PDA

View Full Version : آیا ذخیره کردن عکس در دیتا بیس کار درستی هستش

tc1000
دوشنبه 25 آذر 1387, 11:51 صبح
با سلام
در یک فروشگاه قسمت admin وقتی میخوایم کالایی رو اضافه کنیم نیاز داریم که عکس اون هم باشه
سئوال :
بهتره عکس آپلود بشه و یا در دیتا بیس ذخیره بشه؟

kezack
دوشنبه 25 آذر 1387, 12:26 عصر
معمولا آدرس عکس رو در دیتابیس ذخیره میکنند و خود عکس رو در داخل یک پوشه و بعد ....

RoostaYeBekr
دوشنبه 25 آذر 1387, 13:08 عصر
معمولا آدرس عکس رو در دیتابیس ذخیره میکنند و خود عکس رو در داخل یک پوشه و بعد ....
ببین من خیلی شنیدم که روشی که kezack گفت و خودم هم ازش قبلا استفاده کردم ، سرعت بالاتری نسبت به این داره که بخواهی تصاویر را مثلا بصورت باینری در دیتابیس استفاده کنی.

ولی راستش من یک تجربه ای دارم :
بدبختانه کسانی که از دیتابیس بک آپ می گیرند ، معمولا عادت کرده اند که فقط از همین دیتابیس بک آپ بگیرند و یادشان می رود که باید از پوشه ی تصاویر هم بک آپ بگیرند. ( در حالتی که کاربر دائم عکس اضافه می کند و یا عکس ویرایش می کند ، لازم است که از پوشه ی تصاویر بک آپ گرفته شود ) . بعد اون وقت این افراد دائم یادشان می رود که از علاوه بر دیتابیس ، باید از پوشه ی تصاویر هم بک آپ بگیرند. حالا هی به طرف بگو آقا جان از این پوشه هم بک آپ بگیر. مگه یادش می مونه ؟
ضمن اینکه اگر خود عکس ها هم در دیتابیس ذخیره شود ، داده های یکپارچه تری خواهید داشت.
ضمن اینکه اگر ویروسی ، یا جک و جونوری ، چیزی بیاید سراغ فایل های تصویری ات ، احتمالش بیشتر است که خرابش کند. ولی دیتابیس امنیت بیشتری دارد.
و البته اینکه اگر عکس ها در دیتابیس ذخیره بشوند ، قطعا حجم دیتابیس را خیلی بیشتر می کنند و ما باید سعی کنیم که تا آن جا که ممکن است فشار را روی دیتابیس کمتر کنیم.
و البته اینکه اگر عکس ها در پوشه ذخیره شود ، بک آپ گیری از آنها ، حتی اگر آنها را rar کنیم ( اگر حجم عکس ها زیاد شود ) ، خیلی طول می کشد.
حالا تمام موارد بالا را در نظر بگیر و یک تصمیمی بگیر.
ولی از همه مهمتر برای خود بنده ، همان است که قرمزش کردم . ( با وجود تمام مشکلاتش )

hosseinab
دوشنبه 25 آذر 1387, 13:32 عصر
ببین من خیلی شنیدم که روشی که kezack گفت و خودم هم ازش قبلا استفاده کردم ، سرعت بالاتری نسبت به این داره که بخواهی تصاویر را مثلا بصورت باینری در دیتابیس استفاده کنی.

