PDA

View Full Version : گفتگو: اصـــــــــول نوشتن برنامه حسابداری

فاطمه وطن دوست
سه شنبه 06 اسفند 1387, 20:46 عصر
http://upload.iranblog.com/1/1235536068.jpg

اوبالیت به بو
سه شنبه 06 اسفند 1387, 21:01 عصر
اول قطعاً بايد اين رو در نظر بگيره براي اولين بار سيستمش كامل نيست.
دوم از همه بايد حسابداري بلد باشه.
سوم اينكه بايد ديد براي كجا برنامه حسابداري مي خواد بنويسه. (خدمات، فروش، بازگاني،...)
مثلاً يه سيستم حسابداري خدمات يه سري عمليات هايي داره و حسابداري بازرگاني يه عمليات هاي ديگه. حسابداري فروش بايد انبارداري (http://www.barnamenevis.org/forum/showpost.php?p=664548&postcount=2)رو هم تلفيق كنه و حسابداري x بايد y رو اضافه كنه و ...
چهارم بعد از مشخص شدن نوع سيستم حسابداري بايد عمليات هاي سيستم رو پيدا كنه.
پنجم بايد سيستم رو تحليل كنه.
ششم با تمام روش هاي برنامه نويسي آشنا باشه. چون سيستم حسابداري يه قسمت هايي داره كه حساس هستن بايد بتونه در مقابل اين حساسيت ها برنامه نويسي كنه.
هفتم با چند حسابدار صحبت كنه.
هشتم سيستم هاي مختلفي رو ببينه و باهاشون كار كنه.
و بازهم بره حسابداري ياد بگيره:لبخند:

reza_mn
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 00:05 صبح
ضمن سلام خدمت دوستان
من مدرک کارشناسی حسابداری دارم ، در این زمینه اگه سوالی داشتین در خدمت هستم ، دوست عزیز فرمودند حسابداری بازرگانی با خدماتی فرق میکنه ! اگه میخاین تعریف حسابها ثابت باشن فرق میکنه ، ولی اگه بخواین کاربر بتونه حسابها رو تعریف کنه در کل فرقی نمیکنه برنامه برای چه کاربردی نوشته میشه
در ضمن شما خانم وطن دوست ، برای طرح مطلب از عکس استفاده نکنید چون امکان جستجوی مطلب شما ممکن نخواهد بود و این یعنی مطرح شدن دوباره تاپیکها توسط سایر کاربران.

accpascal
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 02:04 صبح
1 - یک سیستم حسابداری خوب سیستمی است که برای هر نوع موسسه ای قابل استفاده باشه
برنامه های تخصصی برای شرکتهای مختلف زیاد است ولی برنامه حسابداری عمومی است
2 - سعی شود استفاده کننده از سیستم بتواند در قسمتهای مختلف برنامه اعمال سلیق کند مثل ایجاد کدینگ که استادمان reza-mn گفتند و یا گزارش گیریهای مختلف
3 - مهمترین بخش سیستم حسابداری قسمت صدور سند می باشد که بخش اعظم کار حسابدار درآن قسمت انجام می شود سعی شود دراین قسمت حسابدار بتواند علاوه بر صدور سند حسابداری به بخشهای دیگر مثل ایجاد کد و یا جستجو در عناوین و مقادیر حسابها و یا برخی از گزارشات دسترسی داشته باشد
4 - استفاده آسان و راحت و استفاده از حداقل اینتر در هنگام صدور سند
و البته نکات دیگری که دوست قبلی گفتند

sh2007
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 08:23 صبح
من خودم هم حسابدارم و هم برنامه نويس اين تايپيك راهنماي يكي از برنامه حسابداريه كه توي وي بي نوشتم چون برنامه حسابداري براي هرجا نوشته بشه فرق مي كنه .... البته نسخه جديدتر كه دارم براي شركت مورد نظر مي نويسم از لحاظ گرافيك خيلي بهتره البته كاربردي مشكلي نداره گزارشها رو هم مي خوام از اكسل به كريستال انتقال بدم البته اميدوارم اين آخرين نسخه توي وي بي 6 باشه چون كم كم دارم دات نت كار مي كنم
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=97307&page=2

mpmsoft
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 08:43 صبح
خوب بنده از همه کوچکترم و تجربم نسبت به بقيه اساتيد کمتره

خوب دوستان تقريبا به مواردي که براي شروع بايد بدانيد اشاره کردن

در درجه اول بايد راه خودتون رو براي طراحي نوع نرم افزاري مشخص کنيد ( صنف خاصي - ارگان - و ...)

ولي در کل به اين نتيجه رسيدم که تنها با همفکري و کنار گذاشتن غرور و ... مي توان محصول خوبي ارائه کرد.(کلي عرض مي کنم نه فقط براي حسابداري)

ولي خوب شما جهت طراحي يک سيستم يکپارچه مي بايست ابتدا سيستم رو به خوبي بشناسيد تا بتونيد اونو تحليل کنيد.در غير اين صورت در پروژه به مشکل خواهيد خورد (در تهيه گزارشات)

بنده فکر مي کنم اصل سيستم حسابداري گزارشات اون هستش.شما ابتدا مي بايست ببينيد که چه گزارشاتي مي خواهيد طراحي کنيد و سپس نسبت به اون بانکتون رو طراحي کنيد.

ماشاالله تا دلتون بخواد ما الان حسابدار داريم فقط کافي هست به يک سوپر مارکت بريد و ببينيد فروشنده به چه شکل حساب و کتاب کارشو مي کنه و همه هم طرز حسابرسي خودشون رو بهترين روش مي دانند.

پس شما مي بايست نظرات برخي از حسابداران چند صنف رو ببينيد و با آنها صحب کنيد.

