PDA

View Full Version : گفتگو: در زمان پیاده سازی سایت ابتدا به طراحی پوسته بپردازیم یا هسته؟

kavoshgar63
شنبه 17 اسفند 1387, 01:02 صبح
سلام دوستان.
زمانی که مراحل تجزیه و تحلیل و امکان سنجی به اتمام رسید و خواستیم سایت رو پیاده سازی کنیم به نظر شما آیا بهتره که هسته (کدهای بانک اطلاعاتی و کدهای php) رو بسازیم یا بهتره که پوسته(اشکال گرافیکی چینش جداول و آیتم های دیگر ) رو بسازیم؟
دوستانی که تجربه دارن در این زمینه لطف کنن و مزایا و معایب هر کدوم از این روشها رو بگن.
یا علی

sali444
شنبه 17 اسفند 1387, 03:11 صبح
هر دو با هم.
اگه بخواید اول یکی رو تموم کنید و بعد برید سراغ یکی دیگه، سردرگم می شید.
یک بخش از کد رو که نوشتید می رید سراغ جلوه های گرافیکیش.
ولی اگه بخواید یکی یکی کار کنید، باید اول هدفتون رو بشناسید. بعد پوسته کار رو طراحی کنید.
در این صورت باید پوسته رو طوری طراحی کنید که اشتیاقتون رو برای طراحی بیشتر کنه.:لبخندساده:

hamid67fathi
شنبه 17 اسفند 1387, 08:23 صبح
بهتر هست ابتدا پوسته را طراحی کنيد.
چون در اين صورت يک نمای کلی از ساختار کاربری سايت داريد که در کد نويسی و طراحی هسته
بسيار موثر است.

Bahram0110
شنبه 17 اسفند 1387, 11:14 صبح
در کل به نظر من فرقی نمی کنه، می تونید یه پوستهء ساده طراحی کنید ، کد ها رو بنویسید و هر زمان لازم شد پوسته یا کد را به دلخواه تغییر دهید.

amirhosein
شنبه 17 اسفند 1387, 11:41 صبح
اگه از اصول طراحی چندلایه پیروی کنید خیلی خوب میشه و درگیری هاتون خیلی کم میشه. توی این حالت برنامه نویسی از گرافیک جداست ولی خب ابتدای کار باید یه سری موارد رو درنظر گرفت.

kavoshgar63
شنبه 17 اسفند 1387, 13:47 عصر
لطفا در مورد اصول طراحی چند لایه بیشتر توضیح بدید.

kavoshgar63
شنبه 17 اسفند 1387, 13:59 عصر
با تشکر از همه شما دوستان من تا حالا به این نتیجه رسیدم که انگار این امر یه امر subjective یا سلیقه ای هست چون جوابهایی که از کاربران سایت برنامه نویس و سایت iranphp
ttp://forum.iranphp.org (http://forum.iranphp.org/thread-192.html)/thread-192.html (http://forum.iranphp.org/thread-192.html)
گرفتم اصلا همگرا نبودن و برخی برنامه نویسها اول پوسته رو می ساختن و بعد هسته رو و برخی بالعکس و این نشون دهنده اینه که یا این کار اصلا از بیخ و بن قانونی نداره و یا اینکه ما داریم بر اساس یه تفکر غیر مهندسی عمل می کنیم چون در مهندسی نرم افزار همه چیز جای خودش رو پیدا کرده از تجزیه و تحلیل و مصاحبه و امکان سنجی و .... .
در زمینه پیاده سازی هم باید یه سری اصول و مسائل باشه که شاید ما ازش بی اطلاعیم .
به خاطر همین قضیه از دوستان درخواست می کنم که اگر در این زمینه مقاله و یا مطلبی رو دارن توی این تاپیک قرار بدن و دوستانی هم که در این زمینه صاحب تجربه هستند لطفا با ذکر دلیل نظرشون رو درج کنن.
یا حق

tanha2007
شنبه 17 اسفند 1387, 14:29 عصر
سلام دوست گرامی
اگر شما یک پست را در دو مکان پرسان مینمایید، بهتر این خواهد بود که لینک مکان اول را نیز قرار دهید تا دوستان بتوانند بهتر موضوع را درک نمایند و هم چنان جوابهای مکان اول نیز در قسمت reply بیشتر کمک مینماید.

