PDA

View Full Version : سوال: استفاده از Tabpanel یا فرم ها یا ...

seven7777777
چهارشنبه 26 فروردین 1388, 17:07 عصر
خدمت همه دوستانم سلام

ببخشید هر چی فکر کردم نفهمیدم چه عنوانی بذارم .

سوالم اینه که برای برنامه که معمولا از بخش های مختلفی تشکیل شده استفاده از کدوم مورد بهتره :
1. TabControl
2. فرم های جدید
3. Groupbox ها و خاصیت Visible آنها
4. هر چیز دیگه ای که من نمی دونم .

alireza_tavakol
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 00:05 صبح
یکی از بخش های مهندسی نرم افراز طراحی صحیح رابط گرافیکی برنامه ساخته شده است.

شما باید با توجه به روابط اشیا و وابستگی امور چرخشی به یک نتیجه درست برسی.

البته در این میان راحتی کاربری که از برنامه استفاده میکنه در اولویت قرار داره.

درضمن واسط کاربری باید با سیستم عامل هم خوانی داشته باشه .

asefy2008
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 00:21 صبح
می دونی چرا نرم افزار هایی که شرکت های بسیار بزرگ می نویسن از نظر رابط این قدر با ما متفاوت است یعنی برای اون ها به معنای واقعی کاربر پسنده؟
علتش این که اونها از تعدادی افراد متخصص برای طراحی رابط هاشون استفاده می کنند که شاید اصلا برنامه نویسی ندونن.حالا این بسته به خودت هست که چطور اونها رو مدیریت کنی که زیباتر از آب در آد.
راستی این ها رو هم یکی به من گفته نرفتم ببینم واقعا درسته یا نه ولی این جور که به نظر میرسه باید درست باشه.
موفق باشی.

seven7777777
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 07:16 صبح
البته برای من بیشتر مهمه که بدونم از نظر سرعت ، حجم کار و کلا از نظر بهینگی برای نرم افزار کدوما استفاده بشن بهتره ؟
مثلا من بیام برای هر قسمت از نرم افزارم یه فرم بسازم و هی new کنم بهتره یا اون قسمت رو تو یه tabpanel داشته باشم .

مثلا نرم افزارهای حرفه ای که من یادم میاد همشون برای هر قسمت یه فرم جدید باز می کنن !!!

asefy2008
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 13:16 عصر
ببین همه این هایی که گفتی به شرایطت در هنگام تولید نرم افزار بستگی داره و این که شما همزمان باید از دید کاربر هم به نرم افزارت نگاه کنی ببینی اون چطور راحت .(مثلا ماکروسافت رو ببین یکی از دلایل عمده محبوبیتش به خاطر در نظر گرفتن راحتی کاربر در اکثر نرم افزارهاش است)

مثلا من بیام برای هر قسمت از نرم افزارم یه فرم بسازم و هی new کنم بهتره یا اون قسمت رو تو یه tabpanel داشته باشم
اگر رو اعصاب کاربر راه نمیره new کن ولی اگر ...

seven7777777
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 15:11 عصر
حالا شما و دوستان از چه راهی بیشتر استفاده می کنید ؟
بیشتر می خوام دلیل هر کس روبرای استفاده از روشی که میره بدونم ، شاید دلیل منطقی باشه که ... !

Happy_davood
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 17:26 عصر
به نظرم برنامه نویسی فرم هایی که مثلاً پانل ها مخفی و آشکار می شوند خیلی مشکل تره .
اشکال عمده این فرم ها در نامگذاری کنترل هاست . بیشتر مواقع ممکنه چند تا کنترل با یک کاربرد وجود داشته باشه که زمان نام گذاریشون دچار مشکل میشیم (مجبور میشیم پسوند و پیشوند براشون بزاریم)
من بارها مجبور شدم این کار رو بکنم و همیشه متوجه شدم که زمان نوشتن این فرم ها و دفعات اشتباه خیلی بیشتره .

seven7777777
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 18:45 عصر
دوست خوبم به نکته جالبی اشاره کردی که شاید خیلی تو چشم نباشه .
من خودم تو چند تا نرم افزاری که نوشتم با این مورد دست و پنجه نرم کردم . البته من خودم به شخصه خیلی به Tabpanel علاقه دارم .
هر چند تو یه یکی از برنامه هام که از فرم ها استاده کردم ، به نکته جالبی برخوردم . به طور شگفت انگیزی کد نویسی مرتب و دقیق بود . چون فضای کد هر فرم جدا بود ، نه حجم کدها در یک صفحه زیاد بود و نه پیچیدگی بالایی داشتند .

asefy2008
جمعه 28 فروردین 1388, 01:49 صبح
به نظر من استفاده از Tab در برنامه خیلی خوبه چون ما در حالت عادی می آیم فرم رو به چند قسمت تقسیم میکنیم و در هر قسمت ابزار مورد نظر رو به کار می بریم ولی Tab فضای بیشتری به ما میده در ضمن شما از فرستادن و دریافت ابزار ها به فرم دیگه رها میکنه ( وقتی فضا کم میاد(منظورم فضای فرمه) مجبوریم فرم جدید ایجاد کنیم ) تازه هم از پیچیدگی برنامه کم میکنه و هم فضای کمتری از حافظه اشغال میشه و کاربر هم از شر رفتن از این فرم به اون فرم راحت میشه.و یه چیزه دیگه مجبور نیستید برخی از اشیا رو پابلیک کنید که اون هم مشکلات خودش رو داره.
ببخشید اگه زیاد چرت و پرت گفتم چون الان 2 صبح و از وقت خوابم گذشته:لبخند: