PDA

View Full Version : سوال در مورد تکرار کنترلها در standard و Html

بیتافرهی
پنج شنبه 15 اسفند 1387, 22:13 عصر
سلام
من تازه asp.net را شروع کرده ام.ببخشید سوالم خیلی ابتدایی است:
سوالی که برای من پیش آمده اینه که چرا در visual studio ، دو ن.ع دکمه وجود دارد؟یکی در standard و چند نوع در html.
1-فرق ابزار های html با standars در چیست؟
2-از کدامیک باید استفاده کنم؟
3-فرق id با type ,value در چیست؟

twelve
پنج شنبه 15 اسفند 1387, 23:35 عصر
دوست گرامی، ورود شما رو به عرصه برنامه نویسی قدرتمند، انعطاف پذیر و سریع و فراگیر و صد البته با کلاس ASP.NET خوش آمد میگم...امیدوارم که در این مسیر طولانی اما جذاب موفق باشید. :تشویق::لبخندساده:
----------------------------
1-کنترل های html، اشیای استاندارد زبان پایه html هستند که سمت مشتری کار میکنند. ( خاصیت runat=server ندارند) . از این کنترل ها زمانی استفاده میشود که بخواهید توابع سمت مشتری را (مثل توابع جاوا اسکریپت) اجرا کنید. البته میتوانید با مشخص کردن id و همان خاصیت runat=server قابلیت اجرای دستورات سمت سرور را به این کنترل ها اضافه کنید. کنترل های بخش standard همگی سمت سرور کار میکنند. یعنی دستوراتی را اجرا میکنند که نیازمند پردازش در سرور asp.net هستند. البته میتوان در بعضی از این کنترل ها (مانند باتن) دستورات سمت مشتری را نیز در رویدادهای خاص اجرا کرد. کنترل های سمت سروری که نمونه معادل آن در کنترلهای html وجود داشته باشد (مثل button,textbox,dropdownlist,...) بعد از پردازش در سرور (رندر شدن) به کنترل html معادل خود تبدیل میشوند. (میتوانید سورس html صفحه را چک کنید تا بهتر متوجه شوید).

2-هر کنترلی وظیفه مخصوص به خود دارد.بستگی به هدفتان دارد. البته بعضی از کنترل های استاندارد حالت کمکی دارند، یعنی برای این به وجود آمده اند که کاربر وقت خود را صرف کارهای ساده نکند. مثل table. البته خود من کمتر از کنترل ها استفاده میکنم و ترجیح میدهم مثلا به جای استفاده از label از تگ های متنی html استفاده کنم. دلیلش هم سازگاری راحت تر با استاندارد های css و xhtml است.

3- id مشخصه هر شی است که مقدار آن منحصر به آن شی است. یعنی هیچ دو شیئی نمیتوانند id یکسانی داشته باشند. منظور از شیء، اشیایی هستند که سمت سرور کار میکنند و خاصیت runat=server دارند. بقیه اشیا میتوانند id یکسان داشته باشند اما با استاندارد xhtml مغایرت دارد. id وسیله دستیابی به اشیا است و توسط این مولفه میتوانیم به شی دسترسی داشته باشیم.

value خاصیتی است که بعضی اشیا میگیرند برای داشتن نام مستعار (به جز id یا name) تا از این طریق نیز تفکیکی بین اشیا صورت گیرد. value منحصر به شی نیستند.

type مختص بعضی از اشیاست که سازنده یکسانی دارند. این خاصییت نوع شی ساخته شده را مشخص میکند. برای مثال سازنده input اشیای زیادی را میسازد و به وسیله خاصیت type مشخص میشود که شی ایجاد شده (مثلا) button باشد یا textbox یا ...

موفق باشید