PDA

View Full Version : سوال: hub & switch

niloofar norouzi
شنبه 16 آذر 1387, 22:46 عصر
سلام
کسی می تونه کامل توضیح بده که hub و switch چه فرقی با هم دارند؟
با تشکر

manvaputra
شنبه 16 آذر 1387, 23:47 عصر
در واقع هاب و سوئیچ تجیزاتی هستند برای اتصال اجزای یک شبکه و تفاوت اونا بر می گرده به نحوه پخش اطلاعات بین کلاینت ها.

http://pichostonline.com/u/081206/ba221b0ec0.jpg

هاب:

وقتی هاب پیامی رو روی یک پورت دریافت می کنه اونو روی تمام پورتاش می فرسته تمام کلاینت ها این پیام رو دریافت می کنن و با توجه به تحلیل آدرس می فهمن که این بسته مال اونا هست یا خیر توی شبکه های کوچیک استفاده از هاب مشکلی نداره ولی توی شبکه های بزرگ با توجه به عملکرد ذاتیش ترافیکو خیلی می بره بالا.

سوئیچ:

خوب سوئیچ هوشمند عمل می کنه یعنی قابلیت یاد گیری داره با گذر زمان می فهمه چه کلاینتی با چه آدرسی به کدوم پورتش وصله و وقتی اطلاعاتی به دستش میرسه با توچه به آدرس گیرنده اونو فقط به پورتی میفرسته که مربوط به اونه نه برای همه.

online_mansoor2007
یک شنبه 17 آذر 1387, 10:37 صبح
سلام

در تکمیل فرمایشات دوست خوبم manvaputra (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=45274) باید عرض کنم که یه تفاوت دیگه هاب با سوئیچ داره و اون این هست که به عنوان مثال اگه شما یه هاب با پهنای باند 100 داشته باشی و در شبکه هم 10 کامپیوتر ، پهنای باندی که در اختیار هر سیستم قرار می گیره 10 هست ، یعنی هاب یه پهنای باند اشتراکی در اختیار سیستم ها قرار میده . اما سوئیچ اینطور نیست و یه پهنای باند اختصاصی در اختیار سیستم ها میزاره . یعنی در مثال قبل اگه بجای هاب سوئیچ بزاریم پهنای باند هر سیستم همون 100 هست نه 10

بای

javad0062
یک شنبه 17 آذر 1387, 10:48 صبح
سلام

در تکمیل فرمایشات دوست خوبم manvaputra (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=45274) باید عرض کنم که یه تفاوت دیگه هاب با سوئیچ داره و اون این هست که به عنوان مثال اگه شما یه هاب با پهنای باند 100 داشته باشی و در شبکه هم 10 کامپیوتر ، پهنای باندی که در اختیار هر سیستم قرار می گیره 10 هست ، یعنی هاب یه پهنای باند اشتراکی در اختیار سیستم ها قرار میده . اما سوئیچ اینطور نیست و یه پهنای باند اختصاصی در اختیار سیستم ها میزاره . یعنی در مثال قبل اگه بجای هاب سوئیچ بزاریم پهنای باند هر سیستم همون 100 هست نه 10

بای

درود بر شما دوست عزیز
حالا در تکمیل فرمایش شما و دلیل آن ،

کلا Hub به صورت hulf duplex میباشد و در hulf duplex سرعت 10mbps است ولی سوئیچ full duplex می باشد و سرعت در آن 100mbpsمی باشد.

n_samay
دوشنبه 18 آذر 1387, 07:40 صبح
حالا که این همه دوست خوب داریم و همه جوابو کامل میدن میشه بگین فرق روتر با سوییچ در چیه آیا میشه با هم مقایسه کرد

n_samay
دوشنبه 18 آذر 1387, 08:00 صبح
تعریفهایی که من از سوییچ و روتر دارم اینا هستند حالا اساتید عزیز یه جمع بندی کلی بکنند و هاب و سوییچ و و روتر رو به صورت کامل توضیح بدن و بگن چیکار میکنن تا یه مرجع خوبی بشه

سوییچ ها به این دلیل به وجود آمدند تا Functionality بیشتری به شبکه های LAN بدهند. هدف اساسی یک سوییچ این است که با افزایش Bandwidth به User ها و جدا کردن Collision Domain ها Performance شبکه را ارتقا دهد. سوییچ ها فریم ها را به شبکه های دیگر انتقال نمی دهند. بلکه تنها آنها را داخل سوییچ و بین پورتها جا به جا می کنند.

