PDA

View Full Version : سوال: سوالی درباره توانایی اکسس

moferferi
شنبه 26 بهمن 1387, 22:00 عصر
سلام.
من یک برنامه دبیرخانه نوشتم.که نامه های اداری(وارده و صادره) را ثبت میکنه.
و تقریبا در هر ماه حدود 1000 تا نامه باهاش ثبت میشه.ایا دیتابیس اکسس میتونه بعد از گذشت حدود 10 سال با حدود 120000 رکورد به درستی کارکنه(منظورم سرعت نیست).
البته من این برنامه را با sql2000 نوشتم.و به خوبی کارمیکنه.
در کل میخوام بدونم که واسه یه همچین برنامه ای (که نهایتا در هر سال حدود 12000 تا رکورد ثبت بشه) اکسس هم میتونه گزینه مناسبی باشه یا حتما باید برم سراغ sql.

e601
یک شنبه 27 بهمن 1387, 00:24 صبح
با سلام

یقینا اکسس با این حجم مشکلی نداره. البته شما نگفتید برنامتون تحت شبکه هست یا Single ؟ از نظر بنده اکسس برای بانکهای اطلاعاتی تک کاربره بی نظیره...

موفق باشید...

moferferi
یک شنبه 27 بهمن 1387, 10:27 صبح
سلام.
برنامه من تحت شبکه نیست.
میشه بگید که یک دیتابیس اکسس طی چندین سال با حجم رکورد بالا ایا با مشکلی ممنکنه مواجه بشه.
و اصلا چه مقدار رکورد را میشه گفت که واسه اکسس زیاد و خطرناکه.
من از نرم افزار های موجود در بازار که همین گونه کار ها را انجام میدهند(مانند دبیرخانه...بایگانی)
هیچ گونه اطلاعاتی ندارم .با توجه به اینکه تحت شبکه نیستند از چه دیتابیس هایی بیشتر استفاده میکنند.

e601
یک شنبه 27 بهمن 1387, 20:44 عصر
سلام

میشه بگید که یک دیتابیس اکسس طی چندین سال با حجم رکورد بالا ایا با مشکلی ممنکنه مواجه بشه.و اصلا چه مقدار رکورد را میشه گفت که واسه اکسس زیاد و خطرناکه.
دوست عزیز تا جایی که من میدونم یک فایل اکسس تا حجم 2GB میتونه اطلاعات در خودش ذخیره کنه. این عدد بسیار بزرگه و مشخصه که حجم اطلاعات فوق العاده بالاست. بنابراین بهینه سازی بسار دقیق (حتی کوچکترین جزئیات) باید در اولویت باشه

بعنوان مثال بهتره از فرمهای Bound استفاده نشه. این فرمها ، فرمهای ثبت اطلاعات یا جستجو یا هر گونه عملیات دیگه هستند که مستقیما با جداول ارتباط دارن. یعنی وقتی کاربر فرم رو باز میکنه به اطلاعات دسترسی پیدا کرده و میتونه با استفاده از دکمه های Navigator پایین فرم ، بین رکوردها حرکت کنه. این فرمها در حجمهای بالا دچار افت سرعت میشن. نقطه مقابل این روش Unbound هست که فرمها در ابتدای ورود ارتباطی با جداول ندارن و فقط زمانی که لازم هست با استفاده از SQL یا DAO یا ADO عملیات مورد نظر رو انجام میدن

از موارد قابل توجه دیگه اینه که دسترسی با اطلاعات رو باید سعی کنید با دستورات SQL انجام بدین. (منظورم همون زبان SQL خود اکسس هست نه SQLServer).

در مواردی که لازمه بین رکوردها با استفاده از حلقه ها حرکت کنیم بهتره بجای استفاده از DAO از ADO استفاده کنیم. تکنولوژی ADO یک سر و گردن از DAO بالاتره

در مورد الگوریتمها و فانکشنها (توابع) هم باید فوق العاده دقت بشه. تا جایی که راه داره باید عملیات مورد نظر کوچک سازی و بهینه شده و از نوشتن کدهای اضافی پرهیز بشه

اشیا و متغیرهایی که برای استفاده موقت بوجود میان (مثل تعریف رکوردست در یک تابع) بلافاصله پس از اتمام کار از بین برن تا منابع سیستم آزاد و بهینه شوند

و...

من از نرم افزار های موجود در بازار که همین گونه کار ها را انجام میدهند(مانند دبیرخانه...بایگانی)هیچ گونه اطلاعاتی ندارم .با توجه به اینکه تحت شبکه نیستند از چه دیتابیس هایی بیشتر استفاده میکنند.
همه نوع دیتابیسی وجود داره. اکسس ، SQL ، خیلی کم Oracle ، یه سری هم هنووووووووووووز فاکس پرو !!!

یه سوال کوچیک:
تا اونجایی که من میدونم اطلاعات اینجور برنامه ها پس از 1 یا نهایتا 2 سال بایگانی میشه. چه جوریه که شما در نظر دارید اطلاعات 10 رو با هم در یک بانک اطلاعاتی داشته باشید؟

nabeel
دوشنبه 28 بهمن 1387, 02:14 صبح
ضمن سلام به دوستان

دوست گرامی moferferi

در همین ابتدا عرض کن که مطالب مربوط به ADO/DAO رو با توجه به پیچیدگیشون در اینجا باز نمیکنم
به نظر میاد که یکسری مطالب پوشیده مونده که همین امر میتونه باعث انحرافی فاحش توی نتایج واقعی و عملی بشه .

با این پیش زمینه میرم به سراغ طرح موضوع :

هیچ الزامی در Unbound کردن فرمها نمیبینم . میدونید با این کار چه حجمی از کدهای ناخواسته که هیچ اجباری درشون وجود نداره باید نوشته بشن . فرمها الزاماً Unbound نباشن .
اتصال فرم به دیتا بیس از هر سه طریق ADO , DAO و SQL منجر به کاهش کارایی میشه .
با SQL به قطع دچار کاهش کارایی میشید .
در ADO/DAO هم دچار کاهش کارایی میشید . از اونها تنها در مواقعی استفاده میشه که راه حل دیگه ای وجود نداره و یا اجرای راه حلهای دیگه پیچیده هستش .
SQL خیلی کندتر ازآبجکت استاندارد Query هستش و این نقیصه در هنگامی که از دستورات SQL در داخل VBA استفاده میکنید , نمود بیشتری هم پیدا میکنه .

در فرمهایی که با اطلاعات مستقیماً در ارتباط هستید اولویت روش اتصال فرم به داده به ترتیب زیره

Tables > Query > SQL > DAO>ADO

دو روش سمت راست تنها در صورت الزام ( در داخل پروژه مطرح شده از سوی شما الزامی وجود نداره )

نکته ای که جلب توجه میکنه مبنای توصیه به استفاده از ADO به جایگزینی DAO هستش .

بدون داشتن اطلاعات زیر, اظهار نظر قطعی در خصوص استفاده از ADO میتونه نادرست باشه :

ساختار فایل از نظر Front End / Back End
ساختار فایل از نظر Client / Server
ساختار فایل از نقطه نظر معماری اطلاعات
تعداد کاربرانی که همزمان از برنامه استفاده به عمل میارن ( هر گونه عملیاتی , به غیر از دستکاری اطلاعات جداول اصلی )
تعداد کاربرانی که به صورت همزمان اقدام به ورود اطلاعات میکنن
درجه اهمیت به روز رسانی آنلاین اطلاعات
پهنای باند شبکه و ترافیک موجود بر روی اون
حجم فایل
تعداد رکوردها
و برخی موارد دیگه که فعلاً نیازی به توضیح اونها وجود نداره

برخی از این اطلاعات در اینجا ارائه شده ولیکن موارد اصلی که عدم احراز اونها میتونه گردونه شانس رو به صورت کامل تغییر بده همچنان پابرجاست .

