PDA

View Full Version : سوال: قیمت نرم افزار

Success
جمعه 15 آذر 1387, 08:44 صبح
سلام
من می خواهم برای باسکول یک شرکت یک برنامه بنویسم که اطلاعات مربوط به وزن خودروها را از دستگاه باسکول توسط پورت سریال بگیرد و در یک بانک اطلاعاتی SQL ذخیره کند در ضمن تعدادی از فیلدها هم توسط اپراتور در همین موقع وارد می گردد . کلا در حدود 50 فیلد برای ذخیره دارم و 4 نوع گزارش گیری و دو نوع صفحه ثبت اطلاعات ورودی ، لطفا در رابطه با حدود قیمت پیشنهادی برای این کار من را راهنمایی بفرمایید.
متشکرم

sepehr.net
جمعه 15 آذر 1387, 12:59 عصر
من فکر میکنم این برنامه بدون قسمت حساب مشتریان و حسابداری کاربرد زیادی نداشته باشه!!!
چون باید قابلیت نشان دادن اعتبار مشتریان و مسدود کردن حساب انها رو داشته باشه و همچنین چاپ قیمت روی فاکتور و محاسبه ی فروش روزانه و ماهانه و سالانه و ...
اگه دارید اختصاصی برای یک شرکت مینویسین و امکانات بالا در اون نیست چیزی حدود 1 تومان میتونین بفروشینش

mafazel
شنبه 16 آذر 1387, 07:25 صبح
سلام دوست عزیز
اولا نوشته اید بانک اطلاعاتی SQL ، منظورتون SQL Server هستش؟ اگر اینطوره چرا برای یک برنامه نسبتا کوچک و تک کاربر از Sql Server استفاده می کنید؟ به قول یکی از دوستان «توی ولایت ما» سری رو که درد نمی کنه دستمال نمی بندند. اول ببینید که آیا واقعا این کار لازمه.
در ثانی نرم افزارتون با امکاناتی که گفتید نرم افزار کوچکی محسوب میشه هر چند مطمئن باشید گزارش گیریها بتدریج توسعه پیدا میکنه.
تاکید میکنم که با چند خط توضیح نمیشه قیمت داد و به شرایط زیادی بستگی داره که لازم نیست توضیح بدم.
فکر میکنم 50.000 تومان برای برنامه و 70.000 تومان برای کار با پورت سریال مناسب باشه. گرچه اگر اولین کارتون با پورت سریال باشه زحمت زیادی باید برای آشنایی با این مسئله بکشید. در مجموع بعنوان قیمت معمول 120.000 تومان مناسبه.
اگه تونستید بیشتر بفروشید تا 250.000 تومان نوش جونتون اگر هم مجبور شدید 30.000 تومان بفروشید تصمیمش با خودتون. فروش اون به موارد مشابه رو بررسی و به صاحب کارتون پیشنهاد کنید اما به محض احتمال این مسئله (بخصوص از سوی صاحب کار) هول نشید و قیمت رو خیلی پایین ندید تجربه من نشون میده اگر گفت 5 تا مشتری دست به نقد دارم احتمالا با زحمت زیاد یک نسخه دیگه هم بتوانید بفروشید اونهم با چه قیمتی معلوم نیست.
با پیشنهاد دوستمون sepehr.net خیلی موافق نیستم. اگر بتوانید برنامه ای مختصر با قیمت مناسب بگیرید و زود تحویل بدید و پولش رو بگیرید خیلی بهتره تا اینکه یه کار بزرگ و تکراری و وقت گیر با قیمتی که نمیتونید اونو بالا ببرید.
من در اینگونه موارد به مشتری میگویم یه حسابداری خیلی ساده رو میتونم انجام بدم اما اگر حسابداری به معنای واقعی میخواهید حتما یک نرم افزار آماده بگیرید (یعنی تشویقش میکنم که از یک نرم افزار حسابداری آماده استفاده کنه) وگرنه نه برای شما و نه برای اون به صرفه نیست.
منتظر نظر دوستان دیگه هم هستم.

sepehr.net
شنبه 16 آذر 1387, 10:35 صبح
دوست عزیز mafazel (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=73907) من آشنایی کامل با این نرم افزاری که دوستمان طراحی کردند دارم
این نرم افزار همچین کار کوچکی هم نیست. ممکنه که اول همین چیزی که شما میگید باشه ولی وقتی که از اون استفاده میشه خیلی کمبود ها مشخص میشه . به نظر من از همین اول این برنامه رو به صورت کامل بنویسه بهتره تا اینکه بعد مجبور به این کار بشه (همین اتفاق برای من افتاد در یک برنامه مشابه )
در ضمن نمونه ی اماده این نرم افزار در اختیار یک شرکته که اسمش رو نمیگم و قیمت اون چیزی حدود 2 میلیونه
با هزینه ی پشتیبانی بسیار زیاد.
لازمه که این رو بگم نرم افزار باسکول بسیار حساسه . چون تمامی فروش شرکت در اون فاکتور میشه یعنی اگه در بدست اوردن مقدار پول مشکل پیدا کنه یا مثلا در شیفت شب (که شرکت ها بیشترین فروش رو دارند) از کار بیفته خسارت زیادی به بار میاره. در ضمن شبانه روز فقط چیزی حدود 300 تا 400 فاکتور به اون اضافه میشه غیر از جدول های دیگه !! یعنی اضافه شدن خودرو و ...
حالا به نظر شما اکسس مناسب تره یا sql ؟؟

