه ی شما ساعتی 50000 تومن بخواد و مثلا 100 ساعت مشاوره بده که این خودش 5 میلیون میشه + اینکه امکانات مورد نیاز برای انجام پروژه مثه مکان کار و خوراک و هزینه های جاری و ... در 18 ماه بالای 150 میشه.

پ.ن: مسلما شما از این هزینه ای که میکنید دنبال درآمدزایی هستید با توجه به این موضوع یه تیم حرفه ای به ویزیت سایت شما در آینده هم توجه داره و این عامل رو هم در قیمت دهی لحاظ میکنه و در آخر اینکه هزینه پشتیبانی این پروژه هم بالاست که به اون موضوع هم باید توجه کنید.

GOOOGLE
یک شنبه 05 آبان 1387, 19:19 عصر
اگه واقعا يه طرح بزرگ و تجاري داريد پيشنهاد مي كنم حتما كار را بر اساس اصول مهندسي كه توي همه دنيا غير ايران واقعا جا افتاده و جزو الفباي مهندسي نرم افزار هستند بنا كنيد.
پيشنهادهاي من به شخصه به اين شرح هستند:

1 - تجزيه و تحليل سيستم و تهيه نمودارها و دياگرام هايي از قبيل (UseCase Diagram, Class Diagram, EER Diagram و...) كه بر اساس معماري UML و يك شخص متخصص در زمينه تجزيه و تحليل قابل تهيه مي باشد و مهمترين حسن اين كار داشتن يك شماي معماري و طراحي سيستم به همراه Documention ها مي باشد كه چنانچه بعد مدتي نياز به تقويت سيستم حتي بدون حضور برنامه نويسان ارشد و اوليه سيستم باشد، قابل انجام خواهد بود.
2 - آناليز داده ها و طراحي و انتخاب ديتابيسي مناسب با طرح، با قابليت توسعه راحت در آينده. اهميت بانك هاي اطلاعاتي تا حدي است كه امروزه كشور ما به خاطر عقب ماندگي چندين ساله و بي توجهي به آن، امروزه ساليانه ميلياردها تومان صرف طرح هاي يكپارچگي بانك هاي اطلاعاتي مي كند و دليل آن هم چيزي جز عدم طراحي بهينه و مهندسي نبودن فرآيند توليد آنها مي باشد. شخصا اوراكل يا Sql Server را پيشنهاد مي كنم كه اولي چون متخصصين كمتري دارد مشكلات بيشتري خواهيد داشت ولي استفاده از پلتفرم .Net به همراه Sql Server مي تواند يكپارچگي خوبي را براي سيستم شما بوجود آورد.
3 - برنامه نويسي بر اساس پلتفرم Net. مناسبترين تكنولوژي براي كار شما خواهد بود. دليل اين امر هم حركت گسترده و همه جانبه ي جهاني به سوي اين تكنولوژي مي باشد. استفاده از ASP كلاسيك يا PHP منسوخ نشده ولي روند توسعه آنها متوقف شده است.
4 - مديريت پروژه هم امر مهمي است. اينجا (ايران) جايي نيست كه مردم عادت به كار گروهي داشته باشند. بنابراين حتما بايد يك اهرم و ابزاري براي كنترل روند همكاري وجود داشته باشد. البته به معناي واقعي مديريت پروژه!!!!...

دوست من در پايان اين نتيجه رو ميشه گرفت كه هميشه در كشورهاي جهان سوم ايده هاي ناب وجود داشته و دارد و خواهد بود اما اينكه چرا كشورهاي پيشرفته اجرا كننده نهايي آنها هستند را بايد در رعايت اصول مهندسي و استفاده از بروزترين تكنولوژي ها دانست.... به اميد موفقيت جوانان ايراني

سلام

ممنون از نظرتون

1. اینکه یک امر واجب هست و به نظرم توی برنامه نویسی دیگه کاملاً درک شده . UML رو دوست دارم!

2. موافقم ( یه اوراکل کار حرفه ای سراغ دارم، اما متاسفانه فعلاً مشغول یکپارچه کردن بانک یه کارخونه هست و تا 1ماه دیگه هم ادامه داره ( جالب اینکه حقوق ماهانه گرفته! نه پیمانکاری یا ساعتی )

3. میشه به صورت گسترده دلیل نظراتتون رو بگید ؟ ( در مورد مقایسه ی net. و php )

4. سعی می کنیم توی مرحله ی مصاحبه و استخدام نهایت دقت رو به خرج بدیم تا بعدش نیاز به فورس کمتری باشه! .. اما به دلایل مهمتر هم نیاز به مدیر پروژه داریم.