با قطعیت نظرم بر اینه که در اینجا کارایی DAO بسیار بالاتر از ADO هستش . ( البته میشه گفت در اکثر پروژه ها با توجه به احراز شرایط وضع به همین منواله )

در خصوص خلاصه سازی کدها به جهت بهینه سازی تصور میکنم قبلاً بحثهایی در این زمینه داشتیم که خوشبختانه ثمره اون رو توی اینجا میبینیم بهینه سازی کدها یک امر الزامیه حتی اگه منجر به یک هزارم ثانیه افزایش سرعت اجرای پروسه بشه . تعداد خطوط کمتر در برنامه نویسی بدون تغییر ساختار کلی منجر به افزایش کارایی قطعی میشه .

اگه اکسس رو به سه بخش تقسیم کنیم و پیچیدگی اجرای اونها رو بخوایم به این تقسیم بندی نسبت بدیم :
یک قسمت خود اکسس و قسمتهای استاندارد اون ( VBA رو هم به عنوان یک آوانس توی این بخش قرار میدم )
دو قسمت ADO و...
سه قسمت باقیمانده هم DAO !

توی حساب کتاب اشتباه نکردم . به نوعی میخواستم درجه پیچیدگی رو به صورت بارز مطرح کنم و اشاره کنم به ریزه کاریهایی که توی هر کدوم از اون بخشها وجود داره .

داشتن تکنولوژی برتر از سوی ADO دال بر برتری اون بر DAO در داخل Access نیست که بخوایم در حال حاضر در اینجور پروژه هایی اون رو به دیگران توصیه کنیم .
در جایی قبلاً نوشته بودم که مایکرسافت اولین حرکت و تغییر جهت واقعیش رو به سمت ADO در داخل نسخه 2007 به نمایش گذاشته . اون موضوع دلیلی بر برتری این پروتکل ارتباطی نیست . الزامات جدید , مایکروسافت رو ناگزیر به انجام این کار میکنه . تعاریف جدیدی در داخل اون مطرحه که آینده سیستمهای اطلاعاتی رو در دست میگیره .

ADO یک OLE DB هستش که فعلاً در داخل اکسس کارهاش رو به واسطه Jet Engine انجام میده ( این بخش به نوعی هسته اطلاعاتی اکسس هستش ) ولیکن DAO یکپارچگی خیلی بیشتری با Jet داره , همین امر باعث میشه سرعت اجرا در بسیاری از مواقع بر خلاف نظر عموم خیلی بیشتر از ADO باشه .
ADO در داخل Access هنوز مهمون ناخونده ای هستش , که برای اینکه بخواد جا پای جای DAO بزاره و خودی نشون بده , راه درازی رو در پیش داره .
برخی نقائصی که ADO به همراه خودش ایجاد میکنه , شما رو مستلزم انجام عملیاتی اضافه میکنه تا بتونید اون نقائص رو پوشش بدید , اون هم متاسفانه در معدود دستوراتی که توی اونها سریعتر از DAO عمل میکنه .

باز و بسته کردن رکورد ست با توجه به شرایط حاکم بر سیستم میتونه نتایجی معکوس داشته باشه ( خصوصاً در سیستمهای Client/Server ) و یا درمواقعی که فایل بر روی شبکه قراره و از اونجا داره اجرا میشه .

در نهایت توصیه میکنم که با خیالی راحت تمام کارهاتون رو در داخل اکسس به انجام برسونید و توی این پروژه نیازی رو به استفاده از ADO و DAO احساس نکنید ( مگر در مواردی که ناگزیر به انجام اونها باشید , که بعید میدونم توی پروژه شما نیازی به اونها وجود داشته باشه )
فایل شما با شرایطی که عنوان فرمودید هیچ مشکلی براش پیش نمیاد ( در شرایط استاندارد )

موفق باشید

nabeel
دوشنبه 28 بهمن 1387, 02:16 صبح
سلام مجدد

فراموش کردم که این نکته رو بگم

فایلتون رو حتماً در حالت Front End / Back End طراحی کنید تا خیالتون از بابت حفظ اطلاعات هم بیشتر بشه

موفق باشید

e601
دوشنبه 28 بهمن 1387, 14:13 عصر
با سلام

هیچ الزامی در Unbound کردن فرمها نمیبینم . میدونید با این کار چه حجمی از کدهای ناخواسته که هیچ اجباری درشون وجود نداره باید نوشته بشن . فرمها الزاماً Unbound نباشن .
توجه داشته باشید حجم اطلاعاتی که امکان داره بوسیله فرم Bound لود بشه شاید بیشتر از کدهایی که در نهایت کامپایل میشن ، از منابع سیستم استفاده میکنه

اتصال فرم به دیتا بیس از هر سه طریق ADO , DAO و SQL منجر به کاهش کارایی میشه .
با SQL به قطع دچار کاهش کارایی میشید .
در ADO/DAO هم دچار کاهش کارایی میشید . از اونها تنها در مواقعی استفاده میشه که راه حل دیگه ای وجود نداره و یا اجرای راه حلهای دیگه پیچیده هستش .
SQL خیلی کندتر ازآبجکت استاندارد Query هستش و این نقیصه در هنگامی که از دستورات SQL در داخل VBA استفاده میکنید , نمود بیشتری هم پیدا میکنه .
در فرمهایی که با اطلاعات مستقیماً در ارتباط هستید اولویت روش اتصال فرم به داده به ترتیب زیره

Tables > Query > SQL > DAO>ADO

دو روش سمت راست تنها در صورت الزام ( در داخل پروژه مطرح شده از سوی شما الزامی وجود نداره )
اتصال فرم به دیتابیس اگه Bound باشه که باید از Table یا Query استفاده کنه.
اتصال از طریق سایر روشها هم باید با استفاده از فرمهای Unbound انجام بشه. ضمن اینکه در خیلی از موارد اتصال مستقیم با Table و در برخی موارد Query انعطاف پذیری بالایی ندارن (مخصوصا ارتباط مستقیم با Table)

ضمن احترام به نظر دوستان ، به نظر بنده اگر استفاده از فرمهای Bound مد نظره اولویت بندی به صورت Table>Query هست
و اگر استفاده از فرمهای Unbound مد نظره اولویت بندی بصورت SQL>ADO>DAO مناسب هست. برخی از دلایلم رو در ادامه عنوان خواهم کرد

نکته ای که جلب توجه میکنه مبنای توصیه به استفاده از ADO به جایگزینی DAO هستش .
بدون داشتن اطلاعات زیر, اظهار نظر قطعی در خصوص استفاده از ADO میتونه نادرست باشه :
ساختار فایل از نظر Front End / Back End
ساختار فایل از نظر Client / Server
ساختار فایل از نقطه نظر معماری اطلاعات
تعداد کاربرانی که همزمان از برنامه استفاده به عمل میارن ( هر گونه عملیاتی , به غیر از دستکاری اطلاعات جداول اصلی )
تعداد کاربرانی که به صورت همزمان اقدام به ورود اطلاعات میکنن
درجه اهمیت به روز رسانی آنلاین اطلاعات
پهنای باند شبکه و ترافیک موجود بر روی اون
حجم فایل
تعداد رکوردها
و برخی موارد دیگه که فعلاً نیازی به توضیح اونها وجود نداره
دوستمون در مورد حجم و تعداد رکوردها و اینکه برنامه تحت شبکه نیست اطلاعاتی داده بودن

داشتن تکنولوژی برتر از سوی ADO دال بر برتری اون بر DAO در داخل Access نیست که بخوایم در حال حاضر در اینجور پروژه هایی اون رو به دیگران توصیه کنیم .
در جایی قبلاً نوشته بودم که مایکرسافت اولین حرکت و تغییر جهت واقعیش رو به سمت ADO در داخل نسخه 2007 به نمایش گذاشته . اون موضوع دلیلی بر برتری این پروتکل ارتباطی نیست . الزامات جدید , مایکروسافت رو ناگزیر به انجام این کار میکنه . تعاریف جدیدی در داخل اون مطرحه که آینده سیستمهای اطلاعاتی رو در دست میگیره .

