PDA

View Full Version : راهنمایی در مورد منبع آموزشی و کامپایلر پاسکال و دلفی و lazarus

iiiman
شنبه 21 دی 1387, 23:21 عصر
من دانشجوی ترم یک نرم افزارم (اینو گفتم که بدونید اطلاعاتم در چه سطحیه)، امروز امتحان ترم ام رو دادم و نمره خوبی هم گرفته ام ولی احساس می کنم تسلطی که باید را ندارم.
از اونجایی که دوست دارم پایه برنامه نویسی ام قوی باشه می خواستم از اساتید چند تا راهنمایی بگیرم:

1. میشه کتابی معرفی کنید که از جزئی ترین نکات تا دستورات گراف رو آموزش بده و مثال های نسبتا سختی داشته باشه، شاید کار احمقانه ای به نظر بیاد ولی میخوام پاسکال رو شخم زده باشم.

2. من پاسکال رو تو کامپایلر Turbo Pascal for Windows 1.5 آموزش دیدم، می خواستم بدونم Runtime Error هایی بعضی برنامه هام (به خصوص برنامه هایی که درش آرایه دو بعدی به کار رفته) میده از کامپایلری که من استفاده می کنمه یا مربوط به خود پاسکاله؟

3. بعضی دستورات (مثلا رنگ ها) تو کامپایلر Turbo Pascal for Windows 1.5 کار نمیکنه برای استفاده از اونا حتما باید از Turbo Pascal 7 استفاده کنم؟ یعنی هیچ کامپایلری تحت ویندوزی نیست که بشه درش از گراف و این جور چیزا استفاده (چون از ویستا استفاده میکنم با کامپایلرهای تحت داس مشکل دارم).

4. یه کم در مورد کامپایلر Lazarus توضیح میدین، ظاهر این کامپایلر خیلی حرفه ای اصلا به پاسکال نمیاد ولی کامپایلره پاسکاله!

5. یه کمی هم در مورد دلفی توضیح میدین که اساسا چه فرقی با پاسکال داره؟ یکی از دوستانم میگفت برم دلفی یاد بگیرم بیشتر بدردم میخوره تا پاسکال رو شخم بزنم.

ببخشید اگه سوال های پیش پا افتاده و تکراری کردم. :چشمک:

vcldeveloper
یک شنبه 22 دی 1387, 03:03 صبح
1. میشه کتابی معرفی کنید که از جزئی ترین نکات تا دستورات گراف رو آموزش بده و مثال های نسبتا سختی داشته باشه، شاید کار احمقانه ای به نظر بیاد ولی میخوام پاسکال رو شخم زده باشم.
مباحث مربوط به گراف مربوط به زبان برنامه نویسی خاصی نمیشند، و میشه در هر زبان برنامه نویسی از آنها بهره برد، برای همین هم ما در این سایت تالاری با نام الگوریتم، کامپایلر، هوش مصنوعی و ساختمان داده ها (http://www.barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=40) داریم.

می خواستم بدونم Runtime Error هایی بعضی برنامه هام (به خصوص برنامه هایی که درش آرایه دو بعدی به کار رفته) میده از کامپایلری که من استفاده می کنمه یا مربوط به خود پاسکاله؟مربوط به اشکال کد نوشته شده توسط شما ست.

یعنی هیچ کامپایلری تحت ویندوزی نیست که بشه درش از گراف و این جور چیزا استفاده (چون از ویستا استفاده میکنم با کامپایلرهای تحت داس مشکل دارم).هیچ کامپایلری یک مفهومی بنام گراف به شما نمیده باهاش کار کنید. کامپایلر یک سری نوع داده ساده به شما میده، و شما می تونید با استفاده از اون نوع های ساده، نوع های پیچیده تر را خودتون بسازید. اگر هم منظورتون رسم گرافیکی گراف هست، کامپایلر که ابزار طراحی گرافیکی نیست! باید براش برنامه بنویسید تا چیزی بصورت گرافیکی رسم بشه.

یه کم در مورد کامپایلر Lazarus توضیح میدین، Lazarus یک کامپایلر رایگان، Open-Source، و Multi-platform هست، که از Free Pascal استفاده میکنه.

ظاهر این کامپایلر خیلی حرفه ای اصلا به پاسکال نمیاد ولی کامپایلره پاسکاله!وقتی دلفی را دیدید و باهاش کار کردید، خیلی از دیدن Lazarus تعجب نخواهید کرد!

یه کمی هم در مورد دلفی توضیح میدین که اساسا چه فرقی با پاسکال داره؟یک زبان برنامه نویسی همه منظوره تحت ویندوز بر اساس Object Pascal. توضیحات بیشتر درباره دلفی و تاریخچه اش و قابلیت هایش را می توانید در مقدمه یا فصل اول هر کتاب آموزش دلفی پیدا کنید.

در ضمن، آخرین نسخه دلفی در بازار دلفی 2009 هست.

موفق باشید

iiiman
یک شنبه 22 دی 1387, 10:20 صبح
مباحث مربوط به گراف مربوط به زبان برنامه نویسی خاصی نمیشند، و میشه در هر زبان برنامه نویسی از آنها بهره برد، برای همین هم ما در این سایت تالاری با نام الگوریتم، کامپایلر، هوش مصنوعی و ساختمان داده ها (http://www.barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=40) داریم.
این تالار به من کمکی نکرد، من سطح علمی ام خیلی پایین تره.

