PDA

View Full Version : سوال: یک سوأل ابتدایی،برروی کدام کنترل کلیک شده است؟

vb2005
دوشنبه 18 آذر 1387, 01:09 صبح
سلام دوستان،فرض کنید تعداد 10 Picturebox را برروی فرم قرار داده ایم:
چطور می توان تشخیص داد که در هنگام اجرای برنامه برروی کدام Picturebox کلیک شده است؟:متفکر:
اگر بخواهیم که هر Picturebox دارای رویداهای MosuDown و MouseUp و MouseMove باشد،آیا باید برای هرکدام به صورت مجزا کدنویسی انجام شود؟:متفکر:

r0ot$harp
دوشنبه 18 آذر 1387, 01:35 صبح
سلام دوستان،فرض کنید تعداد 10 Picturebox را برروی فرم قرار داده ایم:
چطور می توان تشخیص داد که در هنگام اجرای برنامه برروی کدام Picturebox کلیک شده است؟:متفکر:
اگر بخواهیم که هر Picturebox دارای رویداهای MosuDown و MouseUp و MouseMove باشد،آیا باید برای هرکدام به صورت مجزا کدنویسی انجام شود؟:متفکر:

دوست عزیز بهترین و راحت ترین راه برای این کار استفاده از آرایه هست . به این صورت که شما تمام PictureBox هاتون رو یک نام و با Index تعریف می کنید به این ترتیب شما هر تعداد از این کنترل استفاده کنید تمام کنترل ها از اندیس 0 شروع و تا اندیس آخری پایان می یابد .

مثلا شما احتیاج به 10 کنترل از نوع PictureBox دارین . نام کنترل هاتون اینگونه میشه :

PictureBox(0) .... PictureBox(9)

و برای کد نویسی اینگونه دارین :

Private Sub Picture1_Click(Index As Integer)

End Sub

که مقدار داخل Index نشان دهنده کنترلی هست که در زمان اجرا رویه اون کلیک شده است .

باتشکر احسان

shask00l
دوشنبه 18 آذر 1387, 02:08 صبح
آقا احسان .... فکر کنم شما منظور دوستمون رو بد متوجه شدید . این 10 تا picbox باید کنار هم باشند و وقتی کاربر روی 1 دونشون کلیک کرد شماره مربوطه رو برگردونه .

فکر میکنم 1 متغییر تعریف کنید و روی هرکدوم از picbox ها که لیک شد مقدار مربوطه توی اون متغییر قرار بگیره . بعد با بررسی اون متغییر میتونید picbox رو شناسایی کنید . البته این یک راه ساده و بسیار کثیف هستش . راه های بهتر و بهینه تری هم وجود داره.

اگر هم من منظورتون رو بد متوجه شدم ..... پیشاپیش عذرخواهی میکنم.

hamed_F
دوشنبه 18 آذر 1387, 09:13 صبح
سلام دوستم

خیلی ساده هست

به این نمونه نگاه کن

vb2005
سه شنبه 19 آذر 1387, 02:47 صبح
احسان جان از توضیحاتی که دادید ممنونم ولی منظورم این نبود.

آقا احسان .... فکر کنم شما منظور دوستمون رو بد متوجه شدید . این 10 تا picbox باید کنار هم باشند و وقتی کاربر روی 1 دونشون کلیک کرد شماره مربوطه رو برگردونه .

فکر میکنم 1 متغییر تعریف کنید و روی هرکدوم از picbox ها که لیک شد مقدار مربوطه توی اون متغییر قرار بگیره . بعد با بررسی اون متغییر میتونید picbox رو شناسایی کنید . البته این یک راه ساده و بسیار کثیف هستش . راه های بهتر و بهینه تری هم وجود داره.

بله دوست عزیزمنظورم همین بود و دنبال راه بهتر وبهینه هستم.

آقا حامد از شما هم به خاطر توجه تون ممنونم.

r0ot$harp
سه شنبه 19 آذر 1387, 10:49 صبح

احسان جان از توضیحاتی که دادید ممنونم ولی منظورم این نبود.

بله دوست عزیزمنظورم همین بود و دنبال راه بهتر وبهینه هستم.

آقا حامد از شما هم به خاطر توجه تون ممنونم.

دوستان دقیقا برنامه ای که دوست عزیزم hamed_F (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=17922) قرار داده به صورتی عمل می کنه که من گفتم .

شما به راحتی با خط زیر می تونید شماره PictureBox کلیک شده را بدست آورید :

Private Sub Picture1_Click(Index As Integer)
MsgBox Index + 1
End Sub

باتشکر احسان

shask00l
سه شنبه 19 آذر 1387, 13:54 عصر
دنبال راه بهتر وبهینه هستم.

برای انجام دادن این کار با کثیف کاری کمتر میتونی همه 10 تا تصویر رو توی 1 دونه picbox کنار هم بچینی . بعد وقتی روی این picbox کلیک شد با 1 نسبت ریاضی خیلی ساده میتونی شماره عکس رو بدست بیاری .
فرض کن عرض هر تصویر 150 پیکسل باشه در اون صورت بعد از کلیک کردن باید x رو بر 150 تقسیم بکنی و با کمک تابع abs جزء صحیح رو جدا کنی . عدد بدست اومده شماره عکسته.

vb2005
چهارشنبه 20 آذر 1387, 04:48 صبح
از همه دوستان ممنونم.
اینم نتیجه کار،دقیقاً همون شد که میخواستم.