hamid67fathi
شنبه 17 اسفند 1387, 14:47 عصر
خدمت دوست عزيزمون عرض کنم که هميشه
دنبال يک مرجع مکتوب نباشيد چون در برخی موارد تجربه ها
منطقی تر هستند و زود تر به نتيجه ميرسن.

as13851365
شنبه 17 اسفند 1387, 17:00 عصر
زیاد فرق نمی کنه ولی بهتر است که اول یک نما ( پوسته ) از سایت رو داشته باشید و بعد اقدام به کد نویسی کنید در ضمن هر کدام رو هم به صورت جداگانه می تونید بنویسید ولی اینجوری وقتی که بخواهید پوسته و هسته رو با هم یکی کنید با کمی دشواری روبه رو خواهید شد

Yousha
شنبه 17 اسفند 1387, 20:39 عصر
سلام،
اصولاً از هسته(Basic) پروژه شروع میکنن.

kavoshgar63
شنبه 17 اسفند 1387, 21:07 عصر
دوستان گرامی لطف کردند و اعلام نظر کردند ولی برخی دوستان فقط بدون ذکر دلیل نظرشون رو درج کردن.
فکر می کنم این مشکل در asp نباشه و یا این که کمتر باشه چون اونا یک محیط ویرایشگر دارند.
من خودم هم الان به هیچ وجه به فکر طراحی پوسته سایت نیستم چون یکسری تمپلیتهای آماده از وب گرفتم که احتمالا یک کدوم از اونا رو تغییر میدم و کار رو تحویل میدم.

h_sadeghynejad
یک شنبه 18 اسفند 1387, 13:39 عصر
به نظرم من اگر ما ابتدا هسته سایت رو برای مدیریت کامپوننت ها و بخشها طراحی کنیم یا برای اینکه راحت تر باشیم از یه فریم ورک آماده مثل codeigniter که خودم به شخصه خیلی باهاش حال میکنم استفاده کنیم بعد از روش MVC استفاده کنیم بهترین روش هستش که هم هسته و هم قالب با هم به جلو می رن .

hoooya
یک شنبه 18 اسفند 1387, 21:34 عصر
کاملا با h_sadeghynejad (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=34530) موافقم . در سیستمهای mvc هسته و پوسته بطور متوالی و با هم پیش می روند و غیر از مدل های MVC هم به نظر من باید هسته و پوسته در امتداد هم پیش بروند:
بدلیل اینکه در صورت بروز مشکل در کد و یا تغییر روند برنامه بلافاصله می توان تغییرات آن را بر روی پوسته اعمال کرد و بالعکس .

aliramazani
یک شنبه 18 اسفند 1387, 21:50 عصر
خب به نظر من در ابتدای کار میشه از یک پوسته ساده استفاده کرد و پس از تکمیل شدن هسته روی پوسته کار کرد.

yaqubian
دوشنبه 19 اسفند 1387, 11:28 صبح
دوست عزیز
من هم با طراحی هسته در ابتدای کار موافقم. اگه این اصل رو رعایت نکنیم بعدا به مشکلات زیادی بر می خوریم. مثلا توسعه سایت در آینده ای نزدیک!
موفق باشید

kavoshgar63
دوشنبه 19 اسفند 1387, 18:28 عصر
دوستانی که در باره روش mvc نکاتی رو درج کردن لطف کنن و لینک مقالاتی که این متد رو تشریح کرده در این تاپیک قرار بدن تا بیشتر آشنایی حاصل بشه. و یک سئوال از اون دوستانی که پوسته رو ابتدا می سازن . اگر پوسته رو کامل کردین و تمام لایه ها یا جداول رو طراحی کردین و بنرها فلش ها و .... رو در صفحه کار گذاشتین و بعد شروع کردین به نوشتن هسته ، تقریبا 3 روز مونده به تحویل پروژه ، مشتری یا صاحب کار بگه این قسمتها هم می خواد به سایت افزوده بشه (که این امر تو مملکت ما یه امر طبیعیه) شما شاید تمام ساختار صفحاتتون با این دو سه موردی که به سایت اضافه شده بهم بریزه و مجبور بشین دوباره قالب سایت یا به قول خودمون پوسته رو دوباره طراحی کنین. آیا اگر ابتدا به طراحی هسته بپردازین و در نهایت به طراحی پوسته بپردازین این امر بهینه تر نیست؟ البته اگر در حین طراحی هسته هم این اتفاق بیفته بازم مشکلات خاص خودش رو داره ولی به نظر من این مشکل (تغییر ساختار کوچک در هسته)زودتر حل میشه. نظر شما چیه؟

