PDA

View Full Version : شروع یک برنامه به صورت تقریبا کد باز!!!

amir-haghighi
پنج شنبه 09 آبان 1387, 11:25 صبح
به یاد او::

اکثر برنامه نویسانی که بعد از مدتی چند تا پروژه ریز و درشت مینویسند دوست دارند که یک طرحی از خودشون بدن بیرون که تا حالا کسی اون کار رو انجام نداده باشه!

من هم مدتی بود که دنبال انجام یک همچین پروژه ای بودم.تا اینکه به هر حال با توجه به اینکه تخصص اصلی من روی php بود و اطلاعات دست پا شکسته ای هم در زمینه c# داشتم باعث شد که به فکر نوشتن یک ادیتور تخصصی متن برای php بکنم.

یه برنامه مثل em editor (http://www.emeditor.com/) و یا php designer (http://www.mpsoftware.dk/phpdesigner.php) طراحی کنم.اولش خیلی سخت بود برام چون نیاز به آشنایی با rtf و خیلی چیز ها رو میکرد که من حتی فکرش رو نمیکردم!

اما به هر حال هر روز روی این پروژه کار کردم تا اینکه بلاخره تصمیم گرفتم که این پروژه رو در سایت مطرح کنم تا دوستان با تجربه تر من رو نوشتن این برنامه یاری کنند و این برنامه رو به صورت یک کار گروهی منظم در بیارم.

این برنامه قرار بود که به زبان فارسی باشه چون در ایران اصلا همچین چیزی نوشته نشده اما برای اینکه تعداد کاربران بیشتری از اون استفاده کنند تصمیم گرفتم که برنامه انگلیش باشه و بسته های زبان داشته باشه تا با زبان هر کشوری خودش رو مطابقت بده!

نسخه اولیه این برنامه که html,xml,xhtml,css,java script رو پشتیبانی میکنه تا 2 ماه آینده آماده خواهد شد.

بعد از اون سورسش در اختیار تمامی دوستانی که افتخار بدن و بخوان که در نوشتن برنامه همکاری کنند قرار خواهم داد.

این تاپیک رو هم مطرح کردم تا دوستانی که تمایل به همکاری دارند از همین حالا حضور خودشون رو اعلام کنند.

با تشکر و احترام.

afsharm
پنج شنبه 09 آبان 1387, 12:12 عصر
خیلی خوبه که اینجا یک نفر به فکر «کد باز» هستش. بنده با این که تا حالا هیچ همکاری جدی با پروژه‌های Open Source نداشتم ولی چند توصیه براتون دارم:
۱- نوشتن یک ادیتور یا چیزی شبیه به این وقت خیلی زیادی می‌خواهد و نیاز به دانستن خیلی چیزها در اون هست مثل ساختار انواع فایل و پروتکل و غیره و غیره. بنابراین پیشنهاد می‌کنم به یک پروژه از قبل شروع شده بپیوندید نه این که خودتان یکی را از اول شروع کنید. این طوری لازم نیست خیلی از چیزهایی که واقعا نیاز ندارید را یاد بگیرید. ضمنا با یک گروه خارجی درست و حسابی هم همکار شده‌اید.
۲- حالا که تصمیم گرفته‌اید خودتان یک پروژه شروع کنید از همان اول همه چیزش را Open Source در نظر گرفته و همه چیز آن را در یک سایت Open Source مثل کدپلکس یا سورس فورژ قرار دهید.
۳- اصلا خودتان را محدود به همکاران ایرانی نکنید. جهانی فکر کنید و از همه دنیا کمک بگیرید.
۴- سعی کنید از پروژه‌های تکراری مثل ادیتور پرهیز کنید. اگر کمی بگردید ایده‌های جالبی می‌توانید پیدا کنید.

اگر پروژه‌تان را روی کدپلکس قرار دادید لینکش را اینجا هم بگذارید. شاید من هم توانستم در بخش کوچکی از آن همکاری کنم.

amir-haghighi
یک شنبه 12 آبان 1387, 10:42 صبح
به یاد او::

در مورد حرف هایی که شما گفتید باید بگم که تقریبا این افکار مدتی در ذهن خودم هم بود.اما نمیدونم چرا تصمیم گرفتم که اصلا همچین کاری رو نکنم.البته معلوم نیست شاید در آینده این اتفاق هم رخ بده.

و اما یک سوال ::

نیاز به دانستن خیلی چیزها در اون هست مثل ساختار انواع فایل و پروتکل و غیره و غیره

حتما متوجه سوال من شدید.در مورد فایل کمی با شما موافق هستم اما در مورد پروتکل میشه بفرمایید که در کجا نیاز میشه؟