بدبختانه کسانی که از دیتابیس بک آپ می گیرند ، معمولا عادت کرده اند که فقط از همین دیتابیس بک آپ بگیرند و یادشان می رود که باید از پوشه ی تصاویر هم بک آپ بگیرند. ( در حالتی که کاربر دائم عکس اضافه می کند و یا عکس ویرایش می کند ، لازم است که از پوشه ی تصاویر بک آپ گرفته شود ) . بعد اون وقت این افراد دائم یادشان می رود که از علاوه بر دیتابیس ، باید از پوشه ی تصاویر هم بک آپ بگیرند. حالا هی به طرف بگو آقا جان از این پوشه هم بک آپ بگیر. مگه یادش می مونه ؟
ضمن اینکه اگر خود عکس ها هم در دیتابیس ذخیره شود ، داده های یکپارچه تری خواهید داشت.
ضمن اینکه اگر ویروسی ، یا جک و جونوری ، چیزی بیاید سراغ فایل های تصویری ات ، احتمالش بیشتر است که خرابش کند. ولی دیتابیس امنیت بیشتری دارد.
و البته اینکه اگر عکس ها در دیتابیس ذخیره بشوند ، قطعا حجم دیتابیس را خیلی بیشتر می کنند و ما باید سعی کنیم که تا آن جا که ممکن است فشار را روی دیتابیس کمتر کنیم.
و البته اینکه اگر عکس ها در پوشه ذخیره شود ، بک آپ گیری از آنها ، حتی اگر آنها را rar کنیم ( اگر حجم عکس ها زیاد شود ) ، خیلی طول می کشد.
ولی از همه مهمتر برای خود بنده ، همان است که قرمزش کردم . ( با وجود تمام مشکلاتش )

ميشه بفرماييد منبع تون چيه كه اين حرف رو ميزنيد ؟روي چه حسابي سرعتش كمتره

RoostaYeBekr
دوشنبه 25 آذر 1387, 13:55 عصر
ميشه بفرماييد منبع تون چيه كه اين حرف رو ميزنيد ؟روي چه حسابي سرعتش كمتره
ببین شما یک بار خودت یک برنامه ی کوچک درست کن و بعد یک سری عکس های کوچک ( تازه نه خیلی حجیم ) را به صورت باینری در دیتابیس ذخیره کن. بعد برو اندازه ی دیتابیست را نگاه کن. فقط یک لیوان آب قند هم کنار دستت بگذار.:قهقهه:
حالا خودت بگو : این حجم وقتی می خواهد به طرف Server بیاید ، ؟!!!! ....

باز هم خودت بگو : اگر این داده ها نخواهند به سمت Server فرستاده شوند ، سرعتش بیشتر است یا بخواهند به سمت Server فرستاده شوند؟

راستش بدیهی است . منبع نمی خواهد.

hosseinab
دوشنبه 25 آذر 1387, 14:09 عصر
اين عكس ها رو بلاخره بايد توي سرور ذخيره كني چه توي اسكيوال چه توي فولدر اگر عكس رو توي اسكيول ذخيره كني هر وقت بخواي بازيابي مي كني دليلي نداره كه سرعت رو كمتر كنه

milade
دوشنبه 25 آذر 1387, 14:23 عصر
به نظر من باید همون طور که دوستان گفتن عکس رو در پوشه و فقط ادرس رو در بانک سیو کنی !
ضمن اینکه باید بگم حالا عکس چیز مهمی نیست و اگر بک گرفته نشه اسمون به زمین نمیاد ولی برا بانک فرق داره
البته اگه یکی دو تا هست ذخیره کن مهم نیست !

به نظر شما ویروس فقط گیر میده به عکسا ، بانک در امانه؟
خیلی فکر این چیزا رو نکنید به اینا میگن استثنا
موفق باشید

RoostaYeBekr
دوشنبه 25 آذر 1387, 14:59 عصر
ضمن اینکه باید بگم حالا عکس چیز مهمی نیست و اگر بک گرفته نشه اسمون به زمین نمیاد ولی برا بانک فرق داره

با سلام
ببینید یادتون نره که بعضی سایت ها ماهیتشان طوری است که دائم باید عکس به آن ها ارسال شود و یا عکس در آنها ویرایش شود.مثال:
سایتی که این اجازه را به کاربران می دهد که سوالات درسی به سایت بفرستند تا هم خود کاربران و هم افراد دیگر از این سوالات استفاده کنند. قطعا درسهایی مثل فیزیک ، پر تصویر است. بنده سایت های مشابه با اینی که می گم بسیار دیده ام.

به نظر شما ویروس فقط گیر میده به عکسا ، بانک در امانه؟

خیر به دیتابیس هم می تواند ویروس صدمه بزند. هم حمله توسط هکر صورت گیرد. ولی خدا وکیلی قبول ندارید که دیتابیس امنیت بالاتری دارد؟ درسته که خود ما باید از فایل ها و پوشه ها و هم چیز ، با امکانات متعدد مواظبت کنیم ، ولی یادتون نره که از اولین آموزش هایی که توی درس پایگاه داده داشتیم ، این بود که در طراحی خود دیتابیس ها ، خیلی روی مسئله ی امنیت کار می شود.