.............
استفاده از تکنولوژی روز در اجرای ایده ها فقط یک دلیل این اتفاق ناخوشایند هست.
دلیل مهمتر، مدیریت خوب و پایبندی اعضا به تیم هست ( که بخش زیادی از اون به دلیل فرهنگ سازی کلان هست. همینه که یه ایرانی که تو مملکت خودش از کار میدزده و سر اعضای تیم کلاه میذاره و پشت سرشون غیبت میکنه و ... اما وقتی میره توی یه کشور دیگه، میشه پیغمبر زاده و باوجدان! )
و البته تناسب خوب هزینه و فایده.. یعنی طرف میدونه هرچقدر بیشتر ایده بده و تلاش کنه و کار رو پیش ببره، همونقدر بیشتر ارتقاء و حقوق در انتظارشه

و خیلی دلایل دیگه که جای بحثش اینجا نیست

سلام عزیزم
من برای کلوب راهنمایی می کنم:
1-انعتاف پزیری:
امکان قرار دادن بخشهای جدید با کمترین دردسر فراهم بشه
2-منابع :
به قول دوستمون نیاد برای لاگین از select * from tbl استفاده کنه(که پدر سرور در بیاد)
3-برنامه نویس:
مهمترین مساله خستگی برنامه نویس هست (هر چند پولش رو می گیره) ولی وقتی می بینه از 1000 تا صفحه تازه یکی ساخته دل زده می شود
4-تکنولوژی:
نیاد برای یه فرم کل صفحه رو refresh کنه
مثلا از جاوا اسکریپت ، اجاکس ، و ... استفاده کنه
5-ابتکار:
وقتی به یارو می گن همچین صفحه ای بساز اینم سایت نمونه نیاد کل نمونه رو پیاده کنه
6-امنیت:
کاربر وقتی میاد به سایت بدونه فقط مدیر admin هست نه 1000 تا هکر دارند کنترلش می کنن
7-زمان:
در حداقل زمان کار رو انجام بده
3-نامفهوم نباشد(اگه برنامه نویس افتاد مرد(!) برنامه نویس بعدی بتونه کدهایجناب رو تحلیل کند
و ...
و اگه موافق بودید توی تالار php یا asp.net اگهی بدید برا جمع اوری برنامه نویسان تا بیان برا هم کاری(شاید منم اومدم!!!)
موفق باشی!

ممنون دوست عزیز

موضوعات بدیهی اما مهمی رو ذکر کردید.

فقط در مورد پیشنهاد آخر ... ریموت بودن امکان بهره مندی از نیروهای فنی تر رو فراهم میکنه و بعضی هزینه های جانبی رو هم میپوشونه. اما از اونور ، توی پروژه های منسجم و ایده های ناب ، خطر پراکندگی و همینطور خصوصی نموندن اطلاعات بیشتر میشه.

البته من بحثی روی درست یا غلط بودن برآورد ساعت دوستمون ندارم چون اطلاعات اولیه کامل نیست و اون تعداد ساعت هم حدودی هست ممکنه 10 ماه کمتر یا بیشتر یا 5 نفر کمتر و بیشتر ولی طبق فرض پست 2 شما مگه نفر ساعتی چقدر حساب میکنید؟
با اون فرض این پروژه 30000 ساعت نیاز داره با خرد کردن پروژه در 4 فاز تحلیل، طراحی، پیاده سازی و آزمون و با در نظر گرفتن این موضوع که هزینه نفر ساعت تحلیل شما شاید 3 برابر نفرساعت مثلا پیاده سازی باشه و تیم مدیریتی این پروژه هم حرفه ای ها هستن اگه میانگین ساعتی 4000 تومن در نظر بگیری میشه 120 میلیون تومن. تازه به نظر من باز این قیمت در حد انتظار اون تیم نیست! ممکنه مشاور امنیت پروژه ی شما ساعتی 50000 تومن بخواد و مثلا 100 ساعت مشاوره بده که این خودش 5 میلیون میشه + اینکه امکانات مورد نیاز برای انجام پروژه مثه مکان کار و خوراک و هزینه های جاری و ... در 18 ماه بالای 150 میشه.

پ.ن: مسلما شما از این هزینه ای که میکنید دنبال درآمدزایی هستید با توجه به این موضوع یه تیم حرفه ای به ویزیت سایت شما در آینده هم توجه داره و این عامل رو هم در قیمت دهی لحاظ میکنه و در آخر اینکه هزینه پشتیبانی این پروژه هم بالاست که به اون موضوع هم باید توجه کنید.

برآورد ما حدود 15 ماه هست و همون تیم 10 نفره ی پیشنهاد شده ی دوستمون هست ( با این تفاوت که اینترفیس 5نفر باشند )
تحلیل و طرح اولیه هم با همون مدیر پروژه ی ماست ( بازم به احتمال زیاد! )

با پی نوشت شما هم موافقم. اما این پروژه بخش زیادیش عام المنفعه هست و بازگشت سرمایه هم تا حد تامین هزینه های اولیه مهم هست و بعد از اون درآمدش خرج گسترش خودش میشه.

...........
ممنون میشم کمی گسترده تر به قضیه نگاه کنید تا بشه در موضوعات فنی هم تبادل نظر کرد.

kashaneh
دوشنبه 06 آبان 1387, 00:00 صبح
اينكه ميگم از تكنولوژي Net. استفاده بشه دليلي بر كمبودها يا ضعف ساير زبانهاي تحت وب نيست. اگه به صحبتهاي خودتون هم رجوع كنيد كه گفتين حدود 15 ماه رو براي پياده سازي كامل طرح پيش بيني كردين، اونوقت به راحتي به اين نتيجه مي رسين كه مطمئنا تا اون موقع تكنولوژي Net. يه پوست اندازي اساسي ميكنه حالا چه برسه به فناوريهاي قديمي تر كه اونوقت شايد ديگه همين چند منبع محدود رو هم نداشته باشند.

