PDA

View Full Version : خبر: 8 برابر محبوبیت!! *** PHP و ASPX ***

Yousha
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 16:54 عصر
سلام،
هیچ می دونستید محبوبیت زبان PHP، هشت برابر زبان ASP/ ASP .Net هست؟!
8,240,000,000 وب در دنیا با زبان محبوب PHP نوشته شدند!!
در صورتی که فقط 1,570,000,000 وب با زبان ASP .Net نوشته شدند!

خودتون ببینید:
http://www.google.com/search?hl=en&q=filetype%3Aphp&btnG=Google+Search&aq=f&oq=
http://www.google.com/search?hl=en&q=filetype%3Aaspx&btnG=Google+Search&aq=f&oq=

اوبالیت به بو
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 17:09 عصر
در صورتی که فقط 1,570,000,000 وب با زبان ASP .Net نوشته شدند! :کف::گیج:
ناوگان تاکسیرانی شهر تهران دارای 38,000 خودرو فرسوده هستش. فقط یک ارگان دولتی اینقدر خودرو فرسوده داره بخش خصوصی بماند ولی آیا این ربطی به محبوبیت این خودرو ها داره؟؟؟؟

حامد مصافی
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 17:18 عصر
سلام،

خودتون ببینید:
http://www.google.com/search?hl=en&q=filetype%3Aphp&btnG=Google+Search&aq=f&oq=
http://www.google.com/search?hl=en&q=filetype%3Aaspx&btnG=Google+Search&aq=f&oq=

تحقیق شما غیر علمی بوده و با مدارکی که ارائه کردید اثبات پذیر نیست مگر اینکه دلیل مستحکم تری داشته باشید.

امیـرحسین
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 19:19 عصر
من با BlackDal موافقم. تحقیق علمی نیست ولی اختلاف 8 برابر دلیلی قابل قبولی محسوب میشه.
با جناب obalitjoOon هم مخالفم چون مثالشون مناسب نیست. هر چیز مشابهی رو نمیشه برای باقی مسائل نمونه قرار داد. برای یک سایت، سوییچ از PHP به زبانهای دیگه مثل نوسازی کل ناوگان شهر تهرانه که کند انجام میشه؟

ولی در کل اینکه PHP محبوبتر از ASP.NET هست یه بحث قدیمی و ثابت شده است. دلایل اصلیش هم open source بودن PHP در مقابل لایسنس دار بودن محصولات مایکروسافت هست و هم سادگی PHP.
توی این تاپیک دوستمون نتایج جستجوی گوگل رو معیار قرار دادند ولی توی منابع جامع دیگه که امکان مقایسه محبوبیت وجود داره هم نتیجه مشابه خواهد بود.

Sajjad.Aghapour
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 22:27 عصر
من واقعا دلیل این بحث ها رو نمی فهمم.چه دلیلی برای ایجاد این بحث ها هست؟........
...

ghabil
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 22:47 عصر
مثل اینکه بگی چون تعداد پیکانهای تهران بیشتر از بی ام و هاش هست پس پیکان توی ایران ماشین محبوب تریه!!

سازمانها و شرکتهای کوچیک که کاره خاصی نمیخوان انجام بدن ترجیح میدن نه برای دیتابیسشون پول بدن نه برای زبان برنامه نویسیشون نه برای سروری که داره برنامشون رو هاست میکنه(یا پول کمتری بدن)
برای همین میرند سراغ PHP ، اما هیچ وقت نمیشه امکانات و قابلیتهای بیشمار ASPX رو که فریم ورک دات نت با همه تواناییهاش پشتشه رو با PHP مقایسه کرد. از مقایسه پیکان و بی ام و هم خنده دار تره.

sepehrmm
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 01:38 صبح
منبع از این معتبر تر گیر نمیارید :
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
php رتبه 4 و رتبه C# رتبه 7 رو به ترتیب با 9.88 % و 4.05% نسبت به کل زبانها دارا هستند
همانطوری که در همون صفحه نوشته معیار ، زبانی که بیشترین خط کد با اون نوشته شده یا بهترین زبان برنامه نویسی نیست
بلکه معیار ، محبوبیت این زبانهاست و این رتبه بندی بر اساس تعداد مهندسان ماهر اون زبان ، تعداد دوره ها ، تعداد شرکتهای استفاده کننده و موتورهای جستجوگر
و حتی سایت youtube میباشد .
نحوه دقیق انجام اینکار رو میتونید در اینجا بخونید :
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/tpci_definition.htm
در کل نظر من اینه که دیده ایندو نسبت به نحوه انجام برنامه نویسی فرق داره و باید هر کدوم رو در نحوه انجام دید خودشون نقد کرد و در اینکار باید فارغ از تعصبات عمل کرد .

Sajjad.Aghapour
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 02:08 صبح
سازمانها و شرکتهای کوچیک که کاره خاصی نمیخوان انجام بدن ترجیح میدن نه برای دیتابیسشون پول بدن نه برای زبان برنامه نویسیشون نه برای سروری که داره برنامشون رو هاست میکنه(یا پول کمتری بدن)
برای همین میرند سراغ PHP ، اما هیچ وقت نمیشه امکانات و قابلیتهای بیشمار ASPX رو که فریم ورک دات نت با همه تواناییهاش پشتشه رو با PHP مقایسه کرد. از مقایسه پیکان و بی ام و هم خنده دار تره.

دقیقا......

همانطوری که در همون صفحه نوشته معیار ، زبانی که بیشترین خط کد با اون نوشته شده یا بهترین زبان برنامه نویسی نیست
بلکه معیار ، محبوبیت این زبانهاست و این رتبه بندی بر اساس تعداد مهندسان ماهر اون زبان

دوست عزیز.من خودم دات نت کار می کنم.همون c# ی که به قول خودتون رتبه 7 رو داره.asp.net رو هم با سی شارپ کار کردم.اما در حال حاضر دارم با php سایت طراحی می کنم چون هاستی که خریداری کردن فقط php رو ساپورت می کنه(همون حرفی که ghabil جان زدن--بحث مالی و این حرفا).وگرنه اگر انتخاب با خودم بود بدون شک با asp.net طراحی می کردم.چون می دونم فریم ورک دات نت چی هست و چه قدرتی داره.....
پس این دلیلی بر محبوبیت این زبان نیست......

Arman_gh
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 08:49 صبح
سلام،
مهمترین دلیلش وجود اسکریپت‌های رایگان زیادیه که در مقایسه با ASP/ASP.NET وجود دارد.

با این دوستمون هم موافقم واسه همین شرکت‌هایی مثل Yahoo! , Digg, Facebook, Flicker, stumbleupon,wikipedia, اسکریپت‌های مثل همین vBulletin ، Joomla، Drupal و ... که هر کدام در جاهای مثل سایت باراک اوباما و ... هست از PHP استفاده می‌کنند! از نداری و بدبختیشونه!

Yousha
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 10:39 صبح
سلام،
شما همتون کاربرای .Net هستید و بخاطر همینه که بی دلیل و منطق مقابله می کنید!
هر محبوبیتی دلیلی داره!!
مایکروسافت مگه فلجه!!