Success
شنبه 16 آذر 1387, 17:41 عصر
سلام دوستان
ممنون از نظراتتون. اما دوستمون mafazel مثل اينكه با قيمت خيلي پايين كار مي كنند و اگر قرار باشه اين قيمتها باشه اصلا وقت صرف نمي كنم . من قبلا در حدود 2 يا 3 سال پيش نمونه اين نرم افزار البته با گزارشات كاملتر تقريبا شبيه اون چيزي كه Sepehr.net فرمودند نوشتم و دوتاش را 600 هزار تومان و يكي ديگه را 1 ميليون تومان فروختم ولي چون مدتي بود كه برنامه نويسي نكرده بودم گفتم قيمت جديد را از دوستان بگيرم .
در هر صورت از همه شما ممنون هستم كه پاسخ داديد .

mafazel
شنبه 16 آذر 1387, 23:55 عصر
سلام دوستان عزیز
از اینکه بحث رو ادامه دادید و نظراتتون رو گفتید متشکرم و استفاده کردم. تجربه و بزرگواری و سروری همه دوستان جای خود اما لخت میشیم و کشتی میگیریم.
من رو قضاوت قبلی ام اصرار دارم. یک بار دیگه صورت مسئله را مرور میکنیم:

اطلاعات مربوط به وزن خودروها را از دستگاه باسکول توسط پورت سریال بگیرد و در یک بانک اطلاعاتی SQL ذخیره کند در ضمن تعدادی از فیلدها هم توسط اپراتور در همین موقع وارد می گردد . کلا در حدود 50 فیلد برای ذخیره دارم و 4 نوع گزارش گیری و دو نوع صفحه ثبت اطلاعات ورودی ،
راستی شما برای یه نرم افزاری که با پورت سریال کار میکنه و 4 نوع گزارش گیری و 2 نوع صفحه ثبت اطلاعات داره چقدر قیمت میدید؟ 600.000 الی 1.000.000 تومان؟؟؟؟ من فکر میکنم یکم بی انصافیه یا به اعتقاد خیلیها شما یک Businessman فوق العاده هستید.
اگر دوستمون Success میگفتن که کارش شبانه روزیه، حساس هم هست، حسابداری هم داره و تحت شبکه هم هست قطعا این جواب رو دریافت نمی کردند.اصلا شما بگید فقط حسابداری تحت شبکه چقدر قیمت میدید!!! من کمتر از 2 میلیون قیمت نمیدم. ایشون به اندازه امکاناتی که گفتند قیمت گرفتند.
دوست عزیز Sepeht.net برنامه باسکول که حسابداری هم بکنه منطقش اشتباهه یا تعریف صورت مسئله اشتباهه. اون در واقع یک برنامه حسابداری هستش که یکی از بخشهای بسیار کوچکش گرفتن چند بایت اطلاعات از پورت سریاله. برنامه باسکول حساس نیست. برخوردی که یک شرکت (کوچک یا بزرگ) با بخش توزین خودش داره مهمه.
برنامه نویسی که یک برنامه رو شروع کنه بعد متوجه کمبودهاش بشه با تجربه نیست.
اصلا یه چیز دیگه. یک باسکول هست (مال شرکت صنایع پند) که یک دستگاه آماده (میکروکنترلری) داره و مثل کامپیوتر همه کار میکنه. اصلا نیازی هم به کامپیوتر و نرم افزار و SQL Server و ... هم نداره. این برنامه براش بیشتر از 20.000 تومان نمی ارزه.
در عین حال من تاکید کردم که قیمت نرم افزار به خیلی چیزها بستگی داره و توی تاپیک های دیگه بعضی اش رو شرح دادم. توی هر پستی که نمیشه همه مطالب رو تکرار کرد.
نکته آخر اینکه من هم با قیمتهای بالا...تر از اینها کار میکنم. اما ظرف صورت مسئله شما بیش از این جا نداشت. مطمئنا برای شما و من و خیلی از بچه های این سایت پروژه زیر 1 میلیون تومان وقت تلف کردنه مگر از روی رودربایستی و آشنایی.
خسته نباشید. باز هم از اینکه نظراتتون رو در اختیار همه و من گذاشتید ممنونم.

