PDA

View Full Version : Neural Networks

archi
پنج شنبه 28 آبان 1383, 19:17 عصر
اطلاعاتی در مورد الگوریتم شبکه های عصبی می خواستم آیا یک الگوریتم خاص است ؟
مثل الگورییتم جستجوی باینری مثلا یا یک مبحث است؟ و اگر ممکن است رفرنس و نمونه های عملی برنامه نویسی
با تشکر

Sepidar
پنج شنبه 28 آبان 1383, 23:50 عصر
عملکرد نهایی شبکه های عصبی نوعا به صورت یک تابع برداری است؛ و از این لحاظ اساسا با الگوریتمهای متداول متفاوتند.
بحث الگوریتم در شبکه های عصبی اساسا در مورد آموزش آنها مطرح میشود که خود مقوله ای جداگانه است.

در مورد مثال عملی هم بنده با 2 مورد آن برخورد داشته ام: هر دو از آقای پروفسور کاوه در باره طراحی و بهینه سازی سازه ها. چاپ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن.

MiRHaDi
جمعه 29 آبان 1383, 12:57 عصر
سلام
مثل اینه که بگیم شعر سروردن به زبان فرانسه چجوریه ؟
اول باید زبان رو یاد بگیریم !‌ بعد مسلط شیم بعد قواعد شعر رو یاد بگیریم و ....

برای شبکه های عصبی هم شما خیلی گامها رو باید طی کنی تا برسی بهش بعد که رسیدی و سیستم هوش و حافظه و علم و عمل و ... همه رو درک کردی بعدش میری به شبیه سازی کردن و ... که خیلی هم الگوریتمها و پیاده سازیش ساده نیست البته . بعدش میای جلو و ....

من خودم 3 4 تا الگوریتمشو دارم ! ولی تا اندازه 3 4 تا کتاب مطلب در موردش ندونیم جز چند خط کد چیزی نیست
بای

hasan-d
سه شنبه 03 آذر 1383, 13:30 عصر
با سلام میشه مرجع فارسی در مورد شبکه عصبی بگویید ممنون
:گیج: [img]

vadood
سه شنبه 03 آذر 1383, 15:48 عصر
کتاب شبکه های عصبی تالیف دکتر منهاج

MiRHaDi
چهارشنبه 04 آذر 1383, 22:31 عصر
سلام
آقا خیلی خیلی خیلی از دیدار مجدد شما خورسند شدم آقای ودود
کلاس SQL چی شد ؟
از حضور شما استفاده میکنیم
بای

asadi.hasan
پنج شنبه 01 فروردین 1392, 22:28 عصر
سلام
مثل اینه که بگیم شعر سروردن به زبان فرانسه چجوریه ؟
اول باید زبان رو یاد بگیریم !‌ بعد مسلط شیم بعد قواعد شعر رو یاد بگیریم و ....

برای شبکه های عصبی هم شما خیلی گامها رو باید طی کنی تا برسی بهش بعد که رسیدی و سیستم هوش و حافظه و علم و عمل و ... همه رو درک کردی بعدش میری به شبیه سازی کردن و ... که خیلی هم الگوریتمها و پیاده سازیش ساده نیست البته . بعدش میای جلو و ....

من خودم 3 4 تا الگوریتمشو دارم ! ولی تا اندازه 3 4 تا کتاب مطلب در موردش ندونیم جز چند خط کد چیزی نیست
بای
سلام دوست عزیز؛
میشه این 3 4 تا الگوریتم رو بزار ی تا هم من و هم دوستانی که بعدا مراجعه خواهند کرد ،ازش استفاده کنیم ؟من که خیلی بهشون نیاز دارم. ممنون میشم .

یوسف زالی
جمعه 02 فروردین 1392, 04:14 صبح
سلام.
کتاب منهاج به شدت محاسبه گراست. خودش در اون کتاب می گه کتابش برای دانشجویان سال آخر کارشناسی و دانشجویان فوق خوبه.
در هر حال برنامه نویسی به سبک شبکه های عصبی کلا با هر چی یاد گرفتیم فرق داره.
در این سبک برنامه نویسی شما برای داده هایی که به ازاش خروجی ای تعریف نشده هم خروجی داری!
مثلا پروسه ای می نویسی برای تشخیص سیب قرمز از موز که دو تا ورودی داره برای رنگ و شکل و یک خروجی داره برای تعیین موز بودن یا سیب بودن.
حالا داده های شما به این شکله:
اگر دراز بود و زرد بود -> موز
اگر گرد بود و قرمز بود -> سیب

حالا تصور کنید که چیزی از زیر سنسور رد می شه با مشخصات زرد و گرد،
برنامه باید چکار کنه؟
داده ای براش متصور نیست. پس میاد دست به محاسباتی (از جنس ماتریس) می زنه تا داده ورودی رو "حدس" بزنه.
دو حالت پیش میاد:

1- یک موز گرد رد شده
2- یک سیب زرد رد شده

برنامه که نمی فهمه موز گرد نداریم، پس حالت اول از نظر منطقی اشتباهه. در این حالت به برنامه آموزش داده می شه که از این به بعد برای حالت پیش آمده سیب رو انتخاب کن
حالت دوم هم که درست هست، برنامه "اطمینان" کامل نداره. پس باز با آموزش می شه دوز اطمینانش رو بالا برد.

از برنامه های این تیپی برای تشخیص پلاک، تشخیص دستخط، تشخیص بیماری با علائم داده شده، تایپ با صدا و ... استفاده می شه. اگر از نرم افزار اخیر استفاده کرده باشید باید یک دوره آموزش بهش بدید و متن های تستی رو براش بخونید تا برنامه با صدا و لهجه ی شما آموزش ببینه.

سعی کردم به ساده ترین شکل توضیح بدم. امیدوارم مفید باشه. اگر تازه شروع کردید سورس اصلا به دردتون نمی خوره چون چیزی ازش متوجه نمی شید.
اساس تفکر برنامه نویسی درش فرق داره. اینجا (http://barnamenevis.org/showthread.php?374896-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D8%B4-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C&p=1723009&viewfull=1#post1723009) رو ببینید. مثال و نمونه کد هم داره.
کامپوننت FANN می تونه خیلی سریع شما رو تا برنامه نویسی پیش ببره اما مثل این می مونه که یک سینتی سایزر رو بگذارن جلوی من و بگن آهنگ ساتریانی رو تنظیم کن. هزار تا ولوم و کنترل داره و من دانشش رو ندارم. مثل نواختن ارگ بدون دونستن نت.
موفق باشید.