PDA

View Full Version : سوال: ATM program

AliSoft
جمعه 28 فروردین 1388, 14:50 عصر
با سلام لطفا نمونه برنامه مورد استفاده در دستگاه خود پردازرا که با سی شارپ نوشته شده ارایه کنید(بصورت راهنمایی)

majid325
جمعه 28 فروردین 1388, 15:58 عصر
تا اونجا که من اطلاع دارم ATM و برنامه هاشون باهم خرید و فروش میشن, یعنی برنامه هاشون رو هم از شرکتهای خارجی میخرن و بعد یه کمی دستکاریشون میکنن و البته اونهایی رو که من اطلاع دارم رو با C++ نوشتن, ولی جدیدا یه شرکت خدماتی ایرانی در حال تهیه یه برنامه به زبان C# برای پشتیبانی و خدمات به صورت Remote از این دستگاه ها هست.

mirage041
شنبه 29 فروردین 1388, 09:02 صبح
حالا نمی دونم ربطی داره یا نه
ولی من یک جا شنیدم که این دستگاهها از پروتکل خاصی به نام ATM استفاده می کنند.

kiosksoft
شنبه 29 فروردین 1388, 13:48 عصر
با سلام لطفا نمونه برنامه مورد استفاده در دستگاه خود پردازرا که با سی شارپ نوشته شده ارایه کنید(بصورت راهنمایی)

دوست عزیز

همانطور که میدانید بستر بانک ها در ایران بسیار بسته است و معمولا هیچ گونه اطلاعاتی را به بیرون ارائه نمیدهند. شاید بیشتر بخاطر این این است که افراد فنی آنها در حدی نیستند که بتوانند امنیت را بالا ببرند پس مجبورند از همان ابتدا پیشگیری کنند تا به دام نیفتند.

اما در مورد ATM . شما اگر ATM را از نزدیک و باز آنرا دیده باشید . شامل یک کیس کامپیوتر,یک دستگاه کارت ریدر کارت هایی که با استاندارد های emv کار میکنند و ISO را پشتبانی میکنند و یک دستگاه شمارنده پول تشکیل شده است.

نرم افزارهای ATM معمولا با C++ نوشته میشوند و معمولا از یک پروتکل تعریف شده توسط بانک ها برای ارسال و دریافت استفاده میکنند . مهمترین بخش آنها امنیت میباشد , در غیر اینصورت نرم افزارهای آنها شبیه هم و فقط در ظاهر با هم اختلاف دارند . و بر خلاف عقیده بعضی ها اصلا مکانیسم پیچیده ای ندارند.

دلیل اینکه از زبان سی هم در برنامه نویسی آنها استفاده میشود اینست که چون باید بصورت متوالی با سخت افزار کارت ریدر و شمارنده پول در ارتباط بود ,میباشد.
پس سرعت کار در سی بیشتر از هر زبان دیگه ای مثل سی شارپ, برای این کار میباشد.

اما در مورد نمونه برنامه من میتونم کمکتون کنم اما نمونه نمیتونم در اختیارتون بزارم. شما شروع کنید هر با مشکل برخورد کردید من کمک میکنم .

kiosksoft
پنج شنبه 08 مهر 1395, 00:08 صبح
سلام
نیاز شد تا برای سیستم ATM برنامه بنویسم
و برای این کار باید از XFS استقاده کنم ولی مستندی در این مورد و هیچ گونه نمونه برنامه برای چکونگی استفاده از قسمنهای مختلف آن در دسترس ندارم
با جستجو در این سایت به لینک http://barnamenevis.org/showthread.php?155471-ATM-program&highlight=ATM برخورد کزدم
میتوانم از شما کمک بگیرم
متشکرم

با سلام

نوشتن برنامه برای ATM ، نیازمند
1- user manual دستگاه میباشد.
مثلا برای گرفتن کارت ، برای شمارش پول ، باز شدن در دستگاه هنگام تحویل پول و ... چه کدهایی روی پورت ارسال شود.
2- راهنمای استفاده از پیام های شبکه شتاب میباشد.
مثلا برای درخواست موجودی ، پرداخت یک قبض و یا برداشت از یک کارت چه پیامی باید ارسال شود و نحوه تحلیل پیام دریافتی از شتاب چگونه میباشد.