شما در بحث امنيت اطلاعات، باز بودن دست برنامه نويس براي برنامه نويسي با هر زبان كه مسلط هست، كتابخانه قدرتمند Net. كه تقريبا هر نيازي رو برطرف ميكنه، سرعت بالاي كامپايل و اجراي كدها و مواردي از اين دست، نمي توانيد رقيب خيلي جدي و سرسختي براي Net. پيدا كنيد.

اينها نظرات شخصي بنده هست و ممكنه اختلاف سليقه هم بين دوستان باشه ولي موقع همفكري نبايد اين اختلاف سليقه به نزاع جمعي تبديل بشه. به اميد موفقيت همه دوستان

GOOOGLE
شنبه 11 آبان 1387, 01:18 صبح
اينكه ميگم از تكنولوژي Net. استفاده بشه دليلي بر كمبودها يا ضعف ساير زبانهاي تحت وب نيست. اگه به صحبتهاي خودتون هم رجوع كنيد كه گفتين حدود 15 ماه رو براي پياده سازي كامل طرح پيش بيني كردين، اونوقت به راحتي به اين نتيجه مي رسين كه مطمئنا تا اون موقع تكنولوژي Net. يه پوست اندازي اساسي ميكنه حالا چه برسه به فناوريهاي قديمي تر كه اونوقت شايد ديگه همين چند منبع محدود رو هم نداشته باشند.

شما در بحث امنيت اطلاعات، باز بودن دست برنامه نويس براي برنامه نويسي با هر زبان كه مسلط هست، كتابخانه قدرتمند Net. كه تقريبا هر نيازي رو برطرف ميكنه، سرعت بالاي كامپايل و اجراي كدها و مواردي از اين دست، نمي توانيد رقيب خيلي جدي و سرسختي براي Net. پيدا كنيد.

اينها نظرات شخصي بنده هست و ممكنه اختلاف سليقه هم بين دوستان باشه ولي موقع همفكري نبايد اين اختلاف سليقه به نزاع جمعي تبديل بشه. به اميد موفقيت همه دوستان

ممنون از نظرتون

البته در مورد سرعت کامپایل و اجرا ، جای بحث هست

دقیقاً قراره با وجود همین اختلاف نظرها به نتیجه رسید

محمدامین شریفی
دوشنبه 20 آبان 1387, 00:52 صبح
درباره انتخاب "asp.net یا php ؟" یکم جستجو کنید بهتر هست تا از دوباره بحث کنید.
دوم اینکه استفاده از پرتال های آماده بهترین روش هست دوست من

moslem-visual
شنبه 02 آذر 1387, 11:12 صبح
تكنولوژي :
در اولين پستتون فرموديد كه پروژه قرار چيزي در بياد مثل كلوب كه با ايريب تركيب شده، اين حجم كار رو به طور تقريبي مشخص ميكنه. در همون تاپيك گفتيد كه قراره يك رابط هم براي اين مجموعه نوشته بشه كه روي سيستم كاربر نصب بشه، اين خيلي قضيه رو تغيير ميده.

اگرچه همونطور كه bia2dadash گفتن قبلا خيلي مقايسه بين php و ASP.net انجام شده اما در اين مورد خاص مقداري ميشه صحبت كرد. براي خيلي از اونايي كه پروژه هاي وب متوسط و با حجم معمولي رو انجام ميدن انتخاب بين اين دو زبان كار دشواري بنظر مياد اما براي پروژه ي تيمي راحت تر ميشه تصميم گرفت! اولا وسعت كار، php در پروژه هاي بسيار بزرگي تجربه شده و به خوبي هم جواب داده، احتمالا ميدونيد كه ساختار برنامه نويسي اين دو زبان كاملا متفاوت هست، جايي كه ASP.net با استفاده از كتابخانه ي خودش و شي گرائي مناسبش نوعي يكپارچگي رو با روشي ساده به همراه داره php با تمام قدرتش نياز به يك هماهنگي عالي بين برنامه نويسان و توسعه دهنگان داره، اين هماهنگ سازي از عهده ي هر كسي ساخته نيست. براي كار تيمي خصوصا پروژه اي كه دائما بايد در حال گسترش باشه (همونطور كه خودتون گفتيد) خيلي مهمه كه اجزاي مختلف سيستم در يك محيط مجتمع طراحي شوند. با اينكه خود بنده خيلي وقته php كار ميكنم اما براي پروژه ي شما اگر واقعا از مهارت تيم و سرپرستي پروژه كاملا مطمئن نيستيد ASP.net رو پيشنهاد ميكنم.

از طرف ديگه وقتي قراره سيستم شما رابطهاي مختلفي روي وب و يا سيستم عامل كاربر داشته باشه استفاده از php اگر چه ناممكن نيست اما كارتون سخت خواهد شد. اين رو همينجوري نميگم، حدود 6 ماه پيش پروژه اي رو مينوشتم كه رابط وب اون با php و رباط سيستم عاملش با VB6 انجام شد. نميتونيد تصور بكنيد چه دردسرهايي رو متحمل شديم، اون برنامه فقط بايد اطلاعات ديتابيس روي سيستم كاربر رو با ديتابيس سرور (MySQL) يكسان سازي ميكرد (Sync)... اما در سمت ديگه ASP.net باز هم با استفاده از حلقه ي فريم وركش به همراه SQL - server اجراي پروژه هايي از اين دست رو به آساني امكان پذير ميكنه. خواهش ميكنم در اين مورد بيشتر تحقيق كنيد، اگر كمكي از دست بنده هم بر بياد در خدمت هستم.

