PDA

View Full Version : سوال: تفاوت vb6 با 2008

sayyedahmadhosayni
شنبه 30 آذر 1387, 19:52 عصر
سلام به تمام اساتید عزیز

برای تنوع به خودم گفتم
"جناب انسان اولیه ، الان همه با 2008 کار میکنن اون وقت تو با vb6 "

خلاصه Microsoft Visual Studio 2008 vرو نصب کردم

اما هر چی که بلد بودم انگار تاریخش گزشته به جز چندتا دستور همه رو ایراد میگیره

میخواستم بدونم تفاوت این دوتا چقدره و چطور میتونم خودمو آپگرید کنم

ممنون :قلب::قلب::قلب:

r_oscar2007
شنبه 30 آذر 1387, 20:22 عصر
شما اگه قرار خودت را آپگرید کنی بهتره بری vb.net یاد بگیری

mpmsoft
شنبه 30 آذر 1387, 22:15 عصر
جناب انسان اولیه ، الان همه با 2008 کار میکنن اون وقت تو با vb6

سخت در اشتباهی از این خبرا هم نیست

بعضیها فکر می کنن چون با دات نت می نویسن خیلی دیگه آخرشن

البته می بخشین اینطوری می گم

من نرم افزاری با وی بی6 نوشته بودم به چندتا دات نت کار حرفه ای نشون دادم همشون گفتن با دات نت نوشتم ولی وقتی بهشون گفتم با وی بی 6 هست تعجب کردند

خیلی از نرم افزار ملی و پروژه های دولتی با VB6 نوشته شدن و می شن
معمولا برنامه نویسانی که راحت طلب هستند می گن فقط دات نت

هر چند بنده 3 سال هست با C# کار می کنم

sayyedahmadhosayni
شنبه 30 آذر 1387, 22:36 عصر
شما اگه قرار خودت را آپگرید کنی بهتره بری vb.net یاد بگیری

با یاد گرفتنش میتونم تو 2008 هم کار کنم
بعد

خیلی فرق داره ؟

mpmsoft
شنبه 30 آذر 1387, 23:32 عصر
دوست عزیز شما کدوم زبان رو بلدی و در چه حدی ؟ !

و چقدر تسلط به مفاهیم برنامه نویسی داری
خیلی از برنامه نویسان فقط کد نویسن و اصلا قدرت تجزیه و تحلیل ندارند

به نظر من 20% برنامه نویسی کد نویسی هست

فقط به این فکر نکن که اگر با .net برنامه بنویسی بهتر هست خیر دات نت هم یکسری معایب داره
دات نت برای 5 سال دیگه تازه تو ایران جا میافته (Windows Applications)
تو این فاصله فرصت داری خودتو در زمینه Windows Applications تحت دات نت ارتقاء بدی

DarkSoroush
یک شنبه 01 دی 1387, 01:46 صبح
من زمانی که از vb6 اومدم روی .net 1.0 چون زباد با کلاسهای موجود و نحوه استفادشون اشنایی نداشتم از converter ماکروسافت استفاده میکردم. تست کنید شاید کمک کرد:
منوی Tools > گزینه Upgrade Visual Basic 6 Code....
که البته معتقدم سینتکس ها فقط نحوه نوشتن کد هستند و کلاسها فقط ابزار. اصول کار هیچ تفاوتی در هیچ زبانی نداره.

sayyedahmadhosayni
یک شنبه 01 دی 1387, 09:02 صبح
این مسیری که دادی پیدا نکردم

خیلی ممنون از رانماییتون
میرم vb.net یاد میگیرم

aminkk
دوشنبه 02 دی 1387, 21:10 عصر
حتما این کار رو انجام بده چون الان همه دارن میرن سمت سی شارپ یا وی بی دات نت.
از قافله نباید عقب موند

Armin060
دوشنبه 02 دی 1387, 22:46 عصر
بهترین منبع MSDN هست. فقط کافی هست که کلمه ای رو که در vb6 استفاده میکردی در دات نت بنویسی و سپس اون رو انتخاب کنی و بعد کلید F1 رو بزنید. البته باید MSDN رو نصب داشته باشی و یا به اینترنت وصل باشی. بعد یه صفحه براد میاد که اصول استفاده از اون کلمه کلیدی یا کلاس در دات نت گفته شده و مثال و همچنین مطالب مرتبط رو البته، و شاید از همه مهم تر برای کسانی که میخوان از VB6 برن به دات نت اینه که اون کد رو با دستورات درون VB6 مقایسه میکنه. راه دیگه هم که من از این راه هم استفاده کردم اینه که با VB6 کدی رو که بلد نیستی تو دات نت بنویسی رو بنویسی و بعد با دات نت پروژه VB6 رو Open کنی. به طور اتوماتیک Converter دات نت فعال میشه...شما فقط باید یک سری تنظیمات ساده رو انجام بدید، و بعد پروژه VB6 شما به VB.net تبدیل میشه...البته برخی کد ها رو تبدیل نمیکنه، باید به اینترنت متصل باشید تا خودش رو Update کنه، ولی باز هم نمیتونه همه کد ها رو تبدیل کنه، ولی بهتر میشه.

