PDA

View Full Version : مسألهٌ

hosseinzadeh
یک شنبه 22 آذر 1383, 16:01 عصر
ریچارد استیل، مدیر فناورى انفورماتیک و مخابرات Newham اعلام کرد که صرفه جویى در مسیر استفاده از لینوکس نصف مقدار صرفه جویى در مسیر استفاده از ویندوز است.با نزدیک شدن سالگرد ۳۰ سالگى مایکروسافت، این شرکت سیاست عیب جویى از لینوکس را در پیش گرفته است. رشد بازارى که در سال هاى ابتدایى سرعت زیادى داشت، کاهش یافته و حملات مداوم به روزگار پر معامله و پر سود در جوانى مایکروسافت، این شرکت پا به سن گذاشته را وادار به رفتارهاى عجیبى کرده است. ولى فروش زیاد ویندوز در مقابل لینوکس نشان مى دهد که مایکروسافت هنوز خیلى جلوتر است.
اما چطور ممکن است که لینوکسِ رایگان، گران تر از ویندوز باشد؟ اول از همه باید ذکر کرد که Red Hat بزرگ ترین توزیع کننده لینوکس در حدود ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار براى هر سرور که از لینوکس استفاده کند هزینه دریافت مى کند. این هزینه براى خود نرم افزار نیست بلکه براى نگهدارى از آن است. از بازى با لغات که بگذریم مى بینید که به هر حال دارید براى لینوکس پول مى دهید.
حال باید هزینه آموزش مجدد کارمندان، خدمه IT، نوشتن مجدد برنامه ها براى کار تحت لینوکس و هزینه جداگانه براى سرورهاى Application، وب سرورها را در نظر گرفت. در ضمن باید مشاورانى استخدام کرد تا این چهل تکه را به هم بدوزند و حتى ممکن است به بیمه هایى نیاز پیدا کنید که از شما در برابر پرونده هاى حقوقى مربوط به حقوق مالکیت ذهنى دفاع کنند. (یکى از این پرونده ها به راحتى حدود ۱۵۰ هزار دلار در سال هزینه خواهد داشت.) استیل اعتراف مى کند که مایکروسافت براى مقابله با تهدیدهاى لینوکس قیمت هاى خود را کاهش داده است. ولى از آن مهم تر این است که لینوکس در واقع دارد ارزشمندى محصولات مایکروسافت را ثابت مى کند. برخى قابلیت هاى ویندوز در لینوکس گنجانده نشده است. به طور مثال قابلیت اجرا بر روى کامپیوترهاى جیبى، که مهندسان عمران در شرکت Newham از آن براى جمع آورى داده ها استفاده مى کنند.این مسائل سئوالاتى را مطرح مى سازد: اول از همه این که چقدر طول مى کشد که لینوکس از لحاظ قابلیت ها و درایورهاى سخت افزارى به ویندوز برسد؟
هسته لینوکس که توسط توروالدز نوشته شده، حدود ۱۳ سال قدمت دارد. دیگر قسمت هاى سیستم عامل قدیمى تر هستند. حتى اگر لینوکس به پاى مایکروسافت برسد، باز هم مهم خواهد بود؟ اگر لینوکس با همان قیمت ویندوز تقریباً کارى را انجام دهد که اکنون ویندوز انجام مى دهد، چه ارزشى خواهد داشت؟
منبع : ایتنا
منبع ثانویه:sharghnewspaper.com/830922/html/computer.htm#s148449

1:این مطلب به هیچ وجه بیانگر نظرات من نیست!
2:لطفا جوابهای منطقی بدهید!
3:هر گونه آف تاپیک حذف خواهد شد!

whitehat
یک شنبه 22 آذر 1383, 22:03 عصر
اول از همه این که چقدر طول مى کشد که لینوکس از لحاظ قابلیت ها و درایورهاى سخت افزارى به ویندوز برسد؟
واقعا معلوم نیست ولی با رشد لینوکس و افزایش کاربران آن این روند سریعتر خواهد بود و مانند یک تابع با رشد نمایی عمل می کند :)

حتى اگر لینوکس به پاى مایکروسافت برسد، باز هم مهم خواهد بود؟

دقیقا منظورشما معلوم نیست ! چون اگر واقعا این اتفاق بیفتد یعنی لینوکس مانند ویندوز به صورت کاربر پسند دراید
کاربران بیشتری را به خود جلب می کند و از الان مهم ترخواهد شد.

