PDA

View Full Version : سوال: Div , Span

odiseh
پنج شنبه 07 آذر 1387, 11:12 صبح
سلام مورد استفاده اینا چیه؟
ضمنا فرقشون چیه؟

با تشکر

mehdi.mousavi
پنج شنبه 07 آذر 1387, 11:29 صبح
سلام مورد استفاده اینا چیه؟ ضمنا فرقشون چیه؟ با تشکر

سلام.
شما اگر HTML رو یک سند Well-Structured در نظر بگیرید، و به جنبه های نمایشی اون توجه نکنید، برای نشون دادن بسیاری از بخشها Element های خاصی در نظر گرفته شده. بعنوان مثال، h1 نشون دهنده مهمترین تیتر صفحه، h2 برای عناوینی با اهمیت کمتر، p برای نمایش یک پاراگرف، blockquote برای نقل قول یک مطلب، cite، address و و و ...

اما خوب، اینها برای درست کردن یک Document خوش فرم، هرگز کافی نیستن. اینجاست که دو Element فوق یعنی span و div پا به عرصه میذارین. هر وقت شما نیاز داشتید که بخشی از یک سند رو نامگذاری کنید، و اسامی از پیش تعریف شده به کارتون نیومد، میتونید از این دو element استفاده کنید.

div برای نمایش یک بلوک متمایز از اطلاعات بکار برده میشه. چیزی شبیه پاراگراف. اما، میتونید از این Element برای احاظه کردن Element های دیگه استفاده کنید. div بهترین انتخاب برای تقسیم بندی منطقی صفحه، به بخشهای متفاوت هستش.

اما span برای inline element ها مورد استفاده قرار میگیره. در واقع کلمات یا عناوینی که خودشون داخل یک پاراگراف بزرگتر ممکنه باشن:

<div id="footer">
<p>Copyright 2008 by <span class="companyName">Microsoft.</span></p>
</div>

اینجا داریم بخشی تحت عنوان footer رو نشون میدیم، که نام شرکت توسط کلاس companyName دکوریت شده.

RoostaYeBekr
پنج شنبه 07 آذر 1387, 14:39 عصر
بخشی از کتاب HTML آقای جعفر نژاد قمی : ( از ایشان اجازه گرفتم )

دستور SPAN :
با این دستور می توان ویژگی خاصی را به متنی اعمال کرد. یعنی می توان متن را گروهبندی کرد و بر روی آن متن ، صفات خاصی را تعیین نمود . دستور زیر را ببینید :

<H1><SPAN CLASS ="black" > CSS </SPAN>
<SPAN CLASS="white">FUN<SPAN></H1>

دستور DIV :
این دستور محتویاتی را مشخص می کند که باید به عنوان یک واحد منطقی مورد استفاده قرار گیرد. دستورات زیر را ببینید :

<DIV ALIGN="JUSTIFY">
Hello
</DIV>
<DIV ALIGN="right">
Hi
</DIV>

m.hamidreza
پنج شنبه 07 آذر 1387, 23:52 عصر
بخشی از کتاب HTML آقای جعفر نژاد قمی : ( از ایشان اجازه گرفتم )

جعفرنژاد کتاب HTML هم مگه داره؟!! عجب بابا!
خداوکیلی شما الان اینو خوندی فرق بین div رو با span متوجه شدی؟

emad_67
جمعه 08 آذر 1387, 00:02 صبح
جعفرنژاد کتاب HTML هم مگه داره؟!! عجب بابا!جعفر نژاد ماالله در زمینه علم کامپیوتر ترکونده. بعید میدونم چیزی وجود داشته باشه که این آقا کتابشو بیرون نداده باشه، از کتاب های دانشگاهی گرفته تا کتاب های آموزش کامپیوتر و asp و sql server و ... همه هم افتضاح.