یه راهنمایی هم من کنم که، دستور زبان VB.net تقریبا برابر VB6 هست ( حدودا 98% ). پس تو دستور زبان نباید مشکلی داشته باشی. توابع هم مثل همون VB6 هست. البته اکثرش، همش نه. مهترین نکته درباره دات نت اینه که، دات نت بر پایه کلاس ها طراحی شده که اصلی ترین کلاس های دات نت در نیم اسپیسی به نام System قرار داره. این Namespace اونقدر مهم هست که امکان نداره شما برنامه ای بنویسی چه در Windows Application و چه در ConsolForm و حتی کلاس و ... که از این Namespace استفاده نشه. حتی اگر کدی ننویسی و کنترلی در فورمت نداشته باشی و حتی هیچ فورم، کلاس، ماژول و ... دیگری رو هم نداشته باشی باز از بهره گرفتن از این Namespace بی نیاز نشدی.

.:KeihanCPU:.
سه شنبه 03 دی 1387, 13:59 عصر
تا حالا بارها در این باره بحث شده.
من الان خودم با vb.net هم کار میکنم.حدودا 5 ماهی میشه که دارم با vb.net برنامه مینویسم,اما هنوز vb6 رو رو سیسمم دارم.
مثلا برای انجام پروژه های کوچیک از vb6 استفاده میکنم.
نه اینکه بگم vb6 برای انجام پروژه های بزرگ قوی نیست.در کل vb.net کار رو خیلی راحت کرده.
برای مثال شما در vb6 اگه بخوای فرمت رو ontop کنی یا شفافیتشو تغییر بدی باید کلی کد بنویسی در حالی که در vb.net با یه تیک و یک عدد میشه اینکارا رو انجام داد.
به نظر من بهتره vb.net هم یاد بگیری و در کنار اون vb6 هم کار کنی.

ehsan78mp
یک شنبه 11 مهر 1389, 09:07 صبح
دوست عزیز شما کدوم زبان رو بلدی و در چه حدی ؟ !

و چقدر تسلط به مفاهیم برنامه نویسی داری
خیلی از برنامه نویسان فقط کد نویسن و اصلا قدرت تجزیه و تحلیل ندارند

به نظر من 20% برنامه نویسی کد نویسی هست

فقط به این فکر نکن که اگر با .net برنامه بنویسی بهتر هست خیر دات نت هم یکسری معایب داره
دات نت برای 5 سال دیگه تازه تو ایران جا میافته (Windows Applications)
تو این فاصله فرصت داری خودتو در زمینه Windows Applications تحت دات نت ارتقاء بدی

دوست عزیز خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی فرق داره. مثلا شما vb2008 .net را یاد میگیری برای 2010 باید بری کتاب مخصوص بگیری:لبخند:. یه کتاب خیلی خوب هم معرفی می کنم:
نام کتاب: خود آموز گام به گام Microsoft Visual Basic 2008
توضیح اضافه: کتاب رسمی مایکروسافت برای آموزش ویژوال بیسیک 2008
نویسنده: Michael Halvorson
ترجمه: مهندس رامین مولانا پور ، مهندس ملیحه دهقان ، مهدنس معصومه حزین
انتشارات: انتشارات آریا پژوه
سی دی: دارد (دقت کن سی دیش اورجینال باشه)

---------------------------------------------------------------------------------
سوال دیگه ای بود در خدمتم:لبخندساده:

returnx
یک شنبه 11 مهر 1389, 19:40 عصر
دوست عزیز خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی فرق داره. مثلا شما vb2008 .net را یاد میگیری برای 2010 باید بری کتاب مخصوص بگیری:لبخند:. یه کتاب خیلی خوب هم معرفی می کنم:
نام کتاب: خود آموز گام به گام Microsoft Visual Basic 2008
توضیح اضافه: کتاب رسمی مایکروسافت برای آموزش ویژوال بیسیک 2008
نویسنده: Michael Halvorson
ترجمه: مهندس رامین مولانا پور ، مهندس ملیحه دهقان ، مهدنس معصومه حزین
انتشارات: انتشارات آریا پژوه
سی دی: دارد (دقت کن سی دیش اورجینال باشه)