behnia_k
یک شنبه 11 مهر 1395, 08:06 صبح
با سلام

نوشتن برنامه برای ATM ، نیازمند
1- user manual دستگاه میباشد.
مثلا برای گرفتن کارت ، برای شمارش پول ، باز شدن در دستگاه هنگام تحویل پول و ... چه کدهایی روی پورت ارسال شود.
2- راهنمای استفاده از پیام های شبکه شتاب میباشد.
مثلا برای درخواست موجودی ، پرداخت یک قبض و یا برداشت از یک کارت چه پیامی باید ارسال شود و نحوه تحلیل پیام دریافتی از شتاب چگونه میباشد.
با سلام
بزای قسمت دوم مشکلی تدارم مشکل من برای قسمت اول است
سیستم atm در اختیار من قرار داده اند و اعلام کرده اند درایورهای آن کامل نصب شده اند (سیستم مشابه Wincor بوده و probase را نصب کرده اند) روی سیستم هیچگونه pdf و یا نمونه کد و راهنمایی وجود ندارد و در مقابل درخواست ما گقتند ما غیر از این چیزی نداریم و به دیگران همینگونه تحویل دادیم
همانطور که میدانید اطلاعاتی از این نوع در شبکه اینترنت موجود نیست اگر خود مستندات و یا حتی تصوی از آن را در صورت امکان بتوانید برایم ارسال کنید ممتون خواهم شد
از اینکه برای پاسخ به این سوال وقت گذاشته اید متشکرم

negative60
یک شنبه 11 مهر 1395, 14:06 عصر
عجب :لبخندساده:
برقراری ارتباط بین برنامه و SQL Server که نیست هر کسی‌ بیاد اینجا آموزش و نمونه کد تحویل بده!

سیستم atm در اختیار من قرار داده اند و اعلام کرده اند درایورهای آن کامل نصب شده اند (سیستم مشابه Wincor بوده و probase را نصب کرده اند) روی سیستم هیچگونه pdf و یا نمونه کد و راهنمایی وجود ندارد و در مقابل درخواست ما گقتند ما غیر از این چیزی نداریم و به دیگران همینگونه تحویل دادیم

مطمئنی از بانک هستند؟!

یعنی سیستم‌های ATM رو بر میدارن میبرند میدن دست مردم میگن برنامه ‌اش رو برامون بنویس؟ اون هم با دات نت!

همانطور که دوستان هم اشاره کردند باید user manual داشته باشید.

behnia_k
سه شنبه 13 مهر 1395, 13:50 عصر
عجب :لبخندساده:
برقراری ارتباط بین برنامه و SQL Server که نیست هر کسی‌ بیاد اینجا آموزش و نمونه کد تحویل بده!

مطمئنی از بانک هستند؟!

یعنی سیستم‌های ATM رو بر میدارن میبرند میدن دست مردم میگن برنامه ‌اش رو برامون بنویس؟ اون هم با دات نت!

همانطور که دوستان هم اشاره کردند باید user manual داشته باشید.

با سلام
همانطور که قبلا گفتم با پیامهای بانکی آشنا هستم ولی تا کنون برای ATM کاری انجام نداده ام
به عنوان یک پیمانکار بانک باید کارشان را انجام دهیم و از طرفی شرک پیمانکاری دیگری سیستم سحت افزاری ATM آنها را تهیه کرده و بیش از این چیزی تحویل تداده
گفته این سیستم این OS این برنامه روش نصب شده:لبخندساده:
غیر این چیزی نداریم (نمیدونم ندارن یا نمیخوات بدن :لبخند:)

از اینترنت فایلهای xfs رو پیدا و نصب کردم برای شروع خواستم از تابع WFSOpen استفاده کنم ولی نمیدانستم اسم دستگاه ها رو چه باید داد. سعی کردم از ریجستری یکی را انتخاب و استفاده کنم ولی بعد از اجرا پیغام داد نمیتواند آنرا پیدا کند. همانطور که گفتم هیچگونه مستند ی در باره برنامه نویسی برای آن ندادند و مرتب میگویند در اینترنت هست بروید پیدا کنید. من با c یا cpp می نویسم ولی اگر با c sharp یا هر زبان دیگری هم راهنمایی بکنید باز هم ممنون خواهم بود :متفکر:
ضمنا باید با

negative60
سه شنبه 13 مهر 1395, 20:24 عصر
همانطور که گفتم هیچگونه مستند ی در باره برنامه نویسی برای آن ندادند و مرتب میگویند در اینترنت هست بروید پیدا کنید

