PDA

View Full Version : تکنولوژی گمشده

kavirkabir
شنبه 28 آذر 1383, 08:29 صبح
سلام
من مهندسی نرم افزار خوندم و در زمینه تحلیل و طراحی سیستمها زیاد کار کردم.
بعد از مدتها مطالعه تازه فهمیدم که ما فناوری اطلاعات رو اشتباهی فهمیدیم.
یعنی اینم مثل بقیه تکنولوژیها ناقص و برعکس به ما رسیده.
منظورم از برعکس اینه که : کشور صاحب تکنولوژی میاد اول نیاز به تکنولوژی رو تعیین و تعریف میکنه سپس فلسفه وجودی اون تکنولوژی رو تبیین میکنه و بعد میاد از تکنولوژی طبق نیاز ها و فهم خودش استفاده میکنه
ولی ما وقتی که کشور پیشرفته تمام مراحل تکامل مثلا فناوری اطلاعات رو طی کرد با تمام فلسفش و وقتی که مثلا به ابزاری مثل vb یا rationalrose و rup رسید که بتونه ایده های از قبل تعیین شدش رو جواب بده ، تازه سر و کله ما و استاد ها و دانشگاه دیده هامون پیدا میشه و فکر میکنیم که فناوی اطلاعات یعنی همین vb یا rup.
اینه که بدون اینکه حتی یک گام پیش نیاز از اون تکنولوژی رو طی کرده باشیم ، کار کردن با rup میشه مد و ورد زبان شرکتهای نرم افزاری و اشخاص
"ما با آخرین تکنولوژی روز کار میکنیم"
اگر ما با آخرین تکنولوژی روز کار میکردیم این وضعمون نبود
کد نویسی هم که تو ایران میشه به درد لای جرز میخوره
فناوری اطلاعات رو اشتباهی فهمیدیم.مواظب باشیم.

بابک زواری
شنبه 28 آذر 1383, 11:07 صبح
حرفهای شما خیلی گنگه بهتره یک کم واضح تر بگید

اگر ما با آخرین تکنولوژی روز کار میکردیم این وضعمون نبود

اینکه خیلی واضح هست که ما با آخرین تکنولوژی حرکت نمیکنیم اما دلایل مفصل
زیادی داره.

به چه دلیل ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟

فناوری اطلاعات رو اشتباهی فهمیدیم
منظورتون خودتونه یا خیلی از اساتید دیگه ؟؟ شاید خیلی از اساتید که نمونه اش
در این سایت هم کم نیست درک کاملی از تکنولوژی اعم از علمی یا اجرائی اونو
دارن اما هنوز پتانسیل موجود در جامعه برای استفاده از اون موجود نیست.
تا نظر بقیه دوستان چی باشه

kavirkabir
دوشنبه 30 آذر 1383, 00:30 صبح
موضوعی که من بیان کردم دلیلی بر عدم توانایی یا صلاحیت اساتید ارجمند نمیباشد.
این طبیعیست که هر کشوری که تولید تکنولوژی نداشته باشد فهم درستی هم از آن نخواهد داشت.
شما چند برنامه در ایران سراغ دارید که بر اساس data base نمیباشد.تلقی نهضت کدنویسی ایرانی از برنامه کامپیوتری یک تلقی پایگاهی(database)میباشد.
ما چقدر رو طراحی الگریتمها کار کردیم
چقدر طراحی سیستمهای ساختیافته یا شی گرا بلدیم
چقدر رو سیستمهای مدیریت فایل کار کردیم
چقدر از پردازش موازی در برنامه نویسی بلدیم
اگه نمایشگاه الکامپ تشریف ببرید فراورده های صنعتIT رو بهتر ملاحظه میفرمایید
سوال دیگه اینکه : یه نفر مفهوم شی رو توضیح بده.
مسلما مفهوم شی(object) در سیستمهای شی گرا(object oriented) اینقدر مهم هست که باعث یک تحول عظیم در دنیای برنامه نویسی شده پس مسلما مهمتر از اون تشبیه کلاسیک به ماشین میباشد که هم رفتار داشته باشد(مثل حرکت یا ترمز ماشین) و هم خصوصیات داشته باشد (مثل رنگ ماشین)
سوال آخر از برنامه نویسهای محترم : چقدر از مفهوم abstraction در طراحی برنامه های خود استفاده کردید یا آیا کسی برنامه multithrieded نوشته یا تا حالا نیازی به آن نبوده
لطفا اگر جواب میدهید دقیق و با ذکر نمونه عملی و آدرس دقیق آن باشد
با تشکر[/quote]

