PDA

View Full Version : سیر تکاملی گرافیک !!!

littledemon
پنج شنبه 20 فروردین 1388, 19:49 عصر
با سلام
دوستان من یه مشکلی دارم !
یه پروژه ناجوری افتاد به ما که کلا سیر تکامل و تحول و تاریخچه گرافیک در سیستم عامل رو به عنوان یه کنفرانس 2 ساعت باید توضیح بدم.
از کجا باید شروع کنم و برای جمع اوری مطالب پایه چه کنم ؟!؟! چون باید :
بوجود اومدن گرافیک تو سیستم عامل رو توضیح بدم
بعد بوجود اومدن رابطها و کتابخانه ها
بعد کم کم بیام به تشریح OPENGL و DIRECTX و ....بپردازم ...ولی مشکل اصلیم با تاریخچه اولیه و به وجود اومدنشه ...
کسی میتونه کمک کنه.؟:خجالت:

pswin.pooya
پنج شنبه 20 فروردین 1388, 23:35 عصر
سلام
خوب Wikipeida رو نگاه بنداز ، حداقل تا 4 ساعت بهت مطلب میده. بیشتر در مورد تاریخچه vga سرچ کن.

فایلهای همایش اول بازیسازان رو از مجتبی بگیر ( اونجا منم یه مقدار در مورد تاریخچه اون توضیح دادم) - اگه هنوز نگهشون داشته باشه.

littledemon
جمعه 21 فروردین 1388, 09:47 صبح
ممنون پویا جان...
حواسم به vgaدیگه نبود!!!

برم ببینم چی میشه گیراورد !!! راستی .. یه توهم برا من بوجود اومد تو مطالعات..اولین رابط گرافیکی که مایکرو سافت ارائه داد Win Gee بود یا GDI ؟

pswin.pooya
جمعه 21 فروردین 1388, 13:41 عصر
من Win gee رو نشنیده بودم. اما اولین رابطی رو که مایکروسافت کپی کرد فکر کنم همون GDI بودش. کلا اولین رابط گرافیکی رو MAC بیرون داد که سیاه سفید بودش و بعدا مایکروسافت از روی اون کپی زد و دادگاهی شدش. که آخرش هم مجبور به پرداخت جریمه و یکسری از کارهای دیگه شدش.
اولین کارت گرافیکی هم که بیشتر میشه گفت تنها یه مبدل دیجیتال به آنالوگ بودش IBM برای اولین کامپیوتر PC خودش توی سال 1981 ( سالشو مطمئن نیستم) بیرون داد که فقط از حالت متنی پشتیبانی میکردش و فقط تک رنگ بوده.
اولین کارت گرافیکی قابل برنامه ریزی رو هم nvidia ریلیزش کرد : Geforce 3
اما اولین بار شیدرهای ریل تایم تو دانشگاه standford به کار گرفته شدن.
شیدرها هم برای اولین بار تو سال 1998 توسط pixar با معرفی RenderMan به وجود آمدند!

این تقریبا تمام اون چیزی هستش که لازم داری:
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_graphical_user_interface

mehrzad007
جمعه 21 فروردین 1388, 21:24 عصر
که آخرش هم مجبور به پرداخت جریمه و یکسری از کارهای دیگه شدش.

البته با پرداخت اين پول امتياز استفاده از اشيا رابط گرافيكي اپل رو به دست آورد ... (البته اگه اشتباه نكنم )