ADO یک OLE DB هستش که فعلاً در داخل اکسس کارهاش رو به واسطه Jet Engine انجام میده ( این بخش به نوعی هسته اطلاعاتی اکسس هستش ) ولیکن DAO یکپارچگی خیلی بیشتری با Jet داره , همین امر باعث میشه سرعت اجرا در بسیاری از مواقع بر خلاف نظر عموم خیلی بیشتر از ADO باشه
ADO مدلی جمع و جور تر از DAO هست و در نتیجه سرعت بالاتری هم خواهد داشت
امیدوارم دوستمون moferferi از مطالب این تاپیک استفاده کنه

موفق باشید...

nabeel
دوشنبه 28 بهمن 1387, 16:22 عصر
ضمن سلام

در هنگامی که فرم از نوع Bound باشه چیز زیادی لود نمیشه . به یک نکته توجه نمیکنید اونهم اینکه در داخل برنامه خیلی موارد تا هنگامی که به اونها نیازی نباشه بارگذاری نمیشن .
به طور مثال اگه یک رکورد به اندازه یک واحد منابع سیستمی به مصرف برسونه , باز شدن یک فرم که متصل به رکورد ستی مشتمل بر 1000 رکورد باشه , که 1000 واحد از منابع سیستمی رو طلب نمیکنه .
اگه فرم فاقد عملیاتی مرتبط با دامنه مورد نظر باشه تعداد رکورد کمترین تاثیر رو در عملیات جاری یک فرم به جا میذاره . به طور مثال اگه فرم تنها مرتبط با یک جدول باشه تعداد رکورد تاثیر چندانی بر روی عملکردهای پایه ای فرم نداره .
در خیلی از جاها که داره صحبت از مصرف منابع سیستمی میشه , تصور میکنم تعبیر درستی از نحوه عملکرد Jet وجود نداره . باز هم تاکید میکنم خیلی چیزها تا زمان نیاز بارگذاری نمیشن .
به طور مثال در هنگام باز کردن یک جدول , یک Query , یک فرم و یا یک گزارش دو چیز از سوی Jet مورد بررسی قرار میگیره :

اطلاعاتی که باید در داخل صفحه به نمایش در بیاد ( و در واقع قابل دیدن توسط شماست )
و بررسی آخرین رکورد موجود در داخل اون آبجکت

در خصوص کد نویسی در داخل فرمهای Unbound چیزی که مد نظر من هستش دشواری و زمان بر بدون نوشتن کدهاست . منظور من اصلاً سر بار سیستمی نبوده . گو اینکه اگه فرم مشتمل بر عملیاتی باشه که منجر به تغییر در منابع داده بشه , که دیگه Set کردن های مجدد در داخل ADO به اندازه کافی کارایی رو دچار اختلال میکنه .

اجازه بدید جمع و جور تر بودن ADO نسبت به DAO رو به گونه ای دیگه ببینیم که مطمئناً اون نظریه قطعیت تمام و کمالی داره :

ADO خیلی ناقص تر از DAO هستش , ضمناً نمیدونم منظورتون از جمع و جور تر بودن بودن چیه ؟ اگه منظورتون حجمه ؟ که حجم فایهای مرتبط با پروسه ADO خیلی بیشتر ازDAO هستش , اگه منظورتون تعداد دستوراته که خدمتتون عرض کردم همین خلاصه گوییش منجر شده که سرعتش هم پایین بیاد ( یه چیزی شبیه همون داستان زبانهای سطح پایین و بالا هستش )

ADO کار رو که از هر طریقی انجام بده در نهایت باید اون رو به واسطه Jet Engine در داخل Access به انجام برسونه . چرا که این بخش هستش که بر روی Database حیطه عملیاتی داره .

در حال حاضر ADO محدودیتهای خاصی رو توی Access با خودش به یدک میکشه و تا زمانی که از اونها رهایی پیدا نکنه , DAO در جایگاه بالاتریه . ( عین همین حالایی که با هم صحبت میکنیم )

در خصوص اون مواردی که فرمودید جداول و Query ها در بعضی مواقع کارایی لازم رو ندارن ! دوست من به خاطر یه نفر که مسجد رو تعطیل نمیکنن .
فقط در خصوص اون یک محدودیت و رفع و رجوع اون متوسل به DAO و یا ADO بشید نه اینه کل مسائل رو به اونها محول کنید . ( از حذف و اضافه و پیمایش بین رکوردها بگیریم تا هزار و یه کار دیگه که بدون اون دو روش میشه خیلی راحتتر و ساده تر اونها رو به انجام رسوند )

خب , این طوری ممکنه خیلی از دوستان از موضوع سر در نیارن . لطف کنید اگه ممکنه این کار رو انجام بدید و نمونه کار رو اینجا قرار بدید :

یه فرم ساده Unbound درست کنید که اطلاعاتش رو در داخل 5 فیلد به داخل یک جدول بریزه
امکاناتی چون حذف و اضافه کردن دیتا و حرکت بین رکوردها رو در داخل اون قرار بدید .
من میخوام یک امکان جستجوی خیلی ساده هم داشته باشم ( قاعدتاً با گرفتن دکمه Ctrl + F کارم راه میفته حالا اگه احیاناً به این روش نشد راه حل دیگه ای اگه مد نظرتونه ممنون میشم که ارائه بدید )
لطف کنید که فرم در دو حالت Single Form و Continuous Forms طراحی بشه
لطفاً به زمان تقریبی طراحی فرمی به این سادگی هم , اشاره بفرمایید ( تنها زمان طراحی خود فرم بدون در نظر گرفتن آبجکتهای احتمالی طراحی شده که در طرح سئوال وجود ندارن )

استفاده از ADO در حالت Client/Server معنا و مفهوم بیشتری پیدا میکنه و البته باز هم به معنای الزام نیست چرا که یه مقدار موضوع فنی تر از اونی هست که بشه توی این تاپیک مطرح کرد و بر روی بایدها نبایدهای انتخاب فوکوس کرد . دیدن شرایط پروژه از نزدیک الزامیه .

دوست من moferferi برای اینکه سردرگم نشید , شما رجوع کنید به همون تاپیک 5 , بقیه موارد بحثهای تکمیلیه که شاید به اونها نیازی نداشته باشید

موفق باشید .

e601
دوشنبه 28 بهمن 1387, 18:50 عصر
سلام

منظور بنده از جمع و جور بودن کمتر بودن ابجکتهای ADO هست. DAO دارای 9 و یا 10 آبجکت هست در حالی که ADO فقط دارای 3 آبجکت !

ضمن اینکه ADO ناقص نیست بلکه میکروسافت اومده در راستای تعیین دقیق تر اهداف یک ابزار اون رو کوچک کرده که افزایش سرعت عملیاتی یکی از همین اهداف بوده

ضمن اینکه بنده منظورم از حرکت با حلقه ها در میان رکوردها ، پیمایش رکوردها مثل دکمه های Navigator نبوده بلکه زمانیه که داریم در یک ماژول و یک تابع عملیات خاصی رو روی رکوردها انجام میدیم
در کل باید بگم در همون پست شماره 4 هم عبارت SQL>ADO>DAO را با توضیحات بیشتر عنوان کردم

و اما در مورد نموه کار:
حذف و اضافه کردن با ADO و یا DAO و همچنین SQL که مشخصه. ضمن اینکه فرمهای Unbound نیازی به حرکت بین رکوردها ندارن. در صورت نیاز باید از حالت استاندارد استفاده بشه

nabeel
دوشنبه 28 بهمن 1387, 20:06 عصر
Eh.Masoudi گرامی
ضمن سلام

متاسفانه با ارسال تاپیک شماره 9 کم کم دارم به این نتیجه میرسم که اطلاعاتتتون در زمینه ADO و DAO ناقصه . ( چیزهای توی کتابها رو دارید واسه ما نقل میکنید !؟ ) .