---------------------------------------------------------------------------------
سوال دیگه ای بود در خدمتم:لبخندساده:
من هم یه بار این آزمایش رو انجام دادم یعنی خواستم vb2008 یاد بگیرم اما انقدر که به سینتکس vb6 عادت کرده بودم موفق نشدم .
جالب اینجاست همین کتابی که دوستمون معرفی کرد رو خریدم ولی باز هم فاییده نداشت و جالبه به جای CD تمرینات این کتاب یک CD ویندوز XP Servic Pack 1 توش بود.
به شما هم توصیه می کنم به جای اینکه چند زبان رو به صورت آماتور یاد بگیرید یک زبان رو به صورت حرفه ای ادامه بدید.(البته نظر من بود)

ali190
یک شنبه 11 مهر 1389, 20:45 عصر
سلام
من خودم مدت زیادی است که با vb6 کار میکنم
از چند وقت پیش تصمیم گرفتم کار با vb.net رو شروع کنم
اما وقتی دیدم که مثلاً (یک مورد از چند مورد) برای هر شیئ ای باید کلاس تعریف کنم و مواردی از این دست باز هم رفتم سراغ vb6 خودمون که در عین سادگی قدرتمند هم هست
شاید هم vb.net خیلی خیلی راحتتر از vb6 باشه ولی روشهای راحتتر هم نیاز به یادگیری داره
ممنون میشم اساتید فن برای آن طیف از کاربران که قصد انتقال از vb6 به vb.net رو دارن مشاوره های لازم را مبذول فرمایند
یاعلی

pernia
سه شنبه 13 مهر 1389, 08:19 صبح
:لبخندساده:

از یه نظر:
اونی که دیدم رفته سراغ دات نت و پرسیدم چرا رفتی ؟ جواب داد هدفش راحتی در کدنویسیه!
اونی که دیدم توی vb6 مونده و پرسیدم چرا موندی ؟ جواب داد هدفش راحتی در کدنویسیه!
هردوشون هم راست میگن والا!

از یه نظر دیگه:
یه رئیس دارم توی شرکت میگه چرا با دلفی نمینویسی؟ جواب دادم که: در کجای برنامه هایی که برات نوشتیم مشکل داری؟ از مدیریت غلط دیتابیس؟ یا سرعتش کمه؟ یا حجم فایل ها زیاده؟ بگو تا برطرفش کنم! اونم راضی شد!

یه رئیس دیگه دارم میگه چرا با vb6 مینویسی؟ قدیمی نشده؟ جواب دادم چی قدیمی شده؟ خروجی کامپایلر یا خود کامپایلر؟ من دارم خروجی کامپایلر رو به تو میدم یا خود کامپایلر؟اونم راضی شد!

از یه نظر دیگه:
یه دوستی بهم گفت شکستن و دیباگ کردن کارات توی vb6 اسونه ها!!!! بیا توی دات نت تا بدبخت نشی!
(دیدم بی ربط نمیگه)اما جواب دادم که اگه امنیت فایل رو تامین کنم چی؟ اونم راضی شد!

از یه نظر دیگه:
شما وقتی کنترل کیفیت یه ناهار رو بررسی میکنی و با کمال لذت میل میفرمایی ایراد میگیری که سالادش با مخلوط کن دستی درست شده یا با blender TEFALL مثلا؟

وقتی با یه بچه 18 ساله روبه رو بشی که با vb6 برنامه ای مینویسه که تو فقط با دات نت میتونی بنویسی اونوقت دات نت رو ترک می کنی میای vb6? واضحه که نه!

نتیجه اخلاقی : کامپایلر در تجزیه و تحلیل نقشی ندارد! دید الگوریتمی مسئله را حل میکند! کامپایلرها بیشتر از 50% یک هدف دارند و ان هم راحت کردن شماست در نوشتار کد!
از هرچی بیشتر کاربرد داره توی تجزیه و تحلیلی که کردی استفاده کن!

خود من پروژه دارم که از Borland C++ 1999 و c++ و vb6 و vb.net توش استفاده کردم

از borland c برای گشتن توی هارد و گرفتن سریال سخت افزاری!
ازc++ برای ساختن محافظ فایل که برنامش رو قبول دارم!
از vb6 برای کار با پایگاه داده access که واقعا راحته!
و از vb.net برای خوندن اطلاعات توی شبکه lan که واقعا سینتکسش راحته و مثل مرد جواب میده!