اگر لینوکس با همان قیمت ویندوز تقریباً کارى را انجام دهد که اکنون ویندوز انجام مى دهد، چه ارزشى خواهد داشت؟
لینوکس یک فرهنگ است و تا زمانی این فرهنگ و همچنین استفاده از نرم افزار آزاد (و فرهنگ باز متن) وجود داشته باشد ارزش خود را حفظ می کند .شاید این سیستم عامل به همان قیمت ویندوز باشد ولی آیا برنامه های تحت ان هم باید از همین روش استفاده کنند ؟ اگر هم به فرض که این اتفاق بیفتد ولی حداقل می توان این اطمینان را داشت که برنامه یک کد خالص است و چیزی به آن اضافه نشده !
البته منظور من از لینوکس, گنو لینوکس است .
(جای آقای اینپرایز واقعا خالیست)
موفق باشید

hosseinzadeh
یک شنبه 22 آذر 1383, 22:21 عصر
دقیقا منظورشما معلوم نیست !

این مطلب به هیچ وجه بیانگر نظرات من نیست!

:)

whitehat
یک شنبه 22 آذر 1383, 22:29 عصر
منظور من مفهوم سوال بود :wink:
تا از مهم بودن چه چیز مد نظر باشد !؟
:)

shaniaki
دوشنبه 23 آذر 1383, 00:08 صبح
با عرض ادب:
به عقیده بنده یک مطلب وجود دارد که برنامه نویسان و توسعه دهندگان لینوکسی باید مد نظر قرار بدهند. و آن این است که چون اساسا ماهیت لینوکس و عمده برنامه های تحت آن متن باز است بهتر است زمینه رقابت آن و امتیاز و برتری آن هم در این جهت باشد. بیشتر توضیح می دهم:
ببینید مایکروسافت چندین سال پیش با یک هدف و عقیده و مانیفستی مشخص(عمدتا با فکر شخص بیل گیتس) که اکثر ما با آن آشنا هستیم کار خود را شروع کرد. او معتقد بود که نیازی نیست کاربران معمولی از جزئیات سیستمی و یا مثلا سورس سیستم عامل چیزی بدانند و محیط کار آن ها هم باید ساده باشد. او ایده های ناب دانشگاهی و ایده های پراکنده ای که در جاهای مختلف شکل می گرفت را جمع می کرد و در نسخه های مختلف سیستم عامل (و بعدا برنامه های کاربردی و بعدا زبان های برنامه نویسی خودش لحاظ کرد) بعد از گذشت این همه سال شده این مایکروسافتی که از روی ایده های اولیه با توجه به کاری که در طول این سال ها انجام داده این مقدار سود می برد.
اما از آن جا که اصل فکر و مانیفست گنو و لینوکس با تفکر بیل گیتسی متفاوت است بنابراین سعی در رقابت و مشابه سازی امکانات (اسمش را بگذاریم ویندوزی یا مایکروسافتی یا ...) در لینوکس همانطور که هست کار کاملا غلطی است. به نظر من توسعه دهندگان لینوکسی باید همان روش گیتس را برای پیشبرد و آینده لینوکس پیش بگیرند اما بر اساس مانیفست اولیه گنو و لینوکس. به عنوان مثال باید تا جایی پیش برویم که یک کاربر لینوکسی به راحتی از قابلیت متن باز بودن نرم افزارها به طور ملموس سود ببرد و مزیت آن را نسبت به مشابه مایکروسافتی اش احساس کند و حتی حاضر باشد برای آن پول بپردازد.
این حیطه ایست که متاسفانه روی آن آن طور که باید و شاید به عقیده من کار نشده است.
به خاطر داشته باشیم اگر محیط لینوکس خیلی هم ساده و کاربر پسند شود، تاز مانند ویندوز فعلی(نه آن زمان که این اتفاق به طور کامل بیفتد) می شود. لذا باید برای توسعه کاربرد لینوکس به توانایی های بالقوه ای که سورس آزاد بودن به آن می بخشد توجه داشت.

یه عشق برنامه نویسی خفن

oxygenws
دوشنبه 23 آذر 1383, 01:31 صبح
اول از همه:

لینوکس یک فرهنگ است و تا زمانی این فرهنگ و همچنین استفاده از نرم افزار آزاد (و فرهنگ باز متن) وجود داشته باشد ارزش خود را حفظ می کند.