موضوعات تاپیک شماره 9 دیگه آخرشه . چیزهای جدیدی توش میشنویم که تازگی داره . اون هم از جایی که معلوم نیست منبعش چیه و به چی داره استناد میکنه . ( مطمئناً نه استناد عملی و نه تئوریکی در پشت این موضوعات قرار نداره ؟ )

تصور نمیکنم که اگه منت دار ما میشدید و یه نمونه تهیه میکردید و قرار میدادید مشکلی ایجاد میشید مگر اینکه احیاناً با نظر من موافقید و متوجه اشتباهات احتمالی شدید . لااقل این امر موضوع رو یکسره میکرد .

حتماً به این مورد شکی ندارید که خود من نیازی به مشق شب نداشتم که اونو بخوام از شما طلب کنم , میخواستم بقیه متوجه بشن که نوش داروی شما چیه و چه کار میکنه .

من اینکه بنده منظورم از حرکت با حلقه ها در میان رکوردها ، پیمایش رکوردها مثل دکمه های Navigator نبوده بلکه زمانیه که داریم در یک ماژول و یک تابع عملیات خاصی رو روی رکوردها انجام میدیم

دوست گرامی تذکر بجایی دادید !!!! این مورد رو واسه من نوشتید یا برای بقیه .

لطفاً فرضیات خودتون رو در داخل سئوال من قرار ندید و بقیه رو به اشتباه نندازید . ( گو اینکه عزیز برادر برای حرکت در بین رکوردها , باز هم باید از همون دستورات استفاده بشه ولی بدون نیاز به حلقه !!!)

بنده دقیقاً متوجه اون بخش شدم تذکرم در خصوص اون قسمت هنوز پابرجاست .

میدونید مشکل چیه دوست من :

متاسفانه توی این تالار تصور میکنم اختلاف سطحها خیلی زیاده همین امر هم باعث میشه با بحث دو نفر مشکلات زیر به وجود بیاد :

- نفر سومی نیست و یا نمیخواد بیاد و نظر فنی بده تا موضوع زودتر ختم به خیر بشه
- برای بعضی هم مصلحت ایجاب میکنه دو طرف دعوا رو رازی نگه دارن ( هر چیز که خار آید - یک روز به کار آید )
- یه چیز خیلی جالب که متوجه شدم بعضی کاربرها حتی در مواقعی که متوجه یک مطلب نمیشن هم ممکنه تشکر کنن ولی به محض شروع جنجال نه تو میمانی و نه من ( جفت طرف دعوا رو اصلاً به جا نمیارن :متفکر: )
در حالی که معمولاً توی همین دعواهاست که خیلی چیزا رو میشه و اطلاعات فنی تر رد و بدل میشه ولی ظاهراً هنوز کسی این مطلب رو نمیدونه !!! ( حالا در حاشیه اون بد آموزی اخلاقی هم ممکنه وجود داشته باشه !!!!! )

متاسفانه من و شما تا حالا توی چند تا تاپیک رو در روی هم قرار گرفتیم و توی بعضی از اونها شما بحث رو نیمه کاره ول کردید و کاربرها رو هاج و واج باقی گذاشتید . نمیدونم اون حرکتها رو دال بر پذیرش اشتباه بگیرم و یا لایق نبودن بحث .

در مجموع امیدوارم این بحث رو با درایت و زیرکی به انتها برسونید .

موفق باشید و در انتظار پاسخ سنجیده شده

یادآوری : دوست من نمیخوای این بحث (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=142409) رو ادامه بدی به نظر میاد بچه ها منتظر باشن . اگه گیر اون جواب آخری منه که مشکلی نیست برش میدارم ( نگو که تموم شد , باز داره )

e601
دوشنبه 28 بهمن 1387, 23:02 عصر
متاسفانه با ارسال تاپیک شماره 9 کم کم دارم به این نتیجه میرسم که اطلاعاتتتون در زمینه ADO و DAO ناقصه . ( چیزهای توی کتابها رو دارید واسه ما نقل میکنید !؟ ) .
موضوعات تاپیک شماره 9 دیگه آخرشه . چیزهای جدیدی توش میشنویم که تازگی داره . اون هم از جایی که معلوم نیست منبعش چیه و به چی داره استناد میکنه . ( مطمئناً نه استناد عملی و نه تئوریکی در پشت این موضوعات قرار نداره ؟ )
جناب پر مدعا سلام

پیشنهاد میکنم بجای اینکه همش فاز دعوا بگیری و همش فکر کنی تبادل نظر یعنی دعوا کردن !!!!!!!!!!! یکم به طرف مقابلت احترام بذار و اجازه بده هر بحثی به جنجال کشیده نشه. شما سعی کن نظر خودتو بگی و بیش از حد احساس مسئولیت نکنی !!!!!!!!!!!!!
چون شنونده داناتر از من و شماست و راه خودش رو هم خودش انتخاب میکنه

علی ایحال یه نگاهی به لینک زیر بنداز . بدک نیست :
http://support.microsoft.com/kb/303528
ظاهرا میکروسافت در اینجا داره میگه اکسس 2003 ، DAO 3.6 و Microsoft.Jet.OLEDB.4.0 همگی از موتور Jet ورژن 4 استفاده میکنن پس بنابراین طبق گفته میکروسافت کار کردن با داده ها از طریق DAO و ADO فرق چندانی نداره
اما همونطور که عرض کردم DAO دارای 10 آبجکت مختلف هست:
1. شی DBEngine
2. شی Workspace
3. شی DataBase
4. شی Connection
5. شی Recordset
6. شی QueryDef
7. شی TableDef
8. شی Relation
9. شی Field
10. شی Index

ولی ADO فقط دارای 3 آبجکت هست:
1. شی Connection
2. شی Command
3. شی Recordset

بنابراین ADO بدون تحمیل بار اضافی DAO کار میکنه
حالا میگید چرا؟ بهتره دوباره از میکروسافت بپرسیم. حالا این یه دفعه رو شما منت داره ما شو لینک زیر رو نگاه کن :
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa189885(office.10).aspx

چکیده مطالب رو عنوان میکنم :
میکروسافت میگه انجام دادن کارها از طریق ADO در دیتابیس اکسس پنهان مونده چون سالهاست که بعضی از افراد دارن از DAO استفاده میکنن
میکروسافت میگه اومده و به ADO ماموریت جدید داده. ماموریتش هم فقط کار با داده هاست و برای کار کردن با ساختار دیتابیس ADOX و JRO رو معرفی کرده
پس وقتی من میگم میکروسافت اومده در راستای تعیین دقیق تر اهداف یک ابزار ، اون رو کوچک کرده مال کتابهای خاک خورده ی توی زیرزمینم نیست !!!!!!!!!!!!!!

تصور نمیکنم که اگه منت دار ما میشدید و یه نمونه تهیه میکردید و قرار میدادید مشکلی ایجاد میشید مگر اینکه احیاناً با نظر من موافقید و متوجه اشتباهات احتمالی شدید . لااقل این امر موضوع رو یکسره میکرد .
من هر جا مطمئن بودم ارزشش رو داره وقتم رو بذارم و نموه کد ارائه کنم این کار رو با کمال میل کردم ولی حالا که نکردم یعنی...؟؟؟؟؟؟؟

میدونید مشکل چیه دوست من :
متاسفانه توی این تالار تصور میکنم اختلاف سطحها خیلی زیاده همین امر هم باعث میشه با بحث دو نفر مشکلات زیر به وجود بیاد :
- نفر سومی نیست و یا نمیخواد بیاد و نظر فنی بده تا موضوع زودتر ختم به خیر بشه
- برای بعضی هم مصلحت ایجاب میکنه دو طرف دعوا رو رازی نگه دارن ( هر چیز که خار آید - یک روز به کار آید )
- یه چیز خیلی جالب که متوجه شدم بعضی کاربرها حتی در مواقعی که متوجه یک مطلب نمیشن هم ممکنه تشکر کنن ولی به محض شروع جنجال نه تو میمانی و نه من ( جفت طرف دعوا رو اصلاً به جا نمیارن )
در حالی که معمولاً توی همین دعواهاست که خیلی چیزا رو میشه و اطلاعات فنی تر رد و بدل میشه ولی ظاهراً هنوز کسی این مطلب رو نمیدونه !!! ( حالا در حاشیه اون بد آموزی اخلاقی هم ممکنه وجود داشته باشه !!!!! )
:قهقهه: :قهقهه: :قهقهه:

متاسفانه من و شما تا حالا توی چند تا تاپیک رو در روی هم قرار گرفتیم و توی بعضی از اونها شما بحث رو نیمه کاره ول کردید و کاربرها رو هاج و واج باقی گذاشتید . نمیدونم اون حرکتها رو دال بر پذیرش اشتباه بگیرم و یا لایق نبودن بحث .
لطف کنید و فقط از طرف خودتون صحبت کنید. مطمئنا نباید به پای پذیرش اشتباه بذارید ، بقیش دیگه بماند...