در مورد سرعت كامپايل و اجرا قبلا بحث هاي بسياري شده و البته نتيجه اي هم گرفته نشده، اگر قرار بود حجم پايين تري از كار رو در نظر بگيريم (بدون رابطهاي مختلف و كار تيمي) حتما Python رو در اين مورد پيشنهاد ميكردم اما اين زبان هم براي كار تيمي نيازهاي php رو داره. گوگل و ياهو هم از php و هم از Python براي خيلي از پروژه هاشون استفاده كردند، حتي يكي از اصلي ترين مهارتهاي يك دولوپر در گوگل بلد بودن Python است اما شرايط كار حرفه اي اونجا رو با ايران مقايسه كنيد...

هزينه:
با اينكه صورت مساله مبهم است اما پيش بيني هاي دوستان درسته، اگر قرار باشه به صورت متمركز، در يك مكان و با تعداد پرسنلي كه دوستان ديگه پيش بيني كردند كار رو انجام بديد بايد اتظار هزينه هاي جانبي رو هم داشته باشيد. بهتر بود يك سقف هزينه رو مشخص ميكرديد تا با توجه به اون بشه پرسنل و ميزان كار رو پيش بيني كرد.

يا حــق

narsic
دوشنبه 04 آذر 1387, 14:24 عصر
4
دوست عزیز با این نظرتون اصلا موافق نیستم همه میدونیم که php یه زبان تازه کار نیست و این قدرتش هست که اون رو به اوج میرسونه و درمورد متوقف شدن روندش باید بگم که با توجه به آغاز شمارش معکوس برای ارائه php6 که به گفته بزرگان این عرصه باعث ایجاد تحولی عظیم در دنیای برنامه نویسی خواهد بود و بی رقیب کردنش پس توقفی براش وجود نداره .

narsic
دوشنبه 04 آذر 1387, 14:31 عصر

با این حرف شما موافق نیستم در مورد سرعت پردازش اطلاعات فک میکنم قدرت و سرعت PHP باشه که رقیبی براش نیست اگه موافق نیستید میتونید یه سرچ کنید در همین فرم بارها و بارها در انجمن های مختلف بحث شده .
موفق باشید

narsic
دوشنبه 04 آذر 1387, 14:33 عصر
نظر من برای بخش زبان استفاده از php و کنابخانه هایی مثل JQuery و یا YUI برای جاوا اسکریپت

محمدامین شریفی
دوشنبه 04 آذر 1387, 14:55 عصر
نظر من برای بخش زبان استفاده از php و کنابخانه هایی مثل JQuery و یا YUI برای جاوا اسکریپت
به نظر شما ارتباطی بین کتابخانه های JS و PHP وجود دارد؟
دوم اینکه میشه یکی به من بگه چرا باید از PHP یا ASP.net استفاده شود.
و در ضمن کی گفته php منسوخ شده؟
دوستان این بحث ها سرانجامی ندارد

moslem-visual
دوشنبه 04 آذر 1387, 18:43 عصر
معمولا مشكل ما اينه كه هميشه دوست داريم يه چيزي رو برنده بيرون بياريم و ديگري رو به كلي تخريب كنيم. چندين سال از بحث سر سرعت و قدرت زبانهاي برنامه نويسي گذشته ولي به نظرتون "قدرت" يعني چي؟! اگه قراره پروژه اي با خوبي و خوشي و با صرف هزينه و وقت كم انجام بشه قطعا بايد دست از تعصب برداشت.

واقعا نميتونم صحبتهايي مثل اينكه فلان زبان منسوخ شده و يا روند رشدش متوقف شده رو قبول كنم، هنوز كه هنوزه Fortran , C , Assebly و زبانهاي مشابه اينها كاربران مختلفي در سراسر جهان دارند و هيچ كدوم جاي اون يكي رو پر نميكنه. اگر از ابزارهاي در اختيارمون كمال استفاده رو ببريم و از هر كدوم در جاي خودش استفاده كنيم قطعا زندگي زيباتر ميشود!

میشه یکی به من بگه چرا باید از PHP یا ASP.net استفاده شود.
بنده كه عرض كردم ASP.net و چرايش را هم به طور خيلي ناقص توضيح دادم، شايد اگه از ديد ديگه اي به قضيه نگاه كنيد يا كسائل ديگه اي براتون مهم باشه انتخاب به كلي عوض بشه. چنين پيشنهادي رو من به عنوان كسي كه PHP رو بيشتر از هر زباني دوست دارم و به كارايي و توانش اطمينان دارم ميگم، زباني كه پروژه هاي غول پيكر و با توسعه ي چند ساله ازش استفاده ميكنند اما اينجا با توجه به شرايط تيمي نظر بنده ASP.net هست، اگر تيم مشخص باشه و توانش رو داشته باشه PHP ميتونه انتخاب بسيار خوبي باشه، به هر حال "صلاح مملكت خويش خسروان دانند"، بنده كه از وضعيت پرسنل و حتي خود پروژه اطلاعي ندارم... يا حق

GOOOGLE
چهارشنبه 27 آذر 1387, 17:43 عصر
تكنولوژي :
در اولين پستتون فرموديد كه پروژه قرار چيزي در بياد مثل كلوب كه با ايريب تركيب شده، اين حجم كار رو به طور تقريبي مشخص ميكنه. در همون تاپيك گفتيد كه قراره يك رابط هم براي اين مجموعه نوشته بشه كه روي سيستم كاربر نصب بشه، اين خيلي قضيه رو تغيير ميده.