همه کارا رو میشد با c++ v 6.0 انجام داد اما من بلد نبودم! شاید هم اگه بلد بودم باز هم سراغش نمیومدم چون بخش های مختلفش با تکنولوژی های دیگه اسونتره به نظرم و من هم راحت طلبم و کدنویسا کلا در کدنویسی راحت طلبند! لذا هیچ کدومشون رو از توی استینم دور نمیندازم!
vb.net خوبه
vb6 هم خوبه
sql server خوبه
oracle هم خوبه( گرونه یه کمی)

mercedes benz خوبه
BMW خوبه
Porsche خوبه

تو هر کدومش و بخری کارت درسته والا! فقط پروژت رو به موقع تحویل بده maintenance منطقی بعدا یادت نره!

یا مثلا بگم که
تو به کویت گل بزن اصلا با دست بزن تا ابرومون نره بقیش مهم نیست! والا لازم نیست قیچی برگردن بزنی یا مثل دیوید بکام کاشته بزنی توی گل! تو فقط گل بزن اصلا کاش خود کویتی ها 3 تا میزدن به خودشون!
ما به هدفمون برسیم ! نتیجه مهمه!
داور مثل مشتریه ! اگه بازی یک بر یک تموم شد نمیگه چون تو با هد زدی برنده ای!!!! میگه یک یک شد مساوی!!!!خلاص

هدف مهمتر از کامپایلره!!! کامپایلر فقط وسیله هست!!!
هیچ مشتری نمیخواد اصلا بفهمه تو با چی نوشتی!!!! فقط میخواد به هدفش برسه!
مگه اینکه سورس بخواد!
در غیر اینصورت با هرچی بیشتر به نفع و راحتی خودته بنویس!

-^^Programmer^^-
چهارشنبه 14 مهر 1389, 11:28 صبح
بیبین دوست عزیز
اینکه میگه دات نت بهتره یا وی بدتره بر عکس سطح سواده طرفو میرسونه
هر زبانی قدرت خودشو داره
من دلفی کار کردم دات نت هم کار کردم وی بی هم بلدم.
اول بگو هدف شما از برنامه نویسی چیه؟
توی وی بی مثل اب خوردن با دیتابیس میشه کار کرد.
اما وی بی دستور مانند دلفی asm ساپورت از اسمبلی رو نداه
ولی من میام وقتی که اگر زمانی گیر کردم dll با دلفی مینیویسم load میکنم و استفاده میکنم. (البته با خود وی بی مشکلمو حل کردم)
من یه مسنجر کوچلو با وی بی نوشتم با دات نت هم میتونستم بنویسم.
حالا یه کاربر میاد مسنجرو دانلود میکنه تو ویندوز xp هست اقا لطفا برید فریم ورک رو اپدیت کنید تا برنامه باز بشه ماشالا سرعت اینترنت ایران هم تکه
خلاصه بگم :
من وی بی 6 با دلفی 2010 پیشنهاد میکنم.
موفق باشید

ali190
چهارشنبه 14 مهر 1389, 20:24 عصر
سلام
من الحیث المجموع بین vb6 و دلفی کدومش قدرتمند تره؟

-^^Programmer^^-
پنج شنبه 15 مهر 1389, 12:46 عصر
سلام
من الحیث المجموع بین vb6 و دلفی کدومش قدرتمند تره؟
سلام
دوست عزیز با زبان شیرین پارسی صحبت کن با تشکر
دلفی 2010 یکی از مزایاش پشتیبانی از unicode هست کامپونتهی بسیار عالی و اماده ای در اختیار شما قرار میده
اگر بخواهیم به یه دید خیلی حرفه ای نگاه کنیم دلفی بهتره
اما من نمیدونم شما هدفتون از برنامه نویسی چیه
اینقدر هم سطح سواد ندارم هنوز بگم دلفی بهتره
از لحاظ تجربه کوچکم میگم

Dr.Bronx
پنج شنبه 15 مهر 1389, 12:53 عصر
در قدرتمند بودن دلفی هیچ وقت شک نداشته باشید .

مشکل سر PASCAL هست ، چون به هر حال دلفی از بچه های PASCAL هستش و خوب پاسکال هم سختی های خودش رو به همراه داره .

c# هم همینطور همان زبانه با یکسری تغییرات .

در دلفی Begin; و End; داریم .
در C# هم } و { داریم .

موفق باشید ./

returnx
پنج شنبه 15 مهر 1389, 17:30 عصر
هنوز که هنوزه هیچ گروهی نتوستن در این نوع بحث ها به نتیجه ای برسن به نظر من بهترین زبان برای هرکس زبانی که برنامه نویس با Syntax اون راحت تر باشه.
نظر شما چیه؟؟؟

Dr.Bronx
جمعه 16 مهر 1389, 04:55 صبح
بحثی نیست که بهترین زبان کدوم هست .
دوستان در مورد دلفی سوال کردند من هم پاسخ دادم در قدرت دلفی شک نکنند اما نگفتم vb قدرتی ندارد !

موفق باشید ./