خیلی فکر این چیزا رو نکنید به اینا میگن استثنا

یک برنامه نویس خوب باید تمام جنبه ها رو در نظر بگیره و بعد یک تصمیم عاقلانه با توجه به ماهیت و شرایط پروژه اش بگیره.

حالا خوبه خودمم گفتم که با توجه به تمام مشکلات ذخیره در پوشه ، خودم هم همین را ترجیح می دهم.

milade
دوشنبه 25 آذر 1387, 15:06 عصر
با سلام
ببینید یادتون نره که بعضی سایت ها ماهیتشان طوری است که دائم باید عکس به آن ها ارسال شود و یا عکس در آنها ویرایش شود.مثال:
سایتی که این اجازه را به کاربران می دهد که سوالات درسی به سایت بفرستند تا هم خود کاربران و هم افراد دیگر از این سوالات استفاده کنند. قطعا درسهایی مثل فیزیک ، پر تصویر است. بنده سایت های مشابه با اینی که می گم بسیار دیده ام.

اره اینم هست . اما در نظر داشته باشید اگه یه عکس نشون داده نشه بهتره یا کاربر نتونه لاگین کنه؟! D:

خیر به دیتابیس هم می تواند ویروس صدمه بزند. هم حمله توسط هکر صورت گیرد. ولی خدا وکیلی قبول ندارید که دیتابیس امنیت بالاتری دارد؟ درسته که خود ما باید از فایل ها و پوشه ها و هم چیز ، با امکانات متعدد مواظبت کنیم ، ولی یادتون نره که از اولین آموزش هایی که توی درس پایگاه داده داشتیم ، این بود که در طراحی خود دیتابیس ها ، خیلی روی مسئله ی امنیت کار می شود.
ببینید اولا امنیت مال اونی که میخواد کرک کنه هست نه ویروس
ویروس خودی نمیشناسه که بگه :اره این بانکه پس امنیتش بالاست
در کل اگه حمله کنه هر چی رو خراب میکنه!
هکر کیست؟:به کسی که قصد نشان دادن روزنه های امنیتی رو داره میگن هکر (اسیب نمیرسونه)
کرکر و کاکر کیست؟:به کسی که قصد اسیب به سیستم رو داره میکن کرکر یا واکر(یه خورده فرق داره)(اسیب میرسونن)

یک برنامه نویس خوب باید تمام جنبه ها رو در نظر بگیره و بعد یک تصمیم عاقلانه با توجه به ماهیت و شرایط پروژه اش بگیره.
درسته !
اما امنیت عکس مهمتره یا db ؟
موفق باشید

s_ahmadneya
دوشنبه 25 آذر 1387, 15:13 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیر
من یه پروژه داشتم که ده میلیون عکس باید در ان ذخیره می شد ابتدا پرژه جلسه گذاشتیم و دوستان دلایلی زیادی اوردند که عکس ها را بصورت فولدری ذخیره کنیم .اینکار کردم اما برنامه کم اورد بعد مجبور شدیم .از بانک اواکل استفاده کنیم وعکس ها را در ان بریزیم .هم سرعتش بهتره هم امنیت و هم مدیریت بک اپ و ...

RoostaYeBekr
دوشنبه 25 آذر 1387, 16:25 عصر
ببخشید آقای میلاد
من مطمئنم که منظورم رو رسوندم . حالا نمی فهمم چرا اینقدر تمایل بر کش آمدن این بحث است؟
حالا اگر حرف s_ahmadneya (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=81469) را می گفتید ، باز جای فکر کردن روی حرف ایشان هست. چون بالاخره ایشان از روی تجربه این حرف را زدند و تجربه خیلی وقت ها ارزش بیشتری تا یک حرف تئوری دارد.
گرچه بنده هم از روی یک سری تجربیات خودم این اطلاعات را در این پست بیان کردم.

