PDA

View Full Version : بررسی محیط های توسعه Qt

حامد مصافی
شنبه 16 آذر 1387, 17:00 عصر
سلام

تصمیم داشتم تحقیقی روی محیط های توسعه Qt انجام بدم. اما تصمیم گرفتم این تاپیک رو ایجاد کنم. منظورم (فقط) معرفی این محیط ها نیست، بلکه خواهش دارم هر کس با یک محیط توسعه مربوط به Qt کار کرده اونو تشریح کنه.

خودم شروع می کنم.

من از kdevelop زیاد استفاده کردم. هرچند kdevelop رو میشه برای توسعه انواع تکنولوژی ها زبان ها به کار برد اما به نظر من و طبق تجربه من در این زمینه این نرم افزار بقدری بد قلق و مشکل ساز است که استفاده نکردن بهتر از تحمل اعصاب خوردی های ناشی از اونه.
یکی از این مشکلات عدم هماهنگی کامل بین Qt Desinger و محیط توسعه است. kdevelop خیلی مواقع متوجه اعمال تغییرات در فرم موجود در Qt Desinger نمیشه و به طور خودکار اونو ذخیره نمی کنه مشکل زمانی حاد تر میشه که برنامه رو build کنید. kdevelop گمان می کنه بعد از build همه تب ها ذخیره شدند پس تغییرات موجود در Desinger اعمال نمیشه و ممکنه مشکلاتی داشته باشید. شاید مجبور بشید کمی فرو رو دستکاری کنید تا بتونید save کنید.
بعضی مواقع هم Qt Desinger باعث کرش کردن kdevelop میشه.
میشه kdevelop رو طوری تنظیم کرد که Autocomplate داشته باشه اما این امکان فقط در حا کار راه اندازه. خیلی از متغیر های static پروژه به درستی شناسایی نمیشن. و شاید مجبور بشین این تنظیمات رو در هر باری که kdevelop رو باز می کنید اعمال کنید.
اما kdevelop مزایایی هم داره، مثل Automake manager که فایل های پروژه شما رو شناسایی می کنه و makefile مورد نیاز رو ایجاد می کنه. اما اگر فایلی حذف بشه باید از Automake manager هم حذف کنید. یا اگر تغییر نام داده باشید باید فایل قبلی رو حذف و فایل جدید رو اضافه کنید.
از دیگر مزایای kdevelop امکان دریافت بسته سورس، امکان diffو grep وkonsole ... است.

مزایا و معایب دیگه هم داره. اما من به عنوان نتیجه گیری توصیه نمی کنم ازش استفاده کنید.
لطفاً دوستانی که با محیط های دیگه ای کار کردند مزایا و معایب اونو توضیح بدند تا هر یک مجبور نباشیم همشونو تست کنیم:چشمک:

C++Lover
دوشنبه 16 دی 1387, 11:28 صبح
من تو Windows از Visual Studio و Qt Visual Studio Integration استفاده میکنم. خیلی خوب کار میکنه و تا حالا مشکلی برام پیش نیومده. اما خوب مشکلش اینه که فقط تو windows هستش و همچنین باید نسخه Commercial رو داشته باشی.

اما شرکت Nokia که از ماه June صاحب Qt شده برنامه جدیدی که هنوز Beta هست رو ساخته به نام Qt Creator IDE که Open Source و Cross Platform هستش. من خودم استفاده نکردم ولی این طوری که به نظر میاد باید ارزش امتحان کردن رو داشته باشه. احتمالا تا ماه دیگه دانلود میکنم و نتیجه اش رو میگم. شما هم اگر استفاده کردید نظرتون رو بگید.

__ziXet__
جمعه 18 بهمن 1387, 23:28 عصر
این Qt Visual Studio Integration چیه؟ واسه ماکروسافته؟

__ziXet__
جمعه 18 بهمن 1387, 23:30 عصر
لینک دانلود Qt Visual Studio Integration رو کسی داره؟

حامد مصافی
چهارشنبه 30 بهمن 1387, 10:08 صبح
لینک دانلود Qt Visual Studio Integration رو کسی داره؟
برای دانلود نیاز به نسخه تجاری Qt دارید.

محیط بعدی که به سراغش رفتم Monkey Studio بود. اما اصلاً نظرمو جلب نکرد. همه چیز تقریباً عالی کار می کنه اما مشکل اینجاست که چیز زیادی وجود نداره. حتی مراحل ساخت یک UI با فراخوانی Qt Desinger و نه با یکپارچه کردن اون انجام میگیره. ویرایشگر متن این نرم افزار برای رنگی ساختن متن ها از QtSyntaxHilighter استفاده می کنه. اما در مورد Code Complation زیاد دلچسب نیست.
http://www.monkeystudio.org/

اما نرم افزاری پیدا کردم که می تونه برنامه نویسی Qt رو بسیار لذت بخش کنه. Edyuk برخلاف دیگر نرم افزار های مشابه از بنیه بسیار خوبی برخورداره. حتی ادیتور متن به طور کامل بازنویسی شده و از این نظر بیشترین میزان اتنعطاف پذیری و استفاده کمتر از منابع رو در بین نرم افزار های مشابه خودش داره.
Edyuk در این زمینه به جرات یکی از قویترین هاست.
http://sourceforge.net/projects/edyuk

توضیحات بیشتر رو در سایت این نرم افزار ها بخونید.

reza10203045
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 10:29 صبح
دوستان سلام
من از Qt Creator استفاده می کنم , تا حالا به مشکلی بر نخوردم به نظر من محیط جالبی به نظر میاد . من مدتی هست که برنامه نویسی c/c++ رو شروع کردم و در حال حاضر در انتخاب یک IDE خوب هستم و همینطور با کمک آقای BlackDal محیط های QDevelop رو هم امتحان کردم به نظرمن خیلی جالب نیست و Edyuk رو هم امتحان کردم که در سیستم عامل من اجرا نمیشه .