راوترها Broadcast Domain ها را از هم جدا می کنند. جدا کردن Broadcast Domain ها از این نظر اهمیت دارد که وقتی یک مثلا Server یک Network Broadcast می فرستد ، کل شبکه بایستی بسته را دریافت و آن را Process نماید(بدون حضور راوتر). وقتی Router یک Broadcast دریافت می کند ، آن را Drop یا Discard می کند و می گوید : That’s what I mean to do. به همین دلیل است که می گویند راوترها Broadcast را از خود عبور نمی دهند، کاری که سوییچ ها و بریدج ها انجام می دهند. البته این تنها کار آنها نیست. راوترها Collision Domain ها را هم از هم جدا می کنند. راوتر یک Device لایه 3 است. این جمله یعنی راوتر برای کار در لایه 3 طراحی شده است اما یک راوتر ، نسبت به لایه 4 هم دید دارد ، ولی تخصصش لایه 3 است.

javad0062
دوشنبه 18 آذر 1387, 15:50 عصر
با سلام
کلا کار روتر ها مسیر یابی بسته ها در شبکه است که در لایه 3کار می کنند و با پروتکلهای مسیریابی نظیر RIP،IGRP، OSPF، BGP واز این قبیل کار می کنند
ولی سوئیچ ها 2 نوع می باشند

سوئیچ لایه 2 و سوئیچ لایه 3

که سوپیچ لایه 2 در شبکه های LAN کاربرد دارد و همان طورکه گفتم به صورت Full Duplex می باشند
سوپیچ لایه 3 مشابه روتر ها در لایه 3 کار می کنند اما بر خلاف روتر ها از پروتکلهای Wan
(RIP، OSP ) پشتیبانی نکرده و در Vlan کاربرد دارند (برای مقاصد امنیتی بیشتر)

n_samay
دوشنبه 18 آذر 1387, 16:53 عصر
پس فرق سوییچ و روتر در چی هستش

manvaputra
دوشنبه 18 آذر 1387, 18:42 عصر
پس فرق سوییچ و روتر در چی هستشببین دوست عزیز یه فرق کلی که بین روتر با چیزای دیگه مثل هاب ، سوئیچ و پل هست اینه که تمام کلاینت های متصل (تمام پورتها)به هاب ،سوئیچ و پل توی یک دامین هستند در صورتی که توی روتر هر پورت مربوط به یک دامین مجزاست

niloofar norouzi
چهارشنبه 20 آذر 1387, 11:28 صبح
اگه 2تا شبکه داشته باشیم با توپولوژی های متفاوت،hub & switch برای ارتباط بین این دو شبکه مشکلی پیدا نمی کنند؟می تونند این دو را به هم تبدیل کنند؟
یا باید از یک نوع باشند؟

manvaputra
چهارشنبه 20 آذر 1387, 14:43 عصر
گه 2تا شبکه داشته باشیم با توپولوژی های متفاوت،hub & switch برای ارتباط بین این دو شبکه مشکلی پیدا نمی کنند؟می تونند این دو را به هم تبدیل کنند؟
یا باید از یک نوع باشند؟

نه دیگه نمی تونید یعنی اگه هم وصل کنید فقط کامپیوتر هایی که توی یک شبکه هستند م یتونن باه در تماس باشند اینو توجه کنید:

ببین دوست عزیز یه فرق کلی که بین روتر با چیزای دیگه مثل هاب ، سوئیچ و پل هست اینه که تمام کلاینت های متصل (تمام پورتها)به هاب ،سوئیچ و پل توی یک دامین هستند در صورتی که توی روتر هر پورت مربوط به یک دامین مجزاست

ایت دقیقا جواب همین سوال شماست

javad0062
پنج شنبه 21 آذر 1387, 22:02 عصر
وقتی از هاب استفاده می کنیم توپولوژی فیزیکی از حالت Bus به ستاره تبدیل می گردد ولی باید توجه داشت که توپولوژی منطقی شبکه همچنان Bus است و تمام مسائل گفته شده در ارتباط با توپولوژی Bus و اترنت سنتی ( رقابت و الگوریتم عقب گرد زمانی) همچنان برقرار است ولی وقتی از سوئیچ استفاده می کنیم هم توپولوژی منطقی و هم توپولوژی فیزیکی به صورت ستاره می باشد.

در نتیجه کلی hub و سوئیچ دارای توپولوژی ستاره هستند و از توپولوژی های دیگه حمایت نمی کنند

manvaputra
پنج شنبه 21 آذر 1387, 23:12 عصر
در نتیجه کلی hub و سوئیچ دارای توپولوژی ستاره هستند و از توپولوژی های دیگه حمایت نمی کنند

دوست عزیز توپولوژی توکن رینگ رو فراموش کردید !

http://freezpic.com/images/ari24yiwiof25zvrbnm8.gif

http://freezpic.com/images/e9hf5n6xlrn63rxsws.jpg

javad0062
جمعه 22 آذر 1387, 14:40 عصر
دوست عزیز توپولوژی توکن رینگ رو فراموش کردید !

[/CENTER]

ممنون
اما من هاب رو با سوپیچ از نظر ساختار مقایسه کرده بودم.
و حتی گفتم که مسائل مربوط به اترنت سنتی رو باید در مورد هاب در نظر گرفت که شامل
(token Bus ، Token Ring) هم می شه!!!!!!!!!!!!!!!!