PDA

View Full Version : بررسی یک Case Study - یک پیشنهاد !!!

khafanovich
شنبه 12 دی 1383, 12:37 عصر
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان
من فکر میکنم که اکثر دوستان با مفاهیم اولیه uml حداقل با تعاریف تپوری آن آشنایی دارند.ولی فکر میکنم کار عملی و در گیر شدن با مساپل عملی در زمینه uml خیلی جالب باشه...و برای همین پیشنهاد میکنم یک پروژه ساده رو تعریف کنیم و اونو با کمک هم دیگه و بصورت شیگرا و باستفاده از uml پیاده سازی کنیم.
فکر میکنم تجربه جالبی باشه - در نهایت هم نتیجه را در قالب یک داکیومنت کامل در اختیار دیگر دوستان قرار دهیم.
از اساتید این بخش خواهش میکنم نظر خودشونو اعلام کنند.
موفق و پیروز باشید.

M.GhanaatPisheh
دوشنبه 14 دی 1383, 12:44 عصر
ایده بدی نیست.
شما یه سناریو بنویسید solutionها رو شروع میکنیم.

faramarz_s
دوشنبه 14 دی 1383, 19:17 عصر
CMS
:wink:

khafanovich
دوشنبه 14 دی 1383, 21:33 عصر
CMS : Content Management System
فکر میکنم خیلی بزرگ باشه !!!!
به نظر من یکی از زیر سیستم هاشو شروع کنیم بد نباشه....
مثلا سیستم مدیریت اخبار
سیستم نظر سنجی...
بهتر اولین سیستم یک سیستم ساده باشه....نظر دوستان چیه؟

من سیستم زیر رو پیشنهاد میکنم....
سیستم مدیریت اخبار یک سایت
این سیستم امکاناتی را جهت اضافه کردن خبر , ویرایش اخبار , حذف اخبار ارائه می دهد . اخبار می تواند توسط گروههای مختلف کاربران به این بخش ارسال شده و سپس پس از تأیید توسط مدیر مربوط به بخش خبر , در سایت نمایش داده شود . مدیر این قسمت توانایی تعریف نوع خبر (سیاسی , اجتماعی , علمی و ...) را دارد . امکان دادن رتبه به اخبار توسط کاربران باید در نظر گرفته شود . ویژگی این قسمت سادگی و عدم نیاز به دانش تخصصی در زمینه طراحی صفحات وب برای مدیر سیستم می باشد .از دیگر ویژگیهای این سیستم وجود یک قالب تعریف شده برای نمایش اخبار می باشد . در ضمن امکان آرشیو اخبار بصورت فرمتهای مختلف توسط مدیر سیستم در این قسمت در نظر گرفته شده است ( یک pdf engine این عمل را بعهده می گیرد ) .
یک کنترل پنل بسیار کامل برای انجام تمام عملیات ذکر شده در اختیار مدیر سیستم قرار می گیرد. در ضمن اخبار ارسال شده توسط هر کاربر در پرو فایل جهت ثبت سوابق وی ثبت می گردد.

نظرتون چیه؟ اگه موافقین پس بسمه الله

faramarz_s
سه شنبه 15 دی 1383, 06:02 صبح
پیشنهاد می کنم که جامع نگر باشید تا یک هسته مرکزی برای CMS طراحی نکرده باشید نمی توانید مجمع الجزایر برنامه ها را با آن مچ کنید.واین یعنی اتلاف وقت و دوباره کاری :wise1:
هسته مرکزی یک CMS که بتوان به آن کامپوننت افزود و آنرا کاملا مدیریت کرد.
شما از مامبو اطلاعی دارید؟
واقعا از لحاظ تحلیل برای من جالب بود اگر بخش مدیریت آنرا ببینید :kaf:
در ضمن تحلیل و پیاده سازی مفهومی بنام تمپلیت هم خیلی جذابه :sunglass:

faramarz_s
سه شنبه 15 دی 1383, 06:06 صبح
http://mambo.karasnet.com

khafanovich
سه شنبه 15 دی 1383, 09:21 صبح
راستشو بخواهید بنده شخصا تحقیقات وسیعی رو در زمینه سیستم های مدیریت محتوا آغاز کرده ام
اگر به سایت بنده بروید متوجه میشوید.
ولی به نظر من طراحی معماری سیستم های مدیریت محتوا برای شروع کار بنظر میرسد که مشکل باشد.
ولی طراحی چند ساب سیستم و رفع اشکال آنها برای شروع کار بد نیست.
بعد در نهایت شروع به تعریف یک سیستم مدیریت محتوا و طراحی معماری آن خواهیم نمود.
در ضمن اگر مدیرات بخشی را جهت سیتم های مدیریت محتوا ایجاد کنند بسیار ممنون میشم.

حالا لطفا در مورد زیر منو راهنمایی کنید:
در زیر یک نمونه نمودار
UseCase مربوط به بخش خبری یک سایت دیده میشود.
فرض کنید که سایتی داریم که میخواهیم سرویسهای خبری گوناگونی را
برای کاربران فراهم کنیم.موجودیتهایی که از این سرویسها قرار است استفاده کنند بصورت زیر تعریف میشوند.
1- کاربران مهمان
2- کاربران عضو سایت
3-سایتهای دیگر(rss)
4- نرم افزار های مخصوص دریافت خبر

این بخش از سایت خود دارای یک کنترل پنل مدیریتی جهت مدیریت نحوه سرویس دهی و انجام یک سری گزارشات و تنظیمات میباشد.
همه بخشها بگونه ای با بخش مدیریت در ارتباط هستند.
در ضمن کل این بخش بعنوان یک زیر سیستم تحت مدیریت کامل سیستم اصلی است.
از طرفی مدیران ارشد هم میتوانند به بخش مدیریت این سیستم دسترسی داشته باشند.
با این اطلاعات من یک نمودار ابتدایی طراحی کردم که بسیار کلی میباشد.
و چند سوال :
آیا یک USe Case در آن واحد میتواند هم USE (Include) شود و هم بازیگران با آن در ارتباط باشندمانندمانند Use case بخش مدیریت اخبار که در شکل مشاهده میشود.؟
لطفا راهنمایی ها و اشکالات شکل زیر را تذکر دهید.
طراحی با استفاده از VISIO 2003 انجام شده است.

khafanovich
چهارشنبه 16 دی 1383, 07:57 صبح
من منتظر نظرات دوستان هستم....
البته تحقیقاتی کردم...بنظر میرسد اصلا نیازی به استفاده از لینکهای uses در شکل بالا نمیباشد.

khafanovich
پنج شنبه 17 دی 1383, 08:09 صبح
بر اساس مطالعات انجام شده در شکل بالا استفاده از uses یا همان Include صحیح نمیباشد.
خودم جواب خودمو پیدا کردم....