یادآوری : دوست من نمیخوای این بحث رو ادامه بدی به نظر میاد بچه ها منتظر باشن . اگه گیر اون جواب آخری منه که مشکلی نیست برش میدارم ( نگو که تموم شد , باز داره )
ممنون که یادآوری کردی الان میتونی یه سر بزنی فقط خواهشن لطف کن و اون تاپیک رو به جنجال الکی نکش . واقعا ممنون میشم :بوس:

nabeel
سه شنبه 29 بهمن 1387, 02:50 صبح
ضمن سلام به همگی دوستان بالاخص دوست قدیمی همه ما آقای مسعودی

آقای قربانی لطفاً ادامه بحث رو با حفظ احترام دو طرفه باز بذارید تا من این قائله رو به راحتی به آخرش برسونم .

آقای مسعودی , که مطئناً جای خیلی از شاگردای منی . من توی بحث با شما یه چیز رو متوجه شدم و اون هم اینه که وقتی توی سه کنج قرار بگیرید خیلی چیزا رو روی میکنید و پته خیلی چیزها رو میریزید رو .
اینا درسته که واسه من و شما نون و آب نمیشه ولی واسه بقیه کاربرا حداقل یه فایده داره , اونهم اینکه با چیزهایی آشنا میشن که شاید هیچ وقت با اونها در حالت عادی آشنا نمیشدن و شاید به سرغش هم نمیرفتن .

دوست عزیز روزی که صور اسرافیل رو میزنن , دیگه تمومه ! دلیل و برهان هم فایده نداره . امروز همون روزه !!

با این مقدمه میریم به سراغ گفتگوی خودمون :

در خصوص لینک اول شما :

بخشی از متن رو که احتمال میدم منظور شما بوده در اینجا میارم ( متاسفانه من مطلب دیگه ای رو ندیدم و یا شاید دقت نکردم )

Use ADO to access a Microsoft Jet database
When you access a Microsoft Jet database from ADO, we recommend that you use the Microsoft Jet OLE DB Provider instead of the Microsoft Access ODBC driver

دوباره بخونیدش ! متوجه شدید یا توضیح بدم ؟

ADO به چی وصل شده ! داره میگه :

وقتی که به Microsoft Jet database از طریق ADO وصل میشید ما توصیه میکنیم شما Microsoft Jet OLE DB Provider رو به جای Microsoft Access ODBC driver مورد استفاده قرار بدید .

این مورد چه ربطی به بحث ما داشت . وقت خدوتون و بقیه رو گرفتید .

خب این از لینک اولی که گذاشتید .

در خصوص لینک دوم

آقای مسعودی عنوانش رو بخونید :

Using ADO to Work with Access Databases

عزیز من لینکی که دادید مال MSDN هستش . توی این لینک سر فصل کار با ADO رو قرار داده و نوشته ( ترجمه ) :

استفاده از ADO جهت کار ( تعامل ) با اطلاعات

مثل اینکه تا حالا توی کتابها با عنوان سر فصل برخورد نداشتید این هم همونجور چیزیه . اشاره به الزام در استفاده نداره که عزیز برادر .

در خصوص آبجکتها اصلاً با شما بحث نمیکنم . چونکه وقتی دوتای بالایی رو متوجه نشدید این رو هم به قطع متوجه نمیشید. من بعید میدونم اصلاً بدونید آبجکت چیه . فقط یه راهنمایی میکنم و اونهم بیشتر برای روشن شدن بقیه دوستان ( چونکه در روشن کردن شما تا این لحظه که موفق نبودم , اگه میرفتم زمین رو بیل میزدم و سیب زمینی میکاشتم تا حالا اون سیب زمینیها ADO رو به اندازه شما یاد گرفته بودن ! ) :

به مدل آبجکتهای موجود در داخل ADO نگاه کنید و اونو با DAO مقایسه کنید .

ADO Object Model

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms675944(VS.85).aspx
(http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms675944(VS.85).aspx)

DAO Object Model

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa266932(VS.60).aspx

توضیح : به تعداد آبجکتها در زیر نمودار دقت کنید !! ( آقای مسعوی , اینو منه پر مدعا نگفتم ظاهراً نوشته 15 تاس )

حتماً دوست من میخواید بگید بدتر شد دیگه . رفیق هنوز نیمدونی آبجکت چیه قصد هم ندارم بهت یاد بدم .

مدل ارتباطی , نحوه دسترسی به آبجکت رو تعیین میکنه

در رابطه با اون ترجمه ای که انجام دادید , یه چیزو برای من بیسواد لااقل توضیح میدادید و اون هم , علت ایجاد ADOX و JRO به عنوان سیستمهای جانبی ADO هستش . نمیخواد زحمت بکشید و منتش رو سر من بذارید . ( تا حالا منت کسی مثه شما و در حد شما روی سر من نبوده , منت دار استادام و دبیرام هستم و از راه دور دستشون رو میبوسم )

اینو واسه بقیه میگم : دقیقاً این دو تا ایجاد شدن تا کارهایی رو که ADO نمیتونه انجام بده ( و یا بهتره بگیم جزو شرح مسئولیتش نیست ) رو بشه انجام داد . دوست گرامی اینا توی همون متن هم نوشته شده بود . صلاح نبود ترجمش کنید یا اینکه از کنار این واقعیتها هم دارید مثل خیلی واقعیتهای دیگه میگذرید . ( به هر حال برای به کرسی نشوندن حرف , سیاست دین و ایمون حالیش نیست )

خب این هم از دومین لینکتون .

خب میریم سراغ بقیه مباحث . به اون هدفی که میخواستم رسیدم . منت رو سر من نمیذاشتید , داشتید به بقیه لطف میکردید . البته ظاهراً با ارائه نکردن مثال به خودتون لطف کردید و جلوی نقض شدن نظراتتون رو گرفتید .

در خصوص خنده هات که بعضی مواقع آدما از شدت غم و غصه هم خندشون میگیره ! ضمناً خنده زیاد بنا به فرمایش حضرت علی از کوته فکریه ( لااقل یه دونه شکلک میذاشتی )

در رابطه با پذیرش اشتباهت . نه من اصلاً مطمئن نیستم , میدونی که بچه ها یه مقدار توی اینجور مسائلی معکوس عمل میکنن !! ( گو اینکه همین مورد رو توی اون زمانی که من اومدم جوابیه رو بنویسم ویرایشش کردی دوست محترم )

در مورد پاراگراف آخرت هم :

آها حالا شدی یه پسر خوب و حرف گوش کن

( ببین دوست من بعد از یه عمر توی کلاس بودن و کار کردن با هر جور آدمی دیگه میدونم چه جوری دون پهن کنم تا اون مرغی که نکش کجه بیاد و هوس انجیر خوری کنه - درخواست از شما جه ادامه مطلب در تایپی قبلی رو عرض میکنم )

به اون تاپیک خوش اومدید . من هم که حتماً دعوتم , مگه نه !

