PDA

View Full Version : کمک:نوشتن برنامه دترمینال ماتریس و حل معادله ماتریسی توسط C

linuxknoppix
شنبه 05 دی 1383, 21:33 عصر
سلام دوستان.
اگر امکان دارد من را در نوشتن این برنامه ها در زبان C راهنمایی کنید. ( یا حداقل یکی از آنها ) :گیج:

1- برنامه ای بنویسید که دترمینان یک ماتریس 3*3 را محاسبه کرده و سپس در صورت وجود معکوس آن را یافته و چاپ کند.

2- برنامه ای بنویسید که دستگاه معادله AX=B را حل کند که در آن داریم A یک ماتریس n*n است و X و B ماتریسهای n*1 هستند و نیز داریم :
A= ماتریس ضرایب
X= ماتریس مجهول
B= ماتریس معلوم

با تشکر و سپاس فراوان از شما.

linuxknoppix
شنبه 12 دی 1383, 12:54 عصر
مثل اینکه هیچ کس پیدا نمیشه جواب ما رو بده !!!!
آخه من چکار کنم....
چرا کسی کمکم نمیکنه؟!؟!

whitehat
شنبه 12 دی 1383, 17:56 عصر
شما اگر کمی جستجو می کردید پیدا می کردید .
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=3475
بعد از پیدا کردن دترمینان فکر نکنم مشکلی داشته باشید.
موفق باشید

linuxknoppix
شنبه 12 دی 1383, 21:11 عصر
سلام.
دوست بزرگوار من اون مطلب رو قبلا خوندم و در حل ماتریس هم مشکلی نیست.
فقط نمیدونم معکوسش رو چه جوری باید بنویسم و معادله رو چجوری باید حل کنم؟؟؟
با تشکر.

whitehat
یک شنبه 13 دی 1383, 00:40 صبح
سلام
مساله سخت مساله بدست آوردن دترمینان است  :) بعد از کار سختی ندارید !
من فعلا یکی از راه ها که یادم مانده برای شما توضیح می دهم ولی باید بگویم این الگوریتم بهترین الگوریتم ممکن است نباشد .برای اطلاعات بیشتر به کتابهای محاسبات عددی مراجعه کنید .(این الگوریتم نیازی به معکوس کردن ندارد )
و اما الگوریتم : فرض کنید داشته باشید AX=B که A و B به شکل زیر تعریف شوند .

A=
a1 a2 a3
a4 a5 a6
a7 a8 a9

B=
b1
b2
b3

X=
x1
x2
x3

برای محاسبه ریشه های معادله یا X ها ابتدا دترمینان A را محاسبه کنید .فرض کنید برابر D شود.
حال برای پیدا کردن ریشه x1 باید ستون اول ماتریس A را با B عوض کنید و از آن دتر مینان بگیرید .

Ax1=
b1 a2 a3
b2 a5 a6
b3 a8 a9

یعنی از ماتریس بالا دتر مینان بگیرید .فرض کنید جواب حاصل E شود . مقدار ریشه x1 برابر E/D (مقدار دترمینان حاصل تقسیم بر دتر مینان ماتریس اصلی) می شود.برای بقیه ریشه ها هم به همین طریق باید بدست آورید یعنی برای x2 با ستون دوم عوض کنید و دترمینان بگیرید و تقسیم کنید و برای x3 هم به همین روش ...

در ضمن باید قبل از این مراحل چک کنید که معادله جواب داشته باشد .

امیدوارم که مورد استفاده قرار گرفته باشد.
موفق باشید

sirhamed
یک شنبه 13 دی 1383, 10:20 صبح
salam
man shoma ro too neveshtane barnameye mohasebeye matris rahnamayi mikonam
agar natoonesty benevisy behem begoo ta ba'dan khodam barat benevisam va eral konma
1.aval in ke bayad 3 matris tarif koniva baraye harkodam1 araye 2bo'di baraye satr ha va sotoon haye matris ta'rif koni ketoole harkodam3 ast
2. va harkodam ra dar yek matris zakhire mikoni ba 2 halge kehavie 1 tabe'e scanf astbe araye ha ke anasore matris hastand meghdar dahi mikoni
3,ba 2 halgheye for mojadadan mitooni be anasore araye dastrasi dashte bashi va rooye anha ba yek khat dastor amale zarb ro anjam bedi va dar matrise sevom zakhire koni
4. ra ba tabe'e printf sader mikoni :thnx: be tartibi ke dar khate 2 goftam javab