PDA

View Full Version : می خواهم در دلفی7 صفحه اول بر نامه ام ظاهری آراسته داشته باشد

مائده 100
چهارشنبه 08 آبان 1387, 09:29 صبح
می خواهم در دلفی7 صفحه اول بر نامه ام ظاهری آراسته داشته باشد
برای این کار چه باید بکنم؟ کدام قسمت دلفی 7 برای این کا ساخته شده است.

pad_kay
چهارشنبه 08 آبان 1387, 09:58 صبح
می خواهم در دلفی7 صفحه اول بر نامه ام ظاهری آراسته داشته باشد
برای این کار چه باید بکنم؟ کدام قسمت دلفی 7 برای این کار ساخته شده است.

با سلام خدمت شما
در صورت امکان بیشتر راهنمایی نمائید
سوال شما خیلی کلی است

as13851365
چهارشنبه 08 آبان 1387, 10:06 صبح
خوب می تونی در فتوشاپ یک صفحه طراحی کنی ( عکس ) و در صفحه ازش استفاده کنی

و یا

از کامپوننت های دیگه ای مانند VCLSKIN استفاده کنی

pad_kay
چهارشنبه 08 آبان 1387, 10:13 صبح
خوب می تونی در فتوشاپ یک صفحه طراحی کنی ( عکس ) و در صفحه ازش استفاده کنی

در هنگام استفاده از تصویر به دلیل متغییر بودن سایز صفحه نمایش ، حجم خود عکس و ... امکان استفاده از عکس بسیار مشکل و در عین حال سخت می شود

از کامپوننت های دیگه ای مانند VCLSKIN استفاده کنی
در این مورد با شما موافقم ولی باید بررسی شود که با دیگر کامپوننت های مورد استفاده در پورژه تداخل ایجاد نکند

amin_alexi
چهارشنبه 08 آبان 1387, 10:29 صبح
کدام قسمت دلفی 7 برای این کا ساخته شده است.
اين قسمت كلا سليقه اي مي باشد ... خيلي ها بدون Component وبا همون Component هاي Delphi به زيبايي اين كار رو مي كنن .
شما بايد اول Componentهايي كه مي خواي استفاده كني رو خوب بشناسي ... اگه نيازتو برآورده نكردن بري سراق ابزار و Componentهايي براي زيبا سازي فرمها و ...
و سعي كن از يك مجموعه خاص استفاده كني ... خيلي شلوغ كاري نكني

mafazel
پنج شنبه 09 آبان 1387, 14:26 عصر
سلام دوست عزیز
من برنامه زیاد نوشتم از کوچیک تا بزرگ این تجارب رو بدست آوردم:
1- سعی کنید از برنامه های خارجی مانند Word,SCD See,Nero ,... ایده بگیرید.
2- در هر برنامه ظاهر مناسب فرق می کند جایی باید برنامه شما MDI باشد (مانند Word ) جایی هم معمولی
3- از Toolbar زیاد استفاده کنید. گاهی صفحه اصلی برنامه شما فقط یک Toolbar است مثل برنامه هلو
4- از آیکن های زیبا و همگن زیاد استفاده کنید. برای 50 ساعت برنامه نویسی حداقل 10 ساعت برای تهیه آیکن (از اینترنت یا طراحی) وقت بگذارید.
5- بر خلاف نظر دوستان در فرم اصلی برنامه تصویر Background نگذارید کمی بی کلاسی است و تازه وارد ها این کارو میکنند. اگر همه برنامه شما اینطوری باشد مثل نرو یا نود 32 اشکال ندارد.
6- آرایش کامپوننت ها خیلی مهم است. هم سایز در یک ردیف افقی و عمودی باشند.
7- میکروسافت از BitButton استفاده نمی کند اما بنظر من بهتر است استفاده کنید.
8- از شلوغی بیش از حد یک فرم پرهیز کنید.
9- از برنامه های بزرگ ایرانی مثل اتوماسیون همکاران سیستم یا هلو یا ... ایده بگیرید. بومی هستند. مدتی هر نرم افزاری می بینید در ظاهر آن دقت کنید.
10- جدیدا برنامه های MDI زیاد شده اند. اگر چند برنامه جدی نوشته اید بد نیست بسمت این مدل برنامه بروید.
11- استفاده از XP Manifest یا اسکین ها مثل VCL Skin استفاده کنید.
12- برنامه شما باید بدون ایراد و بدون ابهام (که در لحظات خاص بصورت ایراد در می آید) باشد. اگر امکاناتش (ادعایش) کم باشد اما بدون ایراد باشد خیلی بهتر است.
13-حتما از کاربران نرم افزارتان نظر خواهی کنید اما باید در طراحی جلوتر از آنها باشید.
14 راحتی کار با برنامه خیلی برنامه شما را دلنشین می کند (مثل آدم بد قیافه خوش اخلاق که همه باهاش دوست میشن تا آدم خوش قیافه بد اخلاق که دوستان کمی دارند.) مثلا خیلی از کارها را با Double Click یا Right Click یا Short Key انجام دهید. مثلا من برای ویرایش یک رکورد از یک DBGrid یک دکمه «ویرایش» می گذارم علاوه برآن دابل کلیک DBGrid و Ctrl+Enter و یکی از منوهای کلیک راست را معادل دکمه ویرایش می گذارم.

مائده 100
شنبه 11 آبان 1387, 09:17 صبح
کسی طرز کار با vcl skin رو بلده؟

mafazel
شنبه 11 آبان 1387, 13:34 عصر
دوست عزیز
5 تا 10 درصد ارزش برنامه شما رو VCL Skin یا مشابه اون تشکیل میده 90 تا 95 درصد ارزش برنامه چیزای دیگه است. خیلی کشته مرده این اسکین ها نشید. تمام اونها برنامه رو سنگین می کنند.ساده ترین اسکین XP Manifest خود دلفی هستش که اونهم من دیدم یه جاهایی مشکل داره.
سابقه شما رو در دلفی نمیدونم اما VCL Skin یه کامپوننت هستش که میگیرید و پکیجش رو نصب می کنید و یه کامپوننت به Component Pallette اضافه میکنه. در یک نرم افزار جدید اون کامپوننت را روی فرم اصلی می گذارید و اسکین رو از فایلهای همراه انتخاب می کنید. و Active=True میگذارید. اسکین به نرم افزار شما و همه فرمهای اون اعمال میشه. اگه تا حالا کامپوننت نصب کرده باشید مشکلی باهاش ندارید.
اگه تو اینترنت پیدا نکردید یه میل به من بزنید تا نسخه 5.02 را بهمراه Source و مثال بفرستم mhfazel@yahoo

vcldeveloper
شنبه 11 آبان 1387, 21:47 عصر
ساده ترین اسکین XP Manifest خود دلفی هستش که اونهم من دیدم یه جاهایی مشکل داره.
این اسکین دلفی نیست، بلکه دلفی فقط یک Resource به فایل EXE اضافه میکنه، و ویندوزهای XP به بالا خودشان در صورت وجود این Resource از کنترل های استاندارد نسخه جدید، بجای نسخه قدیمی استفاده می کنند. در واقع این مکانیزم به ویندوز مربوط میشه.