Yousha
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 10:45 صبح
الان PHP 5/6 , با Net 3/.3.5 مقایسه می کنن!
بیشترین و مهمترین و بهترین وبسایتهای دنیا با PHP نوشته شدن! نه .Net!
من هم با دات نت تحت Desktop کار میکنم و خیلی قبولش دارم... ولی دلیل نمی شه که رو حساب تعصب بگم دات نت، نه PHP...
در ضمن از دزدی و حروم خوری خوشم نمیاد!! Crack/Patch...

امیـرحسین
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 10:59 صبح
چه جمله قشنگی!
یعنی هرکس از ابزارهای رایگان یا پشتیبانی رایگان استفاده می کنه بدبخته!!! پس open source هم این وسط خیاره! یعنی ما که بجای اینترنت اکسپلورر از فایرفاکس استفاده می کنیم بدبختیم که نمیریم ویندوز لایسنس دار با اینترنت اکسپلورر استفاده کنیم.

این حرف یعنی مثلا تو همون مثال پیکان و ب.ام.و اگه کسی ب.ام.و رو بخواد مجانی بفروشه پس باید زد تو دهنشو رفت پیکان خرید که بدبخت نبود.....

این طرز فکر که هر چیزی گرونتره پس بهتره، اگر همه جا کاربرد داشته باشه، در مقابل open source کاربرد نداره. این رو تولد لینوکس ثابت کرد!

----------------------
EDIT: نقل قول اصلاح شد!

Arman_gh
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 11:05 صبح
جمله رو بخون طنز بود. من از PHP حمایت کردم! به تضاد در جمله دقت کن من دارم میگم اینها از PHP استفاده می‌کنند در صورتی که مایه‌دارن!

امیـرحسین
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 11:12 صبح
جمله رو بخون طنز بود. من از PHP حمایت کردم! به تضاد در جمله دقت کن من دارم میگم اینها از PHP استفاده می‌کنند در صورتی که مایه‌دارن!
بله، اصلاح کردم پستم رو....

webnevis
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 11:18 صبح
سلام
فكر كنم ديگه الان همه توسعه دهندگان وب مقهور قدرت(انعطاف پذيري) PHP شده اند پس بحث در اين مورد بي فايده است..!
لطفا ديگه در اين مورد كل كل نكنيد!!:چشمک:

مطلب زير را بخونيد جالبه:
http://pthree.org/2006/01/11/why-php-is-better-than-aspaspnet/

hamedsoft
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 12:33 عصر
فکر کنم ديگه بحث کردن در مورد اينکه PHP بهتره يا ASP.NET و باز طرفداري بي جهت برخي افراد از ASP.NET (که البته بهشون حق ميدم چون بالاخره عادت کردن و بهش علاقه دارند و عموما افراد دوست ندارند کسي علايقشون رو ناديده بگيره) يه بحث تکراري شده ولي از روي آمار و وضعيف موجود براحتي ميشد درک کرد و فهميد که PHP در صدر هست بخاطر اينکه بهترين هست، علاوه بر اينکه کاملا رايگان و Open Source هست، همه ديگه اين حقيقت رو نمي تونند نقض کنند که اکثر سايت هاي بزرگ دنيا دارند از PHP استفاده مي کنند و تمامي برنامه هاي وب بيس که بصورت عمومي ارائه ميشن براساس PHP/MySQL نوشته شده اند، نمونش همين vBulletin که هم داره اينجا استفاده ميشه ازش و هم هزاران سايت ديگه، يا phpBB ، IPB و ده ها برنامه ديگه که ديگه نيازي نمي بينم همه رو ليست کنم!

eAmin
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 13:07 عصر
من هم با دات نت تحت Desktop کار میکنم و خیلی قبولش دارم... ولی دلیل نمی شه که رو حساب تعصب بگم دات نت، نه PHP...
این حرف شما هم این معنی رو می ده که قدرت NET. فقط تحت دسکتاپه، و تحت وب یعنی کشک!

در ضمن از دزدی و حروم خوری خوشم نمیاد!! Crack/Patch...
هیچ کس خوشش نمی یاد دوست عزیز!
اگر اونها هم مارو آدم حساب کنن(!) و محصولاتشون رو به ما بفروشن، دیگه افرادی مثل من و تو مجبور به اینجور کارها نمی شن!!!
در ضمن فکر می کنم، این موضوع رو توی فروم مجید آنلاین هم روشن کردم که، .Net Framework نسخه های رایگان هم داره.
اگر نمی خواید از Crack و ... استفاده کنید، خب از Notepad استفاده کنید! ( البته اگر تمایلی به استفاده از net. دارید. )

بنده به این نتیجه رسیدم، که هردوی این زبانها در جای خودشون خوب هستن، وکاربرای خاص خودشون رو دارن. توی این دوره زمونه، فردی که حداقل با هردوی اینها ( و یا java, python, perl, ruby و ... ) آشنا باشه و کار کنه، بیشترین سود رو کرده.
من با هردوی اینها کار می کنم ( قبلا هم گفتم). ولی اینکه بعضی وقتها می بینم که یکجانبه فقط از php صحبت می کنید، نمی شه ساکت موند.
چه php کارها و چه asp.net کارها، همه باید اینو قبول داشته باشن که هیچ کدوم از این دو زبان تحت وب، دست و پا بسته نیستن.

کسانی رو می شناسم که php کار حرفه ای بودن و linux ی الصل! ( به معنای واقعی کلمه )، که گفتن نمی شه از قابلیتها دات نت هم چشم پوشی کرد. و حالا درکنار php، دات نت هم کار می کنند.

بی خودی بحث این سایتها رو وسط نکشید، شما به سایتهای: Microsoft, Intel, DELL رفتید؟
بعید می دونم!

----------------------------

کاملا معلومه، اگر این بحث ادامه پیدا کنه به جاهای باریک کشیده می شه.
به قول شما دیگه توی این بحث شرکت نمی کنم!!

zoghal
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 21:24 عصر
در مورد دات نت در دنیای وب قبول دارم که برای کار تجاری سریع و کوچیک خیلی کاربرد داره، اما برای کارهای تجاری بزرگ اصلا نباید فکرش رو کرد که از دات نت استفاده کرد، اگر کمی دقت کنید تمامی ادارات و سازمانها دولتی و کلا بزرگ که از سیستم های paperless تحت وب استفاده میکنند، و با دات نت انجام شده ناراضی هستند و با مشکلات زیادی مواجه شده اند، و شرکت های توسعه دهنده دارند به سمت دیگر زبان ها وب میروند.

بی خودی بحث این سایتها رو وسط نکشید، شما به سایتهای: Microsoft, Intel, DELL رفتید؟
همه ما به این سایتها رفتیم، اما این دلیل بر چیزی نمیشه، این شرکت ها همشون آمریکایی هستند. باید اول محصولات هم استفاده کنند، درواقع از صنعت هم پشتیبانی انجام بدن،

خارج از بحث نیست ، چند روز پیش یکی از دوستان دات نت کارم پیش من اومد و یک سری کامپوننت (کرک شده) اورد تا بهم نشون بده، من که شخصا وقتی دیدم دیونش شدم، واقعا ترکونده بود، بعد دیدم این دوستم خیلی داره مینازه به دات نت، گفتم، خوب بیا یک پروژه کوچیک انجام بده و آپلود کنیم، ببینیم تو کار چی جواب میده، این کار رو انجام دادیم،
وقتی رو سرور رفت، حال دوستم شدید گرفته شد، سرعت بسیار پائین، فشاری که به وی پی اس میاورد و ......