بابک زواری
دوشنبه 30 آذر 1383, 15:44 عصر
آیا تمام کشورها که تولید کننده تکنولوژی نیستند فهم درستی از
تکنولوژی ندارند ؟ البته روی اینکه ما عقب هستیم هیچ بحثی نیست
روی اینکه به ما هیچی از تکنولوژی نمیرسه ( یا اجازه نمیدن بیاد
چه از طرف خودی ها چه فرنگی ها ) بازم بحثی نیست بحث اینجاست که
شما فرمودید که کدنویسی در ایران به درد لای جرزمیخوره و دلیل
اونو این گفتید که نهضت برنامه نویسی در ایران بر پایه DataBase
قرار داره .
اول اینکه خوده بحث دیتا اونقدر عظیم و گسترده هست که نشه اونو ریز
دید اما اینکه برنامه هایی که بر غیر از این پایه باشند رو طلب
کرده بودید، از مثالهای کوچک مثل نرم افزارهای طراحی قالی و سیستم
نرم افزار فرز کپی تا مثال متوسط مثل سیستم کنترل کیفیت کارخانجات و
مثال بزرگ سیستم پردازش و آنالیز شبکه الکتریکی (پاشا) شبیه سازی
نیروگاههای الکتریکی وشبیه سازی گذر زمان بر محفظه های نگهداری مواد
در انرژی اتمی رو باید براتون بگم که این دوتای آخراز پیشرفته ترین
پروژه ها بوده که کاملا شی گرای و multithrieded در اون رعایت شده و
همگی توسط همین برو بچه های بی ادعایی که توی این سایت هستند طراحی
وتولید شده واین یعنی توانایی این افراد وتوانایی وصلاحیت یعنی صحه
بر تخصص ودرک شخص از تکنولوژی مربوطه .
شما از طرفی گفتید که ما فناوری اطلاعات رو اشتباه فهمیدیم و از طرفی
گفتید که موضوعی که من بیان کردم دلیلی بر عدم توانایی یا صلاحیت
اساتید ارجمند نمیباشد اینجا یک تناقض وجود داره .
فناوری اطلاعات موضوع ساده ایی نیست که هر بچه دبیرستانی که یک ویندوز
نصب کردن بلده باشه خودشون اند کامپیوتر بدونه فناوری اطلاعات رو همین
اساتید متوجه میشن شماباتوجه به تاریخ عضویتتون که 4 روز ازش میگذره
فکر نکنم که وقت کرده باشید این نود هزار تاپیک ارائه شده رو حتی یک
نگاه کنید اما اگر متوجه اساتیدی مثل Inprise یا آقای کرامتی یا نصیری
یا خیلی های دیگه که مدیر نیستند میشدید میدیدی که چه درک عمیقی اینا
از کامپیوتر و مساٍل مربوطه به اونو دارن ( من که فکر کنم برادر Inprise
بجای خون ، بیت و بایت تو بدنش جاری باشه ) یعنی این شخص اینقدر مسلط و
وارد اهل مطالعه هست بقیه هم هکذا .
من خودم سال 73 فارغ التحصیل شدم وسربازی هم نرفتم ویکسره دارم
کارومطالعه میکنم اما با آقای کرامتی که چندین جلسه ملاقات حضوری
داشتم با وجوداینکه مثلا خودم رو آدم به روزی میدونستم فهمیدم که این
شخص واقعا دریای علم نرم افزار هست و دید بسیار باز روی مسائل داره
حتی شما میتونید نام ایشون رو توی سایتهای بزرگ برنامه نویسی دنیا
بعنوان یک نقطه اتکا ببینید.
حال شما میفرمائید که ما درک کاملی از تکنولوژی نداریم بله اونایی که
در راس هستند و همه روزه توی تلویزیون و رادیو و رسانه ها و کنفرانسها
هستند بله اونا طبل توخالی هستند اساتید جای دیگه هستند.

