PDA

View Full Version : گفتگو: رتبه بندی و آزمون برنامه نویسان

GOOOGLE
سه شنبه 30 مهر 1387, 14:21 عصر
سلام

ببخشید که سوالم خیلی کلی هست. اما اگه جواب کاملی بگیرم، بعداً می تونم بیشتر توضیح بدم.

1. اگه بخواید برنامه نویسهای پی اچ پی رو رتبه بندی کنید، و اونها رو به 5 سطح تقسیم کنید، به نظرتون برنامه نویس توی هر سطح باید چه تخصصها و تجربیاتی داشته باشه؟

2. اگه بخوایم برای سنجش توانایی های این اشخاص آزمون تئوری و عملی ترتیب بدیم، مواد این آزمون چیا هستند؟؟

از افراد با تجربه و مدیرای محترم و کاربران فعال می خوام که راهنمایی کاملی بهم بدن

ممنونم

cybercoder
سه شنبه 30 مهر 1387, 15:02 عصر
رتبه بندی و تعیین سطوح بسیار دشواره ولی این لینک رو ببینید:
http://www.zend.com/en/services/certification/php-5-certification/

GOOOGLE
سه شنبه 30 مهر 1387, 21:38 عصر
ممنونم دوست عزیز .. اما متاسفانه توی این آدرس فقط تیترها ذکر شده و نتونستم بر اساس اون ، همون رتبه بندی رو انجام بدم. توضیح بیشتری ندارید ؟

با تشکر

narsic
چهارشنبه 01 آبان 1387, 22:34 عصر
برنامه نويسی در کل يعنی بهترين راه کار در ميانگينه زمان

GOOOGLE
پنج شنبه 02 آبان 1387, 13:08 عصر
برنامه نويسی در کل يعنی بهترين راه کار در ميانگينه زمان

!!!!!!!!!!!!!!

cybercoder
پنج شنبه 02 آبان 1387, 16:44 عصر
منظورشون اينه كه بايد توانايي هاي يك برنامه نويس در طول زمان ديد و سنجيد

vahid4134
پنج شنبه 02 آبان 1387, 18:49 عصر
این نظر شخصی من هست
رده اول : آشنایی با مفاهیم اولیه php و توانایی کد نوشتن ساده
رده دوم: علاوه بر رده اول توانایی کد نویسی و ایجاد سایت با قدرت کارکرد مناسب
رده سوم: علاوه بر رده دوم توانایی کد نویسی OOP و استفاده از exection ها.
رده چهارم.علاوه بر رده سوم توانایی برقرار ارتباط گروهی با افراد و رعایت قوانین توسعه نرم افزار مثل MVC و آشنایی با روشهای جلوگیری از حملات (security)
رده پنجم: علاوه بر رده چهارم توانایی بهینه سازی کدها از طریق مختلف (تغییر در کد استفاده از کشهای مناسب و موراد دیگه)
البته اینها چیزهای کلی هست و ممکنه برای یک مدیر این دسته بندی ها متفاوت باشه و مواردی کم یا زیاد بشه

GOOOGLE
پنج شنبه 02 آبان 1387, 22:10 عصر
منظورشون اينه كه بايد توانايي هاي يك برنامه نويس در طول زمان ديد و سنجيد

بله

ایشون لطف داشتند، اما واقعیت اینه که بیش از اطلاعات بدیهی نیاز دارم:ناراحت:

این نظر شخصی من هست
رده چهارم.علاوه بر رده سوم توانایی برقرار ارتباط گروهی با افراد و رعایت قوانین توسعه نرم افزار مثل MVC و آشنایی با روشهای جلوگیری از حملات (security)
رده پنجم: علاوه بر رده چهارم توانایی بهینه سازی کدها از طریق مختلف (تغییر در کد استفاده از کشهای مناسب و موراد دیگه)
البته اینها چیزهای کلی هست و ممکنه برای یک مدیر این دسته بندی ها متفاوت باشه و مواردی کم یا زیاد بشه

سلام

ممنون
خیلی لطف کردید. اما واقعیت اینه که در حدی که فرمودید رو می دونم. به اطلاعات فنی تر نیاز دارم تا بر اساس اون بتونم آزمونهای موجود رو طبقه بندی کنم .