هر دستگاهی که ساخته می‌شه خود سازنده باید مستندات اون رو در اختیار برنامه نویس قرار بده مگر اینکه از پروتکل عمومی و شناخته شده ایی استفاده بشه که در اون صورت باید RFC های اون رو مطالعه کرد

شرکتی که کارت کرافیک تولید می‌کنه نمیگه برید خودتون درایور اون رو بسازید به من ربطی‌ نداره!

behnia_k
یک شنبه 18 مهر 1395, 11:33 صبح
با تشکر از وقتی که برای پاسخ گویی گذاشته اید.
ظاهرا به دلیل بیزینسی اطلاعات کاملی در اختیار ما قرار نداده اند
فعلا فقط گفتن ما proBase را برای شما نصب کرده ایم و باید بتوانید با آن کارکنید. شاید اشکال از سطح آگاهی من برای نوشتن برنامه برای سیستم خودپرداز باشد
ضمنا با پیامهای بین سوئیچ و خودپرداز آشنا هستم چون با سمت سوئچ کار کرده ام.

behnia_k
دوشنبه 29 آذر 1395, 13:57 عصر
مدت طولانی از آخرین پست گذشته لذا از اینکه پست قدیمی را فعال کرده ام ببخشید
شرکت واردکننده ATM گقت ما برای شما proBase را نصب کردهایم و باید بتوانید با wosa برای آن برنامه بنویسید من XFS نکارش 3.0.3 را نصب کردم همین کافیست چوت روی سیستم تحویلی آنها قایل کتابخانه ای نبود. الیته تعدادی قایل dll وجود داشت.

AliSoft
پنج شنبه 02 دی 1395, 09:35 صبح
مدت طولانی از آخرین پست گذشته لذا از اینکه پست قدیمی را فعال کرده ام ببخشید
شرکت واردکننده ATM گقت ما برای شما proBase را نصب کردهایم و باید بتوانید با wosa برای آن برنامه بنویسید من XFS نکارش 3.0.3 را نصب کردم همین کافیست چوت روی سیستم تحویلی آنها قایل کتابخانه ای نبود. الیته تعدادی قایل dll وجود داشت.

خیلی ممنون ولی این موردجزءپروژههای دانشگاهی درسالیان دوربودکه بلاخره بعدازکلیت حقیق تونستم یه شبیه سازشوبنویسم............یادش....بخ یر:خجالت::خجالت::لبخندساده:: بخندساده::لبخندساده:

behnia_k
دوشنبه 12 تیر 1396, 14:41 عصر
بعد از مدتها تونستم برنامه ATM رو تقریبا تمام کنم

ولی یک جا به مشکل خوردم

از راهتمای XFS/WOSA در باره Cash Dispenser نتواتستم به خوبی استفاده کنم ار دوستان کسی هست که بتواند مراحل و دستور هر مرحله زا برای مفداز دهی اولیه کاستها و درخواست اسکناس را اعلام کند متشکر خواهم بود

آیا کار دستورات زیر همان است که نوشته ام

WFS_CMD_CDM_SET_CASH_UNIT_INFO
با این دستور مقدار پول هر کاست را مشخص میکنیم
--------------------------------------------------------
WFS_CMD_CDM_START_EXCHANGE
این دستور برای اعلام شروع پرداخت پول بکار میرود که در آن لیست کاستهای درگیر ارسال میشود
WFS_CMD_CDM_END_EXCHANGE
این دستور برای اعلام پایان پرداخت پول بکار میرود که در آن مقدار جدید کاستها داده میشود؟ (اگر مقدار چدید اعلام نشود چه اتفاقی می آفتد)
WFS_CMD_CDM_CALIBRATE_CASH_UNIT
با این دستور مشخص میکنیم از یک کاست چند اسکناس می خواهیم برداریم و اگر قرار باشد از چند کاست پول برداریم باید برای هر کاست یک بار این دستور اجرا شود
WFS_CMD_CDM_PRESENT
با این دستور پولها به خروجی منتقل می شود
WFS_CMD_CDM_OPEN_SHUTTER
با ین دستور دریچه پرداخت باز می شود
WFS_CMD_CDM_DISPENSE
پولها را به دریچه دریافت منتقل میکند
WFS_CMD_CDM_CLOSE_SHUTTER
با این دستور دریچه پرداخت بسته می شود