در موردنمایشگاه اله کامپ باید بگم که نه این نمایشگاه و نه مابقی
این نمایشگاه ها نمایانگر توانایی برنامه نویسان و طراحان ما نیستند
شمادراین نمایشگاه به عمده طیف وسیعی از سخت افزاروچاپگ وMP3 Palyer
میبیند و در حالت نرم افزاری چند تا کار تکراری در زمینه های تکراری
اما قدرت اصلی نرم افزار دست یکسری افرادی است که شاید هشتشون گروه
نه هست و قدرت مالی شرکت در اینچنین محافل پر زرق و برقی و ندارن .
در حالیکه دستان جادوگر اونا میتونه کارایی رو بکنه که هیچ برنامه نویس
آمریکایی هم نمیتونه .
در مورد مفهوم شی هم میتونید یک تاپیک باز کنید و اونو مطرح کنید و
همچنین در تاپیک های دیگه هم دنبالش باشید.

M.GhanaatPisheh
دوشنبه 30 آذر 1383, 23:10 عصر

من مهندسی نرم افزار خوندم و در زمینه تحلیل و طراحی سیستمها زیاد کار کردم.

بعد از مدتها مطالعه تازه فهمیدم که ما فناوری اطلاعات رو اشتباهی فهمیدیم.

100٪ مخالفم
شما مفهوم مهندسی نرم افزار رو نمیدونید.
چرا اینجوری فکر می کنید؟

kavirkabir
دوشنبه 07 دی 1383, 09:55 صبح
کشور ما مغز های المپیادی داره که هر ساله در تمام دنیا رتبه های طلایی کسب میکنن ولی همین مغزها بعد از چند سال که احوالشونو میپرسی میبینی که تو لابراتوار های کشورهای پیشرفته مشغول تولید علم هستند .در لابراتوارهای همان آمریکایی که کمتر تو المپیادها مقام میاره و احتیاجی هم به این افتخار نداره.
من شنیدم که ژاپنی ها آی کیو شون از ما کمتره
بحث سر وجود شخص خاصی نیست .اگه ما یه استاد تو این سایت داریم که کار میکنن ، 10 تای دیگشون خارج از کشور دارن در قالب برنامه های مدون کشورهای پیشرفته کار میکنن.
اشتباه اکثر ما اینه که به مثالهای موردی اکتفا میکنیم و کمتر به برآیند فکر میکنیم مثلا در سیاست تمام تقصیر های کشور رو به گردن یه نفر میندازیم و خلاص. در صورتیکه همه ما به اندازه ای مقصریم
یک مغز یا ده تا یا هزار تا هم نمیتونه وضعو درست کنه بلکه یک برنامه و استراتژی مدون میتونه.
حالا چرا برنامه نداریم خود جای بحث دارد.

فقر فلسفه
شاید بحث من بیشتر فلسفی شده تا فنی ولی واقعا ما در علم دچار فقر فلسفه میباشیم.
اگه یه کتاب در مورد روش کار با اینترنت چاپ میشه باید 4 تا کتاب هم در مورد جامعه اطلاعاتی و تاثیر آن بر سایر زوایای اجتماع تالیف بشه.استاد ما در برگشت از فرانسه میگفت که اولین درسهایی که در دانشکده های فنی تدریس میشه ، فلسفه اون علم و تاریخچه ، جایگاه ، حال و آینده آن علم میباشد.
در توانایی و استعداد جوانان ایرانی هیچ شکی نیست ولی این وظیفه همه ماست که بشینیم و فکر کنیم که چرا پیشرفتمون اینقدر کند میباشد؟

فکر نکنیم که فناوری اطلاعات با سایر تکنولوژیها فرق دارد و ما در این یکی میتوانیم پیشرفته باشیم.تکنولوژیها ماهیتا مانند هم میباشند.اگر 70 سال است که علم مکانیک در دانشگاه تهران تدریس میشود و پیشرفت اندکی در آن حاصل شده پس میتوان گفت که بستر رشد سایر تکنولوژیها را هم نداریم.و این برمیگردد به مسایل فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی . تقصیر فرد خاصی نیست و نشانه عدم توانایی شخص خاصی هم نمیباشد.
به نظر من در نرم افزار هم به همان اندازه فقر علم داریم که در سخت افزار نمیتونیم یه چیپ تولید کنیم.چقدر از نرم افزارهای ما استاندارد هستند و قابل صدور به کشورهای دیگر ؟

