PDA

View Full Version : کاربرد pointers

Farhad.B.S
پنج شنبه 07 فروردین 1382, 13:55 عصر
سلام.
اگه ممکنه یه سری از استفاده های مهم و پر کاربردی رو که از pointer ها میشه رو بفرمایید.
ممنون.

RezaBS
پنج شنبه 07 فروردین 1382, 23:54 عصر
سلام
احتمالا به زودی جوابهای زیادی دریافت میکنید اما فعلا من بخشی از یکی از نوشته هام را براتون اینجا کپی میکنم تا بعد:

اشاره گرها چیستند؟
هیچ وقت نفهمیدم چرا وقتی افراد وارد حیطه برنامه نویسی میشوند، با شنیدن نام اشاره گرها (Pointers) وحشت میکنند؛ شاید چون من هنوز اشاره گرها را نشناختم!!!
اشاره گر را میتوان به معنای واقعی یک مفهوم اساسی در برنامه نویسی دانست، درک آن مشکل است ولی زمانی که آن را بشناسیم واقعا بهتر برنامه مینویسیم، شاید چون در خیلی از موارد کار را حس میکنیم!
اشاره گرها یک نوع داده هستند مثل Integer،Char و همانند اینها که در واقع آدرسهای حافظه را ذخیره میکنند. مساله از این جهت مهم است که هر چیزی که استفاده میکنیم حتما یک محل دارد و بنابراین راه دسترسی به آن همین اشاره گرها هستند. ساده؛ هر کاری که در کامپیوتر انجام میدهیم در واقع خواندن و نوشتن در محلهای حافظه است. فرض کنید میخواهیم در صفحه نمایش ایجاد افکتهای گرافیکی کنیم، این کار از طریق نوشتن مقادیر مورد نظر در نقاط صفحه نمایش (Pixels) امکان پذیر است، پس کافی است اشاره گری به اولین نقطه داشته باشیم و کل نقاط در اختیار ما هستند.

چرا به اشاره گرها نیاز داریم؟
خوب! واقعا من به عنوان یک برنامه نویس چه نیازی به دانستن محل حافظه یک متغییر دارم!؟
یک جا نوشته بود: اشاره گرها میتوانند به همه چیز اشاره کنند، پس به آنها نیاز داریم!!!!!!!!!!
شاید بد نبود به ایشان میگفتیم: چقدر باهوش!!!!
اما با کمی دقت میتوان فهمید که همین حرف در واقع اصلی است که به ما میفهماند چرا اشاره گرها را به کار میگیریم! شما میتوانید با اشاره گری به یک شئ اشاره کنید و آنرا تغییر دهید. بعد به راحتی با تغییر آدرس اشاره گر مربوطه به یک شئ دیگر اشاره میکنید و آنرا تغییر میدهید و داستان ادامه دارد تا خسته شوید!

شاید خلاصشو بعدها کپی کردم...
موفق باشید...