PDA

View Full Version : سورس برنامه ربات مسیریاب با قابلیت اتصال به pc

kasra_mp
دوشنبه 23 دی 1387, 13:01 عصر
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
عرض شود که من برای پروژه پایان دورم پروژه ربات مسیر یاب با قابلیت اتصال به pc را برداشتم که وقتی به pc وصل می کنم دیگر ربات مسیر باب نیست و ماشین کنترلی می شود حالا در نحوه برقراری ارتباط با کامپیوترش موندم ضمنا من این روبات نساختم بلکه خریدم و فقط می دونم که از میکرو کنترلر At 89s51 استفاده کرده توش بعد اینکه قسمت های الکترونیکی کامله کامله فقط این برنامش مونده که بنویسم من سرچ کردم فهمیدم که باید با mscomm32 بنویسم یه چیزی نوشتم و پورت باز کردم اما ربات هیچ عکس العملی نشون نمی ده یعنی باید روی lcd ربات از مد مسیر یاب به مد pc contoroler بره که نمیره و در مورد اون سر پورت کام که به pc وصل می شه من دیدم سه تا بیشتر از سیم هاش وصل نیست یعنی پین شماره ی 2(RXD) که داده را از پورت می خونه
پین شماره 3(TXD) که داده به پورت می نویسه
پین شماره 5 (GND) که اتصال به زمین هست
من اون برنامه ای که با خود ربات هستو دیدم کاملا کار می کنه اما من خودم نمی تونم برنامشو بنویسم لطفا دوستان راهنمایی کنند

3dboy1
دوشنبه 23 دی 1387, 14:27 عصر
با سلام
اگر برنامه رو قرار بدي كمكت مي كنم
اما طي اين چند روز نه
موفق باشي

saeid12
دوشنبه 23 دی 1387, 15:07 عصر
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
عرض شود که من برای پروژه پایان دورم پروژه ربات مسیر یاب با قابلیت اتصال به pc را برداشتم که وقتی به pc وصل می کنم دیگر ربات مسیر باب نیست و ماشین کنترلی می شود حالا در نحوه برقراری ارتباط با کامپیوترش موندم ضمنا من این روبات نساختم بلکه خریدم و فقط می دونم که از میکرو کنترلر At 89s51 استفاده کرده توش بعد اینکه قسمت های الکترونیکی کامله کامله فقط این برنامش مونده که بنویسم من سرچ کردم فهمیدم که باید با mscomm32 بنویسم یه چیزی نوشتم و پورت باز کردم اما ربات هیچ عکس العملی نشون نمی ده یعنی باید روی lcd ربات از مد مسیر یاب به مد pc contoroler بره که نمیره و در مورد اون سر پورت کام که به pc وصل می شه من دیدم سه تا بیشتر از سیم هاش وصل نیست یعنی پین شماره ی 2(RXD) که داده را از پورت می خونه
پین شماره 3(TXD) که داده به پورت می نویسه
پین شماره 5 (GND) که اتصال به زمین هست
من اون برنامه ای که با خود ربات هستو دیدم کاملا کار می کنه اما من خودم نمی تونم برنامشو بنویسم لطفا دوستان راهنمایی کنند
دوست عزیز بهتر نیست اینو با اسمبلی بنویسی!!

kasra_mp
دوشنبه 23 دی 1387, 19:35 عصر
دوستان از راهنماییتان ممنونم اما در مورد برنامه باید بگم من برنامه ای ننوشتم یعنی اینکه چیزی که بشه گفت برنامه ننوشتم چون تا اون جایی که من فهمیدم باید پورت باز کنی شماره پورتو بدی و تنظیماتو انجام بدی من این کارا رو کردم اما روی صفحه lcd روبات تغییر مود صورت نمی گیرد اما اون برنامه ای که با خود ربات هست وقتی که دکمه connect رو می زنی تغییر مود می ده بعد اینکه من از یکی سوال کردم گفت باید اون پایه ای که به میکرو می گه تغیید مود بده را پیدا کنی اما من نمی دونم چه طوری باید به پایه های میکرو دسترسی پیدا کنم یعنی دستورشو بلد نیستم اگه ممکنه یکی از دوستان منبع کاملی برای ارتباط میکرو با پورت با mscomm به من معرفی کنه من ممنون می شم

HjSoft
چهارشنبه 25 دی 1387, 07:51 صبح
سلام ، برنامه مورد نظر شما باید به زبان Bascom باشه و با Visual Basic فرق میکنه !
ویژوال باسیک کد هایی با نام های LCD , CLS , SET , RESET رو شناسایی نمیکنه پس برای ساخت روبات مسیر یاب باید به سراغ BASCOM برید ، البته شبیه ویژوال اما کمی تفاوت داره ! اگه راهنمایی بیشتر خواستی Pm بده راهنماییت کنم

saeid12
چهارشنبه 25 دی 1387, 15:40 عصر
دوست من همون طور که دوستمون اشاره کردن با وی بی نمیتونی این کارو بکنی
میتونی از AVR-Programer استفاده کنی . دستوراتش 90% شبیه وی بی هست و میکروتونم ساپرت میکنه

l3ai3ak
چهارشنبه 25 دی 1387, 16:28 عصر
اون 89s51 فکر نمی کنی 89c51 باشه.
کل موضوع باید به این شکل باشه :
شما باید با استفاده از میکرو کنترولر اطلاعات محیط را دریافت کنید و آنها رو تبدیل به دیجیتال کرده (که میکروی مورد نظر شما فاقد این امکان هست ) به عنوان مثال شما از طریق سنسور IR موقعیت خط را دریافت می کنید . این داده به صورت آنالوگ است شما با استفاده از ای سی های A2D اون رو باید به دیجیتال تبدیل نمایید .
و از طریق پرت های سریال به یک آی سی MAX232 و یا Max233 ارسال نمایید تا این آی سی داده های سریال شما رو تبدیل به منطق RS232 بکنه و به شرح پی سی شما توانایی ارتباط با میکرو را به دست می آورد. و شما پس از دریافت اطلاعات از طریق درگاه سریال توسط پی سی آنها را آنالیز کرده و عملکرد را جهت انجام عملیات به میکرو دوباره ارسال می نمایید .
پیشنهاد من در رابطه با میکرو کنترلر استفاده از نسل جدید آنها هست به عنوان مثال AVR و یا PIC
که این گونه میکرو ها A2D های داخلی دارند .و استفاده از اونها اسانتر هم هست .

HjSoft
پنج شنبه 26 دی 1387, 18:22 عصر
اصلا من فکر نکنم یک روبات مسیر یاب به اون سادگی دیگه لازم باشه به سیستم وصل بشه ! در ضمن دوست عزیز شما باید از میکروی های سری Mega جهت تبدیل انالوگ به دیجیتال استفاده کنید ( منظورم ADC است ) در ضمن اینجا فروم وی بی هست .