اگرچه همونطور كه bia2dadash گفتن قبلا خيلي مقايسه بين php و ASP.net انجام شده اما در اين مورد خاص مقداري ميشه صحبت كرد. براي خيلي از اونايي كه پروژه هاي وب متوسط و با حجم معمولي رو انجام ميدن انتخاب بين اين دو زبان كار دشواري بنظر مياد اما براي پروژه ي تيمي راحت تر ميشه تصميم گرفت! اولا وسعت كار، php در پروژه هاي بسيار بزرگي تجربه شده و به خوبي هم جواب داده، احتمالا ميدونيد كه ساختار برنامه نويسي اين دو زبان كاملا متفاوت هست، جايي كه ASP.net با استفاده از كتابخانه ي خودش و شي گرائي مناسبش نوعي يكپارچگي رو با روشي ساده به همراه داره php با تمام قدرتش نياز به يك هماهنگي عالي بين برنامه نويسان و توسعه دهنگان داره، اين هماهنگ سازي از عهده ي هر كسي ساخته نيست. براي كار تيمي خصوصا پروژه اي كه دائما بايد در حال گسترش باشه (همونطور كه خودتون گفتيد) خيلي مهمه كه اجزاي مختلف سيستم در يك محيط مجتمع طراحي شوند. با اينكه خود بنده خيلي وقته php كار ميكنم اما براي پروژه ي شما اگر واقعا از مهارت تيم و سرپرستي پروژه كاملا مطمئن نيستيد ASP.net رو پيشنهاد ميكنم.

از طرف ديگه وقتي قراره سيستم شما رابطهاي مختلفي روي وب و يا سيستم عامل كاربر داشته باشه استفاده از php اگر چه ناممكن نيست اما كارتون سخت خواهد شد. اين رو همينجوري نميگم، حدود 6 ماه پيش پروژه اي رو مينوشتم كه رابط وب اون با php و رباط سيستم عاملش با VB6 انجام شد. نميتونيد تصور بكنيد چه دردسرهايي رو متحمل شديم، اون برنامه فقط بايد اطلاعات ديتابيس روي سيستم كاربر رو با ديتابيس سرور (MySQL) يكسان سازي ميكرد (Sync)... اما در سمت ديگه ASP.net باز هم با استفاده از حلقه ي فريم وركش به همراه SQL - server اجراي پروژه هايي از اين دست رو به آساني امكان پذير ميكنه. خواهش ميكنم در اين مورد بيشتر تحقيق كنيد، اگر كمكي از دست بنده هم بر بياد در خدمت هستم.

در مورد سرعت كامپايل و اجرا قبلا بحث هاي بسياري شده و البته نتيجه اي هم گرفته نشده، اگر قرار بود حجم پايين تري از كار رو در نظر بگيريم (بدون رابطهاي مختلف و كار تيمي) حتما Python رو در اين مورد پيشنهاد ميكردم اما اين زبان هم براي كار تيمي نيازهاي php رو داره. گوگل و ياهو هم از php و هم از Python براي خيلي از پروژه هاشون استفاده كردند، حتي يكي از اصلي ترين مهارتهاي يك دولوپر در گوگل بلد بودن Python است اما شرايط كار حرفه اي اونجا رو با ايران مقايسه كنيد...

هزينه:
با اينكه صورت مساله مبهم است اما پيش بيني هاي دوستان درسته، اگر قرار باشه به صورت متمركز، در يك مكان و با تعداد پرسنلي كه دوستان ديگه پيش بيني كردند كار رو انجام بديد بايد اتظار هزينه هاي جانبي رو هم داشته باشيد. بهتر بود يك سقف هزينه رو مشخص ميكرديد تا با توجه به اون بشه پرسنل و ميزان كار رو پيش بيني كرد.

يا حــق

ممنون از توضیحاتتون و وقتی که گذاشتید ...

شما چند وقته که برنامه نویسی می کنید ؟ پروژه ی وبی هم دارید که بتونم ببینم ؟ ( اگه اینجا دوست ندارید بگید، پی ام کنید لطفاً )

در مورد python نمی دونم چرا دید مثبتی ندارم!

