PDA

View Full Version : مشکل اکسس در مرتب سازی

shahab_ss
یک شنبه 20 بهمن 1387, 17:23 عصر
آیا اکسس با سورت کردن حروف فارسی مشکل داره ؟

امروز وقتی یک جدول رو که شامل اسامی افراد بود سورت کردم، متوجه شدم که حرف "ک" در آخر و بعد از حرف "ی" قرار گرفت.
و مشکل دیگه اینکه وقتی کلمه ای که با حرف "ی" شروع شده رو جستجو میکنم اکسس نمیتونه اون رو پیدا کنه !!!
درحالی که اگر همون کلمه رو از داخل جدول کپی کنیم و در کادر جستجو paste کنیم پیداش میکنه!

آیا این مشکل راه حلی هم داره ؟!

ممنون از راهنماییتون...

dadsara
دوشنبه 21 بهمن 1387, 07:26 صبح
سلام
معمولا وقتي از ويندوزهاي مختلف استفاده مي كنيد اين مشكل پيش مي آيد و آن مربوط به فايل Kbdfa.dll مي باشد
احتمالا شما از دو نوع ويندوز استفاده كرده ايد كه اين مشكل پيش آمده
( در بعضي از فارسي سازها حرف "ي" كليد Shift+X مي باشد )

barnamenevis2008
دوشنبه 21 بهمن 1387, 13:30 عصر
با سلام

بله اکسس در سورت حروف فارسی (ک) و (ی) مشکل دارد و آنها را در انتهای حروف الفبا قرار میدهد. البته این مشکل برای حروف عربی (ك) و (ي) وجود ندارد و مشکل هم از فایل KBDFA.DLL نیست چون این فایل در ویندوزهای تغییر نیافته هنگام تایپ، از شکل فارسی این حروف استفاده میکند ولی در ویندوزهائی که فایل KBDFA.DLL آنها تغییر داده شده بجای این دو حرف فارسی از معادل عربی آنها استفاده شده.

متاسفانه در فونتهای فارسی هم شکل این کاراکترها به یک صورت طراحی شده و فقط در بعضی فونتها مانند تاهوما میشود متوجه فرق (ک - ك) و (ی - ي) شد.

فایل شما هم دارای یک حرف (ی) میباشد و هنگام تایپ شما (ی) دیگر درج میشود بنابراین در جستجو متن شما پیدا نمیشود ولی هنگام کپی و پیست متن شما پیدا میشود.
بنابراین بهتر است با find و replace همه حروف (ک - ی) را درفایل خود یکسان کنید تا هنگام جستجو، فیلتر، سورت و بقیه موارد با مشکل مواجه نشوید.

برای اصلاح سورت حروف (ک - ی) فارسی هم باید در فایلهای DLL دیگری تغییر داد تا وزن این حروف هموزن حروف عربی (ك - ي) شده تا در جدول الفبا در محل اصلی قرار گیرند.