یک نکته که شاید در نوشته بالا به آن اشاره نشده، کاربران عادی ای هستند که باید برای ویندوز مبلغی پرداخت کنند. در حالیکه می تونند لینوکس رو رایگان روی سیستمشون داشته باشند.

این قضیه یک حرکت نه چندان تند رو به سمت لینوکس خواهد داشت که دقیقا همین عامل باعث ایجاد یه عده متخصص لینوکس در جامعه و کم هزینه تر کردن حرکت شرکت های بزرگ به سمت لینوکس خواهد شد.

موفق باشید، امید

مهدی کرامتی
دوشنبه 23 آذر 1383, 09:41 صبح
و درصد عمده کاربران لینوکس همین کاربران عادی هستند، نه سرور ها.

سه شنبه 24 آذر 1383, 23:05 عصر
با سلام

به طور کل می شود توسعه ی لینوکس را به دو دسته تقسیم کرد 1- سرورها 2- بقیه ( اعم از کاربران خانگی / توسعه دهنده ها /مهندسان / دولتمردان!!!‌ و انواع اقشار زحمت کش جامعه)

کاملا مشخص است که توسعه یافتن در هر کدام از این قسمت ها نیاز مند نوع خاصی از توسعه می باشد

آیا لینوکس به سرور ها بیش تر از بقیه اهمیت می دهد ؟!!! من فکر میکنم خیر

من فکر میکنم برای درصد بسیاری از سرور ها اپن سورس بودن مهم نیست ـ تقریبا برای همه شان جز آنهایی که کوچک و شخصی هستند) آیا فی الولقع مهم است که سولاریس اپن سورس باشد ...... خیر / بحث در مورد این موضوعات در سرور هیچ محلی از اعراب ندارد و تنها باعث کاهش امنیت سرور می شود . پس کسب و کار سرور بحثش جداست که الآن فکر نکنم جاش اینجا باشه . انشاالله در یک تاپیک دیگر!!!! :D :wink:

اما بحث بقیه :mrgreen: !!!

لینوکس با علم کردن اپن سورس به عنوان شعار خود راه توسعه راپیش گرفته است

اپن سورس با درد چه کسانی می خورد؟!!!
آیا به درد یک مهندس مکانیک در فنلاند می خورد ؟ آیا به درد دانشجوی روانش شناسی در ژاپن می خورد؟
بیایید ببینیم اپن سورس چه مزایایی دارد؟
1-امنیت : در مقوله ی امنیت من فکر میکنم که اپن سورس همان که قدر موضوعات جدیدی برای عرضه دارد ضعف هایی هم دارد که به نظر من نمیشود که به عنوان یک خصوصیت مهم و حیاتی از آن یاد کرد
2- امکان تغییر به میل خودتان : رجوع شود به سوالات بالا ( همان مهندس مکانیک و....)
3-..... ( من چیز مهمی به ذهنم نمیاد لطفا کمک کنید تا در موردش بحث کنیم)

اما مبحث دیگر قیمت کم لینوکس است . خوب این همانقدر که به درد مهندس مکانیک می خوره به درد روانشناس و پدر بزرگ من هم می خورد ( خدا رفتگان شما رو هم بیامرزه)
پس این خوب است!!!!
و البته علاوه بر قیمت کم سیستم عامل برنامه های کاربردی رایگانی هم برای آن وجود دارد خوب این هم خوب است
پس قیمت کم مهمترین مشخصه ی لینوکس است.

دیگه حس و حال نوشتن نیست
خیلی خوشحال میشم نظر شماها رو درباره ی نوشته ی خودم بدونم . انا انتقاد پذیر!! :D
با تشکر

hosseinzadeh
چهارشنبه 25 آذر 1383, 15:54 عصر
سلام
ضمن تشکر از عزیزانی که پاسخ دادند::
اولین قضیه که قابل بحث است، نگارش برادر استیل است.این نوع برخورد با لینوکس معمولا مربوط به کسانی است که با طرز تفکر ویندوزی به لینوکس نگاه می کنند.قضیه اینجاست که اساسا طرز توسعه و تحول و همچنین تفکر لینوکس متفاوت است،پس نمی توان از دیدگاه ویندوز به آن نگاه کرد.لینوکس ویژگی هایی دارد که ویندوز ندارد و بالعکس.اما ویژگی لینوکس برنامه ،پلت فرم،محیط گرافیکی یا .... خاصی نیست بلکه همان متن باز بودن آن است.متن باز بودن(به معنای واقعی Open Source و Free Software ). اگر این مطلب را نادیده بگیریم به حرف برادر نیاکی خواهیم رسید که اگر لینوکس به ویندوز برسد(از نظر پشتیبانی سخت افزار ،نرم افزارها و ...) خود ویندوزی دیگر خواهد بود :