اینکه اول قیمتی نگفتم ، برای این بود که دوستان شرایط بهینه رو از نظر خودشون بگن ..
اما براورد هزینه رو هم گفتم.... خیلی کمتر از اون برآورد بوده (اما جزئیاتش رو فعلاً نمی گم! )
چیزی حدود 60 تومن

narsic
جمعه 29 آذر 1387, 11:25 صبح
به نظر شما ارتباطی بین کتابخانه های JS و PHP وجود دارد؟

نیازی به ارتباط خاصی وجود نداره .
اما شما از هر زبانی استفاده کنید برای انجام امور تحت سرویس گیرنده (کاربر) به کتابخانه js نیاز دارید .
موفق باشید

GOOOGLE
دوشنبه 16 آذر 1388, 18:54 عصر
با سلام مجدد

خوشبختانه به وقت اجرای این پروژه نزدیک می شیم و با طی کردن سدهای زیاد و رد کردن مشکلات عجیب و غریب ، موافقت وام این پروژه دریافت شد و بلافاصله که برای دریافت وام برم، میشه دریافتش کرد.

اما در مورد شرایط کار و سوالهایی که توی پست اول پرسیده بودم و خصوصا نوع انتخاب اعضای تیم و تخصصهای مورد نیاز به نتیجه نرسیدیم.

لطفا کمی جامع تر راهنمایی کنید که دیگه پای پول و تعهد در میونه!

ممنونم

mehdi.mousavi
دوشنبه 16 آذر 1388, 19:21 عصر
1. چه زبانهایی رو برای هر بخش پیشنهاد می کنید؟ چرا ؟
2. زمان و هزینه رو چقدر پیشنهاد می کنید ؟
3. شما یک برنامه نویس وب رو چطور رتبه بندی می کنید؟

سلام.
من اگر جای شما بودم، بخشی از پول پروژه رو صرف گرفتن مشاوره از یک متخصص میکردم. شما می پرسید جه زبانهایی رو پیشنهاد می کنید و چرا؟ اینطوری نمیشه! شما اگر سراغ یک متخصص تکنولوژیهای مایکروسافت برید، طبیعتا پاسخ این سوال متشکل از تکنولوژیهای مایکروسافتی خواهد بود. اگر سراغ یک متخصص PHP و نرم افزارهای Open Source برید، پاسخی جز تکنولوژیهای مربوطه دریافت نخواهید کرد. بنابراین مهم هستش که از چه کسی مشاوره میگیرید! سعی کنید قدم اول رو درست بردارید.

موفق باشید.

GOOOGLE
دوشنبه 16 آذر 1388, 19:45 عصر
ممنون از پاسختون

از این مراحل گذشته ....
در ضمن موضوع یکم پیچیدست!

نیاز به یک سری اطلاعات اولیه دارم تا قدرت حداقل مباحثه رو داشته باشم

فرض بگیرید همون مشاوری که قراره سراغش برم شمائید

نهایتا اینکه تکنولوژی های مایکروسافتی به دلایل مختلف انتخاب شده:
UML
C#‎
ASP.NET
AJAX
SQL SERVER
PS
SWF
.
.
.

s_salavati2002
سه شنبه 17 آذر 1388, 12:37 عصر
ازونجایی که پروژت گسترده و عام المنفعه است من پیشنهاد می کنم opensource کار کنی
یک هسته 10 نفره درست کن و در راس اونا یک مدیر پروژه حرفه ای و برای باقی کارها از نیروهای زیاد استفاده کن
اون هسته 10 نفره کاملا کارو زیر نظر داشته باشن و هم پروژتو طراحی کنن و هم مدیریت منابع داشته باشن و برای پیاده سازی ها هم از برنامه نویسای معمولی کمک بگیر و با یک سیستم مثل cvs تمام اونارو کنترل کن،

از دوستان خواهش می کنم بحث php یا asp.net رو ادامه ندن چون بحثی بی پایانه...
من نوعی طرفدار php و چند سال دارم باهاش کار می کنم مسلما حاضر نیستم یه شبه با چند تا جمله تکراری .net ای بشم و همینطور .net کارا بیان php کار بشن

هنوز چارچوب کار معلوم نشده ، مشکل اصلی سر پلتفرم نیست!

GOOOGLE
سه شنبه 17 آذر 1388, 14:02 عصر
ازونجایی که پروژت گسترده و عام المنفعه است من پیشنهاد می کنم opensource کار کنی
یک هسته 10 نفره درست کن و در راس اونا یک مدیر پروژه حرفه ای و برای باقی کارها از نیروهای زیاد استفاده کن
اون هسته 10 نفره کاملا کارو زیر نظر داشته باشن و هم پروژتو طراحی کنن و هم مدیریت منابع داشته باشن و برای پیاده سازی ها هم از برنامه نویسای معمولی کمک بگیر و با یک سیستم مثل cvs تمام اونارو کنترل کن،

از دوستان خواهش می کنم بحث php یا ASP.NET رو ادامه ندن چون بحثی بی پایانه...
من نوعی طرفدار php و چند سال دارم باهاش کار می کنم مسلما حاضر نیستم یه شبه با چند تا جمله تکراری .net ای بشم و همینطور .net کارا بیان php کار بشن

هنوز چارچوب کار معلوم نشده ، مشکل اصلی سر پلتفرم نیست!

