PDA

View Full Version : سوال: Relationship

mnz123456
شنبه 12 بهمن 1387, 23:22 عصر
سلام خدمت دوستان عزیز
در این برنامه می خوام ببینم چه ارتباطی باید بین جدول sandogh و جدول های دیگه در query بدم آخه این یه برنامه دریافت اقساط ولی در ادامه می خوام بشه موجودی صندوق را بشه حساب کرد (افراد با سرمایه ای که هر ماه می دهند می توانند وام بگیرند که هر ماه باید اقساط آن را بپردازند و از موجودی صندوق برخی مواقع هزینه ای بابت خرید کالاهایی مصرف می شود بنابر این موجودی صندوق می شود مجموع هزینهای که هر نفر هر ماه می پردازد +مجموع اقساط هر ماه -مجموع وامی که گرفته می شود -مجموع هزینه کالاهای خریداری شده)مشکل من این است که نمی دونم چه ارتباطی باید بین جدول صندوق و بقیه جدول ها برقرار کنم حتی query جدابراش ساختم تامجموع کالاهای خریداری شده راحساب کنه ولی توی ساخت فرم قبول نمیکنه این query را
لطفا سریع جواب بدین وقت زیادی ندارم باید سریع برنامه را تحویل بدم

mnz123456
شنبه 12 بهمن 1387, 23:23 عصر
یادم رفت برنامه را بزارم اینم نمونه برنامه

dadsara
یک شنبه 13 بهمن 1387, 08:55 صبح
سلام
دوست عزيز جسارتا مطالبي را يادآوري مي كنم
نوع طراحي شما به دلايل زير اشكل دارد
1- در نرم افزارهاي مالي حتما بايد دو ستون بابت مبلغ بدهكار و بستانكار وجود داشته باشد
2- معمولا به ازاء هر سند مي توان چند زير سند ( Detail ) داشت
3- در ستون مربوطه نام حساب ( در زير سند) و مبلغ بدهكار يا بستكاري آن قيد شود
4- جدولي جهت اعضاء و يا نام حسابها ايجاد گردد
5- فيلدهاي محاسباتي مثل: جمع مانده ، جمع پرداختي و . . . ذخيره نمي گردند
6- بايد حداقل چند ركورد واقعي درج نمائيد تا بتوانيد براساس آن عمليات مقايسه را انجام دهيد

mnz123456
یک شنبه 13 بهمن 1387, 21:07 عصر
سلام
دوست عزیز با تشکر از پیگیریت ولی اگر در جدول وام ببینی من یک فیلد پرداخت دارم که قسططی که ماهیانه می دهند در اون ذخیره می شه و یک فیلد باقی مانده که مابقی اقساط را می ده بعد من مجبورم مجموع را داشته باشم چون می خوام مانده در صندوق را حساب کنم قبلا زحمت کشیده بودی جدولم را درست کرده بودی من از ارتباط بین جداولت استفاده کردم ولی من به این فیلد ها احتیاج دارم و با این طراحی ولی من زیاد به access وارد وارد نیستم هر جور خودت صلاح می دونی یه جوری این برنامه را درست کن فقط مشکلم اینه که نمیدونم چه ارتباطی بین جدول صندوق با بقیه جداول ایجاد کنم

dadsara
دوشنبه 14 بهمن 1387, 09:29 صبح
سلام
دوست عزيز ، من اجبارا جدولهاي شما را حذف كردم و فيلدها را براساس نوع كار شما ايجاد كردم
در اين نمونه كه مي تواند ساده ترين نوع طراحي باشد ملاحظه مي فرمائيد كه طرف حساب معين مي تواند صندوق باشد
- در نمونه فقط حساب معين طراحي شده است كه بسته به نياز شما مي تواند حساب كل و تفضيلي نيز داشته باشد
توجه داشته باشيد كه اسناد حتما بايستي تراز باشند . (جمع بدهكار و بستانكار هر سند برابر باشد )
- در كوئري جمع صندوق گرفته شده است .
*** بهترين افرادي كه مي توانند شما را ياري كنند افرادي هستند كه در حال حاضر در صندوق بصورت سنتي كار مي كنند ، شما مي توانيد با مصاحبه با آنها و ملاحظه دفاتر و اسناد آنها طراحي بهتري داشته باشيد ***

