PDA

View Full Version : روش عملی تحلیل

NazErTan
شنبه 19 بهمن 1387, 11:13 صبح
سلام
همینطور که میدونین در uml ما diagram های زیادی داریم که میشه رسم کرد
اما در عمل و توی یک پروژه واقعی شاید نه وقت رسم همشون باشه و نه حتی نیاز باشه
1:سوال من اینه که توی یک پروژه عملی و واقعی به نظر شما کدام diagram ها ضروری ترن و بشتر به درد میخورن؟ لطفا با دلیل ذکر کنین
2: برنامه نویس بیشتر به کدام diagram ها احتیاج پیدا میکنه؟

Elham_gh
شنبه 19 بهمن 1387, 11:30 صبح
UML براي شما ابزاري است از نوع زبان. اينكه چه چيزهايي لازم است و چه چيزهايي لازم نيست و يا در چه لازم است را متدولوژي شما مشخص مي كنه.
متدولوژي خودتو ن رو انتخاب كنيد و طبق اون مستندات لازم را توليد كنيد. در اين ميان مفصلترين متدولوژي ، RUP است. اگه نمي خواين به اون مفصلي مستند كنيد از متدولوژي ديگري استفاده كنيد:Agile ، Xp و ....

RFNBNKR
شنبه 19 بهمن 1387, 11:37 صبح
سلام من هموم NazErTan هستم که نام کاربریمو تغییر دادم

خوب من از متدولوژی RUP استفاده میکنم
اما نمیخوام خیلی کتابی با این مسئله برخورد کنم ( فاز ها و دیسیپلین ها رو میشناسم و اینا چیزاییه که توی همه کتاب ها هست)
چیزی که من میخوام بدونم اینه که Diagram های پر کاربرد کدامند و چرا از اونا بیشتر استفاده میشه
من میخوام به یک روش علمی و عملی برسم و نیاز به تجربیات شما دارم

Elham_gh
شنبه 19 بهمن 1387, 14:40 عصر
به اين يك نگاهي بندازيد:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=111969

cups_of_java
شنبه 19 بهمن 1387, 19:06 عصر
نمی شه جواب علمی دقیقی داد اما جواب سر انگشتیت این میشه:
1. نمودار کلاس (خیلی مهم) - از نوع ساختاری ایستا
2. نمودار فعالیت (مهم) - از نوع وظیفه مندی-رفتاری
3. نمودار های توالی (گاهن تو برخی پروژه ها نمودار های حالت) (مهم) از نوع رفتاری - پویا
4. نمودار هایی مثل package و component برای نشون دادن معماری نرم افزار گاهن استفاده می شن. ار نوع ساختاری (نسبتن مهم)
5. نمودار usecase (خیلی مهم) - از نوع وظیفه مندی

ضمنن فراموش نکن که فقط UML نیست که تو عمل به کار میآد. اگه بخوای flowی تعامل کاربر با چند فرم تو interface نرم افزارت رو نشون بدی! یا طراحی فرم هاتو نشون بدی! از کدوم نمودار UML استفاده می کنی؟ UML نمودار مخصوصی برای این کارا نداره، نمودار های دیگه ای هم هست که ازشون استفاده می شه :)

برای اینکه نمودار ها رو قاطی نکنی و برات پیچیده نباشن یه کلید بهت می دم:
مدل های نرم افزار سه جنبه دارن: یا ساختاری ان، یا رفتاری، یا وظیفه مندی. (گاهی هم یه مدل چند جبنه داره) برای هر نرم افزار از هر دسته، یکی دو نمودار مهم، لازم و حیاتی هستش! اصولن ترکیب دو یا سه نوع نمودار هست که هسته سیستم رو نشون می ده. بقیه نمودار ها برای کامل کردن این نمودار ها هستن.