milade
دوشنبه 25 آذر 1387, 16:42 عصر
سلام
من نمی دونم چرا s_ahmadneya (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=81469) به مشکل برخوردند که رفتند سراغ db .
اما در یه نگاه کلی session ی که بانک نگه میداره ، پردازشی که برا این عکس هر چند کم حجم روی سرور میاره ، خود asp.net برا تحلیل کدهاش و ...
حالا اینا رو روی یه سرور شیر در نظر بگیرین
به نظر من سروره میترکه!
یه ایه معروف هست که میگه:
ما راه را به شما نشان دادیم ، یا شکر کزار خواهید بود یا ناسپاس !
موفق باشید

s_ahmadneya
سه شنبه 26 آذر 1387, 10:03 صبح
سلام
من نمی دونم چرا s_ahmadneya (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=81469) به مشکل برخوردند که رفتند سراغ db .
اما در یه نگاه کلی session ی که بانک نگه میداره ، پردازشی که برا این عکس هر چند کم حجم روی سرور میاره ، خود asp.net برا تحلیل کدهاش و ...
حالا اینا رو روی یه سرور شیر در نظر بگیرین
به نظر من سروره میترکه!
یه ایه معروف هست که میگه:
ما راه را به شما نشان دادیم ، یا شکر کزار خواهید بود یا ناسپاس !
موفق باشید

با تشکر از دوستان عزیز که در بحث شرکت می کنند
بنظر من بانک بهتره بدلایل زیر
1- اولا" تجربه
2-حجم عکس در بانک کمتر!چون در بانک حجم واقعی عکس فضا اشغال می کنه اما روی هارد اطلاعات جانبی و یکم هم حجم اضافه برای پرنشدن سکتورهای هارد
3-سرعت در بانک بیشتر ؟ زیرا در بانک براساس فیلد id ایندکس گذاری می شود و پس ازپیداکردن رکورد از طریق این ایندکس به سراغ عکس می رود.
4 - امنیت بیشتر؟ در بانک شما می توانید به یک کاربر یک عکس را نشان ندهید ویا یک کاربر عکس را نتوان ویرایش کند و یا ... اما این کار بر روی سرور مشکل ویا غیر ممکن است. اما در بانک با توجه به امنیت بانک راحتر و مطمئن تر است.
5-حجم بانک بیشتر شود از سرعت کاسته نخواهد شد! اگر ما ایندکس گذاری را صحیح و هدفمند انجام دهیم و در جستجو این ایندکس های را مد نظر قرار دهیم به هیچ وجه سرعت کاسته نخواهد شد.
6- در بانک اوراکل حتی می توانیم عکس ها را در ین tabelspase جداگانه (فایل جدا ) ذخیره نماییم ویا حتی در یک هارد جداگانه ذخیره نماییم و وابستگی فیزیکی عکس ها به دیتا تکس کمتر شود(همان حالتی که در فایل سیستم وجود دارد). در بانک sql هم حتی می توانیم در دوبانک کاملا" جدا داده ها را بریزیم تا دو داده عکس و دیتا از هم جدا باشد .
7- خلاصه مطلب در داده ها کم زیاد فرقی نداره در داده های زیاده که مشکل ساز می شه.راستی سرور که مادر شرکت برای تحت استفاده کرده ایم وباسرعت شبکه 100mb یک کامپیوتر معمولی بود!
موفق باشید
اسماعیل احمدنیا

milade
سه شنبه 26 آذر 1387, 10:17 صبح
پس:
خدا کنه این طور باشه وگرنه ...
باید ببینیم سرور اورکال پشتیبانی میکنه یا نه (خیلی کم پشتیبانی میکنن) چون الان ما sql مصرف میکنیم
خدا کنه روی سرورهای شیر هم جواب بده
و هزارن خدا کنه دیگه !
موفق باشید