mnz123456
دوشنبه 14 بهمن 1387, 17:07 عصر
سلام
دوست عزیز واقعا از همکاریت ممنون
اما منظور من اصلا این نیست ببین این یه صندوق هست که ابتدا اعضا باید هر ماه مبلغی واریز کنند مثلا ماهی 10000 تومان بعد از مدتی می توانند وام بگیرند و هر ماه باید مبلغی را برای اقساط بپردازند نهایتا یک سال طول می کشه تا اینجاشو با کمکی که در طراحی قبلیت کردی حل کردم ولی این برنامه باید بتونه موجودی صندوق را حساب کنه که حاصل می شه از وامی که گرفته می شه و مخارجی که از صندوق برداشته می شه برای خرید وسایل و اقساطی که ماهیانه به صندوق پرداخته می شه مشکل منم اینه که چه جوری ارتباط بین صندوق بر قرار کنم
دفعه قبل که زحمت کشیدی جدولمو درست کردی یه موضوع جالب دیدم در فرم F_ozviat یه جوری بود که در فیلد id شماره ای را که وارد می کردی مشخصات طرف می اومد من متوجه برنامه نویسیت شدم ولی هر کاری می کنم نمی تئنم مثل اون رو درست کنم می شه بگی چه جوری درستش کردی اگه میشه کامل توضیح بده
فرم را برات گذاشتم
قبلا از همکاریت ممنون

mnz123456
دوشنبه 14 بهمن 1387, 17:11 عصر
اینم نمونه فرم

dadsara
سه شنبه 15 بهمن 1387, 08:46 صبح
سلام
دوست عزيز معمولا يك برنامه خوب از يك طراحي جداول خوب شروع مي شود
اما در نمونه اي كه جنابعالي قرارداديد بنده بدين ترتيب عمل كردم
هنگامي كه شماره عضو را مي زنيد ، ابتدا با استفاده از ركوردست جستجو مي كنم كه آيا اين فرد وجود دارد يا خير ، اگر پاسخ منفي بود كه پيامي مبني براينكه اين فرد وجود ندارد ظاهر گرديده و بعد از اينكه بقيه فيلدها خالي مي شوند ، از شرط خارج مي شود
در غير اينصورت
مشخصات فرد در فيلدهاي مربوط به خود قرار ميگيرد
در انتها با استفاده از يك ركوردست ديگر مشخص مي شود كه جمع اقساط اين فرد چقدر است ، اگر قسطي تا كنون پرداخت نشده جمع اقساط آن = صفر قرارداد مي شود
در غير اينصورت
مبلغ محاسبه شده در فيلد مربوطه قرار مي گيرد

** ببخشيد سوال مي كنم آيا اين برنامه يك پروژه واقعي است و يا در حد يك پروژه دانشجوئي است ؟

mnz123456
سه شنبه 15 بهمن 1387, 10:36 صبح
دوست عزیز
من متوجه برنامت شدم ولی این تکه برنامت را می نویسم توی فرم برنامه ای که خودت درست کردی میزارم ولی برای من درست کار نمی کند
ببین تکه برنامه را از توی فرم برداشتم می خواستم ببینم می تونم یه فرم اینجوری درست کنم ولی نشد ولی من از طراحی خودت هم استفاده کردم ولی برای من کار نمیکنه
شما فقط از این تکه برنامه استفاده کردی یا باید کار ذیگه ای انجام بدیم

mnz123456
سه شنبه 15 بهمن 1387, 15:34 عصر
در ضمن دوست عزیز این یه برنامه واقعی هست و اگر چه بارها بهم گفتی که طراحی جدولم مشکل داره و برام جدول طراحی کردی ولی طراحی که برام کردی مورد نظر من نیست یعنی اون ایدهای را که برنامه می خواد جواب نمی ده در برنامه ای هم ه نشتی باز صندوق در نظر گرفته نشده باور کن بس که جدول طراحی کردم و به هم ربط دادم دیوونه شدم به هیچ عنوان
نمی دونم با جدول صندوق چه کار کنم و کجا جاش بدم من درخواست برنامه را بالا نوشتم خواهش می کنم یه کاریش بکن من که عقلم دیگه به جایی نمی رسه
وقت زیادی هم ندارم:گریه::گریه:

