PDA

View Full Version : رزرو در سيستم

aminkk
پنج شنبه 20 فروردین 1388, 22:29 عصر
سلام
من دارم با C# يه برنامه مديريت هتل مي نويسم.يه قسمتي داره به اسم پذيرش مهمان. خوب.اين قسمت به دو بخش تقسيم ميشه:

شركت
عادي
شركت:يه شركتي در هتل مسغر ميشه
عادي:آدمهاي معمولي در هتل مستغر ميشن.

وضعيت اتاق رو من در سيستم اينطوري پيش بيني كردم:

پر
خالي
رزرو
حالا شايد پيش بياد كه يه بنده خدا هتل رو از 1 ماه قبل رزرو كنه.من اين قسمت رو چي جوري بايد در برنامه لحاظ كنم؟نمي دونم بايد چي كارش كنم.
چون رويه فرمم مثلاً عكس در هستش كه نشون دهنده اتاق هستش سبز يعني خالي قرمز يعني پر رزرو يعني زرد.
حالا اگه يه اتاقي رزرو شد بايد چي كار كرد؟
تازه ممكنه يه اتاق چند بار به صورت پشت سر هم رزرو بشه اون موقع بايد چي كار كنم؟

كلاً عمليات رزرو در سيستم ها چي جوري پيش بيني ميشه؟

Elham_gh
شنبه 22 فروردین 1388, 08:43 صبح
اولا به غير حالتهاي پر و خالي و رزرو مي تونه حالتهاي ديگري هم باشه.مثل در دست تعمير.
اما در مورد رزرو به راحتي مي تونيد با نگهداري اطلاعات زير مشكل رو حل كنيد:
تاريخ درخواست رزرو
تاريخ رزرو
مدت رزرو
حالا اتاق شما تا تاريخ "تاريخ رزرو" قابل استفاده است. اما سيستم كنترل مي كنه كه مدت اقامت با تاريخ شروع رزرو تداخل نداشته باشه

aminkk
یک شنبه 23 فروردین 1388, 11:16 صبح
ممنون از پاسختون
چند سوال دارم:

حالا اتاق شما تا تاريخ "تاريخ رزرو" قابل استفاده است
در واقع من در هر بار select كه مي گيرم بايد تاريخ امروز رو با تاريخ رزرو اتاق چك كنم؟

اما سيستم كنترل مي كنه كه مدت اقامت با تاريخ شروع رزرو تداخل نداشته باشه
درسته. اما چيجوري بايد پياه سازيش كنم؟منظورم برنامه نويسي نيست بلكه طراحي برنامه هست،فيلدها و ...

Elham_gh
یک شنبه 23 فروردین 1388, 13:58 عصر
فرض كنيدمي خواهيد اتاق رو به كسي بدهيد يا رزو كنيد ، از تاريخ 01/02/1388 (تاريخ شروع X)به مدت 5 روز(يعني تا تاريخ 06/02/1388=تاريخ پايان X).
حالا بايد كنيد كه رزرو اين اتاق با اين مدت تداخل دارد يا نه.مثلا اگر اين اتاق از تاريخ 3/2/1388(تاريخ شروع Y) به مدت 10 روز(يعني تاريخ 13/02/1388=تاريخ پايان y) رزرو است پس نمي توانيد اين اتاق را رزرو كرده يا كرايه بديد.يعني بايد چك كنيد:
تاريخ پايان Y< تاريخ شروع Y
يا
تاريخ شروع X> تاريخ پايان Y