sepehr.net
یک شنبه 17 آذر 1387, 22:13 عصر
سلام

برنامه باسکول که حسابداری هم بکنه منطقش اشتباهه یا تعریف صورت مسئله اشتباهه. اون در واقع یک برنامه حسابداری هستش که یکی از بخشهای بسیار کوچکش گرفتن چند بایت اطلاعات از پورت سریاله. برنامه باسکول حساس نیست.
ببنید کار یک برنامه باسکول بدین صورته که :
اطلاعات خودرو ها رو در خودش ثبت میکنه همچنین اطلاعات محصولات اون شرکت + مبلغ اون محصول
مبلغ باید وارد بشه تا هزینه ایی که خریدار باید پرداخت کنه مشخص بشه.
(ممکنه که بعضی از خریداران حساب داشته باشند و مبلغ را به صورت چک پرداخت کنند) خوب وقتی که برنامه قابلیت ذخیره ی مبلغ رو در خودش داشته باشه پس باید لیستی از خریداران و مشخصات انها و همچنین حسابهای انها رو هم بتونه در خودش ذخیره کنه. برای اینکه اگر یک مشتری حسابش به پایان رسید باسکول چی متوجه بشود و دیگر به اون مشتری بار نده. تا اینجا مشخص شد که برنامه باسکول ارتباط تنگاتنگی با برنامه حسابداری داره. نمیگم برنامه حسابداریه ولی احتیاج داره که قسمت هایی از برنامه مربوط به حسابرسی باشه.
تازه بحث های مربوط به گزارش گیریش به ماند که برای شرکت مهمترین قسمته برنامه همینه
بر اساس میزان فروش هر محصول ، میزان فروش کلی ، پول های پرداخت شده ، حساب هر مشتری ، خودرو ها و و و...

برنامه نویسی که یک برنامه رو شروع کنه بعد متوجه کمبودهاش بشه با تجربه نیست.
من نمیگم که برنامه نویس بی تجربه است. ولی بعضی مواقع هست که مثلا بهش میگن این برنامه که Success (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=9414) گفتند رو برامون بساز و به همون اندازه هم پول میدند ولی وقتی با برنامه کار میکنند تازه متوجه کمبود های برنامه میشوند و دوباره سفارش میدهند که فلان قسمت ها رو به برنامه اضافه کن.
به نظر من بهترین راه اینه که تمامی مشکلاتی که به انها اشاره شد برای خریدار شرح داده بشه و سپس روی نرم افزار قیمت گذاری بشه اینجوری ممکنه که خریدار در ابتدا موافقت کنه که تمامی این امکانات در برنامه وجود داشته باشه پس قیمت خیلی میره بالاتر اگر هم مخالفت کرد هنگامی که به مشکل برخورد برنامه نویس میتونه بگه من اون موقع بهتون گفتم و شما گفتید نه حالا اینقدر پول میگیرم و براتون درست میکنم. شرکت هم مجبوره که بده چون اطلاعات مهمی رو در برنامه داره و براش به صرفه نیست که بخواد دوبار ه این اطلاعات را به یک برنامه دیگه اضافه کنه.

Success
جمعه 22 آذر 1387, 23:50 عصر
سلام به دوستان

متشكرم Sepehr.net نكاتي كه اشاره فرموديد دقيقا همانهايي بود كه من مي خواستم بگم اما اين چند روزه مسافرت بودم و شما زحمتش را كشيديد در ضمن اين را هم مجددا يادآوري مي كنم كه من هم به درخواست كننده تمام موارد را يادآوري مي كنم و به درخواست خودشان برنامه را مختصر شروع مي كنم و وقتي مي بينند كه برنامه جواب كارشان را مي دهد خودشان درخواست گسترش آنرا مي نمايند.

موفق باشيد.

joker
شنبه 23 آذر 1387, 00:26 صبح
من یه زمانی یه نرم افزار باسکول را قیمت زیر یک میلیون دادم
الان مثل سگ پشیمونم :)
مشتری که در حد یک باسکول هست ( با دکتر و مهندس کامپیوتر اشتباهش نگیرید )
از ساده ترین قسمتش یعنی لوگین کردن گرفته تا گزارش گیری باید به زبون سطح پایئن بنویسید :) منظور از زبان اینجا فکر کنم بدونید چه زبونی را میگم :)
زبون کارگرهای کاملا" بیسواد
حتی اگه نگاه کنید فونتها با سایز بزرگ بودن ، چرا ؟ جون یکی از کارگرهاشون چشماش ضعیف بود :) نمیشد که به خاطر یه نرم افزار جدید یه نفر از نون خوردن بیفته ؟ میشه ؟ :) ( شدن که میشه :)) )
خلاصه مواظب باش که با قیمت پایئن دادن خودتو بدبخت نکنی مثل من ... :))