امید امرایی
چهارشنبه 21 اسفند 1387, 22:09 عصر
بنده در مورد سوال شما سوالی دارم
آیا اصلا شما از طراحی چند لایه استفاده می کنید ؟

الف: استفاده می کنید.
کدوم مرجع به شما گفته که در طراحی چند لایه باید حق تقدم حتما با یکی از موارد هسته یا پوسته باشه ؟
1- در طراحی یک اتومبیل باید اول موتور رو طراحی کرد یا بدنه ؟
2- در طراحی یک مادربرد باید اول سوکت پردازنده رو ساخت یا پردازنده ؟
3- اول مرغ بوده یا تخم مرغ ؟
اینا لازم و ملزوم هستن و اولویتی وجود نداره
تنها چیزی که تعیین می کنه چی باید اهمیت (نه اولویت) بیشتری داشته باشه خود شما (سلیقه شما، دانش شما، نوع پیاده سازی شما، منافع شما، زمان شما، توانایی مالی شما و ...) هستید

ب: استفاده نمی کنید.
اصلا این دو مفهوم کجای طراحی شما هستند ؟ وقتی جایی ندارند چطور باید اولویت بندی کرد ؟

zamanphp
پنج شنبه 22 اسفند 1387, 09:23 صبح
با سلام
خیلی سعی کردم وارد این بحث نشم چون از نظرم این نوع سوالات ارزش جواب دادن نداره
اگه هم الان دارم پاسخ میدم فقط می خوام مهر تاییدی باشد بر پاسخ قاطع kassit عزیز.:تشویق:
موفق باشید

Yousha
پنج شنبه 22 اسفند 1387, 10:44 صبح
سلام،
وقتی بهتون میگیم هسته(Basic)، هم از روی تجربه گفته میشه هم از روی اصول...
شاید اگر از پوسته شروع کنید جواب بگیرید، ولی وقتی پروژه های بزرگتری رو طراحی کنید با مشکلات جدی مواجه میشید و شاید هم پروژه رو کلاً لغوش کنید... امکانات و پوسته رو درست می کنید بعد میبینید که با هسته ناسازگارن، یا نمی شه استفاده کنید...
...
خدا درونتو ساخت بعد برونتو...
هسته(تخم) گیاه رو میکاری که گیاهش در بیاد... گیاه رو نمی کاری که تخمش(هستش) در بیاد...
موفق باشید.

امید امرایی
پنج شنبه 22 اسفند 1387, 15:14 عصر
خدا درونتو ساخت بعد برونتو...
هسته(تخم) گیاه رو میکاری که گیاهش در بیاد... گیاه رو نمی کاری که تخمش(هستش) در بیاد...

عجب
ما شنیدیم خدا بدن انسان (پوسته) رو از گل ساخت و بعد از روح (هسته) خودش در اون دمید

هسته آلبالو مصداق هسته یک وبسایته ؟!!!

هیچ روشی نه صحیحه و نه غلط. وقت خودتون رو با مسائل کلیشه ای و بیهوده تلف نکنید

امید امرایی
پنج شنبه 22 اسفند 1387, 21:22 عصر
فیلسوف جان

بنده از ابتدا قصد وارد شدن به این بحث رو نداشتم که دوستان مجبور به استفاده از الفاظ غیر مودبانه نشن. شما هر طور که مایلید می تونید طراحی کنید و همون هم درسته.

موفق باشید