شما عنوان کرده اید که بنده سری به سایر قسمتهای سایت بزنم ، به همین خاطر جواب رو دیر نوشتم .بنده در بازدیدی که داشتم بسیاری نکات و مطالب ریز و ظریف را مشاهده کردم و لی به عنوان مثال خیلی دنبال مفهوم شی گشتم که چیز در خور توجهی پیدا نکردم.تا دلتون بخواد در مورد UML و RATIONAL و ...مطلب موجود بود ولی شما اگه برید تاریخچه سیستمهای شیگرا رو بررسی کنید به دهه 60 میلادی برمیگرده.زمانی که اثری از UMLو... نبود. شخصی مانند آقای گریدی بوش یک کتاب کامل در مورد سیستمهای شی گرا مینویسد.بعد بر اساس این مفاهیم ابزاری مانند RATIONAL بوجود میاید.هر جا از شی صحبتش شده در حد 5 یا 6 خط بوده ولی شخصی مانند آقای بوش یک کتاب در مورد آن مینویسد.ما بیشتر دنبال ابزار ها و عنوانها هستیم.اینرا قبول کنید.
این مهم نیست که ما برنامه نویسهای خوبی باشیم بلکه این مهمه که نیازهای خودمونو درست بشناسیم ، درست و عمیق فکر کنیم و برنامه مدون داشته باشیم . کشورهای پیشرفته خودشان برنامه دارند و راهبری میکنند و در این راستا به نیروی کار IT Worker(مانند برنامه نویس)نیاز دارند که ما انتخاب خوبی برای اینکار هستیم.چون در دانشگاه هم استاد ما در درس برنامه نویسی اینارو خوب به ما یاد داده .(منظورم یکی از دانشگاههای دولتی معتبر تهران میباشد)
اگه تو نمایشگاه الکامپ همه نرم افزارها سطحی هستند پس یعنی به صورت کلان در همین سطح کار میکنیم .اینجا ما در کل صحبت میکنیم.

قسمت عمده توانایی که محیط وب در مرور اطلاعات دارد وابسته به مفهومی به نام لینک میباشد که شاید همه ما به سادگی از کنار آن گذشته ایم .
مفهوم polymorphisnm در ساختارهای شی گرا از اهمیت و کاربرد فوق العاده ای برخوردار میباشد که هیچ بحث مبسوطی از آن در این سایت دیده نمیشود ولی تا دلتون بخواد پر از ترفند ها و نکات تکنیکی و تاکتیکی و جالب و ریز میباشد.
طراحان ویندوز نشستند و فکر کردند که چگونه میتوان اطلاعات را در یک صفحه نمایش نمایش داد و اینه که datagrid,textbox,window title و ... پیدا میشه و ما میایم سر این بحث بحث میکنیم که چرا data grid من رنگش عوض نمیشه.مطمئن باشید در سطوح بالاتر هم این اشتباه به همین مقیاس تکرار میشه .
چونکه تکنولوژی مال ما نیست پس بلد نیستیم که اوریجینال فکر کنیم ولی خوب بلدیم که روی تفکرات دیگران مانور بدیم.
من در این سایت استادانی !! میبینم که در تمامی زمینه ها و تاپیکها صاب نظر هستند .اینچنین استادانی در هیچ جای دنیا پیدا نمیشن چونکه اونا معمولا در یک زمینه کار میکنن ولی در اون زمینه صاحب نظر هستند.
من به صراحت به شما اطمینان میدم که هیچ درک درستی از فناوری اطلاعات نداریم.
به جای اینکه در فکر جوابی برای من باشید ، فکر کنید ببینید اینطوریه یا نه؟

M.GhanaatPisheh
دوشنبه 07 دی 1383, 19:22 عصر
ببینید بحث اولتون کاملا جای ایراد گرفتن داشت ناراحت نشید :flower:
ولی راجع به این post آخر باید اندیشید

بابک زواری
دوشنبه 07 دی 1383, 22:00 عصر
به جای اینکه در فکر جوابی برای من باشید ، فکر کنید ببینید اینطوریه یا نه؟

اگر تو نمیخوای جواب بگیری که میتونی از مدیرای سایت درخواست کنی که این تاپیک رو برات قفل کنن تا برای خودت جولان بدی اما اگر قرار باشه که ما فکر کنم پس باید جواب هم بدیم
اومدی یک تاپیک مطرح کردی بعد از شما چند تا سوال کردم بدون جواب دادن به این سوالات اومدی گفتی

