PDA

View Full Version : سوال: در مورد 15 مورد از اسامي متدولوژي ها

ali.m.vand
یک شنبه 30 فروردین 1388, 12:31 عصر
سوال در مورد اسامي 15 مورد از اسامي متدولوژي ها به غير از مواردي كه من در زير مي نويسم اگه كمكم كنيد ممنون مي شم خيلي فوريه
RUP
XP (Agile(
SSADM
CDM
Ripple
MDA
SOA
با تشكر

من فقط اسامی این متدولوژی ها رو می خوام 15 مورد به غیر از 5 مورد بالایی اگه لطف کنید و فقط اسامی رو ذکر کنید خودم دربارشون سرچ می کنم با تشکر

cups_of_java
دوشنبه 31 فروردین 1388, 18:00 عصر
هر کدوم از اسامی رو که تو گوگل بگردید کلی مطلب مفید پیدا می کنید.

CDM و Ripple رو نمی شناسم.
RUP یک متد سنگین و حجیم معروف هستش (چی می خواین بدونین در موردشون؟)
XP از روش های چابک کارامد هست.
SSADM از روش های ساختیافته و قدیمی هست که خیلی کاربرد داشته هنوز هم خیلی ها ازش استفاده می کنند چون خوب جواب می ده و جا افتاده
MDA بک نگرش هست نه متدولوژی! MDA در واقع تکنولوژی هست فعلن و روش و ایده ای نو برای ایجاد نرم افزار رو در مدل سازی نرم افزار ارائه می ده
SOA هم یک نگرشه نه متدولوژی و یک سری الگو هست برای طراحی نرم افزار های مبتنی بر سرویس

اوبالیت به بو
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 15:29 عصر
ميشه يكم راجب به SOA و MDA صحبت كنيد؟

vcldeveloper
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 18:25 عصر
هر کدوم از اینها را در تاپیک جداگانه ایی مطرح کنید، چون در مورد هر کدامشان میشه چند کتاب نوشت، و وجودشان در یک تاپیک نتیجه ایی جز بهم ریختگی پست های تاپیک نخواهد داشت، جز اینکه یک نفر بخواد فقط اینها را با هم مقایسه کنه.

RUP یک متد سنگین و حجیم معروف هستش
RUP بطور کلی سنگین و حجیم نیست، بلکه یکی از مهمترین قابلیت هاش اینه که میشه آن را برای نوع نیازی که دارید، تا حد بسیار زیادی Customize کنید. در همچین شرایطی، یک تیم کوچک می تواند از RUP یک متد چابک استخراج کند، و یک تیم بزرگ متدی حجیم.

cups_of_java
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 22:18 عصر
هر کدوم از اینها را در تاپیک جداگانه ایی مطرح کنید، چون در مورد هر کدامشان میشه چند کتاب نوشت، و وجودشان در یک تاپیک نتیجه ایی جز بهم ریختگی پست های تاپیک نخواهد داشت، جز اینکه یک نفر بخواد فقط اینها را با هم مقایسه کنه.

در مورد MDA و SOA تو تاپیک جدیدی می تونیم بحث کنیم.

RUP بطور کلی سنگین و حجیم نیست، بلکه یکی از مهمترین قابلیت هاش اینه که میشه آن را برای نوع نیازی که دارید، تا حد بسیار زیادی Customize کنید. در همچین شرایطی، یک تیم کوچک می تواند از RUP یک متد چابک استخراج کند، و یک تیم بزرگ متدی حجیم.

من همون RUP معروف و ابتدایی رو گفتم. درسته که الان می شه RUPرو tailoring کرد اما
1. RUP پولی هست و استفاده از اون هزینه های اموزشی و پشتیبانی بالایی داره
2. RUP باید یا به طور کامل اجرا شه! و یا درست tailor شه و استفاده شه که در هر دو حالت باز بزرگه!
3. می شه از نمونه های رایگاه مثل USDP، UP، Agile UP و یا dx استفاده کرد.

من شخصن معتقدم اکثرن
ما تو ایران فقط یک اسم شنیدیم، بدون اینکه بدونیم چیه همه چهار تا نمودار می کشیم دو تا طرح می نویسیم می گیم داریم RUP استفاده می کنیم. یا الان مد شده همه سازمان ها تو مناقصه هاشون RUP می خوان!
آخه تقلید کور کورانه تا کی؟ باز کاش درست تقلیدش می کردیم!

Elham_gh
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 08:21 صبح
RUP باید یا به طور کامل اجرا شه!

