PDA

View Full Version : عمل جمع ساعت ها

MY DEAR DELPHI
جمعه 02 اسفند 1387, 12:39 عصر
سلام
در جمع کردن 2 ساعت وقتی جمعش به 24 رسید دوباره حاصلش صفر می شه. کدی که جمع ساعت ها را تا رقم بیشتری حساب می کنه را می خواستم .

MaskEdit3.text := FormatDateTime('hh:mm', StrToTime(MaskEdit1.Text)+StrToTime(MaskEdit2.Text ));

vcldeveloper
شنبه 03 اسفند 1387, 01:53 صبح
خب طبیعی هست؛ ساعت نمیتونه از 24 بیشتر باشه. شما میخواید فاصله زمانی بین دو ساعت را حساب کنید، می تونید بجای StrToTime از StrToDateTime استفاده کنید، تا علاوه بر ساعت، اطلاعات تاریخ هم بدست بیاد. بعدش می تونید با استفاده از توابعی مثل HoursBetween تعداد ساعات سپری شده بین دو تاریخ را بدست بیارید.

saeed6162
چهارشنبه 09 شهریور 1390, 23:53 عصر
برای مثال برای اضافه کردن 5 دقیقه به زمان فعلی از کد زیر استفاده کنید :
Label2.Caption := FormatDateTime('hh:nn:ss', Now + ((1 / 24 / 60) * 5));

mbshareat
شنبه 12 شهریور 1390, 21:18 عصر
با سلام و خدا قوت
جناب آقای کشاورز فرض کنید ما ساعت و دقیقه اذان مغرب و اذان صبح را داریم(مثلا توی چهارتا Edit وارد می کنیم).چطور میشه نیمه شب شرعی رو بدست بیاریم؟
(البته فکر کنم نیمه شب رو یک کم قبل از ساعت مابین اعلام می کنن!)

سعید صابری
شنبه 12 شهریور 1390, 21:50 عصر
با سلام و خدا قوت
جناب آقای کشاورز فرض کنید ما ساعت و دقیقه اذان مغرب و اذان صبح را داریم(مثلا توی چهارتا Edit وارد می کنیم).چطور میشه نیمه شب شرعی رو بدست بیاریم؟
(البته فکر کنم نیمه شب رو یک کم قبل از ساعت مابین اعلام می کنن!)

محاسبه اوقات شرعی فرمول خاصی داره یه جستجو کن میتونی هم روش ریاضی و هم سورس پیدا خواهی کرد

nsco_nsco
یک شنبه 13 شهریور 1390, 04:09 صبح
سلام من هم قبلا به این مشکل بر خورده بود تا اونجا که یادمه نیمه شب شرعی باید اذان ظهر رو جمع کنی با یازده و نیم ساعت اگر اشتباه نکنم متوسطش به دست میاد یعنی 90 درصد درست هست مثلا :

اذان ظهر 12 ظهر را با یازده و نیم جمع می کنی میشه یازده و نیم شب این طوری هست اما اگر با جمع دقیقه ها مشکل داری باید کدی بنویسی که یکی کد برای جمع ب سی دقیقه و یکی کم کردن سی دقیقه و برای دوازده شب باید 24 ساعته ساعت رو مشخص کنی نه دوازده ساعت ای طوری می تونی بدست بیاری موفق باشی سوالی داشتی به یاهو مسنجرم افف کن

mbshareat
یک شنبه 13 شهریور 1390, 10:11 صبح
سلام و درود
اگه بخوام از Edit استفاده کنم به نظرم بهتره ساعت رو در شصت ضرب و با دقیقه جمع کنم (البته زمان اذان صبح رو باید با 24*60 جمع کرد) و نصف تفاضل رو با اذان مغرب جمع کرد و بعد با تقسیم بر 60 به ساعت و دقیقه رسید.
اما چون جناب آقای کشاورز HoursBetween رو مطرح کردند من هم اینطور سوال کردم.
جناب nsco_nsco برای بدست آوردن فورمول نیمه شب شرعی باید رساله عملیه را نگاه کرد (این حرف رو از محمّد باقر شرعیّات بپذیرین!!!) و فکر کنم قول دومی هم باشه که بین اذان مغرب و طلوع آفتاب رو حساب کنند.

nsco_nsco
شنبه 19 شهریور 1390, 18:15 عصر
سلام ممنون از پاسختون راستی لطفا در مورد این کتاب بگید از کجا می تونم تهیه کنم و یک سوال دیگر اگر ممکنه در مورد این جمع بندی هم یک مثال بزنید درست متوجه نشدم ممنون