PDA

View Full Version : سوال: درخواست کدهای اسکرول بار

salibsatan
چهارشنبه 08 آبان 1387, 22:19 عصر
سلام دوستان.بازم مزاحمتون شدم.من می خواستم توی برنامم از اسکرول بار استفاده کنم اما اصلا کد نویسیش رو بلد نیستم.کجا میتونم درباره این موضوع مطلب پیدا کنم؟اگر قسمتی از کتاب آقای هاشمیان که درباره این موضوع هست رو هم بگید ممنون میشم.خلاصه هر چی کرمتونه راهنمایی کنید...

__H2__
پنج شنبه 09 آبان 1387, 02:17 صبح
سلام
در دات نت کد خاصی نمیخواهد (گرچه میتوانید دستی هم انجامش دهید.)

تمامی کنترلرهای ظرفی که وراثتی از System.Windows.Forms.ScrollableControl هستند (مثل Panel و Form و...) خصوصیتی با نام AutoScroll دارند که اگر True شود، به صورت خودکار و در موقع لزوم اسکرول را نمایش خواهند داد، کافی است تست کنید.

salibsatan
شنبه 11 آبان 1387, 22:09 عصر
متشکرم دوست عزیز.auto scroll تقریبا مشکلم رو حل کرد(یعنی فعلا که کاملا حل کرد).اما ممکنه بگید کدهای دستیشو کجا می تونم پیدا کنم؟تو ام اس دی ان هم گشتم چیز زیادی نصیبم نشد.هم متد داره؛هم کلاس؛هم یوزینگ نیم...خلاصه زیاده...یکم راهنمایی می کنید؟(همچنین بقیه دوستان)

__H2__
یک شنبه 12 آبان 1387, 11:04 صبح
سلام

بعید میدانم نیازی پیدا کنید، چون من خودم در دات نت فقط یک بار نیاز پیدا کردم، که آنرا هم در نسخه بعدی بیخیال شدم و از همان autoscroll خود دات نت استفاده کردم!

راه دستی هم چندان مشکل نیست، باید از دو کنترلر زیر استفاده کنید
System.Windows.Forms.HScrollBar
و
System.Windows.Forms.VScrollBar

این کنترلرها خصوصیت Maximum و Minimum و Value و رویداد ValueChange دارند که به راحتی میتوانید با تنظیم سه عدد مذکور از یک ScrollBar استفاده کنید.

برای جابه جایی هم میتوانید یک کنترلر ظرف را در یک ظرف دیگر قرار دهید و کنترلرهای کاربردی و اصلی را روی ظرف داخل قرار دهید و با تغییر ScrollBar در واقع Location ظرف درونی را (Top+Left) را تغییر دهید تا ظرف درونی در ظرف اصلی جابه جا شود. (امیدوارم متوجه شده باشید.)
(
البته میتوانید از API هم برای این عمل استفاده کنید، که این همان روش استاندارد ScrollableControl است و نتیجتاً باید کلی کد نویسی کنید تا به همان autoscroll برسید!
)