dadsara
سه شنبه 15 بهمن 1387, 15:46 عصر
سلام
دوست عزيز توجه جنابعالي را به مطالب زير جلب مي كنم
1- طبيعي است كه وقتي نام جدول و ترتيب قرار گفتن فيلدها تغيير كند بايد شماره ايندكس آنها نيز تغيير كند
2- كار خاصي نياز نيست كه انجام دهي
3- شما نيز بارها از صندوق نام برده ايد و نيز مجددا عرض مي كنم كه صندوق تنها يك معين (سرفصل حساب ) مي باشد
4- در صورت نياز جدول و فرمي كه فرموديد مشكل داره درصورت صلاحديد آپلود كن حتما كمك خواهم كرد

mnz123456
پنج شنبه 17 بهمن 1387, 08:44 صبح
سلام دوست عزیز
ببین این نمونه جدولی که خودت برام درست کردی ابن جدول تا حدودی تقاضای من را برطرف کرده ولی در این طراحی جایی برای صندئق وام در نظر گرفته نشده ببین من یه بار دیگه اهداف برنامه را برات توضیح می دم
1-هر عضو باید ماهیانه مبلغی ب÷ردازد تا موجودی در صندوق داشته باشد
2-موقعی که وام گرفت تا یک سال وقت دارد که اقساط را ماهیانه بدهد
3-صاحب صندوق می تواند بر حسب نیاز از صندوق پول برداشت کند تا مثلا دفتر یا خودکار یا .. بخرد
4-حال این برنامه باید بتواند علاوه بر موارد بالا هر وقت خواستیم موجودی صندوق را حساب کند که چقدر پول تهش مونده تا تا بتونند به یه نفر دیگه هم وام بدهند
کل برنامه همین هست (البته باید بشه به هر کس هنگام دادن اقساطش پرینت هم بدهند )
باور کن من خیلی تلاش کردم تا بتونم خودم حلش کنم ولی نمی دونم چه جوری موجودی صندوق را حساب کنم پس همینطور که میبینی به یه جدول صندوق هم احتیاج داریم
خواهش می کنم مشکلم را حل کن
اون نمونه فرمی هم که می خواستم مثل خودت درست کنم ولی نشد با نانم فرم oizviatبرات می زارم ببین مشکل کارم کجاست می خوام مثل فرم خود(f_ozviat) وقتی شماره id را میدیم مشخصات طرف بیاد
ببخشید شما در شیراز زندگی می کنید

mnz123456
پنج شنبه 17 بهمن 1387, 19:29 عصر
سلام دوست عزیز فکر کنم مشکلم حل شد اومدم از query sum یک query دیگه گرفتم الان قشنگ داره مجموع صندوق را حساب می کنه فقط یه مشکل دیگه دارم ببین نمونه فرم را برات گذاشتم میخوام در فرم عضویت وقتی مثلا عضو شماره 2 را دارم روی فرم وام که کلیک می کنم مشخصات شماره 2 را نشان بده نه ابتدای رکورد را نشان بده
2- اون نمنونه فرم خودت را بالا برات گذاشتم یه نگاش کن برنامه نویسی خودت را گذاشتم تو فرم ozviat ولی اجرا نمیشه ببین مشکلش چیه ؟ فرمی هم که خودت طراحی کردی f_ozviat هست.

mnz123456
پنج شنبه 17 بهمن 1387, 20:09 عصر
سلام دوست عزیز این مشکلم هم حل شد
فکر کنم امروز مخم حسابی باز شده :قهقهه:
فقط یه مشکل دیگه مونده میخوام در فرم ozviat وقتی اطلاعات عضو2 را داریم وقتی روی دکمه فرم وام کلیک میکنم صفحه فرم وام اطلاعات عضو 2 را بده نه از ابتدای رکورد را نشان بده