تا بعضی جاهاش که سازگار کردن با انواع دستگاههای تیک ( سخت افزاری که روی پورت سریال دیتا خروجی میده و ماشالا هر کدومش یه فرمت من درآری از خودشون داشتن ، اللخصوص مدل ایرانیش "توزین الکترونیک" و الی آخر....
البته مال من یه کم دردسر منحصر به فرد هم داشت :) مثل اینکه میخواست وقتی سرور مرکزی هم قطعه برنامه کار کنه ، بعد تو اولین تماس آپدیت کنه ، گزارش بگیره ، عکس بگیره ،اگه ماشین اومد روی دستگاه وزن شد و ثبت نشد ، هم عکس بگیره هم گزارش بده که کارگرهاش دزدی نکنن و وووو...
به نظر من روز اول یه جنگ و دعوا حسابی سر قیمت کل داشته باشی ، بهتر از اینه که فکر کنن برنامه نویسها مثل دکترها چوب لای زخم میزارن :)
اینا همه هست ، یا باید مشتریت راضی باشه ، یا اگه میخوای اندازه پولت براش کار کنی مطمئن باش ناراضی میره...
حسابشو بکن حداقل گزینه های مثل عکسهای زیر را باید اجرا کنی...
به نظر من روز اول یه نرم افزار یه لیست جامع بهشون بده ، قیمت کل را هم بده ( نهایتا ممکنه بعضی گزینه هاشو حذف کنن که قیمت بیاد پائین ) ولی اون موقع نه دیگه بدنامی باقی میمونه نه نارضایتی طرفین.

بابت سایز عکسها شرمنده سریع آماده کردم ، فقط سعی کردم حجمهاشون را بیارم زیر 70-80 کیلو که سریع لود بشه...
[مجبور شدم برای جلوگیری از درهم ریختن صفحه عکسها را از متن حذف کنم لطفا برای دیدن عکسها بر روی تصاویر ضمیمه کلیک کنید]

mafazel
شنبه 23 آذر 1387, 07:37 صبح
بعنوان آخرین دفاع عرض می کنم. دوست عزیز Success
همونطور که خودتون بهتر میدونید توی نرم افزار یه قانون داریم Garbage in, Garbage Out - وقتی اطلاعات نادرست میدید نتایج نادرست دریافت می کنید.
شما مهندس مملکت هستید مسئله رو درست تعریف کنید تا اینهمه بحث ایجاد نشه. البته من همه این بحث ها رو با ارزش میدونم. من در همون پست اول شما برای اینکه قضاوت درستی داشته باشم حتی پستهای قبلی شما رو مرور کردم که به میزان مهارت شما پی ببرم. دیدم که سال 85 دنبال کامپوننت کار با پورت سریال می گشتید. حرف به حرف نوشته شما رو هم دقت کردم اما سایر امکاناتی که شما ننوشته ای رو نباید حدس بزنم چون احتمال خطا زیاد میشه. قیمت باید منطبق با تک تک امکانات مورد نیاز باشه. با امکاناتی که الان فهمیدم مد نظر شما بوده و Sepehr.net به اونها اشاره کردند بله قیمت برنامه در حال حاضر با اون امکانات 10 برابر پیشنهاد اولیه منه یعنی زیر 1.200.000 ارزش شروع رو نداره. قیمتی هم که ایشون در یکی از پست هاش اشاره کردند 2 میلیون منطقیه. ضمنا پست یکی از دوستان در یکی از تاپیکها رو مرور کنید که یک برنامه سفارشی نوشتند 1.500.000 تومان در فروشهای بعدی بیشتر از 350.000 تومان نتوانستند بفروشند که اونهم در شرایط خودش طبیعیه.
دوستمون Joker در بالا یک عبارت گفتند:

البته مال من یه کم دردسر منحصر به فرد هم داشت :) مثل اینکه میخواست وقتی سرور مرکزی هم قطعه برنامه کار کنه ، بعد تو اولین تماس آپدیت کنه
میدونید که همین عبارت چند کلمه ای چه تاثیری در حجم کار و قیمت میذاره.
امیدوارم همگی موفق باشید.
آخر سر خواهش میکنم لطف کنید برای برنامه من هم در تاپیک «قیمت نرم افزار ویرایش تصویر» قیمت بگذارید. ممنون.

Success
یک شنبه 24 آذر 1387, 15:12 عصر
سلام

ممنون از همه دوستان كه در اين زمينه من را راهنمايي فرمودند و از دوستاني كه به دليل دادن اطلاعات ناقص وقتشان را گرفتم عذرخواهي مي كنم.