PDA

View Full Version : در صفحه اول سایت برنامه نویس چرا برای لاگین از ای جکس استفاده نشده؟

kavoshgar63
سه شنبه 25 فروردین 1388, 20:53 عصر
آیا این موضوع به امنیت php لطمه می زده که در صفحه اول ای جکس کار نکردن؟
یعنی زمانی که کاربر لاگین کرد توی همون صفحه چرا لاگین نمی کنه؟

امیـرحسین
چهارشنبه 26 فروردین 1388, 00:19 صبح
وقتی شما بصورت یه visitor معمولی وارد یه سایت میشید، سایت رو یه جور مشاهده می کنید و وقتی لاگین می کنید، بخشهای مختلف صفحه تغییر می کنه.
مثلا وقتی لاگین نکردید، تاپیکها و انجمن ها رو میبینید به اضافه فرم لاگین ولی بعد از لاگین، لینکهای زیر header تغییر می کنند، آیکون انجمنها و تاپیک ها تغییر می کنه. اطلاعات شما در بخش خوشامدگویی تغییر می کنه، یه سری دکمه ها و لینکها اضافه میشه (مثل ارسال تاپیک) و غیره و غیره و غیره.

حالا وقتی شما آژاکس لاگین کنید کوهی از این اطلاعات باید پردازش بشع، بصورت XML دربیاد، لود بشه و در صفحه جایگزین بشه که این عملیات هم کدهای سمت سرورش خیلی زیاده (برای آژاکس) و هم کدهای سمت کلاینتش (جاوااسکریپتهاش) که سایت رو فوق العاده سنگین و پیچیده می کنه و همه این قصه ها، با اینترنت دایل آپ هرگز به اتمام نمیرسه :لبخند:

مگه اینکه تغییراتتون کم باشه. من پارسال دنبال ساخت همچین چیزی بودم که این مشکل اصلیم بود!

kavoshgar63
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 19:40 عصر
من برای سایت آموزشگاه مجازی که دارم طراحی می کنم می خوام تمامی قسمتها رو ای جکس کار کنم
ولی با این تفاسیر که شما فرمودین باید انگار تجدید نظر کنم.
اصلا چه جاهایی خوبه توی سایت ای جکس کار بشه و چه جاهایی توصیه نمیشه؟

امیـرحسین
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 21:32 عصر
می دونید که اصولا آژاکس یه تکنیک برای دریافت خروجیه. یعنی بیشترین تمرکزش روی کاربره. پس تنها دلیلی که معمولا سیستم رو به سمت آژاکس میل میده، جلب نظر کاربره چون برنامه نویسی بدون آژاکس، ساده تر و تمیزتره....

پس من پیشنهاد می کنم که فقط جاهایی استفاده کنید که به اصطلاح تاثیر روانی خودش رو بذاره یعنی به نظر کاربر بیاد. مثلا همون لاگین آژاکس خیلی واسه کاربر جالبه ولی میشه یه جوری انجامش داد که کاربر فقط لذت لاگینش رو ببره . نمونه اینکه توی صفحه ای که لاگین انجام میشه، تغییرات زیادی لازم نباشه. کاربر همونها رو میبینه مجذوب توانایی سایت میشه و بعد به یک بهانه ای اون رو وارد سایت اصلی می کنید که اونجا باقی تغییرات هستند. یعنی هم لاگین آژاکس داشتید و هم حجم اصلی کار رو به صورت عادی انجام دادید!
مثلا تو صفحه فقط فرم لاگین دارید، آژاکس لاگین می کنید، فرم میره بجاش چاپ میشه که:

چطوری فلانی؟ چه خبرا؟ آخرین بار 5 روز پیش اومدیا! بیشتر اینورا بیا.
حالا کدوم بخش میخوای بری؟ از لیست زیر انتخاب کن....
و وقتی روی لیست کلیک کنه بصورت عادی وارد بخشهای سایت میشه و اونجا هم امکانات نسبتا کوچیک باز هم آژاکس هستند به این ترتیبه که همه سایت شما رو تمام آژاکس میبینند!

خلاصه اینکه فقط جاهایی استفاده کنید که ارزش داشته باشه و همواره برای اعمال تکنیک های جدید، کاربر غیرحرفه ای رو هم درنظر بگیرید که گیج نشه!

اینا نظرات شخصی من بودند.