ممنون

خودم هم اول علاقه داشتم اوپن سورس پیش بره، اما ملاحظات بسیار زیاد از جمله پیوستگی کار و امکان ادامه ی اون (اگه خودم و بقیه ی اعضای تیم اولیه در قید حیات نبودیم!) و میزان دسترسی به مایکروسافت کارها و برخی ویژگیهای فنی، باعث شد تصمیم نهایی(و غیر قابل تغییر) ، بر روی تکنولوژیهای مایکروسافتی باشه (والبته در بخشهای جانبی امکان استفاده از اوپن سورسها وجود داره)
این به معنای برتری این تکنولوژی نیست.. فقط به دلیل شرایط موجود و امکانات هست.

چطور چارچوب کار مشخص نیست ؟
دیگه چه توضیحی لازمه ؟
(تازه قرار بر اینه که روی چارچوب هم نظر بدید )

بازم از مشارکتتون ممنونم (راستی ... سوالات این مرحله رو که بهتون گفته بودم)

sedamorde
چهارشنبه 18 آذر 1388, 21:09 عصر
سلام, دوست عزیز راهی را که داری میری من هم با چند نفر دیگه مقداریش را رفتم...
برای موفق شدن مهم نیست که از php , .net , payton ... استفاده میکنی چون همه این ها انقدر قدرت دارند که کارت را انجام بدن, مثلا 5 تا برنامه نویس داری یا 10 تا را اول کار سخت نگیر فقط شروع کن! مهم اینکه به هدف برسی. صددرصد انتحاب درست تاثیر داره اما تضمین موفقیت نیست. شاید 1 برنامه نویس خیلی حرفه ای پیدا کنی که بتونه به جای چند تا مشاور و طراح خوب کمکت کنه!!!
فقط یادت باشه که کارها باید درست و دقیق انجام بشه. اگر با 5 نفر شروع کردی و دیدی که حالا کار به جایی رسیده که به افراد بیشتری نیاز داری اون زمان نیروی جدید بگیر.
متاسفانه توی سایت های ایرانی یک کار تمیز و بدون ایراد پیدا نمیشه کرد! یا برنامه خوبه طراحی بده یا طراحی و برنامه خوبه پشتیبانی بده یا سرور بده ...
از روز اول هم همه پروژه را یکجا انجام نده که وسطش خسته نشی. facebook , yahoo و google هیچکدوم از اول این نبودن!!!
خلاصه حرف من اینکه هر طوری شروع میکنی تمیز و دقیق شروع کن و بدون که گسترش و نگهداری سخت تره. درست خشت اول مهم اما وب خشت آخر نداره! پس همنطور که الان محکم و خوب داری شروع میکنی تا آخرش همینطور ادامه بده و کم کم و وسواسی برو جلو که خشتی کج نشه.
این همه حرف زدم واسه دلگرمی ;)
موفق باشی

GOOOGLE
پنج شنبه 19 آذر 1388, 00:28 صبح
با عرض سلام
مشخصات پروژه رو خوندم.

من دقیقا هدف از پروژه رو نفهمیدم ولی پیشنهاداتی براتون دارم.

به صلاحدید آقای کشاورز ویرایش شد!

cyom (cytechsoft@gmail.com)

با سلام و تشکر از وقتی که گذاشتید

هدف پروژه علمی - فرهنگیه..اما بازدهی مالی خوبی داره و به دلیل اینکه بعد از رو شدن ایده، حتما مقلدهای زیادی خواهد داشت! قصد دارم قوی شروع کنم که تا کسی بخواد کپی کنه، اینکار جا افتاده باشه

از پیشنهاد خوب استقبال می کنم

GOOOGLE
پنج شنبه 19 آذر 1388, 00:32 صبح
سلام, دوست عزیز راهی را که داری میری من هم با چند نفر دیگه مقداریش را رفتم...
برای موفق شدن مهم نیست که از php , .net , payton ... استفاده میکنی چون همه این ها انقدر قدرت دارند که کارت را انجام بدن, مثلا 5 تا برنامه نویس داری یا 10 تا را اول کار سخت نگیر فقط شروع کن! مهم اینکه به هدف برسی. صددرصد انتحاب درست تاثیر داره اما تضمین موفقیت نیست. شاید 1 برنامه نویس خیلی حرفه ای پیدا کنی که بتونه به جای چند تا مشاور و طراح خوب کمکت کنه!!!
فقط یادت باشه که کارها باید درست و دقیق انجام بشه. اگر با 5 نفر شروع کردی و دیدی که حالا کار به جایی رسیده که به افراد بیشتری نیاز داری اون زمان نیروی جدید بگیر.
متاسفانه توی سایت های ایرانی یک کار تمیز و بدون ایراد پیدا نمیشه کرد! یا برنامه خوبه طراحی بده یا طراحی و برنامه خوبه پشتیبانی بده یا سرور بده ...
از روز اول هم همه پروژه را یکجا انجام نده که وسطش خسته نشی. facebook , yahoo و google هیچکدوم از اول این نبودن!!!
خلاصه حرف من اینکه هر طوری شروع میکنی تمیز و دقیق شروع کن و بدون که گسترش و نگهداری سخت تره. درست خشت اول مهم اما وب خشت آخر نداره! پس همنطور که الان محکم و خوب داری شروع میکنی تا آخرش همینطور ادامه بده و کم کم و وسواسی برو جلو که خشتی کج نشه.
این همه حرف زدم واسه دلگرمی ;)
موفق باشی

سلام

خیلی خیلی ممنونم که وقت گذاشتید (و دلگرمی دادید :چشمک: )