RoostaYeBekr
جمعه 08 آذر 1387, 00:13 صبح
جعفرنژاد کتاب HTML هم مگه داره؟!! عجب بابا!
خداوکیلی شما الان اینو خوندی فرق بین div رو با span متوجه شدی؟
با سلام
1 - به نظر من کتاب های آقای جعفر نژاد قمی ، برخلاف آنچه خیلی از اساتید حسود دانشگاه ها تبلیغ می کنند ، خیلی هم خوب است . حالا نمی گویم که خیلی کامل است . ولی از خیلی از کتاب های دیگر ، کاملتر است . همیشه کتاب های ایشان ، شروع خوبی برای کسانی است که هیچ چیز از آن مطلبی که دنبالش هستند ، نمی دانند. کتاب های ایشان معمولا خیلی شبیه به Core Refrence ها است.
2 - وقتی mehdi6755 ، این همه توضیح داده ، به نظر شما جالب هست که من توضیحات تکراری را هم اضافه کنم ؟ یا بهتر است که با توجه به همان مطالب و کتاب ذکر شده ، خلاصه ی مطلب را بگویم ؟
3 - بنده خواندن کتاب HTML و کتاب javascript آقای جعفرنژادقمی را در همین تاپیک به دیگران توصیه می کنم. هر دو کتاب هایی هستند که در نگاه اول ، به نظر می آید که به درد نخور است . ولی حقیقتا ، جواب خیلی از سوالاتم را به راحتی در آن ها پیدا کردم .
4 - من وقتی سوالات مطرح شده توسط بچه ها را در تالار جاوااسکریپت نگاه می کنم ، می بینم که جواب خیلی از سوالاتشون توی این دو کتاب آقای جعفرنژاد قمی آمده.
5 - تمام برنامه های ایشان که در کتاب هایش است ، برنامه هایی است که امتحان شده و ایشان تمام این برنامه ها را در سایتش به صورت رایگان گذاشته که دیگران دانلود کنند. خوب اگر این برنامه ها این قدر بد است ، پس چرا همه اش دارد اجرا می شود؟
6 - اگر این کتاب ها اینقدر بد است ، چرا وقتی نمایشگاه کتاب می شود ، جلوی غرفه ی علوم رایانه اینقدر شلوغ است و همه هم کتاب های ایشان را می خواهند ؟
7 - بنده به شخصه به ایشون مدیونم . حتی اگر یک روزی اطلاعات علمی ام آنقدر زیاد شود که اطلاعات کتاب های آقای جعفرنژآدقمی در نظرم خیلی کم باشد ، باز هم یادم نمی رود که اولش را با کتاب های ایشان شروع کردم. یادم نمی رود اون روزهایی که توی دانشگاه ، به خاطر سهل انگاری اساتید ، خیلی از مطالب علمی ، برایم مشکل بود ، با خواندن کتاب های آقای جعفرنژادقمی ، خیلی از مشکلاتم حل شد.
8- حالا شما یک متلک انداختید . می شه من یک انتقاد کنم : ایرانی ها اکثرا عادت دارند که هر وقت زیادی بهشون توجه شد ، اعتراضاتشون هم بیشتر می شه . دقت کردید که وقتی توی اتوبوس های بالای شهر ( در تهران ) می نشینید ، مردم بیشتر قر می زنند تا اتوبوس های پائین شهر. من تصور می کنم که همین بلا سر خوب بودن کتاب های ایشان آمده.

امید امرایی
جمعه 08 آذر 1387, 00:57 صبح
قطعا ایشون دانش بالایی دارن که تونستن این همه کتاب ترجمه کنند .

اما با همون قطعیت شما هم دارید اغراق می کنید .

emad_67
جمعه 08 آذر 1387, 10:10 صبح
دوست عزیز، کتاب های جعفر نژاد در نگاه اول شاید خوب به نظر بیاد ولی فقط به درد سطح مقدماتی میخوره(البته تو این سطح هم من قبول ندارمش). مثلا کتاب C# جناب هاشمیان که مدیر سابق بخش C# اینجا بودن رو نمیدونم خوندی یا نه. این کتاب خیلی خوب گفته . من تا حالا ندیدم کسی ناراضی باشه حالا برو توی همین بخش C# صحبت های گفته شده رو در مورد کتاب جعفر نژاد بخون. مطمئنا اگر کتابی کیفیت داشته باشه هیچ کس نمیگه بده و یا سایر کتاب ها مثل زبان c++ که من از روی c++ قلزم (how to c++ programming) خوندم و کتاب ایشون رو هم دیدم، ولی خیلی ابتدایی بود و اصلا حال نکردم باهاش. به هر حال معتقدم هر کتابی باید بدست اینکارش نوشته بشه و آقای جعفر نژاد مطمئنا در هیچ کدوم از کتاب هایی که به چاپ رسوندن تخصص ندارن و بیشتر یه مترجم هستن. البته اگر بشه گفت مترجم، چون تو چند مورد در همین سایت خوندم که حتی کار ترجمه رو هم دانشجویان ایشون انجام دادن.