به هم ریختن یه جا کار دیوونه هاست , البته ممکنه وقتی یه جایی به هم میریزه آقای دکتر در حال رفع و رجوع مشکلات یه دیوونه باشه ( عین همین جا )

راستی وقتی من ( دقت کن , نوشتم : من ) یه چیزی مینویسم ، لطفاً نقل قولش نکن و زیرش ننویس " متاسفانه جواب این سئوال خیر است " , تا حالا که همیشه نتیجه معکوس گرفتی , از جمله همون تاپیکی که میگید توش دعوت نیستم . اول اونو یه جوری جمع و جورش کنید . چون تا وقتی که اون تاپیک آخری من وسطه تاپیکاس یه مقدار موضوع لوث جلوه میکنه . ( همیشه سعی میکنم تا از چیزی اطلاع ندارم نظر ندم , مخصوصاً توی بحث , میدونی چرا ؟! چون آب ریخته شده رو نمیشه جمعش کرد )
البته مطمئناً توی این یه ماه رفتید و خودتونو حسابی آماده کردید ( فکر نمیکنید یه ماه یه مقدار زیاده ؟! )
احتمالاً هم , از خر شیطون اومدید پایین و نمیخواید از کتاب چرند و پرند مطالبتون رو گلچین کنید و بیاید اونجا بنویسید . ولی مطمئناً عزمتون رو جزم کردید که نقائص رو نه در تاپیک ولی در ذهنتون اصلاح کنید ! ( اصلاح نقائص موجود در نظرات توی تاپیک یه مقدار شهامت میخواد که من اونو توی شما ندیدم )

خب , دوستان این هم از رفرنسهایی که این آقا ارائه کردن . بد نیست تا من هم چند تا رو لینک کنم , البته
برای شما نه برای آقای مسعودی ( چون از قدیم گفتن : نرود میخ آهنین ... ) :

توضیح : اینها برگزیده هایی از رفرنسها هستن , توضیحاتی خیلی کامل تر در داخل خود لینک وجود داره که مطالعه اونها رو به شما توصیه میکنم :

در خصوص کارایی DAO نسبت به ADO

این یه دونه لینک رو به صورت کامل مطالعه کنید چونکه دقیقاً در خصوص مشکلات صحبت میکنه و بخشهایی از مطالب رو در بر میگیره که به شما رو در انتخاب یکی از این دو سیستم میتونه کمک کنه

http://support.microsoft.com/kb/225048

Performance
DAO makes much more efficient use to the Microsoft Jet database engine than ADO and many operations are faster under DAO, sometimes up to 5 or 10 times faster, such as use of Batch updates. Another issue is that the calls made to retrieve schema information are inefficient when applied against Jet. This results in queries and updates against tables with a large number of columns being 30 percent to 80 percent slower than the equivalent query using DAO. One example of inefficient usage of Jet by ADO is illustrated in the next section on Connection Issues.

نتایج رو ببینید !!!

در خصوص حجیم بودن ADO هم مطلب Redistribution رو در داخل همین لینک بخونید .

............................................

در خصوص مطلبی که در رابطه با نحوه تعامل Jet با آبجکتها در هنگام دسترسی به اطلاعات صحبت کردم

http://support.microsoft.com/kb/209126

Query timing
There are two significant time measurements for a Select query:
Time to display the first screen of data
Time to obtain the last record
If a query returns only one screen of data, these two time measurements are the same. If a query returns many records, these time measurements can be very different.

If the two measurements are the same when you view a Select query in Datasheet view, you see a screen of data and a total number of records that are returned by the query, such as "Record 1 of N." If it is faster for the Jet database engine to display the first screen of data than to complete the query and then retrieve the last record, you see a screen of data but no N in "Record 1 of N". The N value is blank until the query is complete, or until you scroll down to the last record.

و در داخل همون لینک بالا توصیه به ذخیره سازی عبارات SQL به صورت Query

Save the SQL statement as a query

.....................................

با عرض پوزش مجدد خدمت بقیه دوستان . در ادامه توجه شما رو به مطالبی متفاوت از جو ایجاد شده بالایی دعوت میکنم ( به هر حال جوونی و عاشقی و دلدادگی !!! منظورم آقای مسعودی هستش , حتی اگه سنشون بالاس , ولی دلشون خیلی خیلی جوونه ! )

نمیدونم شاید هنوز هم با من هم نظر نشدید ولی اجباری در تلقین این نظریه ندارم . قصد کد خدا منشی و احساس مسئولیت ! رو هم نداشتم ! شخصاً نظرات عنوان شده دوستمون رو قبول ندارم و در این راستا دلایل رو ارائه کردم و از نظر من موضوع تموم شدس , تصمیم به استفاد فعلی از DAO و یا ADO به عهده خودتونه

آینده تکنولوژی ارتباطی اطلاعات در دست ADO هستش . همه تکنولوژیهایی که Microsoft ارائه میکنه الزاماً با دیدگاههایی یکسان نوشته نشدن , زمانی سرعت سیستمهای اطلاعاتی و زمانی امنیت اونها مطرح هستش . گو اینکه دیپلماسی انحصار طلبانه Microsoft هم همیشه گریبان کاربرا رو گرفته .

تزریق تکنولوژی الزاماً از طریق Microsoft انجام میشه و به نوعی هدایت کننده عرصه PC اونه , حال حتی اگه در انتخاب هدفش اشتباه کرده باشه !!

ADO هم از این قاعده مستثنی نیست , هنوز با اهداف تئوریک تعیین شده نهایی فاصله زیادی داره و همچنان در بخش اطلاعاتی در حال همسان سازی و انتقال از DAO به ADO هستش .

سیستمی خام با کمترین منابع اطلاعاتیه موجوده . نقصانهایی در داخل ADO وجود داره که فعلاً داره با ساب سیستمهای دیگه اونو ها رو رفع و رجوع میکنه ( مثل همون ADOX و JRO )

DAO در داخل اکسس همچنان برتری فاحش خودش رو نسبت به ADO حفظ کرده , دغدغه ای که باعث شده تا Microsoft جهت تسکین نسبی اون در داخل Access 2007 رویکردی متفاوت و جدید به اطلاعات داشته باشه ( در ادامه همون سیاست انحصار طلبانه مایکروسافت )

کلام آخر , ADO تکنولوژی برتر و آتی مایکروسافته ولی هنوز در پشت سر DAO قرار داره .

استفاده از اون رو در داخل Access به تمام کسانی که به دنبال اسامی دهن پرکن و توخالی هستند رو توصیه میکنم ( جهت جلوگیری از سوء تعبیرهای احتمالی باز هم تاکید مکینم جت اظهار نظر 100% قطعی نیاز به بررسی شرایط پروژه هستش , شاید برای پروژه شما دوست گرامی , با در نظر گرفتن تمام شرایط ADO مناسبتر باشه , شاید )
ولی در آینده چاره ای به جز پرش اجباری به روی سکوی ADO ندارید , چرا که این تقدیریه که مایکروسافت برای شما در نظر گرفته .

موفق باشید و در انتظار توهینهایی بیشتر از سوی آقای مسعودی

مهدی قربانی
سه شنبه 29 بهمن 1387, 07:58 صبح
سلام
فقط می تونم بگم که متاسفم ، دوستان لطف کنن بدون هرگونه توجیهی قسمتهای غیر فنی و غیر مرتبط پستهاشون رو در اسرع وقت ویرایش کنن در غیر اینصورت علیرغم مفید بودن بعضی از قسمتهای بحث تمام موارد حذف خواهد شد ، اینجا اولویت و مقدمه هر گونه بحث یا مناظره فنی رعایت احترام متقابله و اگر رعایت نشه بهتره که کلاً بحثی نداشته باشیم .

nabeel
سه شنبه 29 بهمن 1387, 15:17 عصر
سلام

فقط می تونم بگم که متاسفم ، دوستان لطف کنن بدون هرگونه توجیهی قسمتهای غیر فنی و غیر مرتبط پستهاشون رو در اسرع وقت ویرایش کنن در غیر اینصورت علیرغم مفید بودن بعضی از قسمتهای بحث تمام موارد حذف خواهد شد ، اینجا اولویت و مقدمه هر گونه بحث یا مناظره فنی رعایت احترام متقابله و اگر رعایت نشه بهتره که کلاً بحثی نداشته باشیم

سلام

مطالبي كه در ادامه مينويسم با توجه به اينكه يه ذره رگ مسلموني برام باقي مونده و هنوز جسارت ( حماقت ) براي گقتن حقايق رو دارم مطرح ميكنم و عواقبش رو با يه پنج زاري هم عوض نميكنم .