و همونطور که اشاره کردید، این دسته بندی ها هم میتونه متفاوت باشه

GOOOGLE
دوشنبه 16 آذر 1388, 18:49 عصر
کسی از دوستان نمی تونه در این مورد راهنمایی بیشتری بکنه ؟؟

ممنون می شم که کمک کنید و حتی آزمونهایی رو پیشنهاد بدید

m.hamidreza
دوشنبه 16 آذر 1388, 22:12 عصر
هدف شما از این کار چیه؟ جذب برنامه نویس؟ تشکیل تیم؟
ببینید هیچ وقت اینجوری نمیشه افراد رو از هم تمیز داد و اگر هم جدا کنی فایده ای نداره! شما به تجارب افراد و پروژه هایی که انجام دادن نگاه کنین. کنکور که نیست.
در مصاحبه همیشه این نکته رو یادتون باشه که تعداد نفراتی که شرکت میکنن محدود هستن شما کافیه همون نفرات رو بر حسب رزومه ی کاریشون sort کنی. تو یه تیم کاری این مساله نباید مشهود باشه که یه نفر سطح 1 هست یکی سطح 4! این جداسازی های عینی به ضرر تیم هست. اعضاء تیم باید در عرض هم باشن نه مقابل هم. ممکنه شما بخوای با این روش فقط سطح 4و5 رو غربال کنی بعد اینم در نظر بگیر که تو این سطح معمولا افراد همدیگه رو قبول ندارن. البته این قبول نداشتن بیشتر جنبه رقابتی داره تا فنی.
موفق باشید.

s_salavati2002
دوشنبه 16 آذر 1388, 23:06 عصر
با level بندی مخالفم که بگیم این فلان کارو بلده 5 امتیاز ، اون یه کار دیگه بلده 10 امتیاز پس دومیه بهتره
من ندیدم که جایی بیادو سطوح استاندارد برای اشخاص تعیین کنه ، این جایگاه و پوزیشنه هر شخص در کارشه که معلوم می کنه کدوم بهتره
یه مثال فوتبالی :
هیچ جایی نمیاد بگه فلان بازیکن دو تا روپایی بیشتر بلده و یا اون یکی سرعتش بیشتره و..
بعدش بیان بگن خوب این سرعتش بیشتره بذاریم هافبک مهاجم و...
این نمایش بازیکنا در جایگاهشونه که ارزش و اعتبارشونو مشخص می کنه

نمی دونم چطوری منظورمو بگم ولی این تقسیم بندی اصلا درست نیست.
بستگی داره کارت چیه که مشخص بشه به چه افرادی احتیاج داری، این افراد می تونن :
مدیر پروژه ، کدنویس، طراح دیتابیس ، طراح سیستم ، توسعه دهنده سیستم ، توسعه دهنده نرم افزار ، متخصص امنیت و ...
تا اونجایی که من می دونم این عناوین شغلی در هر شرکت متفاوته و نمیشه در یک چارچوبه خاص آوردشون
اینا دسته بندی کارن ، افراد در هر کدوم سطحی دارن ، حالا واقعا می خوای کل برنامه نویسا را یکجا دسته بندی کنی؟
یک متخصص دیتابیس متوسط با یک متخصص امنیت متوسط، کدوم بهترن؟؟؟؟ میشه تشخیص داد؟؟؟
اما مسئله فقط اینا نیست، اینا باید باهم جور بشن و مدیر پروژه هم باید ازینا بتونه خوب کاربکشه اگر با بهترین نیروتم نتونی کارو درست کانفرم کنی پروژه به هیچ جایی نمیرسه

کلام آخر بهترین کار همونی که دوستمون گفت sort کردن براساس رزومه و دانشه
و اگر بتونی افرادی رو انتخاب کنی که چند کاره باشن خیلی خوبه ولی همشون تجربه تیمو داشته باشن

GOOOGLE
سه شنبه 17 آذر 1388, 00:39 صبح
هدف شما از این کار چیه؟ جذب برنامه نویس؟ تشکیل تیم؟
ببینید هیچ وقت اینجوری نمیشه افراد رو از هم تمیز داد و اگر هم جدا کنی فایده ای نداره! شما به تجارب افراد و پروژه هایی که انجام دادن نگاه کنین. کنکور که نیست.
در مصاحبه همیشه این نکته رو یادتون باشه که تعداد نفراتی که شرکت میکنن محدود هستن شما کافیه همون نفرات رو بر حسب رزومه ی کاریشون sort کنی. تو یه تیم کاری این مساله نباید مشهود باشه که یه نفر سطح 1 هست یکی سطح 4! این جداسازی های عینی به ضرر تیم هست. اعضاء تیم باید در عرض هم باشن نه مقابل هم. ممکنه شما بخوای با این روش فقط سطح 4و5 رو غربال کنی بعد اینم در نظر بگیر که تو این سطح معمولا افراد همدیگه رو قبول ندارن. البته این قبول نداشتن بیشتر جنبه رقابتی داره تا فنی.
موفق باشید.

