PDA

View Full Version : شبيه سازي تابع ()clrscr

mgmreza
پنج شنبه 16 آبان 1387, 02:25 صبح
با سلام
در زبان c تحت داس چگونه ميتوان بدون استفاده از تابع ()clrscr ، تابعي نوشت که صفحه نمايش را در حالت خروجی پاک کرد ؟ لطفا در اين مورد هرچه ميدانيد توضيح دهيد و در صورت امکان نمونه اي از اين برنامه را قرار دهيد.
با تشکر

sasan_vm
پنج شنبه 16 آبان 1387, 09:58 صبح
سلام

با استفاده از interrupt 10 BIOS می توانید به توابعی که با صفحه نمایش کار می کنند دسترسی داشته باشید:

void Cls(void)
{
union REGS Regs;
Regs.x.ax=0x600;
Regs.h.bh=0x7;
Regs.x.cx=0;
Regs.x.dx=0x184f;
int86(0x10,&Regs,&Regs);
}

مرجع کامل این بحث کتاب برنامه نویسی سیستم اثر مایکل تیشر است.

shask00l
پنج شنبه 16 آبان 1387, 16:28 عصر
در روشی که دوست عزیز . جناب ساسان شرح دادند از توابع bios استفاده شده .

روش دیگری هم وجود دارد . دسترسی مستقیم به حافظه .
اول باید تعین کنید که در کدام مد هستید . text با graphic .چون آدرس محتویات صفحه نمایش در این دو مد با هم فرق میکند . بعد از تعین این موضوع با یک حلقه for میتوان بخش مربوطه در حافظه را تغییر داد . در مورد آدرس این دو بخش هم اگر جستجو کنید . حتما پیدا میکنید .

موفق باشید

pswin.pooya
یک شنبه 26 آبان 1387, 21:26 عصر
راه حل ساده :

system ("cls")

راه حل دوم : استفاده از بایوس سیستم: که در بالا شرح داده شده.

راه حل سوم: استفاده از حافظه در صورت نداشتن بایوس و موارد دیگه مثل داس پیشنهاد میشه که به درد نوشتن سیستم عامل می خوره:

من برای توسعه سیستم عاملی که دارم اونو طراحی میکنم یه conio.h نوشتم که کد زیر قسمتی از اون هستش:

void clrscr()
{
unsigned char* p = (unsigned char*)VIDEO_START_MEMORY;

for (int i=0; i<VIDEO_MEMORY_SIZE; i+=TEXT_MODE_CHAR_STEP)
{
p[i] = ' ';
if (TEXT_MODE_CHAR_STEP > 1 )
p[i+1] = current_color;
}

// set cursor position to 0 , 0
gotoxy(0,0);
}

void _cdecl gotoxy (unsigned x, unsigned y)
{
unsigned memadd = y * 80 + x;
char MSB = memadd / 256;
char LSB = memadd - (MSB * 256 );
outp (0x3D4,14);
outp (0x3D5,MSB);
outp (0x3D4,15);
outp (0x3D5,LSB);
_y = memadd / 80 ;
_x = memadd - (_y * 80);

}
اینم بقیه کد:

// video memory and attribs
#define VIDEO_START_MEMORY 0xB8000
#define VIDEO_MEMORY_SIZE 160*25
#define TEXT_MODE_CHAR_STEP 2

// current color
static unsigned current_color=0;
static unsigned _x = 0 , _y = 0;کد بالا باید بهینه سازی شه. توی این حالت فقط برای مودهای متنی رنگی جواب میده برای مودهای تک رنگ باید آدرس رو تغییر بدین و قسمت اضافه کردن رنگ رو هم حذف کنید.

asm.coder
یک شنبه 26 آبان 1387, 21:59 عصر
در کل چیزی به اسم clear screen وجود نداره . برای این کار شما باید کل صفحه که حدود 80*25 کارکتر هست رو با کارکتر space با رنگ background سیاه ‍ر کنید . بعد cursor رو برگردونید اول صفحه.

alcatra
سه شنبه 28 آبان 1387, 18:20 عصر
با سلام
من از Microsoft Visual C++ 6.0 برای برنامه نویسی به زبان C استفاده می کنم،اما برای کامپایل کردن از تابع clrscr() ارور میگیره.

error C2065: 'clrscr' : undeclared identifier Error executing cl.exe

علتش چیه؟

shask00l
سه شنبه 28 آبان 1387, 18:46 عصر
با سلام
من از Microsoft Visual C++ 6.0 برای برنامه نویسی به زبان C استفاده می کنم،اما برای کامپایل کردن از تابع clrscr() ارور میگیره.

error C2065: 'clrscr' : undeclared identifier Error executing cl.exe

علتش چیه؟

هدف شما از استفاده clrscr در vc++ 6 چیست ؟ برای چی از این دستور استفاده میکنید .؟ اگه کنسولی هم وجود داشته باشه فکر نکنم این راه صحیح پاک کردن باشه .؟

1 خورده update تر کد بنویسید ..

emad_67
سه شنبه 28 آبان 1387, 19:15 عصر
توی vc++ همچین تابعی وجود نداره. شما باید اینجوری بنویسی:

system("cls");

هدر stdlib.h رو هم include کن.

هدف شما از استفاده clrscr در vc++ 6 چیست ؟ برای چی از این دستور استفاده میکنید .؟ اگه کنسولی هم وجود داشته باشه فکر نکنم این راه صحیح پاک کردن باشه .؟

update ترش رو هم شما بگو.

alcatra
چهارشنبه 29 آبان 1387, 19:47 عصر

من رشتم کامپیوتر نیست.به ما سه واحد برنامه نویسی دادن منم واسه تمرین اینا رو می نویسم.

javadbidel
پنج شنبه 19 آذر 1394, 02:19 صبح
سلام
من هم تو محیط Devc++ و هم Codeblocks وقتی ی پروژه از نوع C تعریف میکنم
برای هردوتابع clrscr() و تابع gotoxy() خطا میگیره و نمیشناسه...از پری پراسسور conio.h هم استفاده میکنم....
راه حلی نیست؟