بعد گفتم خوب بیا یکی از کامپوننت ها رو سفارشی کنیم، و یک تابع جاوا اضافه کنیم، اضافه کردیم اما تا دلت بخواد یک تابع کوچیک با توابع جاوا اسکریپت های اون کامپوننت باهم کانفیلیت داشتن،

بهش برگشتم گفتم این بزرگ ترین مشکل دات نت هست، که شما دات نت کارها نمی دونید که بعد از run کردن پروژتون چه کدهایی تولید میشه، و روال به چه صورتی هست، شما مصرف کننده هستید، اگر بخوای تغییر ایجاد کنید یا باید خدا باشید، یا بیخیال بشید،

اما در اوپن سورس این موارد خیلی کم هست، یا مجبور میشید اونچه را که میخواهید خودتون تولید کنید، یا از کدهای آماده استفاده میکنید، چون اوپن سورس هست این نشد یکی دیگه.

amir.s
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 22:30 عصر
سلام

ببخشید ، دوستان از این بحث علم بهتره یا ثروت ! ( ویندوز یا لینوکس - PHP یا ASPX و ... ) خسته شدم .

اما ناچارم چیزهایی رو بگم ...

PHP به طور تخصصی روی وب کار میکنه ، پس ...
PHP ، متن باز هست و گسترش دهندگان بسیار زیادی داره
PHP ، متن باز هست و شما می تونید برای پروژه های مختلف شخصی سازیش کنید .
PHP با ترکیب شدن با لینوکس ، MySQL و آپاچی ترکیبی رو ساخته که هنوز رو دستش نیومده . ( اگر کسی ترکیبی با قدرت، سرعت و انعطاف LAMP پیدا کرده معرفی کنه ، چون امثال گوگل خیلی دنبالش هستند :چشمک: )
PHP رایگان هست و هزینه اجرای پروژه ( البته پروژه بدرد بخور ! ) رو به شدت پایین میاره .
PHP و برنامه نویس هاش وابستگی به فریم ورک خاصی ندارند . در صورتیکه نیاز به فریم ورک هم باشه ، با توجه به نیاز ها و توانایی ها می تونید از فریم ورک های زیادی که وجود داره انتخاب کرد و منحصر به یک فریم ورک و ... نیست .

و هزار تا دلیل دیگه که شما می تونید PHP رو به خانواده NET. ترجیه بدید .
اما ، اما این حرف ها به این معنی نیست که با NET. نمیشه کاری کرد یا بدرد نمی خوره و ...

با NET. تمام کارهایی که با PHP اجرا میشه رو می تونید پیاده سازی کنید ( البته تا یه سطحی ! ) . در دسکتاپ کارهای فوق العاده ای از NET. میشه بدست آورد و ...

اما نکته :
اینکه PHP محبوب تره و انتخاب بیشتر پروژه های بزرگ هست ، بدون شک درسته .

به خدا اگه یه خرده تو بحث کردن اصولی تر بخورد کنیم و تعصب رو کنار بذاریم بحث ها به نتیجه میرسه . به جای تحقیر یکی و پرستیدن یکی دیگه ( پیکان و بی ام و ) ، به واقع بینی بیشتر تکیه کنیم . اگه بحث فقط وب هست بهتره بین بنز و هیوندا مقایسه کنید :قهقهه:

در ضمن به عنوان کسی که با برنامه نویس های NET. , PHP , JAVA و ... کار کردم می تونم به طور جدی حرف zoghal رو تایید کنم . به کسی برنخوره ، تجربه است و حقیقت ! اگه علتش رو هم می خواید به نظر من اساتید و مدرسان هستند که مفاهیم و اصول رو درست نمگن . :چشمک:

vb_bmw
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 22:49 عصر
با این دوستمون هم موافقم واسه همین شرکت‌هایی مثل Yahoo! , Digg, Facebook, Flicker, stumbleupon,wikipedia, اسکریپت‌های مثل همین vBulletin ، Joomla، Drupal و ... که هر کدام در جاهای مثل سایت باراک اوباما و ... هست از PHP استفاده می‌کنند! از نداری و بدبختیشونه!

شما خودتون احتمالا یاهو رو نوشتید که می دونید با PHP هست ؟

سایت های بزرگی که نام بردید از چندین زبان استفاده می کنند.

فکر کردید که یاهو همش PHP هست ؟اگه اینو شما ثابت کنی من با شما همراه میشم.

/

دلیل استفاده شرکت هایی که Joomla , vBulletin و ... رو ساختن هم این بوده که هم اپن سورس هست و هم نیازی به استفاده از لایسنس Net. نداشتند.چون لازم نیست تا PHP هست و رایگانه و سرورش ارزون تر از لایسنس پولی استفاده کنند.

/

بیشتر سایت های بزرگ از خریداری سایت های کوچیک به وجود میان که هر کدوم سیستم خودشون رو دارن.

/

راستی از شما ها کسی می دونه که ASP.Net زبان برنامه نویسی وب نیست و فقط یه نوع کد گذاری ولی در مقابل php زبان برنامه نویسی وب هست ؟:قهقهه:

امیـرحسین
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 23:43 عصر
دقیقا با طرز فکر amir.s موافقم. دعوا بخاطر اینه که همه یه جانبه دفاع می کنند ولی این یک واقعیت هست که بصورت دقیق نمیشه گفت کدوم بهتره چون ماهیت برنامه نویسی هست و می دونید که برنامه نویسی محدوده نداره که بشه براش معیار تعیین کرد.

قدرت یک زبان به مهارت برنامه نویس بستگی داره که چطور قابلیتهای خاص رو کنار هم بچینه. نه میشه منکر توانایی دات نت شد و نه PHP. زبانها تحت توسعه هستند و عموما نمیشه کاری رو پیدا کرد که با یه زبان بشه و با یه زبان دیگه نشه.

بحث سر محبوبیت بود که به قابلیت کشید و علتش هم به نظر من فقط و فقط موضعگیری و جنگ طلبی و تعصب بی مورد بوده!

ferdin
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 01:41 صبح
سلام
باتوجه به اين بحثها ميشه اين طوري استنباط كرد كه در بازار كار برنامه نويسها_php‏_محبوبتر هست حالا به هر دليلي-