ما چقدر رو طراحی الگریتمها کار کردیم
چقدر طراحی سیستمهای ساختیافته یا شی گرا بلدیم
چقدر رو سیستمهای مدیریت فایل کار کردیم
چقدر از پردازش موازی در برنامه نویسی بلدیم

لطفا اگر جواب میدهید دقیق و با ذکر نمونه عملی و آدرس دقیق آن باشد

نمونه جواب ها رو گرفتی با آدرس دقیق واگر مهندس نرم افزار باشی و راجع به تجزیه تحلیل سیستمها کار کرده باشی باید رد پای شی گرایی و مباحث خواسته شده رو توی این پروژه ها دیدیه باشی بعد راجع به نمایشگاه اله کامپ گفتی که جواب داده شد.

اما در نوشته آخر جریان رو کامل عوض کردی

کشور ما مغز های المپیادی داره که هر ساله در تمام دنیا رتبه های طلایی کسب میکنن ولی همین مغزها بعد از چند سال که احوالشونو میپرسی میبینی که تو لابراتوار های کشورهای پیشرفته مشغول تولید علم هستند .در لابراتوارهای همان آمریکایی که کمتر تو المپیادها مقام میاره و احتیاجی هم به این افتخار نداره.

این هیچ ربطی به درک ما از تکنولوژی نداره اگر ساختار اجتماعی ما طوری هست که خیلی ها نمیتونن اینجا زندگی کنن این هیچ دلیلی نیست مبنی بر اینکه اینجا تکنولوژی ناقص رسیده همینطور همین مثال برای کشورهایی مثل هند و چین هم هست اونا هم مشکلات اجتماعی زیادی دارن زندگی در هر کدوم از این کشورها مشکلات خاص خودش رو داره و میبینیم که برنامه نویسها و طراح های هندی غالبا به کشورهای دیگه میرن آیا اونا هم درکی از تکنولوژی ندارن چون متخصصان کامپیوترشون از کشورشون میرن ؟ هر چند که ما اصلا قابل مقایسه با این دو نیستیم اما در مقیاس کوچکتر میتوان این را ادعا کرد.

من شنیدم که ژاپنی ها آی کیو شون از ما کمتره

اینا حرفهایی که میتونی توی سلمونیها یا توی تاکسی ها بشنوی و هیچ.

شاید بحث من بیشتر فلسفی شده تا فنی ولی واقعا ما در علم دچار فقر فلسفه میباشیم.
اگه یه کتاب در مورد روش کار با اینترنت چاپ میشه باید 4 تا کتاب هم در مورد جامعه اطلاعاتی و تاثیر آن بر سایر زوایای اجتماع تالیف بشه.استاد ما در برگشت از فرانسه میگفت که اولین درسهایی که در دانشکده های فنی تدریس میشه ، فلسفه اون علم و تاریخچه ، جایگاه ، حال و آینده آن علم میباشد.

حالا میریم تو خط فلسفه اگر اینطور باشه که شما میفرمائید باید کتابهای فلسفه وجودی هر علم از تعداد کتابهای اجرایی اون بیشتر باشه و اونقدر توی فلسفه اون علم بچرخیم که به اصلش نرسیم هر چند بعید میدونم که شما اگر در حوزه تکنولوژی به خصوص فناوری اطلاعات یک جستجوی کوچولو روی سایتهایی مثل Amazon یا Mc Grow Hill یا ... بکنی بتونی حتی به تعداد نصف کتابهای منتشره کتاب فلسفی پیدا کنی چه برسه به چهار برابر .
البته شــــــایـــــــــــــد فرمایش استاد شما صحیح باشه اما دونکته همانطور که گفتم اولا اساتید جای دیگه هستند اینا فقط حقوق میگیرن که همون درسهای کپک زده رو به خورد شما بدن و شما بدون مطالعه اضافی تر بیای بگی که ما ( ما رو هم قاطی خودت بکنی ) درک کاملی از تکنولوژی نداریم . ثانیا بالفرض اینم درست اولین درسها فلسفه و ... ولی آیا تا آخر ما به ازای هر یک واحد چهارو واحد فلسفه اونو میگن - نه خودت یک کم فکر کن ببین صحیحه ؟ اصلا این حرفی که میزنی قابل قبوله ؟

فکر نکنیم که فناوری اطلاعات با سایر تکنولوژیها فرق دارد و ما در این یکی میتوانیم پیشرفته باشیم.تکنولوژیها ماهیتا مانند هم میباشند.اگر 70 سال است که علم مکانیک در دانشگاه تهران تدریس میشود و پیشرفت اندکی در آن حاصل شده پس میتوان گفت که بستر رشد سایر تکنولوژیها را هم نداریم.و این برمیگردد به مسایل فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی .

اینجاست که دقیقا متوجه اشتباه عمیق شما و درک نادرست شما از درک از تکنولوژی و فلسفه اون کاملا میشیم . مرد حسابی مهم ترین تفاوت این علم با بقیه توی سرعت اونه شما اگر شش ماه دنبال این علم نباشی که از گردونه عقب میافتی اگر این بچه ها میخواستن مثل علم مکانیک و عمران حرکت کنن که الان باید با داس 3.3 کار میکردن و با Edline فایل میساختن نه اینکه با دات نت و لینوکس و از اینجور چیزها کار میکردن .

خیلی دنبال مفهوم شی گشتم که چیز در خور توجهی پیدا نکردم.تا دلتون بخواد در مورد UML و RATIONAL و ...مطلب موجود بود ولی شما اگه برید تاریخچه سیستمهای شیگرا رو بررسی کنید به دهه 60 میلادی برمیگرده.زمانی که اثری از UMLو... نبود. شخصی مانند آقای گریدی بوش یک کتاب کامل در مورد سیستمهای شی گرا مینویسد.بعد بر اساس این مفاهیم ابزاری مانند RATIONAL بوجود میاید.هر جا از شی صحبتش شده در حد 5 یا 6 خط بوده ولی شخصی مانند آقای بوش یک کتاب در مورد آن مینویسد

ببین شی در مفهوم برنامه نویسی امروزی یک مفهوم پایه هست چیزی است که همه میشناسن میدونن چیه مثل اینکه شما انتظار داشته باشید که در یک سایت ریاضی یا یک سایت هندسه کتابهای فراوانی راجع به نقطه پیدا کنی نقطه و خط یک مفاهیم ابتدایی هستند توی اونجا دیگه بحث رو یمفاهیم استفاده از نقطه و خط است نه تعریف و چه بسا که کسی در این مورد سوال بکنه جواب خوبی هم بگیره من هم گفتم اگر دقت کنید شما تاپیکی در مورد شی باز کنید و سوال کنید تا موقعی که قانع نشدید به سوال شما جواب میدن و شما اگر انتظار دارید که در مورد شی در این سایت در حد کتاب مطلب پیدا کنی راه رو اشتباه اومدی .

اگه تو نمایشگاه الکامپ همه نرم افزارها سطحی هستند پس یعنی به صورت کلان در همین سطح کار میکنیم .اینجا ما در کل صحبت میکنیم.

من اینجا مطمن میشم که شما اصلا جواب منو نخونده مینوسی من نوشتم

در موردنمایشگاه اله کامپ باید بگم که نه این نمایشگاه و نه مابقی این نمایشگاه ها نمایانگر توانایی برنامه نویسان و طراحان ما نیستند شمادراین نمایشگاه به عمده طیف وسیعی از سخت افزاروچاپگ وMP3 Palyer میبیند و در حالت نرم افزاری چند تا کار تکراری در زمینه های تکراری اما قدرت اصلی نرم افزار دست یکسری افرادی است که شاید هشتشون گروه نه هست و قدرت مالی شرکت در اینچنین محافل پر زرق و برقی و ندارن . در حالیکه دستان جادوگر اونا میتونه کارایی رو بکنه که هیچ برنامه نویس آمریکایی هم نمیتونه.
خیلی ها اصلا اله کامپ رو قبول ندارن بعد شما میای اونو مرجع قرار میدی و میگی که نرم افزار ها سطحی هستند . من دیگه چی بگم.

چونکه تکنولوژی مال ما نیست پس بلد نیستیم که اوریجینال فکر کنیم ولی خوب بلدیم که روی تفکرات دیگران مانور بدیم
این حرفت خیلی قشنگه و فقط به درد جایی میخوره که بخوای بقول خودت مانور بدی و گرنه معنی مفهومی نداره .
چون خیلی دیر وقته و حس و حالش نیست و باید برای این دوستانی که هیچ درکی از تکنولوژی ندارن یک برنامه آماده کنم روی همین اصل زحمت رو کم میکنم .