جناب آقاي قرباني ، متاسف واسه چي هستيد و واسه كي ؟

براي من متاسف باشيد و نه هيچ كس ديگه اي . اين تاسف رو بايد خود من زودتر ميخوردم تا اينكه كسي ديگه امروز براي من بخوره .

توي بحث ( نوشتم و نوشتيد ، بحث ، نه گفتگو ) ، نقل و نبات پخش نميكنن كه حالا بخوام اضافه هاش رو از روي زمين جمع كنم ، يا بخوام اونايي رو كه توي شكم مهموناس رو از تو گلوشون در بيارم . عروسي هم نبوده كه بخوام بقيه به ما شادباش بدن .

درخواستهاي پياپي مبني بر ، درخواست مدرك جهت پيش رفتن مباحث رو كه هميشه در جاي جاي فروم ميبينم ، هنوز از خاطرم نرفته .

من نميدونم اينجا چه خبره . در جاهايي اعلام ميشه مدرك بخوايد ، با مدرك ميام جلو و در تاپيك آخر ( توجه كنيد : تاپيك آخر ) با توجه به نوع پاسخ ارائه شده در تاپيك قبلي ، لازم ديدم بحث رو يك طرفه كنم ، چه از نظر فني و چه از نظر ادبي .

نحوه نگارش رو ظاهراً اصلاً نگاه نكرديد . واژهاي تو كه موج ميزنه ، سلام بي سلام ، از اين شاخه به اون شاخه ميپره و وقتي كه سه كنج گير افتاده .... . ولي دوست من واسه اينجور مواقعي هم يه وسيله وجود داره اونهم تقنگ ساچمه ايه كه من يه دونه دارم اون هم از نوع خوبش ، نمونه كارش رو هم توي تاپيك آخر ديديد .

تفنگ ساچمه اي سرو صدا داره و يه مقدار هم ريخت و پاش . كارم با تفنگ دوربين دار يكه ، ولي اونو براي اينجور مواقعي نميشه استفاده كرد . اگه شما ميتونيد ! بسم ا... .
البته شما به هر حال به واسطه حكم مديريت كلاً نسل ما رو ميتونيد منقرض كنيد . من كه از دستم اين كارها برنمياد . ( نمونش همين تاپيك آخري كه نوشتيد )

تصور ميكنم كه ادب جمعي رعايت شده از سمت من ، حداقل يك قدم جلوتراز اون آقاس كه سعي كردم اون رو تا لحظه آخر هم رعايت كنم .

من كه تا حالا حتي يك بار نديدم شما در داخل بحثهاي فني ما هم كه شده بيايد و جانب يك نظر رو بگيريد و يا لااقل با تكيه بر مستندات يه نظر بديد تا لااقل قائله زودتر تموم بشه ، شايد اين هم يه نوعي ايجاد تنوعه توي كار. تنها چيزي كه ميبينم ، تذكر در خصوص حواشي ناخواسته به وجود اومده و ريختن آب سرد بر روي كساني هستش كه مطمئناً براي جمع كردن مدارك و دلايل و يا ارائه نظرات ، زمان و وقت گذاشتن . ( همه طرفين بحث و گفتگو رو ميگم ) و عرق سدي كه به دنبال اين جمله مياد : كه اين داره چي ميگه !!!؟

مگه ميشه در آن واحد همه طرفهاي بحث درست بگن ! من كه تا حالا اينجور چيزي نديدم .

شما به عنوان مدير بخش در اينجور مواقعي كه مدارك رو شده و عملاً بحثي پيش اومده ، مدارك رو سر فرصت مطالعه كنيد ( البته اگه نيازي به اون مباحث داشتيد ) ، تحليل كنيد و در نهايت در خصوص مساله فني هم نظر بديد . اگه كسي صاحب نظر نيست ، حداقل ميتونه بنويسه :
به نظر مياد با توجه به شواهد موجود نظرات .... به واقعيت نزديك تره .
چيه ؟ بايد همه رازي و خوشحال برن سر خونه و زندگيشون . شايد مصلحت اينجوري اقتضا ميكنه . نميدونم شايد مصلحت در اينه كه آمار تعداد كاربرهاي فعال كم نشه . شايد اين امر امتيازي محسوب ميشه ، شايد كاچي بعض هيچيه و كاربر بياد يه چيزي بنويسه ، به درست و غلط بودنش هم كاري نداريد . چه ميدونم شايد براتون مهم نيست كه كاربراي از همه جا بي خير ديگه وقتي با مطالب چپ اندر قيچي سر و كليه ميزنن سردرگم ميشن . چه ميدونم از اين شايدها زياده . ولي كدوم يك از اين شايدها واقعيت داره ، من نميدونم و ديگه هم نميخوام بدونم . ( بابا ، به گفته اون آقا كه مطمئناً داره درست ميگه ، مگه من كد خداي محله هستم . به من چه ربطي داره )

آقاي قرباني تعداد تاپيكها و شروع بحث به اصلاح شما غير فني رو ، كه از نظر من تا تاپيك آخر هم ، همچنان وزنه فني اون كاملاً بارزه ، نگاه كنيد . يه نفر سومي نبود بياد نظر بده و يا همونطوري كه توي يكي از همون تاپيكها نوشتم مصلحت اقتضاء نميكرد بياد . ( به اين جمله هاي من دقت كنيد چون كاملاً بوي سياسي بودن ميده )

به قول خيلي ها سكوت نشانه رضايته . من سكوت شما و بقيه دوستان رو در قبال اين گونه تاپكيها به پاي رضايت نميذارم ، واژه مصلحت انديشي و سوء استفاده به نظر مناسبتر ميرسه . چون توي آب گل آلود ظاهراً بيشتر و بهتر ميشه ماهي گرفت . من اون ماهي نيستم كه شما بخوايد منو به اين روش بگيريد .

دوست گرامي در طول اين تاپيك هيچ مديري در بخش وجود نداشت تا لااقل بياد و به قول شما بحث منحرف شده رو در همون اوايل تعديل كنه تا كار به اون وضعيت آخر نرسه كه شما بخوايد مجبور به نوشتن يك تاپيك و صدور اولتيماتوم بشيد . ( گو اينكه مطمئن باشيد : مفيد ترين ، مستدلترين و كاملترين بخش دقيقا همون تاپيكه آخره . حالا با يه مقدار حاشيه اجباري كه از تاپيك قبليش به اون تزريق شده ) ( در صورت وجود يك مدير ، پيكان اتهام دقيقاً به سمت مدير مربوطه هستش ولا غير ، كاربرها الزامي در ارائه گزارش خلاف ندارن كه حالا بخوايد بگيد هيچ كاربري خطا رو گزارش نكرده )

حالا اگر شرايط ايجاب ميكنه كه اين جبهه گيري صورت بگيره ، هر چي كه شما بخوايد همون خواهد شد

ولي اينبار بر خلاف دفعات قبل ، نه از طرف من بلكه الزاماً از طرف شما بايد اين اصلاحات صورت بگيره .

تنها اصلاح صورت پذيرفته هم بايد حذف كامل نظراتم باشه . يا همش يا هيچ چي .