ghabil
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 02:17 صبح
ماشاا.. همتون میگین نمیخواهید بحث تکراری کنید و خسته شدید و این حرفها ولی بعد که این مقدمه رو گفتید با جدیت بحث میکنید :چشمک:
آقا من در مورد بحث پیکان و بی ام و اینا گفتم دلیل استفاده وسیع از یک چیز ، محبوبیت نمیشه ، میتونه دلایل دیگه هم داشته باشه، جدای از اون تکنولوژی دات نت توسط بهترین های دنیا با صرف هزینه باور نکردنی (حدود 5 میلیارد دلار -طبق شنیده های بنده-) ساخته شده ، فقط به داستانی که مایکروسافت برای آوردن هیلسبرگ از برلند داشت نگاه کنید ... بعدش هم یک مدیریت متمرکز و قدرتمند با امکانات نا محدود و سالها تجربه پشتش بوده . واقعیتش اینه که اگر بدونه جانبداری نگاه کنید هیچکدوم از اینها با این قدرت پشت هیچ ساختار برنامه نویسی دیگه ای نبوده.
این که وب سایتهای خوبی با PHP درست شدند شکی درش نیست ، ولی برنامه های بسیار عالیی هم با Turbo C نوشته شده اند، این دلیل نمیشه که وقتی یکی میگه مثلا ویژوال سی امکان برنامه نویسی برای برنامه های بزرگ توش بیشتر ، سریع بگیم پس چرا با سی هم برنامه بزرگ نوشته شده . من خودم سالها برنامه نویسی دلفی کردم و همین الان اگر بخواهم یک برنامه رو با دلفی بنویسیم جتما خیلی راحتتر و سریعتر با دلفی مینویسم تا اینکه با C# بنویسم ، اما باید اعتراف کنم که اگر به اندازه دلفی C# بلد بودم جتما برنامم رو سریعتر با ساختار بهتر و با امکانات بیشتر مینوشتم.
PHP مصارف خودش رو داره و بسیار هم ابزار مناسب و بدرد بخوری هست ولی نهایتا HyeprText processor هست در حالیکه ASPX یک فریم ورک تمام عیار پشتش هست با انواع تکنولوژیهای سابقه دار مثل ADO.NET که حاصل سالهای زیاد کسب تجربه روی DCOM هست یا تمامی اصول OOP رو دوباره به زیبایی در زبانی مثل C# پیاده سازی کرده و یا مفهایم پیشرفته پروسس منیجمنت و .... به همراه یک محیط توسعه بسیار قدرتنمد و پیش رفته که با این امکانات فعلا هیچ محیطه دیگه ای نیست.
قصدم از گفتن این دوتا مقایسشون نیست ، چون بنظرم مقایسشون غلط هست ، اما در حالت کلی هرکدوم مزایا و معایب خودشون رو دارند که موجب میشه هرکدوم یک جاهایی مورد استفاده قرار بگیردند. من فقط گفتم بیشتر مورد استفاده قرار گرفتن دلیل محبوبیت یا بهتر بودن -از نظر یک برنامه نویس- نیست.

Arman_gh
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 07:02 صبح
شما خودتون احتمالا یاهو رو نوشتید که می دونید با PHP هست ؟

سایت های بزرگی که نام بردید از چندین زبان استفاده می کنند.

نه گمونم شما نوشتید که می‌دونید با چندین زبان نوشته شده ;-) من نمی‌دونم دونستن همچنین چیزی چه ربطی به نوشتن همچین چیزی داره!
کسی منکر این موضوع نیست هر ابزاری برای کاری به کار میره. الان Flicker داره از جاوا و پرل هم جدای از PHP استفاده میکنه. یا facebook که برای بخش Chat از Erlang استفاده میکنه. دونستن این چیزها هم دلیلی بر نوشتنشون نداره. کلا از جمله‌ی بالا تعجب کردم.

فکر کردید که یاهو همش PHP هست ؟اگه اینو شما ثابت کنی من با شما همراه میشم.

شرمنده همراه دارم! اما در کل Yahoo با به کار گرفتن راسموس لردوف (آفریننده اصلی زبان PHP یا بهتر بگم PHP3) خیلی از بخش‌هاش رو با PHP نوشته حتی آنها فریم‌ورک Symfony را شخصی‌سازی (Customize) کردند و دارند در بخش‌های از یاهو ازش بهره‌برداری می‌کنند.

دلیل استفاده شرکت هایی که Joomla , vBulletin و ... رو ساختن هم این بوده که هم اپن سورس هست و هم نیازی به استفاده از لایسنس Net. نداشتند.چون لازم نیست تا PHP هست و رایگانه و سرورش ارزون تر از لایسنس پولی استفاده کنند.

شک در صد. اون موقع جایگزین‌های مثل پرل و پایتون هم بودند که همین مشخصات رو هم داشتند.

بیشتر سایت های بزرگ از خریداری سایت های کوچیک به وجود میان که هر کدوم سیستم خودشون رو دارن.

؟

راستی از شما ها کسی می دونه که ASP.Net زبان برنامه نویسی وب نیست و فقط یه نوع کد گذاری ولی در مقابل php زبان برنامه نویسی وب هست ؟

نه بابا! شوخی نکن! من فکر می‌کردم فریم‌ورکه! نگو فقط یه نوع کدگذار.

Yousha
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 09:45 صبح
سلام،
1- غلط کردم که این خبر رو دادم!
2- چیزی که عیانه چه حاجت به بیانه!
3- تمام زبانهای برنامه نویسی تحت وب قدرتمند هستند و هرکدوم نقات ضعف و قوت خودشونو دارن(مگه میشه زبانی کمبود داشته باشه یا ضعیف باشه؟!).
مهم برنامه نویسه که چطوری با این زبان کار کنه!

خواهشاً دیگه کشش ندید.
موفق باشید.

kavoshgar63
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 16:04 عصر
یک نمونه از سایت های بزرگی که با php نوشتن میشه به facebook اشاره کرد.
که واقعا سرعت بالایی داره و خیلی هم سبک بالا میاد.
از کنار قابلیتهای بالای php نمیشه به راحتی گذشت.
در آینده اگر این سیر علاقه مندان به این زبان ادامه پیدا کنه دیگه جایی برای بحث کردن نیست.
این موضوع رو فقط گذشت زمان ثابت می کنه کما این که تا حالا ثابت شده و لی هنوز هم زوده برای این که بهمون ثابت بشه کدوم زبان محبوبتره!!!!

kavoshgar63
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 16:06 عصر
این لینک رو هم یه سری بهش بزنین بد نیست.
http://www.google.com/trends?q=php%2Casp
شاید کمی راهگشا باشه.

eAmin
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 19:52 عصر
به قول شما دیگه توی این بحث شرکت نمی کنم!!
فعلا ناچارم این حرفم رو پس بگیرم... و دوباره همینو بگم:لبخند:

در مورد دات نت در دنیای وب قبول دارم که برای کار تجاری سریع و کوچیک خیلی کاربرد داره، اما برای کارهای تجاری بزرگ اصلا نباید فکرش رو کرد که از دات نت استفاده کرد، اگر کمی دقت کنید تمامی ادارات و سازمانها دولتی و کلا بزرگ که از سیستم های paperless تحت وب استفاده میکنند، و با دات نت انجام شده ناراضی هستند و با مشکلات زیادی مواجه شده اند، و شرکت های توسعه دهنده دارند به سمت دیگر زبان ها وب میروند.

دقیقا برعکس گفتید! من شنیده بودم که Asp.net رو برای کارهای بزرگ پیشنهاد کردن ولی php رو خیر!
به نظرتون حرف بالایی که هم من زدم و هم شما درسته؟
این حرف شما با اون داستانی که تعریف کردید ( همون پیاد سازی یک پروژه کوچیک با دوست دات نت کارتون(!) ) نقض داره!!! اگر اونطور که در بالا گفته بودید، پس باید حتما asp.net نتیجه ی بهتری دربر می داشت!
اینکه چرا شرکتها ناراضی هستن، بر می گرده به برنامه نویس پروژه! ( بخاطر مسائل مالی و ... نمی خوان بهترین برنامه نویس رو انتخاب کنن. )
تا حالا چند بار اینو شنیدید: فرقی نمی کنه با چه زبانی کار کنید، مهمترین عامل برنامه نویس یا توسعه دهنده هست.