با بسیاری از حرفهاتون موافقم

با توجه به اینکه خودتون میگید سابقه دار! هستید ، امکان داره از تجربیات خودتون بیشتر بگید؟
(دوست دارم تاپیک به درد دیگرون هم بخوره، اما اگه می بینید توی پی ام راحت ترید، اونجا بگید )

واقعا ممنون می شم

phoenixhunter
پنج شنبه 19 آذر 1388, 12:27 عصر
آخرین کاری که انجام دادیم یه پروژه برای آموزش پرورش هست که دارای دوبخش سرور که وب بیس هست وروی اینترنت که برای مناطق هست و کلاینت که دسکتاپ و در مدارس نصب میشه.
بخش وب رو با php نوشتیم و بخش دسکتاپ رو با C#‎ و هیچ مشکلی هم نبود.
دلیل نوشتن php هم بخاطر مولتی پلتفرم بودنش هست.
از فریم ورک زند استفاده کردیم تا قابلیت توسعه و mvc هم رعایت بشه.(در جواب دوستی که اصرار دارن بگن php برای کارهای تیمی و بزرگ خوب نیست این برای موقعی هست که نخواهیم با فریم ورک های استاندارد کار کنیم.)
به هر حال تیم ما تجربه موفقی از این کار داشته.

GOOOGLE
جمعه 20 آذر 1388, 12:42 عصر
آخرین کاری که انجام دادیم یه پروژه برای آموزش پرورش هست که دارای دوبخش سرور که وب بیس هست وروی اینترنت که برای مناطق هست و کلاینت که دسکتاپ و در مدارس نصب میشه.
بخش وب رو با php نوشتیم و بخش دسکتاپ رو با C#‎‎ و هیچ مشکلی هم نبود.
دلیل نوشتن php هم بخاطر مولتی پلتفرم بودنش هست.
از فریم ورک زند استفاده کردیم تا قابلیت توسعه و mvc هم رعایت بشه.(در جواب دوستی که اصرار دارن بگن php برای کارهای تیمی و بزرگ خوب نیست این برای موقعی هست که نخواهیم با فریم ورک های استاندارد کار کنیم.)
به هر حال تیم ما تجربه موفقی از این کار داشته.

بسیار عالی

توضیحات فنی تر می دید؟

GOOOGLE
جمعه 20 آذر 1388, 12:47 عصر
یکی از دوستان خوب که توی پی ام در مورد لزوم اطمینان محض من به مدیر پروژه سفارش کرده بودند ، عبارت زیر رو گفتند و من هم جواب پایینش رو دادم. گفتم شاید بازم به روشن تر شدن قضیه کمک کنه :

"یا به مدیر پروژتون اعتماد دارین یا ندارین. اگه دارین پس مباحثه کردن باهاش برای چی هست؟ اگه ندارین پس چرا انتخابش کردین؟ "

ببینید ... از نظر خود منم ایدئال اینه که همه ی کارا به مدیر پروژه سپرده بشه ... اما داریم توی دنیای واقعی زندگی می کنیم و اونم جامعه ی ما که متاسفانه تقلب و دروغ تبدیل به جزء لاینفک زندگیها شده!
بنای من بر اعتماد به دیگرونه .. اما نه کار اولمه، نه توی ابرا هستم که از کار بی خبر باشم(مخصوصا که مارگزیده هم هستم!)
به مدیر پروژه ای هم که قصد همکاری باهاش رو دارم "بیش از دیگرون" اعتماد دارم. اما امام علی میگه "اگر زمینه ی تهمت به خودت و زمینه ی خیانت دیگران را با اعمال خودت فراهم کنی،خودت گناهکاری" (نقل به مضمون)
من نباید با ضعف اولیه ی اطلاعات، زمینه ی این فکر رو توی مدیر پروژه ایجاد کنم که "اونکه نمیدونه ما داریم چکار می کنیم،پس گزارش دهی دقیق هم نیاز نیست!"
حالت ایدئال برام این بود که با یک نفر به عنوان مدیر پروژه مشورت کامل می کردم و بعد مدیر پروژه ی اصلی رو با اطلاعات حاصل از مشاوره با نفر اول دعوت می کردم!

GOOOGLE
جمعه 20 آذر 1388, 21:48 عصر
این مقاله هم نکات مفیدی داشت، گفتم به این تاپیک اضافه کنم :

RUP (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=143465&highlight=%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA+rup+uml)

.

phoenixhunter
شنبه 21 آذر 1388, 11:54 صبح
توضیحات فنی تر می دید؟
سمت کلاینت از sqlite استفاده شده تا بانک محلی نیاز به نصب و دردسرهای اونرو برای کاربران عادی نداشته باشه. سمت وب هم از mysql استفاده شده . البته به علت استفاده از orm قابلیت تبدیل بانک به راحتی امکان پذیره.
ارتباط کلاینت و سرور هم از طریق وب سرویس امکان پذیره و فایل ها و اطلاعات که شامل فایل های ویدیو و تصاویر هم هست از همین طریق امکان پذیره.
نسخه کلاینت قابلیت اپدیت و بروز رسانی تمام بخش هارو از طریق اینترنت داره.(مانند اپدیت انتی ویروس)