اما مسأله:
سوال این جاست که چگونه متن باز به ما کمک می کند؟
اصولا متن باز یک فرهنگ است.فناوری یا تکنیک خاصی نیست.(به بیان بهتر ،اگر شما برنامه ای را به صورت غیر متن باز نوشته باشید، و پس از مدتی آن را متن باز کنید،تغییری در کیفیت و کارایی آن ایجاد نخواهد شد!) این فرهنگ مزایایی دارد که هر یک قابل بررسی است:
1:عدم انحصار گرایی:یکی از مزایای متن باز مبارزه با انحصار گرایی استاگر نرم افزاری متن باز باشد،کسی نمی تواند آن را به انحصار خود در آورد.بنابراین اگر با تولیدکننده ای مشکل پیدا کردید،می توانید از محصول دیگری تولید شرکت دیگری استفاده کنید.(پس اگر به دلیل تیرگی روابط نتوانستید از لینوکس آمریکایی استفاده کنید،در عوض می توانید از نسخه فرانسوی آن استفاده کنید.

2-قابلیتهای مربوط به تغییر آزادانه کد:این ویژگی فواید بسیاری دارد از آنجا که در مورد آن بسیار بحث شده ،بنده چیزی نمی نویسم.

3-قیمت کمتر: در این زمینه باید اشاره کنم دلیل قیمت پایین نرم افزارهای متن باز صرفا توزیع مجدد آزاد است.به این ترتیب شما نرم افزار را به هر قیمتی که خریده باشید می توانید مجددا آن را (رایگان یا حتی پولی توزیع کنید

بنابراین،شما ممکن است برای برای دریافت نسخه های نرم افزار آزاد،پول پرداخت کرده باشید و یا ممکن است آنها را بی هیچ هزینه ای گرفته باشید.اما بدون در نظر گرفتن این که شما چگونه نرم افزار را دریافت کرده اید،شما همیشه این آزادی رادارید،که نرم افزار را تکثیر کنید و یا تغییر بدهید،یا حتی آن را بفروشید.(تعریف نرم افزار آزاد)
)مثلا اگر چند دانشجو پول خرید نرم افزار متن بازگرانقیمتی را برای انجام پروژه خود نداشته باشند،می توانند چند نفری یک نسخه را بخرند و بین خود مجددا توزیع کنند.

اما این مورد،برای برخی تولیدکنندگان ضعف به شمار می آید.در این مورد می توانیم بیشتر بحث کنیم.

پنج شنبه 26 آذر 1383, 16:04 عصر
ببخشید در مورد این انحصار طلبی میشه با یک مثال از دنیای واقعی توضیح دهید
در ضمن موضوع قیمت یک موضوع آنی است و هر لحظه امکان دارد با تصمیمات بزرگان اپن سورس تغییر کند
با تشکر

hosseinzadeh
پنج شنبه 26 آذر 1383, 17:32 عصر
ببخشید در مورد این انحصار طلبی میشه با یک مثال از دنیای واقعی توضیح دهید
اگر ردهت هر نسخه سرورش رو 4000 دلار بفروشه و تامین هزینه برای شما مشکل باشه می تونید از محصولات مشابه استفاده کنید.اما اگر مایکروسافت قیمت محصولاتش رو سه برابر کند شما مجبورید پول بیشتری بپردازید
[با توجه به این موضوع که اصولا حرکت از یک لینوکس به لینوکس دیگر بسیار ساده تر و کم هزینه تر از حرکت از لینوکس به ویندوز است.]

Inprise
یک شنبه 29 آذر 1383, 08:10 صبح
استیل اعتراف مى کند که مایکروسافت براى مقابله با تهدیدهاى لینوکس قیمت هاى خود را کاهش داده است

<span dir=ltr>he Speaks just like PlayBoy Stores Saleswoman . </span>

hosseinzadeh
دوشنبه 30 آذر 1383, 15:44 عصر
he Speaks just like PlayBoy Stores Saleswoman .
:D