همه ما به این سایتها رفتیم، اما این دلیل بر چیزی نمیشه، این شرکت ها همشون آمریکایی هستند. باید اول محصولات هم استفاده کنند، درواقع از صنعت هم پشتیبانی انجام بدن،

من به اینکه، هموطنی هم هستن کار ندارم! منظور من این بود که آیا این سایتها کُند هستند؟ آیا این سایتها کوچیک هستند؟ آیا این سایتها...

خارج از بحث نیست ، چند روز پیش یکی از دوستان دات نت کارم پیش من اومد و یک سری کامپوننت (کرک شده) اورد تا بهم نشون بده، من که شخصا وقتی دیدم دیونش شدم، واقعا ترکونده بود، بعد دیدم این دوستم خیلی داره مینازه به دات نت، گفتم، خوب بیا یک پروژه کوچیک انجام بده و آپلود کنیم، ببینیم تو کار چی جواب میده، این کار رو انجام دادیم،
وقتی رو سرور رفت، حال دوستم شدید گرفته شد، سرعت بسیار پائین، فشاری که به وی پی اس میاورد و ......

من بهتون قول می دم، اگر همون پروژه رو یک فرد برجسته تری پیاده سازی می کرد ( همچون جناب مهندس بهروز راد (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=7945) ) هیچوقت این نتیجه بدست نمی یومد!
اگر اینطور بود من حاضر بودم، تمامی دستمزد یک پروژه رو تمام و کمال خدمتتون تقدیم کنم!:چشمک:

متاسفانه اکثر php کارها فکر می کنند که ASP.NET تمامی قدرتش در User Control هاش هست، درصورتی که ASP.Net یه چیزی ورای اون User Control هاست که شما فکرش رو می کنید!

بعد گفتم خوب بیا یکی از کامپوننت ها رو سفارشی کنیم، و یک تابع جاوا اضافه کنیم، اضافه کردیم اما تا دلت بخواد یک تابع کوچیک با توابع جاوا اسکریپت های اون کامپوننت باهم کانفیلیت داشتن،

خودتون اشاره کردید! کرک شده! حالا بنده نمی دونم چرا اینها با هم ناسزگار بودن ولی شرکتها ی اینکاره تا حد ممکن کدها رو Obfuscate می کنن، تا غیر قابل دیده شدن کدها بشن و ممکنه همین امر باعث اینکار شده.

بهش برگشتم گفتم این بزرگ ترین مشکل دات نت هست، که شما دات نت کارها نمی دونید که بعد از run کردن پروژتون چه کدهایی تولید میشه، و روال به چه صورتی هست، شما مصرف کننده هستید، اگر بخوای تغییر ایجاد کنید یا باید خدا باشید، یا بیخیال بشید،

اما در اوپن سورس این موارد خیلی کم هست، یا مجبور میشید اونچه را که میخواهید خودتون تولید کنید، یا از کدهای آماده استفاده میکنید، چون اوپن سورس هست این نشد یکی دیگه.

خبر ندارید دوست عزیز!
توی Asp.Net شما می تونید تمامی درخواستهایی که به سرور فرستاده می شه رو ببنید و کنترل کنید!

یک چیز دیگه!
یک دوست عزیز بود، و الان هم هر چند وقت یکبار به مجید آنلاین سر می زنه ( نام کاربری my friend - مسعود ) یک php کار تمام عیار، که اگر شما جون به جونش کنید بازم می گه PHP!!!!!
دقیق یادمه که اینو می گفت: همه ما دم از Open Source بودن PHP می زنیم ولی آیا شده تا به حال خودمون ازش استفاده کنیم؟
دقیقا حرف حساب رو زد! PHP اپن سورس هست ولی زیاد به حال مخصوصا ما ایرانیها فرقی نمی کنه! چون افراد کمی بصورت کامل با C آشنایی دارن.

سلام
با NET. تمام کارهایی که با PHP اجرا میشه رو می تونید پیاده سازی کنید ( البته تا یه سطحی ! ) . در دسکتاپ کارهای فوق العاده ای از NET. میشه بدست آورد و ...

کاملا مشخصه تا یه سطحی(!)
فقط 20 درصد حرفاتون علمی بود!

در ضمن به عنوان کسی که با برنامه نویس های NET. , PHP , JAVA و ... کار کردم می تونم به طور جدی حرف zoghal رو تایید کنم . به کسی برنخوره ، تجربه است و حقیقت ! اگه علتش رو هم می خواید به نظر من اساتید و مدرسان هستند که مفاهیم و اصول رو درست نمگن . :چشمک:
با این حرفی که زدید به من ثابت شد، که شما درک کمی از Asp.Net دارید! ( البته ببخشید قصد توهین ندارم. )

ببخشید سرتون رو بدرد آوردم، آخرین پستم بود! ( زیاد به این حرفم توجه نکنید:قهقهه: )