با level بندی مخالفم که بگیم این فلان کارو بلده 5 امتیاز ، اون یه کار دیگه بلده 10 امتیاز پس دومیه بهتره
من ندیدم که جایی بیادو سطوح استاندارد برای اشخاص تعیین کنه ، این جایگاه و پوزیشنه هر شخص در کارشه که معلوم می کنه کدوم بهتره
یه مثال فوتبالی :
هیچ جایی نمیاد بگه فلان بازیکن دو تا روپایی بیشتر بلده و یا اون یکی سرعتش بیشتره و..
بعدش بیان بگن خوب این سرعتش بیشتره بذاریم هافبک مهاجم و...
این نمایش بازیکنا در جایگاهشونه که ارزش و اعتبارشونو مشخص می کنه

نمی دونم چطوری منظورمو بگم ولی این تقسیم بندی اصلا درست نیست.
بستگی داره کارت چیه که مشخص بشه به چه افرادی احتیاج داری، این افراد می تونن :
مدیر پروژه ، کدنویس، طراح دیتابیس ، طراح سیستم ، توسعه دهنده سیستم ، توسعه دهنده نرم افزار ، متخصص امنیت و ...
تا اونجایی که من می دونم این عناوین شغلی در هر شرکت متفاوته و نمیشه در یک چارچوبه خاص آوردشون
اینا دسته بندی کارن ، افراد در هر کدوم سطحی دارن ، حالا واقعا می خوای کل برنامه نویسا را یکجا دسته بندی کنی؟
یک متخصص دیتابیس متوسط با یک متخصص امنیت متوسط، کدوم بهترن؟؟؟؟ میشه تشخیص داد؟؟؟
اما مسئله فقط اینا نیست، اینا باید باهم جور بشن و مدیر پروژه هم باید ازینا بتونه خوب کاربکشه اگر با بهترین نیروتم نتونی کارو درست کانفرم کنی پروژه به هیچ جایی نمیرسه

کلام آخر بهترین کار همونی که دوستمون گفت sort کردن براساس رزومه و دانشه
و اگر بتونی افرادی رو انتخاب کنی که چند کاره باشن خیلی خوبه ولی همشون تجربه تیمو داشته باشن

ممنون از هر دوی شما دوستان

هدف من هم جذب برنامه نویسه، هم تشکیل تیم

قصد مقابل هم قرار دادن برنامه نویسها رو هم ندارم (اینکار که دیگه نیاز به دانش برنامه نویسی نداره! حتی دانش مدیریت هم نمی خواد.. کسی که یه کم روانشناسی بدونه هم هیچوقت داخل یک تیم رقابت مخرب ایجاد نمیکنه)

اما با اینکه نباید غربال کرد و نباید سطح بندی کرد و نمیشه مقایسه ی ذهنی کرد موافق نیستم.
قرار نیست مهاجم رو با مدافع قیاس کنیم! .. قراره دو مهاجم با هم مقایسه بشن
به قول آقای صلواتی
مدیر پروژه ، کدنویس، طراح دیتابیس ، طراح سیستم ، توسعه دهنده سیستم ، توسعه دهنده نرم افزار ، متخصص امنیت و ... هر کدوم سر جای خودشونن....

می خوام اونها رو با هم مقایسه کنم.
برای بهتر مشخص شدن قضیه، پیشنهاد می کنم این تاپیک من رو ببینید :
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=127912

و پاسخی که به صورت خصوصی به یکی از دوستان داده بودم رو هم اینجا میگم :

حرف شما کاملا درسته ...

اما همونطور که توی پست امروز عصرم توی اون تاپیک گفتم ، موضوع کمی پیچیده هست.
فرد مناسبی برای مشاوره و مدیریت پروژه سراغ دارم ، اما هدفم این هست که قبل مشاوره و هم صحبتی با ایشون، توانایی حداقل مباحثه رو داشته باشم!
باید بتونم خواسته هام رو روشن تر بگم و بعد از اون بتونم حداقل نظارت بر کار این مدیر پروژه رو داشته باشم.
برای همین نیازمند مشاوره ی تعدادی از دوستانی هستم که برنامه نویس هستند(اگه تجربه ی مدیریت پروژه داشته باشند که چه بهتر)
محدوده ی اطلاعات مورد نیاز رو هم مشخص کردم
(تنها چیزی که مطمئنم، انجام این پروژه و کلیت اون هست که به هر حال انجامش میدم...این کار ضمن عام المنفعه بودن، توی دنیا صدا می کنه!)

فکر کنم حالا همه چیز مشخص باشه

لطفا کمکم کنید
ممنونم

Mohammadrezag
چهارشنبه 18 آذر 1388, 00:49 صبح
این نظر شخصی من هست
كاملا تاييد مي شه !