s_ahmadneya
سه شنبه 26 آذر 1387, 11:43 صبح
پس:
خدا کنه این طور باشه وگرنه ...
باید ببینیم سرور اورکال پشتیبانی میکنه یا نه (خیلی کم پشتیبانی میکنن) چون الان ما sql مصرف میکنیم
خدا کنه روی سرورهای شیر هم جواب بده
و هزارن خدا کنه دیگه !
موفق باشید
اگه قرار باشه برنامه در اینترنت باشه مشکل زیاد وجود داره امادر یک محیط اینترانت باشه زیاد مشکل نیست ضمنا" هزینه نگهداری اوراکل بیشتر .اگه عکس ها زیر یک میلیون است بهتر از sql استفاده کنی .
راستی اوراکل کار کرده اید؟

milade
سه شنبه 26 آذر 1387, 12:03 عصر
راستی اوراکل کار کرده اید؟
البته من این تاپیک رو ندادم!
ولی در کل اینم هست که دستورات اورکال با sql فرق داره
موفق باشید

ISFAHAN
سه شنبه 26 آذر 1387, 16:24 عصر

من حرف اين دوستمون را كاملا قبول دارم ...
اين چيزي هست كه تجربه به ما آموخته است ... و ارزش دارد ...

RoostaYeBekr
چهارشنبه 27 آذر 1387, 11:42 صبح
با سلام
همانطور که قبلا گفتم :

مشخص تر :
حجم دیتابیس کمتر می شود.

الویتی که در فشار آمدن ، باید رعایت شود ، رعایت می شود:
1- Client
2- Server
3- DataBase

اگر ما داده های تصویری مان را در دیتابیس ذخیره کنیم ، درست است که یک سری اطلاعات جانبی را ذخیره نکرده ایم و در کل حجم کمتر می شود ، ولی :

1- قطعا حجم دیتابیس ، بیشتر از زمانی خواهد بود که فقط آدرس تصاویر در دیتابیس ذخیره شود.
2- حساب کنید زمانی را که این داده های تصویری قرار است از DataBase به Server بیاید.
3- به خصوص در برنامه هایی که مجموعه ای از تصاویر قرار است که به Server بیاید و نه یکی یا دو تا.
4- وقتی من می گویم : سرعت ، منظورم این است که قطعا وقتی یک حجم داده قرار است از دیتابیس به سمت سرور بیاید ، زمان می برد. حال آن که اگر این حجم داده نیاید ، و به طریق دیگری از خود سرور به این داده ها دستیابی باشد ( از طریق آدرس تصاویر ) ، به طور حتم ، زمان کمتر است. وقتی یک تصویر در دیتابیس ذخیره می شود ، برای نمایش در صفحه ، باید از دو دروازه رد می شود تا نمایش داده شود : 1 – DataBase 2- Server . ولی وقتی در دیتابیس ذخیره نشود ، فقط از یک دروازه رد می شود : 1- Server .
5- حالا اگر تصاویر به جای دیتابیس در پوشه ها ذخیره شود : قطعا تعداد ویروس ها و جک و جونورهایی که برای خراب کردن تصاویر ( تا این لحظه ، تا امروز ، تا این لحظه ، تا امروز ، تا این لحظه ، تا امروز ) طراحی شده ، خیلی بیشتر از تعداد ویروس هایی است که برای فایل های بانک اطلاعاتی . حالا اگر فردا پس فردا برای دیتابیس بیشتر شد ، بر منکرش لعنت.
6- من قبلا شنیده ام که بانک اطلاعاتی اوراکل برای داده های بالا ، کارایی بیشتری دارد . درست است که دوستمون هم گفت که نتیجه ی خوبی از ذخیره ی تصویر در اوراکل هم گرفته ، ولی به هر حال بهتر و بهینه تر است که این شرط بسیار مهم ، در فشار آمدن رعایت شود:

1- Client
2- Server
3- DataBase

milade
چهارشنبه 27 آذر 1387, 11:55 صبح
ok
ایا این چیزا روی sql تست شده؟(فعلا که هاستها بیشتر sql ساپورت می کنن)
sql چه قدر تحمل داره؟