cameloss
یک شنبه 06 اردیبهشت 1388, 03:10 صبح
سلام به همه.
هر چند که من با حرفهای Amin eHelp (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=58981) عمیقا و سرسختانه موافقم، و قویا میگم عزیزایی که اینطور متعصبانه از php دفاع میکنن و asp.net رو انکار، واقعا هنوز درک درست و شفافی از برنامه نویسی مخصوصا تو هزاره سوم ندارن(بهشون برنخوره واقعیته، نمیخوام بحث راه بندازم، کسی چیزی هم بگه جواب نمیدم، حداقل تا وقتی که یه نفر پیدا بشه و جواب آخرین نوشته Amin eHelp (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=58981) رو بده البته از نوع منطقی و متکی به دانش یا اینکه لااقل یه مثال بیاره که یه زبان برنامه نویسی یا فریم ورک بتونه با دات نت تو معماری Service Oriented که فکر کنم به عنوان یه برنامه نویس پر مدعا باید بدونیم نیازمندی بی شک و شبهه تکنولوژی تو قرن 21 هستش، رقابت کنه، php که بچه کوچیکه خونه اس، بگین والدینش بیان)...
... ولی یه واقعیت گنده ای رونباید انکار کنم:
در حالیکه بزرگای برنامه نویسی ایرونی تو اونور دنیا دارن بیس و اساس بزرگترین سیستمهای علم صفر و یک رو پایه ریزی میکنن(نمونه اش گوگل و مایکروسافت، که هر دو شون رکن های ایرونی تو قلب و هسته تیم های اصلیشون دارن)، ما ها اینجا نشستیم، اسم خودمونم گذاشتیم برنامه نویس از نوع حرفه ای و پرمدعاش، و به جای یاد گرفتن و یاد دادن، فقط میزنیم تو سر و کله همدیگه.
کاش یه جو غیرت برامون مونده بود برای دفاع از حیثیت ایرانی بودنمون، از تمدن 11هزار ساله( یا به قول بعضی ها 8 هزار سال) و دانش زیر خاکیمون. یه خورده مسایل ریاضی خیام و معماری شیخ بهایی و البته ادب فردوسی رو ملاک غیرتمون قرار میدادیم نه php و asp و فلان کوفت و زهر مارو.
اونی که میگه php متن بازه، تا حالا چند بار رفته سراغ سورسش؟ یا اونی که میگه asp فلان کارو میکنه و فلان قابلیت و داره، تا حالا جند تا کنترل یا provider نوشته؟ اصلا میدونه asp زبانه یا فریم ورکه یا چه کوفتیه؟ آقای مدافع حقوق زبان!!!!!!!!!!!! برنامه نویسی asp!!!!!!!!!!! چند تا web app نوشتی؟ چرا انقدر سرعتشون پایینه؟ فکر کردی؟ دنبال دلیل رفتی؟ سعی کردی بفهمی msn هم که aspx هستش، چرا سریع میاد بالا؟ چه فرقی وجود داره؟ هممون سرویس جستجوی عکس گوگل رو تجره کردیم، ولی نمیدونم چند درصدمون همین سرویس رو تو msn تجربه کردیم، پیشنهاد میکنم دات نت کارا حتما یه سری اونجا بزنن، شاید یه خورده از خودشون خجالت بکشن. در ضمن انقد ناله کرک و سودای لیسانس معامله نکنید، یه خورده زحمت بکشین، پروژه های متن باز غول و قدرتمندی تو دات نت پیدا میکنید با document کامل، با فوروم فعالی که هم کمک میکنه به درک کد و هم همیاری میکنن برا ارتقا.
به اندازه سر سوزنی همت کنیم، هممون البته، php, asp, java یا c که بابابزرگ همشونه، نداره، هممون با همدیگه، اگه یه خورده همت کنیم، کارای بزرگ و متعالی میتونیم ازائه کنیم که اونوقت همه جای دنیا میشینن و میگن: asp و php بهترن یا مثلا فلان ایرانی!!! (مثلا Aria framework نسخه فلان).
الغرض: بیشتر از مائده مهمان دیدیم... ... رمه آنقدر ندیدیم که چوپان دیدیم
برامون زشته، در شان و شخصیت یه دانشمند ایرانی نیست، یا لااقل در شان و شخصیت این سایت نیست، حیا کنیم، به همدیگه چیز یاد بدیم، نه اینکه این همه هزینه صرف کل کل و مرافعه کنیم که تازه بیایم خودمونو ثابت کنیم، نه بهتری و بدتری زبانها رو.
یزدان نگهدارتان.

Arman_gh
یک شنبه 06 اردیبهشت 1388, 06:59 صبح
اول یک مسئله‌ی رو روشن کنم. در اینکه ASP.NET فریم‌ورک بزرگ و کارایی است شکی نیست. بحث بر سر اینه که دات‌نت‌کاران گرامی گمان میکنن php زبان ناکارآمدی است و در کارهای بزرگ ناتوان. به عبارت بهتر زبانی است که مقیاس‌پذیری (Scalability) و کارایی/سرعت/انجامش (Performance) کمتر و یا غیرقابل‌سنجشی با ASP.NET دارد. متاسفانه کار تا جایی پیش میره که انسان گمان میکنه برتری ASP.NET یکی از نشانه‌های خداست، نمونه:

دقیقا برعکس گفتید! من شنیده بودم که Asp.net رو برای کارهای بزرگ پیشنهاد کردن ولی php رو خیر!
به نظرتون حرف بالایی که هم من زدم و هم شما درسته؟

شخص تا اونجایی پیش میره که پذیرش دست‌کم برابری (برتری بماند) این دو براش ناممکنه یعنی از نظرش جز محالاته! من یک سوال از این دوستمون داشت. از نظر شما امکان نداره اون چیزی که شما درباره‌ی PHP شنیده بودید غلط باشه؟!

فرقی نمی کنه با چه زبانی کار کنید، مهمترین عامل برنامه نویس یا توسعه دهنده هست.

اگر از نظر شما درسته پس این چیه

نوشته شده توسط amir.s

پاسخ شما

کاملا مشخصه تا یه سطحی(!)
در آخر
با این حرف‌هایی که زدید به من ثابت شد، که شما درک کمی از PHP دارید! ( البته ببخشید قصد توهین ندارم. ) ;-)

Yousha
یک شنبه 06 اردیبهشت 1388, 10:21 صبح
Yousha:
1- غلط کردم که این خبر رو دادم!
2- چیزی که عیانه چه حاجت به بیانه!
3- تمام زبانهای برنامه نویسی تحت وب قدرتمند هستند و هرکدوم نقات ضعف و قوت خودشونو دارن(مگه میشه زبانی کمبود داشته باشه یا ضعیف باشه؟!).
مهم برنامه نویسه که چطوری با این زبان کار کنه!

خواهشاً دیگه کشش ندید.

عجب.......

sweb
یک شنبه 06 اردیبهشت 1388, 15:39 عصر
بحث در ای باره بی فایده هستش... فقط اینو بدونین دنیای open source تکنولوژی آینده هست کار با PHP معقول تر از ابزاره انحصاری یک کمپانیه!

meysamm
یک شنبه 06 اردیبهشت 1388, 20:34 عصر
به نظر من هم بحث در این مورد کار بیهوده ای هست!
چراکه هر زبان ویژگی های خودش رو داره و سبک برنامه نویسی در هر کدوم متفاوته!

ترکیب php + zend framework برای شخص بنده بسیار مناسب و ایده آل هست. :لبخند:

amir.s
دوشنبه 07 اردیبهشت 1388, 00:01 صبح
نقل قول:
نوشته شده توسط amir.s http://barnamenevis.org/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=710730#post710730)

با این حرفی که زدید به من ثابت شد، که شما درک کمی از Asp.Net دارید! ( البته ببخشید قصد توهین ندارم. )عزیزم ، برادرم خوب توجه کن !
من در مورد قالب برنامه نویسانی که در بازار کار می کنند صحبت کردم نه در مورد Asp.Net !!!!

وقتی می گم از این بحث ها خسته شدم ، عین حقیقته !
اول خوب پیش میره ، بعد شروع میشه به دعوا که شما اینطوری فکر میکنید و ما اینطوری ...
فلان شرکت این برنامه رو با این زبان نوشته ، اون یکی میگه اگه می دادند من می نوشتم بهتر میشد . طرف چیزی حالیش نبوده ...
آقا شما که این حرفو میزنی خودت چه کاره ای، اون یکی میگه: من چی کارم !؟ اصلا می دونی برنامه نویسی چیه ؟! ما در سال 2010 هستیم !! :عصبانی++:

نه موضع بحث مشخصه ، نه آمار مستند و معتبری ، نه دلیل و برهان بدرد بخوری ( به دوستان گلم برنخوره دارم کلی میگم . درده دله ... ) مثالش تو همین بحث : فلان سایت سرعتش خوبه !! سرعت سایت به 100 عامل بستگی داره ، یکی از این ها زبانش و مابقی به تیم برنامه نویسی ، سرور ، میزان لایه های امنیتی ، میزان کاربرپسندی ، فازهای بهینه ، سرعت اینترنت ، زمان استفاده شما از سایت و .... . اون وقت از کجای این من بگم این زبان بهتر از اون یکی هست ؟

حالا طرف ما تو همون شرکتی که می گیم سایتش خوبه یا بده به هزارتا چیز فکر کرده ، به غیر از اینکه این زبان بهتره یا اون یکی ! اون آقا یا خانم به بودجه ، امکانات حاضر ، برنامه نویس ، اهداف و استراتژی های کارش ، هزینه های پشتیبانی و صدها کوفت دیگه که من دارم تو کارم میبینیم فکر میکنه ، بعد میگه این پروژه با این شرایط باید از فلان تیم استفاده کنیم ... حالا من و شما نشستیم میگیم حتما اینطوری حتما اونطوری ...