نمي دونم منظورتن دقيقا چيه. اما همانطور كه مي دونين RUP بسيار جامع است و نكات ريز زيادي رو در بر مي گيره. اينكه كل RUP بخواد جايي اجرايي بشه نه شدنيه نه عقلاني.RUP بايد متناسب با شرايط Customize شه.

همه چهار تا نمودار می کشیم دو تا طرح می نویسیم می گیم داریم RUP استفاده می کنیم

نمودار ها و مدلها جزئي از RUP نيستند.Artifact ها جزئي از RUP هستند كه خوب پيشنهاد ميده بعضي از اين artifact ها به صورت مدل يا نمودارها باشن. پس كسي كه 4 تا نمودار مي كشه مي گه RUP كار هستم مقصر نيست بلكه كسي كه اين ادعا رو باور مي كنه و بر مبناي اون نيرو رو به كار مي گيره مقصر است.
خيلي ها هنوز نمي دونن كه اصلا RUPچيه. حتي صاحبان حرفه.

cups_of_java
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 13:48 عصر
اينكه كل RUP بخواد جايي اجرايي بشه نه شدنيه نه عقلاني.

در اون موارد پس نیاید اصلن بکار گرفته بشه. ببینید من نمی گم RUP بده ولی نمونه های کوچک بهتری هستند که کار RUP رو برای شرکت هایی در حد ما انجام می ده! ما فقط دنبال برچسبیم. حتی customize شده ی RUP هم بزرگ هست. customize کردن RUP کار هر کسی نیست اصلن. این که شما چه تیکه هایی از متدولوژی رو چطوری کم و زیاد کنی یا تغییر بدی کار یک مهندس متدولوژی هست که برخی از ما حتی اسمش رو هم نشنیدیم!
RUP بدرد شرکت هایی تو مقیاس IBM و ... می خوره! تکنیک های زیادی هست که می تونیم استفاده کنیم و با هزینه های پایین تر (زمانی و مادی و ...) و کیفیت بهتر نرم افزار بسازیم که RUP در اختیار نداره اون ها رو! هرگز یک متدولوژی جامع برای هر کاری وجود نداره! مواری موثری در ایجاد نرم افزار هست که اصلن RUP اون ها رو نداره (تشریحش شاید خارج از این بحث باشه)

نمودار ها و مدلها جزئي از RUP نيستند.Artifact ها جزئي از RUP هستندمدل ها و نمودار ها خودشون نوعی Artifact هستند. فکر می کنم با لغات بازی نکنیم بهتره!

خيلي ها هنوز نمي دونن كه اصلا RUPچيه. حتي صاحبان حرفهRUP پولی هستش و تا نخریدش و پشتیبانی نگیرید خوب نمی شه شناختش. ما باید اول پول RUP رو بدیم بعد ازش استفاده کنیم در شرکتمون و بعد دم RUP رو بزنیم!

govaleshgar2
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 09:43 صبح
سوال در مورد اسامي 15 مورد از اسامي متدولوژي ها به غير از مواردي كه من در زير مي نويسم اگه كمكم كنيد ممنون مي شم خيلي فوريه
RUP
XP (Agile(
SSADM
CDM
Ripple
MDA
SOA
با تشكر

من فقط اسامی این متدولوژی ها رو می خوام 15 مورد به غیر از 5 مورد بالایی اگه لطف کنید و فقط اسامی رو ذکر کنید خودم دربارشون سرچ می کنم با تشکر

من فقط اسم دو تا دیگه رو میدونم:MSF - Microsoft Solutions FrameworkCrystal

Elham_gh
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 10:59 صبح
من فقط اسم دو تا دیگه رو میدونم:MSF - Microsoft Solutions FrameworkCrystal

اولي كه famework است .
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Solutions_Framework
Crsystal؟ منظورتون Crystal Clear است؟بله Crystal Clear يك methodology نزديك به XP است.

cups_of_java
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 14:50 عصر
Crystal یک خانواده از متدولوژی هاست که Crystal Clear نسخه معروف تر این خانواده هستش. برای وب بیس سیستم ها Crystal Orange هست و ...
از متدهای دیگه Agile می شه گفت:
ُScrum
FDD
Pragmatic Programming
Lean Development
...
و غیر Agileها:

UML Components
Fusion
Catalysis
OMT
Open
...

a_h2003arjan
سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 20:05 عصر
RUP
XP (Agile(
SSADM
CDM
Ripple
MDA
SOA
با تشكر

ما دو نوع متدولوژي داريم سنگين وزن مانندSSADM.RUP و سبك وزن يا سريع الانتقال (AGILE) مانند XP,FDD,ASD,DSDM,CRYSTAL,SCRUM