PDA

View Full Version : راه اندازی OLAP و OLTP

hmm
شنبه 19 دی 1383, 15:45 عصر
سلام
من دو سوال دارم
1- چگونه میشود در موقع یا بعد از نصب SQLSERVER این امکانات را فعال کرد
2-چگونه میشه Performance یک query رو تشخیص داد بعبارت دیگر من برای رسیدن به یک جواب مشخص میتوانم چندین query بنویسم حال میخواهم بدانم کدام یک از این query ها کارایی و سرعت بیشتری دارند
ممنون

vadood
شنبه 19 دی 1383, 17:41 عصر
Analysis Services جدا نصب میشه،

یه راهش اینه که با پروفایلر SQL Profiles ببینید اجرای اون چقدر طول کشیده (مثلا متوسط چندین بار اجرا)

AminSobati
شنبه 19 دی 1383, 23:20 عصر
دوست عزیزم،
برای نصب Analysis Services، وقتی فایل Autorun در سی دی SQL Server رو اجرا میکنین، Components رو انتخاب کنین (آیتم همیشگی!) و در صفحه بعد، آیتم وسط رو.
برای تشخیص Performance، استفاده از Profiler روش خوبیه اما عمدتا برای تشخیص Bottlenecks یا کشف گرفتگیهای Performance استفاده میشه.
شما میتونین در QA دستور set statistics time on رو فعال کنین تا بر حسب هزارم ثانیه بدست بیارین که زمان کامپایل و زمان انجام Query هر کدوم چقدر طول میکشه.
ضمنا برای مقایسه Performance چند Query و تشخیص بهترین اونها، همه Query ها رو در QA بنویسید و یکبار CTRL + L رو بزنین. در بالای هر Query، مقدار Query Cost Relative to the batch رو دقت کنین. ولی ممکنه حالتهایی پیش بیاد که Query Cost بین دو Query تفاوت چندانی نداشته باشه اما مقداری که set statistics time on برمیگردونه، نشون بده که یکی از Queryها به دیگری برتری داره. پس صرفا به Query Cost نپردازین و از set statistics time on حتما استفاده کنین.
موفق باشید

hmm
یک شنبه 20 دی 1383, 08:28 صبح
در مورد Performance همون کارهایی که گفته بودید رو انجام دادم واقعا جالب بود ، از این بابت متشکرم
در مورد OLTP هم چک میکنم و نتیجه رو خدمتتون عرض میکنم

setarehman
یک شنبه 20 دی 1383, 14:41 عصر
میشه یکم راجع به OLAP و کاربردش توضیح بدین

AminSobati
یک شنبه 20 دی 1383, 20:01 عصر
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=18984
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=14248

hmm
دوشنبه 21 دی 1383, 08:12 صبح
سلام؛
آقای ثباتی من analysis رو نصب کردم به چند تا سوال برخورد کردم که اگه توضیح بدین ممنون میشم
1-بفرمایید که چرا باید یک دیتابیس در این محل ایجاد کنم؟
2-datasorce این دیتابیس ها چیه؟
3-cube چیه؟
4-shared dimension چیه؟
5-mining model چیه؟
6-database roule اینجا چیکاره است
7-دیتابیس های قدیمی رو چطور میتونم minig کنم؟
8-چرا در این محیط اسمی از OLTP برده نشده؟(من که ندیدم)

فکر کنم اگه از کل این محیط رو توضیح بدین راحت تر باشین تا اینهمه سوال :mrgreen:
ببخشید با عرض شرمندگی فراوان :oops:

setarehman
دوشنبه 21 دی 1383, 09:42 صبح
جناب ثباتی سوال من رو هم اگه میشه جواب بدید
چه طوری میشه از Analys Service این سرویس رو راه اندازی کرد و این انتقال اطلاعات از OLTP
به OLAP به چه صورت انجام میگیره آیا restore کردن دیتا بیس در این محیط همین کار رو انجام میده یا نه
و دیگه اینکه این سرویس رو فقط روی نسخه های Enterprise و Developer داریم درسته

AminSobati
دوشنبه 21 دی 1383, 21:24 عصر
چرا در این محیط اسمی از OLTP برده نشده؟(من که ندیدم)
OLAP و OLTP دو دنیای متفاوت هستند! طراحی جداول در این دو زمینه با هم تفاوتهای زیادی دارند. از Denormalize کردن در طراحی گرفته تا Fillfactor در ساخت ایندکسها...
OLAP برای خودش کتابهای(حتی کلاسهای) جدا داره، سوالهایی که پرسیدین واقعا مباحث گسترده ای هستند.
در مورد Objectهای مختلف در BOL با شکل توضیح داده شده:

Analysis Services > Analysis Services Architecture > Object Architecture > Cubes > Introduction to Cubes

Analysis Services > How To
در ضمن OLAP در Personal هم وجود داره.
موفق باشید