آقا من اگه گفتم تا یه سطحی ! شما دو سه خط بالا ترش رو بخون که گفتم با ترکیب LAMP و ...

تورو خدا شما بیا این بحث های 65 صفحه ای لینوکس بهتره یا ویندوز رو بخون ببین آخرش به چی میرسی ؟

نکته :
تمام تولید کنندگان این سیستم ها و زبان های برنامه نویسی در حال رقابت هستند که تو تکنولوژی و سرعت و ... از هم عقب نمونند . پس اساسا تفاوت کمه ونمیشه گفت این خوبه و اون یکی بده ...

یکی از دلایلی که از این بحث ها خسته شدم اینکه افراد خودشون رو میذارند جای end user ها !! عزیزان، شما تولید کننده هستید . برای کاربر فیس بوک فرقی نمی کنه که شما اونو با فلان زبان نوشتی یا اون یکی ، اون به کیفیت و سرعتی که ارائه میدید فکر میکنه . حالا ما نشستیم دور گود میگیم لنگش کن .
من و شما تولید کننده برنامه هستیم ، اینا همش ابزاره ، زبان ، سیستم عامل ، فریم ورک و ... هموش ابزار دست ماست . بنز و بی ام و سر این رقابت نمیکنند که من فلان CNC رو دارم تو نداری :قهقهه: . اونها از تولیدات ، طراحی و خلاقیتشون مایه می ذارند و ... . توروخدا خودتون بگید در کدوم یکی از این اسم هایی که براش سینه میزنیم ، اسم یکی از من و شمای ایرانی زیرش هست.

ختم کلام : این بحث ها تا وقتی بحث کردن یاد نگیریم و جایگاه خودمون رو ندونیم به هیچ جا نمی رسه . باید به سطحی برسیم که با تمام این ابزارها کار کنیم چون هیچ حرفه ای با یک زبان حرفه ای نشده :چشمک:

این شعر بدجوری به دلم نشست »
بیشتر از مائده مهمان دیدیم... ... رمه آنقدر ندیدیم که چوپان دیدیم

همش تقصیر این یوشا شد دیگه!!؟؟ ببین از بحث محبوبیت به کجا رسیدیم :قهقهه:

seyedhoseyn
دوشنبه 07 اردیبهشت 1388, 13:18 عصر
سلام دوستان عزیر چه بخواین و چه نخواین php نسبت به asp از محبوبیت بیشتری بر خورداره این نکته نیاز به مدرک و تحقیق علمی نداره شما باید بدونید که بیشتر برنامه نویسها از محصولات ماکروسافت دل خوشی ندارن البته برنامه نویسهای واقعی که تفاوت بین php و asp رو بدونن

YounixLab
دوشنبه 07 اردیبهشت 1388, 15:00 عصر
با سلام
بعضی از دوستان فک می کنن با PHP میشه فقط وب سایت نوشت خوب این حرف تا حدودی درسته
تا بحال به فکر این بودیم با PHP برنامه دسکتاپ بنویسین؟
PHP+GTK ( میتونین تو گوگل سرچ کنید )
بله این حلال مشکلات
تو ویندوز هم میشه هم تو لینوکس و...و بقول معرف Cross Platform
PHP یک زبان تنها برای وب نیست و دست کم نگیرید !!!!
ولی یخیال این بحثاشین ! تو مجید آنلاین 4 سال طول کشید آخرش هم هیچی

Yousha
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 13:11 عصر
عجب مقایسه ای!!
ماشین و زبان برنامه نویسی؟!
ASPX Vs PHP?!
PERL هم رایگانه! Python هم رایگانه! Falcon هم رایگانه و...
چرا مبارزه می کنید... PHP هشت برابر همگانی تر و محبوبتره دیگه... مبارزه کنید فقط.
حالا بیاید از محصولات کرک شده/دزدی مایکروسافت استفاده کنید. بعد بگید حلال خورید!
کس تو خیابون بهتون بگه دزد زمین و زمانو بهم میریزید!!
بسه دیگه Net کارا...

Alireza Orumand
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 13:59 عصر
سلام

ماشاا.. همتون میگین نمیخواهید بحث تکراری کنید و خسته شدید و این حرفها ولی بعد که این مقدمه رو گفتید با جدیت بحث میکنید :چشمک:
.
من نمیخام بحث تکراری انجام بدم و از این حرفای تکراری خسته شدم.:لبخند:
ببینید باید چند تا نکته رو در نظر گرفت.
اول اینکه اگه تعداد سایت های php بیشتره خوب به خاطر اینه که سنش هم از asp.netبیشتره. اگر بخایم منصفانه در این مورد قضاوت کنیم باید ببینیم سایت هایی که از سال 2003 به بعد ساخته شده چندتاشون با asp.netهست و چند تا با php. و تازه اگه منصفانه تر نگاه کنیم باید از سال 2005 شروع کنیم. خوب معلومه تا قبل از اون php بی رغیب بوده و همه شرکت های بزرگ از اون استفاده میکردن.
بعضی از دوستان در گفتن که توانایی php بیشتر از asp.net یا برعکس. در این مورد هم باید بگم همه چیز به ذهن من و شمای برنامه نویس برمیگرده. اگر هر کدوم از این زبان ها رو یک نفر حرفه ای بلد باشه میتونه کارهای خوبی توشون انجام بده. مثلا شاید کاری باشه که بهروز خان راد تو یک روز با ASP.Net انجام میده ولی 10تا برنامه نویس php تو یک سال هم نمیتونن انجام بدن. و برعکس این موضوع هم صدق میکنه. یعنی ممکنه یکی از بچه های قوی با php کاری انجام بده که من هیچ وقت با asp.net نتونم و این نشونه ضعف منه نه asp.net.
یکی از بچه ها گفته بود که برنامه هایی بزرگی که با asp.netانجام میشه؛ ضعیف هست و معمولا صاحب کار ناراضی هست.
با این مورد کاملا موافق هستم. ولی این هم باز ضعف برنامه نویسه. ببینید کار تو asp.netخیلی راحته! ولی این کار راحت حرفه ای نیست. وقتی برنامه نویس بدون دونستن نکات اولیه میاد یه دیتابیس کیلویی طراحی میکنه و بعد یه Gridview میندازه رو صفحه و بعد با wizard کل کار رو انجام میده خوب معلومه که کار ضعیف انجام میشه. به طور کلی به خاطر سادگی کارها در asp.net افراد کم سواد زیادی از این راه دارن نون میخورن. من در بین دوستان خودم کسی رو میشناسم که حتی از نصب Sql server به تنهایی عاجزه ولی تا حالا کلی سایت طراحی کرده با نصف قیمتی که من طراحی میکنم. خوب وقتی کسی پیدا میشه که یه سایت چند زبانه داینامیک با 400 هزار تومن انجام میده چه انتظاری باید از این کار داشت؟ تازه طرف کلاس آموزشی هم برگذار میکنه و یه سری از خودش بیسواد تر تحویل میده. اینطوری اسم asp.net رو هم خراب میکنن.