مربوط به اشکال کد نوشته شده توسط شما ست.

پس من تو یه تاپیک دیگه یکی از برنامه هایی که این Error رو میده میزارم تا ببینم مشکل کد ام کجاست.

هیچ کامپایلری یک مفهومی بنام گراف به شما نمیده باهاش کار کنید. کامپایلر یک سری نوع داده ساده به شما میده، و شما می تونید با استفاده از اون نوع های ساده، نوع های پیچیده تر را خودتون بسازید. اگر هم منظورتون رسم گرافیکی گراف هست، کامپایلر که ابزار طراحی گرافیکی نیست! باید براش برنامه بنویسید تا چیزی بصورت گرافیکی رسم بشه.
جواب قسمت گراف ها رو کاملا متوجه شدم (نمیدونم چرا گفتم گراف؟ احتمالا کلمه دیگه ای به ذهنم نرسیده)، منظور من همون رسم شکل بود (مثل خط اوریب). قبلا استادمون گفته بود تو پاسکال با استفاده از بعضی زیر برنامه ها به کاراکترهای تو صفحه نمایش دسترسی داریم و می تونیم اونو به هر شکلی چاپش کنیم ولی استفاده از این زیر برنامه ها مستلزم یه کامپایلر تحت داسه. حالا سوال من اینه که هیچ کامپایلر تحت ویندوزی نیست که بشه درش از این زیربرنامه ها و دستورات رنگ و ... که مربوط به پیکسل های کاراکتر میشه استفاده کرد (چون ازویستا استفاده میکنم با کامپایلرهای تحت داس مشکل دارم). امیدوارم اینبار سوالم رو درست مطرح کرده باشم.

Lazarus یک کامپایلر رایگان، Open-Source، و Multi-platform هست، که از Free Pascal استفاده میکنه.

Multi-Platform یعنی چی؟ منظور ازش تیکه تیکه بودن قسمتهای مختلفه، من این کامپایلر رو نصب کردم و بعد از اجرا هر قسمت مثل Object Inspector و Source Editor اش جدا جدا اجرا میشوند.

یک زبان برنامه نویسی همه منظوره تحت ویندوز بر اساس Object Pascal. توضیحات بیشتر درباره دلفی و تاریخچه اش و قابلیت هایش را می توانید در مقدمه یا فصل اول هر کتاب آموزش دلفی پیدا کنید.
در ضمن، آخرین نسخه دلفی در بازار دلفی 2009 هست.

ممنون، گرچه توضیحتون خیلی تخصصی بود ولی وقتی فهمیدم Object Pascal چیه و یه مطلب دیگه در مورد دلفی و تاریخچه اشخوندم جوابتون رو متوجه شدم.

vcldeveloper
یک شنبه 22 دی 1387, 16:45 عصر
حالا سوال من اینه که هیچ کامپایلر تحت ویندوزی نیست که بشه درش از این زیربرنامه ها و دستورات رنگ و ... که مربوط به پیکسل های کاراکتر میشه استفاده کرد
ویندوز سه رابط برنامه نویسی گرافیکی ارائه میکنه: GDI و GDI+ که از آنها بطور گسترده در رسم کنترل های ویندوز (مثل منوها، دکمه ها، و...) استفاده میشه، و DirectX که به برنامه نویسان ویندوز امکان نوشتن برنامه های گرافیکی سه بعدی و متحرک را میده، و ازش بطور گسترده در ساخت بازی استفاده میشه. علاوه بر اینها کتابخانه های دیگه ایی هم هستند که بصورت آزاد و مستقل منتشر میشند، مثل OpenGL که یک کتابخانه آزاد هست و به عنوان رقیبی برای DirectX در ساخت نرم افزارهای گرافیکی و بازی شناخته میشه.

زبان های برنامه نویسی ویندوزی می تونند از هر کدوم از این کتابخانه ها استفاده کنند. دلفی خودش برای کار با GDI یک کلاس با نام TCanvas ارائه میکنه که می تونید به وسیله آن گرافیک های دو بعدی رسم کنید. علاوه بر آن، کامپوننت ها و ابزارهایی هم برای دلفی بصورت رایگان وجود دارند که امکان استفاده از DirectX, OpenGL, یا +GDI را به دلفی اضافه می کنند.

در لینک زیر می تونید مطالبی درباره برنامه نویسی گرافیکی با دلفی پیدا کنید:
http://delphi.about.com/od/graphics/Delphi_Graphics_Programming.htm

vcldeveloper
یک شنبه 22 دی 1387, 16:47 عصر
Multi-Platform یعنی چی؟ منظور ازش تیکه تیکه بودن قسمتهای مختلفه، من این کامپایلر رو نصب کردم و بعد از اجرا هر قسمت مثل Object Inspector و Source Editor اش جدا جدا اجرا میشوند.

نه، منظور از Multi-Platform بودن این هست که کدی که با آن نوشتید را می توانید بدون تغییر (یا با تغییرات بسیار ناچیز) برای سیستم عامل های مختلف مثل ویندوز، لینوکس، یا Mac کامپایل کنید.

hassan p.b
شنبه 12 اردیبهشت 1388, 18:45 عصر
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=109933&highlight=%D8%B1%D8%B3%D9%85+%D8%AF%D9%84%D9%81%DB %8C&page=2
بنده هم در حال پی گیری هستم
با تشکر