HjSoft
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 08:51 صبح
همونظور که دوستان گفتند شما باید ببینی واسه کجا می خوای بنویسی ! به نظر من بهترین برنامه رو زمانی می تونی بنویسی که با یکی از کارمندان و حسابداران مرکز مورد نظر صحبتی داشته باشی چون شما که نمی تونی توی همه ی زمینه ها تجربه داشته باشی واسه همین بهترین راه گفتگو با کارمندان آن شرکت است .

sh2007
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 10:16 صبح
ولي خوب شما جهت طراحي يک سيستم يکپارچه مي بايست ابتدا سيستم رو به خوبي بشناسيد تا بتونيد اونو تحليل کنيد.در غير اين صورت در پروژه به مشکل خواهيد خورد (در تهيه گزارشات)

بنده فکر مي کنم اصل سيستم حسابداري گزارشات اون هستش.شما ابتدا مي بايست ببينيد که چه گزارشاتي مي خواهيد طراحي کنيد و سپس نسبت به اون بانکتون رو طراحي کنيد.

پس شما مي بايست نظرات برخي از حسابداران چند صنف رو ببينيد و با آنها صحب کنيد.

سلام
اين مورد كاملا درسته اول بايد سيستم رو بصورت دستي و دفتري شناسائي كرد تا بتوني اطلاعات برنامه اي رو روي اون اجرا كني
اگه كسي بخواد برنامه حسابداري رو بنويسه بايد حتما با يه حسابدار مشورت كنه تا بتونه راحت اونو بنويسه يا سيستم دفتري رو كامل بدونه تازه ما انواع حسابداري با گرايشهاي متفاوت داريم و مهمت اينه كه اصول حسابداري يه طرف و سليقه حسابداران يه مجموعه يه طرف ديگه كه خودش كمي دردسر ايجاد مي كنه

reza_mn
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 16:59 عصر
عزیزان متاسفانه تو جامعه اینطور باب شده است که حسابداری برای فعالیتهای مختلف فرق میکنه ! البته تو جزئیات درست است ولی تو کلیات اصلا اینطور نیست.
دلیل اینکار اینست که برنامه نویسان نرم افزارهای حسابداری موجود ، به خود زحمت مطالعه و تحقیق بیشتر را نداده اند و برای هر شغلی یک برنامه مجزا تهیه شده است . مثل اینست که مایکروسافت بیاید برای تهیه نامه های اداری یک نرم افزار word و برای تهیه مقاله یک ورد و ... طراحی کند.
سیستم حسابداری یک ساختار کلی است ، و حسابدار هر موسسه بسته به نوع فعالیت خود این سیستم را بکار میگیرد.
حال دوستان دقت کنند برای طراحی برنامه های حسابداری کلیات را در نظر بگیرند و با جزئیات زیاد در گیر نشوند.
کلیات یک سیستم استاندارد حسابداری عبارتند از :

تعین چند سطحی بودن حسابها ( کل (لازم )- معین ( اختیاری) - تفصیلی ( اختیاری ) تفصیلی 2 ( اختیاری ))
گرد آوری مشخصات حسابهای کل از نظر حسابداری ( موقت - دائمی = حسابهای موقت در ابتدای هر سال افتتاح و در پایان هر سال بوسیله حسابهای رابط به حساب دائم بسته میشوند. هم چنین نحوه گزارش حسابهای دائم در صورتهای مالی متفاوت است . )
آشنایی کلی با نحوه تهیه صورتهای مالی با توجه به نوع حسابهای تعریف شده سیستم.
شناسایی چند سطحی بودن کاربران برنامه ( به منظور کنترل عملکرد کاربران )

خب برا الان فکر کنم کافیه ، از نظر دوستان هم استفاده کنیم بد نیست.

accpascal
چهارشنبه 07 اسفند 1387, 23:36 عصر
دوستان عزیز
من سعی می کنم کمی ریز تر توضیح دهم
حسابداری چند تا گزارش استاندارد داره که این گزارشات جوابگوی هر شغل و هر صنفی می باشد
1 - تراز آزمایشی شامل جمع گردش حسابهای کل و زیرمجموعه حسابهای کل یعنی حسابهای معین و مانده هریک
2 - گردش هر حساب اعم از کل یا معین به تفکیک تاریخ و شماره سند
3 - گزارش دفتر روزنامه که عملیات حسابهای کل را در هر سند حسابداری نشان می دهد
خوب در سالهای اخیر و بخصوص پس از مکانیزه شدن حسابداری براس سهولت در نگاهداری حسابها حسابهای تفصیل 1 و 2 و . . . هم اضافه شدند که در حقیقت این حساب یک حساب استاندارد حسابداری نیست دوستان حسابدار می دانند که حساب تفصیل زیرمجموعه حسابهای معین می باشد که برای گزارشات بهتر و دریافت بهتر اطلاعات ایجاد شدند
پس یک گزارش دیگر بنام گزارش تحلیلی و یا همان گزارش حسابهای تفصیل در رابطه با معین مربوطه به گزارشات ما اضافه می شوند
این گزارشات در انواع مختلف2 یا 4 و یا 8 ستونی می توانند ارائه شوند
انچه می گویند بستگی به موسسه و شرکت دارد نوع استفاده از گزارشات و نوع تعریف کدینگ یعنی حسابهای کل و معین و . . . است وگرنه سیستم در همه جا یکسان است
البته شما می توانید با توجه به نوع شرکت یک سیستم مخصوص آن شرکت را بنویسید که گزارشات خاصی برای آن شرکت ایجادکند
ببخشید کمی طولانی شد بااینحال برای نوشتن یک برنامه حسابداری حتما مشاوره با حداقل یک حسابدار ورزیده لازم است زیرا که نکات ریز زیادی وجود دارد