سلام دوستان عزیر چه بخواین و چه نخواین php نسبت به asp از محبوبیت بیشتری بر خورداره این نکته نیاز به مدرک و تحقیق علمی نداره شما باید بدونید که بیشتر برنامه نویسها از محصولات ماکروسافت دل خوشی ندارن البته برنامه نویسهای واقعی که تفاوت بین php و asp رو بدونن
در کل به نظر من اینکه کدوم زبان محبوب تره هیچ اهمیتی نداره. مهم اینه که خوت از زبانی که با اون برنامه مینویسی لذت ببری و مهمتر از اون اینه که از زبان محبوبت چقدر پول درمیاری. حتی اگر روزی برسه که فقط من یک نفر توی دنیا از Asp.net استفاده کنم اگر هنوز هم به خاطر این کار به من پول بدن باز هم به کارم ادامه میدم. چون این امر نشون میده که من هنوز آدم با ارزشی هستم.
حرف آخر اینکه مهم نیست از چه زبانی استفاده میکنید! مهم اینه که توی کار خودتون یه super hero باشید و بتونید مشکلی از مشکلات it دیگران رو حل کنید و یه قدم به جلو بردارید.

eAmin
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 17:28 عصر
عجب مقایسه ای!!
ماشین و زبان برنامه نویسی؟!
ASPX Vs PHP?!
PERL هم رایگانه! Python هم رایگانه! Falcon هم رایگانه و...
چرا مبارزه می کنید... PHP هشت برابر همگانی تر و محبوبتره دیگه... مبارزه کنید فقط.
حالا بیاید از محصولات کرک شده/دزدی مایکروسافت استفاده کنید. بعد بگید حلال خورید!
کس تو خیابون بهتون بگه دزد زمین و زمانو بهم میریزید!!
بسه دیگه Net کارا...
این حرف کیه؟

من هم با دات نت تحت Desktop کار میکنم و خیلی قبولش دارم...
حلال خور! بی خیال شو...
اینجوری هم خون خودتو کثیف می کنی، و هم از مارو.
نه جون من راستشو بگو، زمانی که نمی دونستی کامپیوتر چیه، از همین ویندوز مایکروسافت استفاده نکردی یا داس؟

Yousha
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 18:08 عصر
از همین ویندوز مایکروسافت استفاده نکردی یا داس؟

ویندوزی که بقیمت جونت پولشو داده بودم!
برو تیله بازیتو بکن عزیز...

eAmin
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 19:46 عصر
ویندوزی که بقیمت جونت پولشو داده بودم!
برو تیله بازیتو بکن عزیز...
آخه چی بگم به تو؟
نه بابا! دادی یه 40، 50 میلیون تومنی؟ آره؟ آدم باید خیلی ... باشه که چندصد برابر قیمت اصلی واسش پول بده.
درضمن اونکارا دیگه واسه ما افت داره، نوبت افرادی مثل شماست.

یه چیز دیگه، اینجا رو با اسپم کده اشتباه گرفتی، می خوای ادامه بدی PM. هرچند که...

amirhosein
پنج شنبه 10 اردیبهشت 1388, 20:27 عصر
بابا صلوات بفرستين!
همه بحثهاي اينجا عبثه! چون :
1- تو همه جاي دنيا مخصوصاً ايران اوني بهتره كه بتوني باهاش پول دربياري دليلشم كلي برنامه تحت شبكه چند كاربره است كه با فاكس پرو نوشتن و هنوز داره كار ميكنه و نويسنده هاشون هم هنوز نسخه هاي قديمي رو پشتيباني ميكنن و پول ميگيرن (نخند! خودم و خودت كلي شون رو سراغ داريم)
2- اكثر بحثهاي اينجا برميگرده به 'ترك عادت موجب مرض است' وگرنه همه مي دونيم كه هر چيزي بدرد كاري ميخوره
3- مقايسه اكثريت بروبچ اصلاً از ريشه اشتباهه چون php رو نبايد با asp.net مقايسه كرد بلكه بايد بايد با امثال asp classic مقايسه بشه چون asp.net در اصل يه فريم وركه (حداقل اكثراً به اين صورت ازش كار ميكشن)

پ.ن : خيلي وقت بود تو برنامه نويس يه دعواي درست و حسابي نشده بود ، حال كرديم حال كردني :لبخند:

Yousha
پنج شنبه 10 اردیبهشت 1388, 22:12 عصر
ناوگان تاکسیرانی شهر تهران دارای 38,000 خودرو فرسوده هستش. فقط یک ارگان دولتی اینقدر خودرو فرسوده داره بخش خصوصی بماند ولی آیا این ربطی به محبوبیت این خودرو ها داره؟؟؟؟

از شما بعیده که از روی تعصب و علاقه به Net این رو میگی؟!
PERL هم رایگانه، Python هم و ... ولی چرا نتیجه ای مثل PHP ندادن؟! انتقاد بیجا و نامناسب لایق توهینه!!
چون از روی عقل گفته نمیشه!! از روی ***** گفته میشه. بعد نگید عربا چرا...!!

Sajjad.Aghapour
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 00:56 صبح
تا حالا دقت کردین که هنوز یه بحث علمی داغ مثل این تاپیک نداشتیم یا حداقل خیلی خیلی کم بوده.در حالی که این فروم ها جای بحث های علمی هست نه بحث های بیهوده ای مثل این......
....
کدوم یک از شما توی نوشتن و طراحی اینگونه زبان ها شرکت داشتید که در موردشون دارید قضاوت می کنید و با هم مقایسه اشون می کنید.کدوم یکیتون حداقل 30 درصد قدرت این زبان ها رو درک کردید....
دوستان خواهشا اینگونه بحث ها رو بذارید کنار.در مورد کپی رایت توی ایران هم که حرفی برای گفتن نیست....
یوشای عزیز سطح علمی شما اینقدر هست که بفهمید دیگه این بحث ها فایده ای نداره.

انتقاد بیجا و نامناسب لایق توهینه!!

این حرفتون رو هم قبول ندارم.انتقاد چه به جا و چه بیجا،چه سازنده و چه مخرب باید پذیرفته بشه و محترم شمرده بشه.یعنی کسی که اینجا به ارتقاء سطح علمی دوستانش کمک می کنه باید انتقاد پذیر باشه.
......

مقايسه اكثريت بروبچ اصلاً از ريشه اشتباهه چون php رو نبايد با asp.net مقايسه كرد بلكه بايد بايد با امثال asp classic مقايسه بشه چون asp.net در اصل يه فريم وركه (حداقل اكثراً به اين صورت ازش كار ميكشن)

دقیقا.....

jaza_sa
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 03:03 صبح
دوستان

آخر این بحث نه PHP کارا ASP.Net کار میشن ، نه ASP.Net کارا PHP کار میشن . هر کسی میره دنبال کار خودش ...
الکی شلوغش نکنید
برخورد مناسب و احترام متقابل ، اولین شرط پیشرفت در این جور محیط هاست
مگه شما روز اولتونه که وارد این سایتا میشید !!!
از همه دوستان بعیده !!!