PDA

View Full Version : xpنصب کردم لینوکسم پرید

ilovelinux
پنج شنبه 02 مرداد 1382, 15:08 عصر
من لینوکس را به همراه win98 نصب کردم بعد از چند وقت 98 رو پاک کردم xp گذاشتم اما لینوکسم پرید (صفحه انتخاب نمییاد که dos یا linux ) برای دوباره رفتن به linux چه باید بکنم
شنیدم با گذاشتن فلاپی مشکل من حل میشه اگه درسته اونو از کجا می تونم گیر بیارم )
باتشکر
خدا xp و من را با هم خفه کنه

ilovelinux
پنج شنبه 02 مرداد 1382, 15:13 عصر
یادم رفت که بگم من زیاد از linux استفاده نمیکنم ( مثل مغز ) ولی به اون نیاز دارم (مثل مغز )
اگه با فلاپی هم کارم را بیوفته هم صد هزارو یه مرتبه شکر

shaniaki
پنج شنبه 02 مرداد 1382, 15:42 عصر
با عرض ادب:
روی CD های لینوکس image مربوط به دیسکت های bootable لینوکس موجود است. با دستور مربوطه (یادم نیست چی بود) می توانید آن را روی دیسکت بنویسید.(اینترنت را search کنید.)
بعدش هم که با لینوکس بالا آمدید می توانید boot loader مربوطه مثل GRUB (همان که فرموده بودید منوی dos یا linux را مجددا نصب کنید.

یه عشق برنامه نویسی خفن

ilovelinux
جمعه 03 مرداد 1382, 10:20 صبح
دمت گرم
فکر کنم کارم را بیوفته البته یه سوال دیگه داشتم
من بعد از نصب xp هر بار بالا کامپیوتر بالا میاد یه گزینه ای است که میگه xp یا command prompt { اسمش یادم رفته ولی میره تو کامند } حالا مشکل من اینه که اگه من boot loader مربوط به grub نصب کنم ایا امکان نداره روی قبلی بشینه و باعث بشه xp اجرا نشه

توضیحات اضافه : من تا اونجا که فهمیدم کامپیوتر هنگام بالا امدن اول فلاپی رو چک میکنه اگه تو درایو فلاپی بود دستورات فلاپی رو اجرا میکنه بعد cd و بعد دستوراتی که در جای مخصوصی از حافظه قرار دارد را اجرا میکند این دستورات همونایی هستن که ما میخواهیم عوضش کنیم خوب طبق تیوری پس اگه ما در ان جای حافظه بنویسیم روی قبلی ها نوشته خواهد شد و xp بالا نمییاد

راستی نگفتی در چه موردی search کنم میترسم خراب کاری کنم اگه کامپیوتر بالا نیاد داداشام منو میکشن { مساله زندگی }

ilovelinux
جمعه 03 مرداد 1382, 10:23 صبح
دیدم امتیازی 5 امتیاز بهت دادم

shaniaki
جمعه 03 مرداد 1382, 10:49 صبح
با عرض ادب:
آقا اینجا یکی شبیه مشکل تو رو داشته ضاهرا حل شده مشکلش:
http://forums.itrc.hp.com/cm/QuestionAnswer/1,,0xcc115ec05a7ad711abdc0090277a778c,00.html

این بابا هم کار باحالی کرده:
http://eksl.cs.umass.edu/~bburns/windows_after_linux.html

راه ساده ولی غیر تکنیکی و وقت گیر آن هم نصب دوباره لینوکس است.

http://www.zdnet.com.au/itmanager/technology/story/0,2000029587,20265546,00.htm

در آن زمینه ای که گفتید هم مشکلی نیست من خودم اول 98 داشتم بعد xp نصب کردم اون منوی اولیه موقع boot اومد. بعدش (رو یه ‍‍ارتیشن دیگه) لینوکس نصب کردم و موقع نصب گفتم تو MBR(Master Boot Record)بشینه. الن که روشن می کنم اول منوی boot Loader لینوکس می آد بالا بعدش اگه ویندوز رو بزنم همون منوی انتخاب 98 یاxp.
جالبه نه؟

اگر مشکل حل نشد بفرمایید چون مطلب مهمیه

یه عشق برنامه نویسی خفن

سه شنبه 07 مرداد 1382, 06:49 صبح
به خاطر داشته باشید که linux و win 98 راحت با هم کنار میایند چون win98 روی mbr کار نمیکنه
ولی خانواده win nt با mbr سروکار داره و وقتی شما linux را بدون اطلاع دقیق و عدم شناخت از setting هایش نصب میکنید linux هم از mbr استفاده میکنه و طبیعتا حق استفاده از mbr برای os ایست که بعد از همه نصب شده پس خیلی عادیه که os قبلی از کار بیافته - بر عکس این موضوع هم صادق است

kia1349
سه شنبه 07 مرداد 1382, 06:52 صبح
بابا این همه جواب نوشتم عنوانم رو زده """" میهمان """"

ilovelinux
سه شنبه 07 مرداد 1382, 12:04 عصر
دمت گرم اما چه باید کرد
البته من بیخیال اون شدم چون میترسم
دمتون گرم چطوری از روی اینترنت اون فایلی که برای درست کردن فلاپی لینوکسه رو گیر بیارم
(cd linux ) ندارم
البته من فایل rewrite ‌رو گیر اوردم( از همون لینک های بالا) اما میگه مسیر فایل های image ‌رو بگو چون cd لینوکس ندارم کاری نمیتونم بکنم

shaniaki
سه شنبه 07 مرداد 1382, 13:55 عصر
با عرض ادب:
در اینجا طریقه download و ساخت یک فلاپی bootabe را شرح داده:
http://www.washington.edu/computing/linux/install.html

وقتی هم بالا آمدی اگر قبلا لینوکس نصب بوده
./sbin/install-grubرو اجرا کن (در لینک های قبلی که گفتم توضیح داده) خودش دوباره بر می گرده

یه عشق برنامه نویسی خفن

مهمان
دوشنبه 20 مرداد 1382, 14:15 عصر
ببخشید اگه دیسک بوت لینوکس را بسازیم
می شود بگویید چطور وارد لینوکس بشویم چون تا انجا که من می دانم این دیسک برای upgrade کردن linux بکار میرود
و بنظر من مثل دیسک بوت ویندوز نیست (مطمینم)

shaniaki
پنج شنبه 23 مرداد 1382, 15:39 عصر
با عرض ادب:
شما اگر cd bootable نصب لینوکس را داشته باشید معمولا از روی همان هم می توانید بالا بیایید. مثلا در RedHat وقتی صفحه اول بوت آمد به جای Enter برای نصب بزنید:Linux Rescueخودش یه جای مجازی رو Mount می کنه و می تونید با پارتیشن های لینوکس تون کار کنید

یه عشق برنامه نویسی خفن

linux
دوشنبه 17 شهریور 1382, 19:59 عصر
سلام
اگر کار حرفه‌ای می‌کنید
هیچ وقت روی یه هارد بیشتر از یک نوع پارتیشن درست نکنید