PDA

View Full Version : سوال: تقسیم چند جمله ای بر هم

kh1387
شنبه 11 آبان 1387, 22:06 عصر
با سلام
من می خوام برنامه ای بنویسم که دو چند جمله ای رو بر هم تقسیم کنه و جواب رو در خروجی نمایش بده.
چطوری می تونم این کار رو انجام بدم؟
دوستان اگه می دونند راهنمایی کنند.
متشکرم

اَرژنگ
یک شنبه 12 آبان 1387, 10:14 صبح
با سلام
من می خوام برنامه ای بنویسم که دو چند جمله ای رو بر هم تقسیم کنه و جواب رو در خروجی نمایش بده.
چطوری می تونم این کار رو انجام بدم؟
دوستان اگه می دونند راهنمایی کنند.
متشکرم
اگر ممکن هست کدی که ۲ تا چند جمله‌ای را دریافت میکند با مثال ۲ تا چند جمله‌ای که بهش وارد کنیم بفرستید. در کجایه قسمت تقسیمش اشکال هست؟ تا چقدر برنامه‌تان اجرا میشه؟

kh1387
یک شنبه 12 آبان 1387, 15:28 عصر
من اصلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم؟
فقط می دونم بهتره یک چند جمله ای رو به وسیله یک آرایه مقدار دهی کنم که در ساختمان داده ها بحث شده .
همین!

اَرژنگ
دوشنبه 13 آبان 1387, 05:13 صبح
چند جمله ای چی هست؟

Felony
دوشنبه 13 آبان 1387, 05:56 صبح
چند جمله ای چی هست؟

این (http://www2.irib.ir/Amouzesh/d/page_sh.asp?key=11&ov=473)جارو یه نگاهی بندازید !

اَرژنگ
دوشنبه 13 آبان 1387, 08:10 صبح
این (http://www2.irib.ir/Amouzesh/d/page_sh.asp?key=11&ov=473)جارو یه نگاهی بندازید !
نه منظورم این بود که این چند جمله ای برایه یک مجهول هست یا چند مجهول. یِنی یک چیزی شبیه به این :

Sum( a_k x^k , k )
و یا
Sum(a_k x^n * b_m y^m; k ,m) ?
اگر سمبلیک پکج میخواهد بنویسد که داستان چیزه دیگریست.

اَرژنگ
دوشنبه 13 آبان 1387, 16:34 عصر
من اصلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم؟
فقط می دونم بهتره یک چند جمله ای رو به وسیله یک آرایه مقدار دهی کنم که در ساختمان داده ها بحث شده .
همین!
برایه شروع:
http://www.codeproject.com/KB/cs/PolyLib.aspx

Itist82
دوشنبه 13 آبان 1387, 22:15 عصر
توی درس شبکه ایده ای برای محاسبه تقسیم چند جمله ای بود (برای محاسبه ی CRC)که ایده اش رو براتون می نویسم شاید بتونید پیاده سازی کنید. البته من ندیدم که توی این روش بشه برای مجهول ضریبی در نظر گرفت:
هرتوان x رو معادل یک بیت می گیریم. یعنی x^0+ x^1+ x^2 می شه 111 و یا اینا معادلن:

x^4+x^2+1
10101یعنی از سمت راست چند جمله ای نگاه کنید مثلا توان 4 باشه، بیت پنجم رو یک می کنید و اگه توان 3 رو داشتید بیت چهارم رو یک می کنید و اگه نداشتید صفر می کنید. و تا آخر. اگه عدد ثابت داشتید بیت اولتون(اولی از راست) یک می شه و در غیر این صورت صفر.
حال هم مقسوم و هم مقسوم الیه رو این جوری تبدیل کنید. اگه بزرگترین توان چند جمله ای مقسوم الیه n باشه باید n تا صفر به سمت راست مقسوم اضافه کنید. حالا باید تقسیم کرد. البته به جای منها XOR می شه همون طور که توی شکل می بینید رقم اول خارج قسمت یکه و بعد که XOR شده رقم سمت چپ صفر شده که ازش صرف نظر کردیم. حالا دومین رقم اگه یک بود رقم دوم خارج قسمت یک، و در غیر این صورت صفر می شه. همین طوری ادامه می دیم تا تعداد ارقام باقی مانده کمتر از مقسوم الیه بشه.
اگه بازم توضیح خواستید در خدمت هستم و می تونید به کتاب های شبکه هم مراجعه کنید

Itist82
دوشنبه 13 آبان 1387, 22:17 عصر
عکس رو یادم رفت! مربوط به پست قبلی منه

kh1387
سه شنبه 14 آبان 1387, 20:11 عصر
خیلی متشکرم از دوستان که نظرات خودشون رو دادند و من رو راهنمایی کردند.
آیا راه حل ساده تری هم هست؟
مثلا در ساختمان داده در این زمینه از آرایه استفاده کرده است که من چیزی نتونستم از تقسیم در بیارم.
کسی نمی تونه راهنمایی کنه؟
متشکرم

اَرژنگ
سه شنبه 14 آبان 1387, 20:56 عصر
این قسمت را لطفا توضیح‌بدید:

مثلا در ساختمان داده در این زمینه از آرایه استفاده کرده است که من چیزی نتونستم از تقسیم در بیارم.

kh1387
چهارشنبه 15 آبان 1387, 22:01 عصر
دوست عزیز ساختمان داده درسی در رشته کامپسوتر هستش که به مواردی چون کاربردهای آرایه صف پشته لیست پیوندی می پردازه و کارآیی اونها رو توضیح می ده.
در مورد جمع و ضرب دو چند جمله ای و ماتریس اسپارس نیز توضیح داده اما من تقسیم چند جمله ای رو می خوام که با آرایه پیاده سازی بشه.
لطفا اگه می دونید راهنمایی کنید.
متشکرم