قطعا تعداد ویروس ها و جک و جونورهایی که برای خراب کردن تصاویر ( تا این لحظه ، تا امروز ، تا این لحظه ، تا امروز ، تا این لحظه ، تا امروز ) طراحی شده ، خیلی بیشتر از تعداد ویروس هایی است که برای فایل های بانک اطلاعاتی
ببخشید میشه بگید منبعتون چیه؟!
اخه فرض کنید یه ویروس بیاد تمام سکتورها رو صفر کنه
حالا مگه براش فرق میکنه عکسه یا بانک !
در ضمن بانکها این امنیتی رو که شما فکر میکنید در برابر ویروس دارند ، ندارند !
موفق باشید

RoostaYeBekr
یک شنبه 01 دی 1387, 11:07 صبح
آقای میلاد : آخه فرض کنید یه ویروس بیاد تمام سکتورها رو صفر کنه
روستای بکر : بر منکرش لعنت

آقای میلاد : در ضمن بانکها این امنیتی رو که شما فکر میکنید در برابر ویروس دارند ، ندارند !
روستای بکر : RoostaYeBekr (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=78936) ، هم هیچ وقت منظورش این نبوده که شما تصور کردید. ممکنه جائی منظورم را بد بیان کرده باشم که باعث شده شما این فکر را کنید. ولی منظور من به طور دقیقتر جملاتی است که در زیر قرمزش کردم:

آقای میلاد : حالا مگه براش فرق میکنه عکسه یا بانک !
روستای بکر : کاش شما خودت یک Search ی بکنی و تعداد ویروس های طراحی شده برای صرفا فایل های تصویری را پیدا کنی.
مگر نبوده ویروس هایی که صرفا برای یک فایل با فرمت و پسوند خاص طراحی شده باشه؟
بنده منظورم جمله ی بالا بود . نه اینکه فایلهای مربوط به بانک اطلاعاتی درامانند.

آقای میلاد : ایا این چیزا روی sql تست شده؟
روستای بکر : کدوم چیزا؟

آقای میلاد : sql چه قدر تحمل داره؟
روستای بکر : بنده از دیگران شنیدم که ، شنیدم که ، شنیدم که: mysql ، سرعت بالایی دارد. Oracle از سایر بانک های اطلاعاتی قوی تر است.( از خیلی جهات ). حالا در داده های پائین تر از 300 گیگ ، برای مسئله ی سرعت و بعضی چیزهای دیگه mysql بهتر است و برای بالاتر از آن Oracle . بنده به شخصه خیلی از کسی نشنیدم که SQL.Server حداقل یک مزیتی نسبت به بقیه داشته باشد. حالا اگر موافقید بقیه ی بحث راجع به دیتابیس ، در بخش خودش انجام شود.

روستای بکر : من حرفم این است که : دیتابیس هر چقدر هم قوی و پر سرعت و باکمالات باشد ، بهتر و بهینه تر آن است که اگر قرار است فشاری هر چند کوچک باشد ( در محدوده ی موضوع همین تاپیک ) ، روی سرور باشد و نه دیتابیس.

milade
یک شنبه 01 دی 1387, 13:51 عصر
سلام دوست عزیز

روستای بکر :کاش شما خودت یک Search ی بکنی و تعداد ویروس های طراحی شده برای صرفا فایل های تصویری را پیدا کنی.
درسته!
دوستان اگه لطف کنن یه مقاله یا یه توضیح مختصر درباره تفاوت قدرت بانکهای اطلاعاتی به من بدن ممنون میشم
پیروز باشید

RoostaYeBekr
یک شنبه 01 دی 1387, 14:47 عصر
سلام دوست عزیز

درسته!
دوستان اگه لطف کنن یه مقاله یا یه توضیح مختصر درباره تفاوت قدرت بانکهای اطلاعاتی به من بدن ممنون میشم
پیروز باشید
سلام
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=131768

s_ahmadneya
دوشنبه 02 دی 1387, 09:47 صبح
با سلام بانک ها هر کدام مزیت و معایبی دارند بنظر بنده نمی شود بطورکلی خط مشی داد بلکه باید گفت برای این پروژه با این حجم اطلاعات وبا این مشخصات این بانک مناسب است اما برای داده های خیلی زیاد با حجم 20g به بالا اوراکل و گرنه sql مناسب است .
ضمنا" در هر حالت بنظر بنده عکس در بانک ذخیره شود بهتر است
با تشکر از دوستان