PDA

View Full Version : سوال: محاسبه فاصله بین دو شهر

mrmalakan
پنج شنبه 02 آبان 1387, 14:25 عصر
با سلام خدمت تمامی برنامه نویسان محترم :
من حدود 1 سال پیش با برنامه نویسی آشنا شدم و مدتی فاصله افتاد حالا من یک پروژه دارم انجام میدم که در این پروژه من باید فاصله بین دو شهر را محاسبه کنم.در این برنامه مبدا ما ثابت و مقصد ما متغیر میباشد.و من میخوام فاصله بین مبدا تا مقصد را محاسبه کنم .میخواستم از دوستان کمک بگیرم که بتونم یک الگوریتم خوب برای پروژه بنویسم فکر کنم.اگه بگم چقدر از برنامه نویسی بلد هستم راحت تر بتونین کمکم کنید.
کار با data base در حد add,delet,insertو abddateو گرفتن گزاش گرفتن باcrystal reports بلد هستم. و جند تا پروژه دانشجویی هم نوشتم ولی نیاز به یک راهنمایی دست دارم تا تمام پروژه را بنویسم حالا چه طوری بنویسم بهتره
خیلی ممنون از راهنمایی شما

mrmalakan
پنج شنبه 02 آبان 1387, 14:56 عصر
سلام :
با کمی تفکر عمیقتر و مشورت با دوستان فکر میکنم یک راه حل پیدا کردم.ریاضی سال اول دبیرستان در مورد مختصاد توضیح داده و در دو ران راهنمایی با مسئله فیثاغورس آشنا شدیم. فکر کنم چون من میخوام فاصله بین دو نقطه را بدست آورم پس مسام x1 و y1 را بدست آورم و بعد x2 و y1 را بدست می آورم و بعد مینویسم A=x2-x1 و بعد هم مینویسم B=y2-y1 و حالا میبایست c را محاسبه کنم حالا از فورمول فیثا غورس استفاده میکنمc=a2+b2

mrmalakan
پنج شنبه 02 آبان 1387, 19:30 عصر
آقا یک جواب برای رضای خدا

sinashahab
پنج شنبه 02 آبان 1387, 20:04 عصر
خوب می تونی بالاترین شهر رو 0 و اخری هم 28 .
بعد به ترتیب از بالا به پایین 1 و 2 و3 و .... بزار.
از شرق و غرب هم همین طور .
بعد مثلا : شهر 2 با شهر 5 دوکیلو متر فاصله دارد .

vbhamed
پنج شنبه 02 آبان 1387, 23:37 عصر
سلام
از چه روش براي مشخص شدن شهرها استفاده مي كنيد
اگر مختصات داريد كه براي هر دو شهر از رابطه فيثاغورث قابل محاسبه هست و اينقدر اين كار را تكرار مي كنيد تا به شهر مقصد برسيد

hamed aj
جمعه 03 آبان 1387, 00:04 صبح
با سلام

دوست عزیز لطفاً واضحتر توضیح بدین
مثلاً محیط شما گرافیکی هست (نقشه دارید) یا با اسامی و مختصات کار می کنید؟
تعداد و محل شهرها ثابت هستند یا کاربر دخل و تصرفی در آنها دارد؟
مسافت واقعی بین دو شهر رو می خواهید یا مسافت بهینه؟

اما در مورد رابطه فیثاغورث:
همونطور که می دونید این رابطه فاصله مستقیم بین دو مختصات در صفحه یا فضا را می دهد و منطقی نیست که از این روش استفاده کنید زیرا مسیر بین شهر ها هیچگاه بصورت مطلق مستقیم الخط نیست

اما روش های زیادی برای کاری که می خواهید انجام بدین وجود داره. به سوالات بالا جواب بدین تا راهنماییتون کنم

mrmalakan
یک شنبه 05 آبان 1387, 09:56 صبح
سلام
خیلی ممنونم که به سوالاتم پاسخ دادید در جواب اولین سوال اقای hamed aj بگم که فعلا از نقشه خبری نیست به امید خدا وکمک اهل بیت و دوستان اول از برنامه جواب درست بگیرم بعد در ورژن بعدی از نقشه استفاده میکنم.
سوال دوم :تعداد شهرها ثابت بوده و کاربر فقط مبدا که همیشه ثابت میباشد و مقصد را انتخواب کرده و مسافت دقیق بین مبدا و مقصد را مشاهده میکند.و در مورد فیثاغورس با شما موافقم که منطقی نیست که استفاده بشه.
خیلی از راهنمایی هاتون ممنونم و به صورت سفارشی از اقای hamed aj

mrmalakan
یک شنبه 05 آبان 1387, 09:59 صبح
خیلی از شما ممنونم و امی دارم که در آینده نزدیک جبران کنم
یا علی مدد

hamed aj
یک شنبه 05 آبان 1387, 10:23 صبح
با سلام

خواهش می کنم، آقا یا خانوم mrmalakan

من یه برنامه (در تاپیک زیر، پست شماره 8) برای محاسبه کوتاه ترین فاصله بین دو شهر البته با مبداء و مقصد متغیر نوشتم که با الگوریتم های هوش مصنوعی کار میکنه. برنامه رو ببینید اگر سوالی بود در خدمتم

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=125282

موفق باشید

mrmalakan
سه شنبه 07 آبان 1387, 09:34 صبح
آقا خیلی ممنون از برنامه ای که گذاشتین من حسابی برنامه را برسی میکنم اگر سوالی برام پیش آمد دو باره مزاحمتون میشم:تشویق:
راستی مذکر هستم

hamed aj
سه شنبه 07 آبان 1387, 13:40 عصر
خواهش می کنم

هر سوالی بود در خدمتم

موفق باشید