حتي يك حرف رو تصحيح نميكنم مگر تنها در بحثهاي فني مطرح شده و اون هم پس از اثبات ( دقيقاً نظرم در نقطه مقابل شماست ) خودتون ميتونيد تمامي تاپيكهاي من رو كه لازم ميدونيد ، حذف كنيد و از طرف من هم مجاز هستيد توي بخش علت تغيير يكي از مطالب زير رو بنويسيد :

نرود ميخ آهنين در سنگ
شهر كه شلوغ ميشه ؛ قورباغه هفتير ميكشه
اي مگس ، عرصه سيمرغ نه جولان گه توست
و خيلي از مطالبي ديگه كه توي همين باب ميچرخه

البته مطمئناً پذيرش نوشتن اين مطالب براي شما دشواره ولي براي منه بي ادب و بي سواد كار چندان سختي نيست ، ولي با توجه به توصيه هاي شما در پيغام خصوصي آخرتون تمام سعيم رو كردم كه از هيچ يك از اين كنايه ها توي بحث عمومي پيش اومده استفاده نكنم وگرنه بعد از يه عمر ساربوني بلدم كه شترم رو كجا و روي چي بخوابونم .

تا اين لحظه ، هر جا اگه به نقيصه خودم پي بردم ، بدون توجه به سرمنشاء سهوي و يا غير عمدي بودن اون نقص ، نقيصه رو مرتفع كردم ، بدون اينكه نياز باشه كسي به من اولتياماتومي بده . خوشبختانه شرايط شما رو درك ميكنم ولي نميدونم چرا شما شرايط كاربرها رو در اينجور مواقعي مورد توجه قرار نميديد و يا مشغله اونقدر زياده كه يك در هزار وقتي اينجور مسائلي هم پيش مياد راه معكوس رو انتخاب ميكنيد .

شما در مقابل توهين ساكت ميشينيد يا از ابزارهاي مديريتي خودتون استفاده ميكنيد . خداييش جواب درست بده .

نيومدم در تاپيك آخر، فقط به حاشيه ها اشاره كنم . نيومدم هي نقل قول كنم و الكلي حجم رو زياد كنم . اومدم جواب يكسري توهينها رو مودبانه تر بدم و در نهايت بحث فني رو ادامه بدم . ظاهراً دوست من ، شما دوست داري تمام اينها رو ناديده بگيري . ( داستان ، داستانه همون دندون سگ و مسيح و يارانشه )

در انتظار اقدام مدبرانه شما هستم كه هميشه منو اوصيكم به تقوي ا.. ميكرديد . ببينم شما توي شرايط بحران چه تصميمي ميگيريد . اين گوي و اين ميدان .

ولي به رسم دوستي براي اينكه توي اين بخش كمكتون كرده باشم بعضي راه حلها رو خودم ارائه ميكنم تا در صورت صلاحديد اقدام به استفاده از يك روش ، تلفيق روشها و يا ارائه راهكاري ديگه كنيد كه من در اينجا به اونها اشاره نكردم :

با يه كليك ساده ID كاربري من رو حذف كنيد تا اثري از من نمونه تا درس عبرتي بشه براي ديگران
با يه كليك ساده ID كاربري من رو قفل كنيد تا نتونم ديگه نظري بدم تا درس عبرتي بشه براي ديگران
با يه كليك ساده تاپيك رو قفل كنيد كه ديگه به كل ، هيچكسي حرف نزنه و نطق نكشه . نه راست بگه و نه دروغ
با چند كليك ساده تاپيكهاي مازاد رو حذف كنيد و ثابت كنيد با كسي شوخي و رو دربايستي نداريد
با اندكي صرف وقت مطالب تاپيك رو ويرايش كنيد ( البته در اون صورت اگه عمري باقي باشه و اجازه داده بشه ، خودم ميام و كل تاپيكهاي مورد بحثم رو كه ويرايش كرديد حذف ميكنم ، در اين حالت شما مجوز باقي گذاشتن مطالب ارائه شده از سوي من رو نداريد ، البته اگه به اخلاقيات پايبند هستيد )
تاپيك خودتون رو حذف ميكنيد تا ما هم متوجه بشيم كه همه ممكنه اشتباه كنن از جمله شما
تاپيك خودتون رو تعديل ميكنيد و سعي خواهيد كرد كه ارزش بحثهاي فني موجود رو ناديده نگيريد تا بدونيم شما هم قدردان زحمات ديگران هستيد و فقط به صورت تئوريك اونها رو به ديگران توصيه نمي كنيد
تاپيك خودتون رو تعديل ميكنيد و ابراز تاسف رو براي هر كسي ميكنيد ، به صورت واضح و شفاف باشه . براي من ، براي آقاي مسعودي ، براي كساني كه به صورت پراكنده در زير تاپيكها تشكركردن ، براي كسايي كه اين تاپيكها رو بازديد كردن ولي گزارش خلاف ندادن و يا براي بنده خدايي كه سئوال كرده اين كار رو بكنيد ، تا متوجه بشيم معتقد نيستيد كه تر و خشك بايد با هم بسوزه
تاپيكي ديگه به جهت جمع بندي مسائل فني ارائه ميكيند تا بدونيم شما از كنار مسائل و مدارك ارائه شده به سادگي نميگذريد و به پاس زحمات بقيه ، شما هم زحمت يك جمع بندي رو ميكشيد تا به اين وسيله قائله بخوابه ( يادمه در جايي گفتيد با فرهنگ حاضر و آماده خوري موافق نيستيد پس زمان اثباتش براي شما و بقيه كي هستش ؟ )
و يا اينكه هيچكدوم از اينها رو انجام نديد و راهي خود ساخته رو در پيش بگيريد ، هيچ كسي رو لايق پاسخگويي نبينيد و مثل اون دوستمون وقت با ارزشتون رو در جايي ديگه صرف كنيد .

اميدوارم مثل هميشه موفق و سر بلند باشيد

با توجه به اينكه ممكنه تصميم مديريت به هر طريقي بر اين باشه كه من ديگه حضوري نداشته باشم ، پيشاپيش از همه دوستاني كه در طول اين مدت به من ابراز لطف كردن ، خداحافظي و اونها رو به خدا ميسپارم .

اي مگس عرضه سيمرغ نه جولانگه توست

امضاء : يك مگس !!

vcldeveloper
سه شنبه 29 بهمن 1387, 18:04 عصر
دوستان، توجه داشته باشید که:

در این سایت فقط سرگرم بحث فنی مربوط به موضوع تاپیک باشید.
فقط جواب نظرات فنی سایر کاربران را بدید، نه متلک ها، توهین ها، اظهار نظرات شخصی، فلسفه بافی ها، رجزخوانی ها، و غیره.
موارد ذکر شده در شماره 2 را از طریق دکمه "گزارش به مدیر" گزارش کنید، تا با کاربر خاطی برخورد بشه.
حتما در پست های خود لحن مناسبی داشته باشید. فرقی نمیکنه طرف مقابل شما کی هست، باید احترام کاربران حفظ بشه. اینجا اگر فردی سنش کم باشه، یا دانشش کم باشه، حقی برای دیگران ایجاد نمیکنه که وی را مسخره کنند یا دست کم بگیرند.

این هشدار را به دوستان میدم که اگر قرار باشه روال کار شما کل کل با هم باشه، پست هایتان به سرعت پاک خواهد شد. می بخشید، ما فرصت نداریم یک پست چند صفحه ایی را که بخش اعظم آن کل کل های بیخود و مباحث بی ربط غیر فنی هست را بخوانیم، و خط به خط آن را ویرایش کنیم. پستی که مطلب بی ربط و غیرفنی داشته باشه، حتی اگر در آن دو نکته فنی هم مطرح شده باشه، حذف خواهد شد! نویسنده هم اگر تکرار بکند، جریمه خواهد شد. بعد از دریافت چند جریمه هم بطور خودکار از سایت اخراج میشه! ممکن هست همچین رفتاری از نظر برخی از شما موجب اخراج شدن برخی کاربران به ظاهر با دانش فنی بالا از این بخش بشود، ولی برای ما حفظ آرامش سایت و محیط مباحثه فنی آن مهم تر از ناراحتی یک یا دو کاربر با سابقه سایت یا با معلمومات هست.

این آخرین هشدار در این زمینه بود، و از این به بعد، کاربران خاطی با حذف پست، جریمه، و امتیاز منفی مواجه خواهند شد.

تاپیک قفل شد.

موفق باشید